Přejít na obsah


Fotka

Poraďte prosím - Garmin eTREX H nebo eTREX Legend?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 LinRa

LinRa

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 19 listopad 2011 - 21:58

Dobrý večer všem, jsme terpve na začátku hledání kešek a zatím jsme se rozhodli pro nějakou obyčejnější GPS, mobil s aplikací zlobí a opět jsme odjeli z místa kešky bez výsledku. Pročetli jsme pár recenzí, i diskuzí tady... jsme téměř u konce s výběrem, máme dvě možnosti: eTREX H v Datartu za 1790,-Kč anebo eTREX Legend (asi ta od Mountfieldu) na aukci kolem 1000-1500,-Kč? Kterou variantu byste nám, prosím doporučili? Děkujeme moc!!!
  • 0

#2 bousa

bousa

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 11 příspěvků(y)

Publikováno 19 listopad 2011 - 22:49

ahoj já mám tu žlutou:)a mohu ti říci že pokud ti nevadí že nemá mapu je tu supr přístroj přesnost do 3 metrů..není co řešit...:)
  • 0

#3 Matt_Stifler

Matt_Stifler

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 119 příspěvků(y)

Publikováno 19 listopad 2011 - 22:52

Legend, protoze te nebudou prekvapovat reky atd... Jo a presnost 3 metry muze mit kazda navigace.
  • 0

#4 Trauma_Zero

Trauma_Zero

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 507 příspěvků(y)

Publikováno 19 listopad 2011 - 23:19

Legend, nepřítomnost mapy vadí víc než horší signál
  • 0

#5 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 216 příspěvků(y)

Publikováno 19 listopad 2011 - 23:34

Je to o stylu lovu. Tvůj výběr je: vysoce citlivý čip (=všechny modely s písmenem H) kontra mapy (v tomto případě však v přístroji se špatnou přesností, která Tě možná bude v lese dohánět k zuřivosti - ač budeš mít tu mapu). Lovit keše jde s obojím. Lovit keše jde i bez obou těchto navigací. Legenda jsem v ruce nikdy neměl, ale podle toho, co se o něm tady píše (v lese přesnost 30m), tak ho snad předčí i současné telefony - s tím zkušenost mám, se svým SE Elm jsem paralelně s etrex H hledal v hustém smrkovém lese a telefon byl jen o něco málo horší. (Mám etrex H, protože moje volba byla "když navigace, tak přesná". S GPS mám ovšem odloveno jen 10% keší, jinak bez - vzhledem k tomuto stylu jsem nechtěl utrácet za dražší model, který by ležel zcela stejně nevyužit i s mapou uvnitř).
  • 0

#6 BellaUH

BellaUH

    ***

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 příspěvků(y)

Publikováno 20 listopad 2011 - 7:47

zmijovkar napsal/a:(v tomto případě však v přístroji se špatnou přesností)

Ne ne, presnost ujde, citlivost je spatna. Nezamnenovat.
  • 0
Pro někoho to už není hra, ale soutěž. Ta ale nebude mít vítěze.

#7 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 20 listopad 2011 - 8:14

Nutno jeste poznamenat, ze Legend sice umi mapy, ale jen stare! Tato GPSka m jen ctyrodstinovy cernobily displej, takze zobrazeni mapy je hodne limitovane, a neumi zadne upravy zobrazeni mapy, jako to umi novejsi pristroje. Nektere mapy to tak anii neumi zobrazit! A tak posledni pouzitelna mapa je uz nekolik let stara a dalsi uz nebude. (leda ze by se tam podarilo nacpat neco z OSM) Dalsi prekazka je velmi omezna mapova pamet na 8MB, bez moznosti rozsireni. V dnesni dobe je tak skoda, ze stale nejsou na trhu eTrex 10, ktery by mel prinest levnou a moderni alternativu k tomuto staremu pristroji. :/
  • 0

#8 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 20 listopad 2011 - 8:28

Byla doba, kdy já lovil se starým legendem a táta s H. Já neustále jen lovil signál, v lese to bylo šílený a ve městě skoro nemožný. Vylezl jsem na louku, chytil signál, vlezl do lesa a po sto metrech jsem byl bez signálu. Na sérii Knoflík jsme s tímhle za celý den ulovili jen půlku. S Háčkem jsme sice neviděli, kudy vede jaká cesta, ale pořád jsme měli signál. Navíc tam stejně nebyly všechny cesty a ani potoky. Takže jsem mu to Háčko záviděl. Starého legenda nedoporučuju. Zešílíte.
  • 0

#9 Tom Fuk

Tom Fuk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 20 listopad 2011 - 9:53

Smrk napsal/a:
...Starého legenda nedoporučuju. Zešílíte.

Já zatím nezešílel ;). Myslím, že pro začátek to je celkem dobrá levná navigace.
Pokud bys Legenda kupoval na aukci, ber jen nabídku s kabelem a orig. CD (MapSource + nějaká Topomapa). Vhodné je osobní převzetí, abys mohl vyzkoušet, že gumový lem drží a joystick funguje bez problémů (= dva nejčastější problémy Legenda).
  • 0

#10 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 20 listopad 2011 - 10:38

... spolu s joystickem blbne displej. (na poklepani vypadavaji radky a tak.) Nicmene problematicky displej i blbnouci joystick je jednoduse opravitelny problem. Rozebrat, ocistit, slozit, zadne nove dily!

Guma se za rok-dva vetsiho pouzivani proste odlepi. S tim se musi pocitat a nevyhnes se tomu. Nutno ale poznamenat, ze ten eTrex H ma tu gumu resenou uplne stejne, takze tento problem potka i jeho. (Ale kvalitni oboustranna lepici paska ten problem vyresi!)

Jinak nejlepsi mapa pro Legenda je TOPO 50 v4, a ta je uz nekolik let stara. Nicmene ma velmi dobrou silnicni sit i sit lesnich cest, i kdejaky potucek tam je. Takze pro orientaci v terenu je to velmi dobre.

Jen musis pocita s tim, ze do pameti se ti vejde jen zhruba 10 okresu. Takze kabel, abys mohl nahravat ty mapy, ktere potrebujes, je nutnosti!

  • 0

#11 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 20 listopad 2011 - 10:46

Pokud jsi zvyklý si všechno připravovat a navigaci potřebuješ jen na dohledání na místě, tak eTrexH ti pomůže hodně. Ale když budeš vidět jen že to máš 2 kilometry támhle tím směrem, je ti šipka na nic, stejně musíš podle mapy hledat cestu. Nedovede tě na nádraží ani nazpátek k zaparkovanému autu, nebo kolu, pokud to nemáš blízko. Jen ti ukáže kterým směrem a jak daleko to máš. Já dlouho hledal úplně bez navigace, tak vím, že to jde. Teď mám mapovou, Oregona. Na co je etrex asi výborný, je zaměřování bodů. Tam mapa nechybí a přesnost a citlivost bude vynikající. Vím, že někdo používá žluťáka jako záložní navigaci a zaměřuje s ním body, kam ukládá. Co se týká Trávníčka, vím o lidech, kteří s ním hledají a prý i v lese to jde. Já vím, že i v lese to jde bez navigace. Takže se rozhodni, co potřebuješ víc. Jestli přesnou šipku, nebo alespoň nějakou mapu. Nebo zkus trochu dráž sehnat Legenda HCx, ten má novou mapu, paměť kartu (takže nové mapy se tam vejdou, citlivost a přesnost bude jako u toho žluťáka. Jen nekupuj starého eTrexe bez toho H na konci, ten kombinuje nevhodné vlastnosti obou.
  • 0

#12 LinRa

LinRa

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 20 listopad 2011 - 11:31

Děkujeme vám všem za výborné odpověďi, je vidět že máte zkušenosti.. Bohužel, tak jak jsme byli rozhodnutí na začátku, už nejsme nyní absolutně vůbec, v hlavách máme pěkný maglajz a přemýšlíme, že bychom koupili tedy nějakou dražší (do 3000max by mohl být rozpočet), ale.... Když hledáme na zboží, po elektrech, tak jsou to samé drahoty kolem 7tis. nevylučujeme do budoucna, nyní ale raději něco levnějšího. Takže bychom to viděli tak, že žlutého eTREX H jen v případě přípravy a vytisklých map. Což by nebyl nijak problém. Ale zase na druhou stranu, pokud by se dal pořídit nějaký jiný typ do těch 3tis který už mapy má, tak proč ne... Dilema, opravdu těžké dilema :-(
  • 0

#13 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 20 listopad 2011 - 12:04

Za tu cenu možná někde na aukru legend HCx. Normálně stojí kolem 4000. Možná nějaký prodejce by ho měl levněji bez map a dát si tam openstreet mapy (jsou docela dobré). Jinak tohle jsem měl v ruce, citlivost a přesnost srovnatelná s Oregonem (někdo říká, že dokonce lepší), displej je sice malý, ale ve dne vůbec nepotřebuje podsvětlení, výdrž na baterky mnohem lepší, je to menší do ruky. Nemá dotykový displej, což někdo považuje i za výhodu.
  • 0

#14 PaTTrick

PaTTrick

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 445 příspěvků(y)

Publikováno 20 listopad 2011 - 12:30

zatím jsem (krom půjčení) neměl žádnou vlastní navigaci než Etrex legend (Bédu), předtím jsem cca 40 keší včetně pár FTF odlovil sám i bez navigace, každopádně na Bédu nedám dopustit. Kupoval jsem ho nového a ted asi po dvou a půl letech má standardní problémy s displeyem, joystikem a gumou (do samo-opravy jsem se ještě nepustil) a za mě můžu říci, že v lese má standardní odchylky do 10m. Sice je pravda, že s chycením signálu je to horší, ale pokud už ten signál má, tak ho docela dlouho udrží. A mapa je obrovská výhoda, i v tom lese si člověk může rozvhnout kudy půjde, ve městě taktéž se daří vyhnout barákům a neprůchodným místem. Takže s klidným srdcem můžu doporučit Bédu, holt to chce zapnout navigaci někde ve volném prostoru, na louce apod, aby chytnul signál a pak ho drží i když nesu GPS v lese v kapse. Spíš bych řekl, že je to horší se signálem ve městě mezi vysokými baráky než v lese mezi stromy. Každopádně souhlasím s tím, že použitý Legend je tak trochu sázka do loterie a bez osobního vyzkoušení bych ho nekoupil. Já ted po dvou letech řekl bych slušného zacházení už musím trochu čarovat, abych na displey něco viděl a aby ta guma držela.
  • 0
Na GC.COM jako PaTTTTrick

#15 blatta

blatta

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 20 listopad 2011 - 14:39

než dát skoro 1800kč za obyčejný Háčko,tak přitlač pár stokorun a kup si z druhé ruky Legend HCx,je mapovej,má kartu,dohraješ si tam i zahraniční mapy a přesnost má výbornou.Mluvím z vlastní zkušenosti,cca 500 kešulí jsem odlovil s HTC Kaiser a pak jsem tady přes vlákno FRC koupil HCx ve velmi dobrým stavu za 2500kč.A spokojenost,s mobilem už nelovím,max.si do něj stahnu listingy.Protože tyhle řady Legendů listingy neumí,jen hinty.Zkus aukro,bazos apod.
  • 0

#16 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 20 listopad 2011 - 15:48

Taky bych spíš doporučoval Etrex Legend HCX. Pojetí, že na začátek stačí něco se slabým signálem nebo jenom se šipkou, je blbost. Kdy ten začátek skončí a bude čas na lepší navigaci? Až se nenajde deset keší? Nebo padesát keší? A to jen proto, že jsi nenašel most nebo proto, že pršelo a listí bránilo signálu...
  • 0

#17 blatta

blatta

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 20 listopad 2011 - 16:36

Smogeo napsal/a:
neposlouchej je, oni se snaží abyses ses taky stala otrokem šipky, kačerem na baterky. Ale ta pravá zábava a opravdovej skill v gcingu je když hledáš bez navigace, svoji pozici a cestu zjišťuješ pomocí papírový mapy a kešku pomocí screenshotu z letecké mapy. Nebo dokonce jen pomocí mapy a pravítka.


jj,a lovit jen v noci a bez čelovky,při svíčce :D:D:D

pokrok nezastavíš...;)
  • 0

#18 trefcz

trefcz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 132 příspěvků(y)

Publikováno 20 listopad 2011 - 18:06

zmijovkar napsal/a:
Lovit keše jde i bez obou těchto navigací.
Legenda jsem v ruce nikdy neměl, ale podle toho, co se o něm tady píše (v lese přesnost 30m), tak ho snad předčí i současné telefony - s tím zkušenost mám, se svým SE Elm jsem paralelně s etrex H hledal v hustém smrkovém lese a telefon byl jen o něco málo horší.

Upresnil bych ze presnost maximalne 30m dosahnes pokud pri tobe bude stat mars i venuse a cirou nahodou v lese chytnes signal. :-)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama