Přejít na obsah


Fotka

ADSL router "občas" přiřadí IP mimo pool size


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
25 odpovědí na toto téma

#1 Firestone-

Firestone-

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2011 - 7:44

Ahojte, začíná mě štvát router (ZyXEL P-660HW-T3 v2), který má problém s přiřazováním IP adres klientovi. Stalo se už párkrát, že se snažil přiřazovat adresu mimo rozsah a tudíž se klient nedostal za router ven. Přitom pool size je nastavena dostatečně a IP adresy na vnitřní síť byly k dispozici. Chtěl jsem natvrdo nastavit každému stroji IP podle MACovky, ale router má omezení rezervace pouze na 8 adres Prozatím tedy zkouším zarezervovat pouze IP pro síť. tiskárny a onen "problémový" stroj. Přikládám obrázky nastavení LAN. Nenapadá někoho něco, čím by to mohlo být? Díky za jakoukoli radu.
  • 0
Mrkněte na Geocaching v médiích (rozcestník). Třeba Vás něco zaujme :-)

#2 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2011 - 8:29

No hlavne jsi mohl ten obrazek zmensit... ;) Tak velky monitor nemam. ;) Tenhle router jsem mel doma chvili taky. S pridelovanim adres jsem problem nemel. Urcite to klientovi pridelil router? Nekdy ma klient prednastavenu alternativni konfiguraci, kdyz se k routeru nedokaze pripojit a vetsinou na to defaultni 192.168.1.neco. Jinak jsem s nim mel ale jine problemy, a ani po prehrani spec. fw ktery jsem pracne sehnal, se uplne neodstranily. Takze po 2 tydnech sel z baraku... Provozoval jsem na nem VOIP na nekolika tel. cislech a pri kazdem hovoru delsim nez 2 minuty se zasekl (zamrznul) a musel jsem ho restartovat. Pry nejaka chybka v pridelovani a preteceni bufferu, ci co... Vymenil jsem ho za jinou vcelku noname znacku a cely rok co jsem ji mel jsem nemel problem...
  • 0

#3 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2011 - 9:05

No, ten dotaz na zive.cz asi má lepší odezvu, i ten obrázek se Ti tam povedl nějak lépe. Ještě by se možná dalo projít anglické stránky. Asi bych zkusil upgrade FW routeru a kompletní reset konfigurace a nové nastavení. Nebo ho reklamuj.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#4 Pinokio.CZ

Pinokio.CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 135 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2011 - 9:07

Hm, tak můj skromný názor je, že 1. není vidět v tabulce žádná lokální IP adresa která by byla špatně přiřazena mimo rozsah - tedy je to skutečně přiřazením špatné lokální IP ? 2. chybí ti nastavit DNS které DHCP předává jednotlivým klientům - potom se logicky ven takovýto klient nedostane, pokud to nemá nastaveno ručně.
  • 0

#5 ubuster

ubuster

    ubuster

  • Members
  • PipPipPip
  • 583 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2011 - 9:12

Tenhle router jsem mel donedavna taky. Asi se jim moc nepoved. I po flashnuti firmware me nahodne nekolikrat za den odpojoval od providera (WAN). Vnitrni adresy ale drzel. Takze koukam je to kazdy kus jina ves. Pomuze asi jen vymena za jineho vyrobce.
  • 0

HW: Motorola One Action _ Garmin eTrex Legend HCx

SW: c:geo _ WhereYouGo _ GDAK _ GCC _ Go(x)°


#6 cufik_team

cufik_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 240 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2011 - 10:27

Zeptám se jak trotl - tím myslíš že adresa nebyla z rozsahu 192.168.1.x ? Byla nějaká "zcela jiná" Resp. jaká konkrétně byla ta špatně přidělená adresa? Pokud ti to nepřidělilo adresu z rozsahu 192.168.1.x, skoro bych to neviděl na chybu routeru ale někde v nastavení nebo v HW toho konkrétního stroje. Máš to přes wifi neo po drátě? Nebo ještě přes nějaký další switch?
  • 0

#7 ubuster

ubuster

    ubuster

  • Members
  • PipPipPip
  • 583 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2011 - 10:42

Znova jsem si precetl tvuj prvni prispevek. Jedna se tedy o 1 PC, ktery se odpoji od vnitrni site a ostatni zustavaji ? V tom pripade zkontroluj /vymen sitovou kartu. Neni ta adresa na tom PC 169.254.x.x ?
  • 0

HW: Motorola One Action _ Garmin eTrex Legend HCx

SW: c:geo _ WhereYouGo _ GDAK _ GCC _ Go(x)°


#8 palic

palic

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 28 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2011 - 10:49

Pokud dojde k prideleni chybne adresy, doporucuji na postizenem stroji provest prikaz: ipconfig /all Ve vypisu je potom potreba zkontrolovat adresu DHCP serveru, ktera by mela byt totozna s adresou routeru. Je totiz mozne, ze se v siti vyskytuje jiny "zapomenuty" DHCP server, ktery tyto problemu zpusobuje.
  • 0

#9 Firestone-

Firestone-

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2011 - 14:03

Problém je hlavně v tom, že nejde libovolně rezervovat pro známou MAC adresu požadovanou IP :(. Router má omezení na 5 (nebo 8 teď nevím) a vše pouze v rámci pool size. Moc to nechápu, co je to za řešení. Navíc IPtable routeru vůbec neukazuje připojené stroje -- resp. neukáže žádné klienty. Fw přehrát nejde, protože je to nějaký o2 upravená verze -- to jsem už zkoušel. Prostě tenhle router je fakt hrůza! Tak jsem to po poradě vyřešil tak, že jsem na strojích co jsou stabilní zadal ručně IP (mimo pool size) a pool size nechal na DHCP pro náhodné stroje (notebooky, mobily).
  • 0
Mrkněte na Geocaching v médiích (rozcestník). Třeba Vás něco zaujme :-)

#10 cufik_team

cufik_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 240 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2011 - 21:28

No mám pocit, že FW přehrát jde - právě tou neO2 verzí a pak jde zase zpátky dát ta O2. Ale musíš mít někde po ruce pro jistotu oba FW. Myslím, že jsem to někde řešil. Jinak ta original ZyXEL verze povoluje rezervovat až 32 klientů. Na normální síti pro normální PC / notebooky by mělo stačit klasické DHCP bez rezervace (pokud nepotřebuješ kvůli nějaké aplikaci pevné adresy) a potom pevné adresy přidělit jen takovým zařízením, jako jsou třeba síťové tiskárny, servery a další síťové prvky, na které se mohou ty počítače odvolávat.
  • 0

#11 cufik_team

cufik_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 240 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2011 - 21:40

A ještě dvě věci :
1. DNS servery zpravidla podle zkušeností na tomto routeru nemusí být nastaveny. Potom jako DNS server pro připojená zařízení slouží právě tento router a přes něj to běhá. Nicméně správným nastavením DNS nic nepokazíš.
2. pokud máš čas si s tím hrát, zkus začít resetem a novým nastavením. Možná, že se jen něco zaseklo. Třeba pak půjde udělat více rezervací, přehrát FW atd... Já jsem teď momentálně jeden tenhle kousek T3 V2 zkoušel a nakonec jsem taky skončil u resetu a nového nastavení.

... Mimochodem - doma jsem několik let jel na xx T3 (první model bez V2), začal se mi sám resetovat, tak jsem to vzal jako malé domácí cvičení. K dispozici bylo to samé s V2, tak uvidíme, jestli se něco změní k lepšímu nebo horšímu.
  • 0

#12 Modry.medved

Modry.medved

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 26 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2011 - 21:47

Asi jsem slepej, ale co tam mas vypsano je v poolu. 33-63
  • 0

#13 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 520 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2011 - 7:44

Uz tu konecne padlo, jakou 'jinou' IP adresu to priradi? Dokud to tu nepadne, budou vsechny rady pouhou spekulaci.
  • 0

#14 Firestone-

Firestone-

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2011 - 8:44

to HaLuMa: Stalo se to právě v době mé nepřítomnosti a nebylo zapnuté logování na routeru, takže to nezjistím :( Vyřešil jsem to jak jsem psal příspěvek výše, ale takové řešení se mně vůbec nelíbí. Bude to chtít, dle mého, pořádný router, který umí DHCP libovolně pro více IP/MAC.
  • 0
Mrkněte na Geocaching v médiích (rozcestník). Třeba Vás něco zaujme :-)

#15 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2011 - 9:00

HaLuMa napsal/a:
Uz tu konecne padlo, jakou 'jinou' IP adresu to priradi? Dokud to tu nepadne, budou vsechny rady pouhou spekulaci.


Asi to bude chtít drobné dovysvětlení, aby Firestone pochopil, proč se ptáme.

Když se počítači nepodaří komunikace s DHCP serverem, tak windows přidělí adresu z rozsahu 169.254.x.x

Takže pokud je náhodně přidělená IP adresa v tomto rozsahu, nepřidělil ji chybně pracující router, ale selhala komunikace daného počítače s DHCP serverem.

Je tedy možné, že celou dobu hledáš chybu někde úplně jinde, než kde doopravdy je.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#16 cufik_team

cufik_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 240 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2011 - 9:17

Přesně tak.

Takže Firestone neváhej a než koupíš nový krám, zapřemýšlej. Třeba ušetříš.
Některé ZyXELY potřebují po přehrání FW udělat reset. Pokud jsi zkoušel jiný FW, možná ho tam máš ale skutečně nepoužíváš. A všechno jede tak nějak "napůl".
  • 0

#17 Pinokio.CZ

Pinokio.CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 135 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2011 - 9:29

Jak jsem již zmínil, doplň si pro DHCP nastavení IP adresy DNS servru, co se předává dál, a jinak jsem moc nepochopil, proč se tak bráníš myšlence strojům, který maj svý pevný místo a potřebuješ se na ně dostat za všech okolností, přiřadit rovnou svou pevnou IP ? Rozhodně je to spolehlivější řešení, než se spoléhat na krám za 500,- Kč, o přepisování MAC aresy do tabulky ani nemluvě. Jasně, vše je závislé od velikosti sítě co chceš spravovat... Každopádně pokud spravuješ síť v nějakém podniku...... :-X Na závěr, jak tu již zaznělo, zeptáš se na problém, ale poskytneš k tomu pouze půlku informací, to se pak těžko hledá další rada.. Též by neškodilo sdělit, jestli se to stává pravidelně na stejném stroji, jaká je tedy ta "špatná" IP, není-li v síti ještě nějaký jiný DNS server, je-li nastavený správně klient, přes kolik to jde jiných přepínačů, atd, atd... BTW, ten firmware přehár pochopitelně jde, chce na netu jen trochu hledat. Ještě mě napadlo, zkus zkrátit lease time adresy, podle obsazení přidělovaného adresního prostoru to vypadá, že to v některých momentech jelo na doraz, případně zvětšit adr. prostor.
  • 0

#18 Firestone-

Firestone-

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2011 - 9:30

No problém je, že nový fw tam nejde narvat :(. Ani přes web. xycht, ani přes FTP :( A četl jsem v jedné diskuzi, že má někdo podobné problémy s fw, který tam teď aktuálně je. Co pak s takovým routerem, který je cíleně "zmršený"?
  • 0
Mrkněte na Geocaching v médiích (rozcestník). Třeba Vás něco zaujme :-)

#19 cufik_team

cufik_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 240 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2011 - 9:53

Trošku mi to přijde jako - my o voze, ty o koze. Firmware není třeba aktualizovat ani přes FTP ani přes xicht. Soubor s platným FW (myslím že je to soubor *.bin) si uložíš na disk a přes webové rozhraní routeru je tam na to menu. Ve kterém to na ten soubor nasměruješ. Ještě se mi nestalo, že by si ZyXEL takhle nenechal FW přehrát. No a pak jsme u mé oblíbené písničky, po nahrání FW modem zresetuješ a nastavíš. Slibuju, že už to tady znovu psát nebudu B) Edit: vyzkoušeno T3 V2 s BEI.0. Skutečně nejde flashnout ani přes web ani přes tftp /přes tftp se jakoby soubor přenese ale nedojde k přehrání/.
  • 0

#20 Firestone-

Firestone-

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2011 - 9:57

xychtem jsem právě myslel web. rozhraní -- když jsi stáhnu příslušný fw, tak to prostě nepřepíšu. Neudělá to nic, tváří se to, že to načítá, ale ani po 10 min se nic nestane a zůstává tam starý fw.

---
Přehrátí nového FW do Zyxelu, který má FW V3.40(BEI.0) je v "domácích" podmínkách NEMOŽNÉ!!! - konzultováno s českým zastoupením Zyxelu => jedině jej poslat v rámci reklamace do "Zyxelu CZ" a tam nahrát "normální" FW
---

Citace z http://www.dsl.cz/di...mezi-lan-a-wlan
  • 0
Mrkněte na Geocaching v médiích (rozcestník). Třeba Vás něco zaujme :-)




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama