Přejít na obsah


Fotka

Horolezecké vybavení


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
32 odpovědí na toto téma

#21 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2011 - 7:28

mám jedno nepoužívané reverso co mi spadlo v šárce ze skály, chceš? Prodám za pětikilo a podepsaný papír o zbavení odpovědnosti ;) ale vážně.... na začátku jsem to pochopil tak že shání nový materiál za nižší než maloobchodní ceny, pokud jsi opravdu myslel použitý, tak souhlasím s tím že to není dobrý nápad.
  • 0

#22 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 851 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2011 - 7:49

Já bych ti mohl nabídnout za babku 2 karabiny. Jednu hliníkovou, jednu ocelovou, ta je trochu ohnutá (ale fakt jenom trošku, na první pohled nikdo nic nepozná, jen když se přiloží k absolutně rovné desce je to trochu vidět). Našel jsem je na hřišti po jednom hasičském dnu, kde s nima dělali instruktáž jak se co má dělat (nebo nemá dělat? teď už si nevzpomínám B)). Ale jsou fakt dobrý, fest, pár dnů před tím s nima tahali z pole zapadlej náklaďák...a vydržely.
  • 0

#23 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2011 - 9:02

Takova rychla rejpava: Nedavno,kdyz tu nekdo rozjizdel pujcovnu T5 vybaveni,tak jsem rekl cosi o bouchlych karabinach,ze bych si to nepujcil.A vzapeti mi bylo odpovezeno,ze mikrotrhliny jsou moje schizofrenni predstava. Tak si to ujasnete
  • 0

#24 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2011 - 10:29

Koukam panove, vy kdybyste videli moje 20-30 let stary Waltrovky, to by ste asi nerozdejchali :D Ale je fakt ze kdybych do nich mel opravdu padat, uz bych se taky bal. A je fakt ze kdyby nebyly moje, taky bych pochyboval.
  • 0

#25 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2011 - 11:30

Za totáče, když jsem začínal s horolezectvím jsem používal hasičské karabiny, tehdá za 5,-Kčs. Měly výhodu, že po pádu se natáhly a nešly otevřít a hned člověk věděl, že ji má vyřadit. Pak přišly východoněmecké duralky za 11 marek kus. Nkrát jsem na ně stál frontu v Drážďanech ve sportu - čechům prodávali pouze tři kousky. V té době jsem si nelámal hlavu s nějakou únavou materiálu ..... Dnes, kdy i na kafi z mekáče je napsáno pozor horké, samozřejmě vznikají fámy o mikrotrhlinách, únavě materiálu .... Po několika konzultacích s odborníky a hlavně po testech je jasné pouze toto. Pokud karabina není mechanicky poškozená - ohnutá, hodně potlučená, prodřené drážky od lana atd a byla od renomovaného výrobce, bude i jako starší OK. Ruské titanky jsou taky OK. V každém případě bych byl opatrný na lano a smyčky, i když pokud lano není viditelně poškozené a hlavně to není metráž ze špulek tak na slanění a běžné jištění je taky dobré. Testovali jsme karabiny NDR, vybral jsem dvě nejhorší, které jsem měl a ejhle. 80-ti kilová pneu s pádovým faktorem cca 1,8 úplně v poho a na trhačce 2700 kilo. No a třicet let starý edelrid (možná 27) standardně používám na slanění, nebo horní jištění a nikdy nebyl sebemenší problém. Je potřeba si uvědomit, že všechen materiál je dlouhodobě vyvíjen a ten výrobce do toho nacpal pěkný prachy a nemůže se stát aby nějaký banální pškození - třeba pád z desetimetrové skalky jistící součástku vážně poškodil. Tak příjemnou diskuzi a hr na mne. Luboš
  • 0

#26 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2011 - 12:09

Snad bych se měl taky vyjádřit jako člověk do problému trochu zasvěcený. Ano, potvrzuji, že mikrotrhliny v kovovém materiálu jsou opravdu dlouhotrvající fáma, která se už léta šíří mezi horolezci. Nic takového neexistuje, to můžou potvrdit jak odborníci přes tyto materiály, tak testy, které se s padaným materiálem prováděly. Takže - po pádu se kovový matroš buď zlomí, nebo zůstane v pořádku. Žádná jiná možnost není, není možné, aby došlo ke vzniku mikrotrhlin pádem. Jiné to je s materiálem měkkým, tj. sedáky, lana a smyce. Tam může dojít k chemickému narušení materiálu, které není možné pouhým okem rozeznat. Taktéž materiál dlouhodobě vystavený slunečnímu záření docela podstatně ztrácí na své nosnosti.
  • 0

#27 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2011 - 12:15

MedoMys napsal/a:
... Jiné to je s materiálem měkkým, tj. sedáky, lana a smyce... materiál dlouhodobě vystavený slunečnímu záření docela podstatně ztrácí na své nosnosti.


+ mokrý či moc vlhký

Kdyžtak mne oprav Medáku
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#28 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2011 - 12:17

lubbez: v cem je problem u metraze ze spulky? :o
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#29 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2011 - 12:37

fremen.cz napsal/a:

MedoMys napsal/a:
... Jiné to je s materiálem měkkým, tj. sedáky, lana a smyce... materiál dlouhodobě vystavený slunečnímu záření docela podstatně ztrácí na své nosnosti.


+ mokrý či moc vlhký

Kdyžtak mne oprav Medáku


Ano, mokrý lano ztrácí dost ze svých vlasností, ale naštěstí jen dočasně - vysušením se zase vrací na své původní hodnoty.
  • 0

#30 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2011 - 13:20

S474N napsal/a:
lubbez: v cem je problem u metraze ze spulky? :o


Ta metraz je z principu pochybnejsi. Rekl bych ze neni cela spulka testovana na bezchybnost, tak nejak se pocita ze to stejne narezes na kousky a ty si prohlidnes. Mam dojem ze se mi uz stalo ze jsem v metrazi videl nejakou vadu (ovsem to se chytlo uz na krame kdyz se to odmotavalo). A v Schubertovi je zdokumentovanej pripad kdy metraz na spulce byla vprostred slepena a prodali to vcelku, zakaznik se nezabil jen nahodou. Ale kdyz si prohlidnes co ti prodali tak je to asi taky v pohode.

Ono to chce sice nebrat to na lehkou vahu, ale nenechat se zbytecne vyplasit. Jeden znamej mi pro precteni Schuberta rikal, ze ted se bez jisteni boji i sejit po schodech do sklepa. Ale ze nakonec vlastne je to jedno, protoze i to jisteni temer vzdy selze, takze vlastne tak jako tak jit si do sklepa pro lahvac znamena jistou smrt :D

V kazdym pripade ale plati to co se tu psalo, na vercajk z druhy ruky bych nesahl. Naopak u vercajku kterej mam leta a vim ze je sice starej, ale ze se s nim nic spatnyho nedelo bych se nebal.
  • 0

#31 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2011 - 13:22

Lano ze špulky může mít o něco více nastavovaných nití. Na pevnost to asi má minimální vliv, ale v extrémních pomínkách testů - několik pádů s faktorem 2, nebo granit test už nemusí vydržet. Na běžné použití - slanění, lezení na druhém to samozřejmě vliv nemá. Viz předchozí příspěvek - mokré lano snižuje pevnost víc až o cca 40 procent.
  • 0

#32 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2011 - 13:29

Ja si koupil metraz ze spulky, 60m od Mammuta, tak jsem zvedav, jestli me to nekdy necha ve stychu :-)
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#33 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2011 - 13:59

Jak mi kdysi říkal jeden kamarýd: "Koupil jsem si lano a mám na něj doživotní záruku..." B) Hele, každej kdo se do cajku pověsí, ví, co riskuje: svý hnáty. A z toho nechť vychází... přenášet odpovědnost na někoho třetího je sice hezký, ale prakticky použitelný jen pro právníky zdravotních pojišťoven - anebo pro pozůstalý.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama