Přejít na obsah


Fotka

Výjimečné stromy - Exceptional trees


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 hrabosata

hrabosata

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 393 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2011 - 13:59

Jakou máte zkušenost s touto kategorií - konkrétně stalo se vám někdy, že by vám byl waymark zamítnut? Mně se to teď přihodilo - předpokládám, že to byl Dorcadion, protože odůvodnění přišlo v češtině a jiný český officer v této kategorii není. Jedná se o lípu na neznačené lesní cestě v masívu Ondřejníku v Beskydech. Běžně se kolem ní nechodí, moc lidí o ní neví. Památný strom to není (možná právě proto, že se o něm neví), ale obvod v 1,3 m má asi 470 cm (poctivě jsem ji změřil) a na výšku mi vyšlo 31 metrů. Officer mi ale napsal, že to není ani památný strom a že takových mi najde stovky. V okolí je ještě jedna podobná lípa, ale pak už o žádné lípě takového vzrůstu v okruhu 10 km nevím. Naopak znám dost památných stromů (i lip), které nemají ani ty čtyři metry v obvodu a stěží 20 metrů na výšku a řada z nich waymark má. Víte o nějakých konktrétnějších podmínkách pro waymark v této kategorii (kromě výjimečného vzrůstu, event. věku), o kterých já nevím?
  • 0

#2 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2011 - 14:17

aaaa, uz je to tady, milnik prorazen - po geocachingovskem "von mi neschvalil kes" je tu "von mi neschvalil waymark" :D. no a ted vaznejc - ono u tehle kategorie je to tezky, v popisu kategorie je - There are many websites listing exceptional trees for you to find and visit! - + dva odkazy na US databaze stromu. no a ted ma schvalovac schvalovat strom, ktery neni v nejakem seznamu vyznamnych stromu? to se pak bude dohadovat s kazdym, kdo posle jakykoliv strom v lese. takhle predpokladam, ze je selekce je v jeho pripade pamatny strom a je to. hlavne ovsem tady mudrcujeme bez toho, kdo ti to zamitl. takze reseni to ma jedine - nez milion rozumprdu na foru, napis dorcadionovi a pohovorte si o tom :).
  • 0

#3 hrabosata

hrabosata

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 393 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2011 - 14:30

O.k., uznávám, že tu byla z mé strany i motivace si postěžovat ;), ale na druhé straně si myslím, že i jiným může pomoci, když se trochu vyjasní podmínky, co lze poslat ke schválení a s čím je zbytečné si tu námahu dávat. Jde zase o to, že mi už pár stromů bez přívlastku "památný" prošlo, a teď to najednou nejde. Uznávám, že ne každý strom, o kterém si to někdo myslí, si waymark zaslouží, na druhé straně je zase škoda, aby waymark neměly stromy, které svými rozměry či věkem opravdu mezi výjimečné patří a jen se na ně při prohlašování výjimečnými stromy jaksi zapomnělo.
  • 0

#4 Lanc

Lanc

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 709 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2011 - 14:39

jeste edit

Podle zákona č. 114/1992 Sb. může kterýkoliv občan ČR navrhnout ochranu vybraných stromů v kategorii památných stromů.

Památné stromy, jejich skupiny a stromořadí, případně jejich ochranná pásma vyhlašují orgány ochrany přírody – pověřené obecní úřady a jim na roveň postavené úřady statutárních měst

http://webportal.nat...8cdbe557bd449a6

tak se obrať na obecní úřad ať ti tu lípu nechají schválit jako památnou a pak si na ni udělej WM :)
  • 0
Xperia TIPO,oregon 450

#5 hrabosata

hrabosata

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 393 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2011 - 14:53

Uvažuju o tom, ale byl by to běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem :):(
  • 0

#6 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2011 - 15:10

To je problém celosvětových kategorií. Těžko porovnávat českou lípu se sekvojí. A národních kategorií je jen pár. V tomto případě bych se asi řídil názorem oficíra, asi bych se ho pokusil přesvědčit, že ten strom výjimečný je, ale kdyby nesouhlasil, tak bych to nechal být. Ono ve skutečnosti - kolik lidí bude ten waymark logovat? Nějak podezřele často vidím Last visit: never.
  • 0

#7 puczmeloun

puczmeloun

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 353 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2011 - 15:38

mpik napsal/a:
Nějak podezřele často vidím Last visit: never.


On ještě někdo Waymarky navštěvuje? Já myslel, že je to celé jen o vytváření dalších a dalších waymarků...

Ne vážně, zatím nejlepší nápad do tohoto tématu byl onen "zasadit se o zapsání toho tvého stromu do seznamu chráněných". Nejen že pak bude schválení Waymarku formální a rychlé, ale pomůžeš dalšímu stromu k delšímu a lepšímu "životu" pod ochranou našeho skvělého státu, no nebudeš pak mít mnohem lepší pocit, když budeš mít za sebou cedulku chráněný strom, než jen virtuální waymark? Držím palce ;-)
  • 0
Užívej života...




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama