Přejít na obsah


Fotka

Carcassone a spol.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
36 odpovědí na toto téma

#1 Mimi a Filibert

Mimi a Filibert

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 129 příspěvků(y)

Publikováno 22 prosinec 2011 - 20:30

Ahojte, chtěl bych koupit jednu z uvedených her (viz název topicu) a rád bych se těch, kteří obě hry znají, zeptal na jejich rozdíl a příp. názor, která hra je lepší a proč. Obě jsou jsou známé, obě mají hafo rozšíření, takže nevim. Jakou tedy máte osobní zkušenost a doporučení? :)
  • 0

#2 Vianney

Vianney

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 664 příspěvků(y)

Publikováno 22 prosinec 2011 - 20:36

Obě hry jsou dnes už klasika. Řekl bych, že Carcassone je hratelnější (Osadníci jsou minimálně pro 3, Carcassone i pro 2), rychleji se dají naučit i vysvětlit. Kdo v Osadnících špatně začne, už to většinou nedožene. Carcassone je ve dvou provedeních, modrý (středověký) a zelený (pravěký). Modrý má hafo rozšíření, ale ne všechna jsou stejně kvalitní. Rozšíření se dají hrát najednou, ale pak už je pravidel tolik, že se snad nedají všechna uhlídat. Zelený Carcasson už v základu má několik pravidel, které má modrý až s rozšířeními, ale na druhou stranu pro zelený Carcassone je asi jenom jedno malé rozšíření. Mně osobně se zelený Carcassone líbí, ale někdo mu na chuť přijít nemůže.
  • 0

Geokalendář 2024 - v prodeji ve vašem oblíbeném geoshopu. www.facebook.com/geokalendar


#3 zir37

zir37

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 242 příspěvků(y)

Publikováno 22 prosinec 2011 - 20:50

Osadníky jsem hrál jednou, doma to nemáme. Nebylo to špatné, i když ještě jsem do toho tak nepronikl, ale řekl bych, že Carcassone je hratelnější. I když u toho se zase člověk celkem často rozčílí na své protihráče. Vylepšení je spousta, bez nich je hra taková strohá, ale zase jednoduchá. Zelené Carcassone (Lovci a sběrači) se mi celkem líbí, je to něco mezi vylepšeným a nevylepšeným modrým. Hratelnost dobrá, různé možnosti za co získávat body a přitom to není nijak zmatené. Toť můj názor.
  • 0
Zkuste si dobrovolný anonymní test pro začátečníky, nové zakladatele keší, nebo pro pokročilé kačery.

#4 TeamanMK

TeamanMK

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 15 příspěvků(y)

Publikováno 22 prosinec 2011 - 21:10

Já bych volil osadníky. Je sice pravda to s tím začátkem (začneš-li totálně blbě, už to nedoženeš), ale je to dobře hratelný a ten prvek náhody doravnává i slabší startovní pozici. Rozšíření pro šest, i další rozšíření existují...
  • 0
TeamanMK

#5 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 22 prosinec 2011 - 21:12

Osobně se mi líbí víc Carcassone. Přece jen vzniká vždy nová "země". V oddíle máme originál jak modré carcassone s dvěma rozšířeními i osadníky z Katanu. Kluci (vlčata od 7 let) je hrají obě celkem rádi. Kdysi mi kamarád poslal i "naskenovaný" plánek ke Carcassone:)
  • 0

#6 bodlak

bodlak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 905 příspěvků(y)

Publikováno 22 prosinec 2011 - 21:12

Doma hrajeme modrýho carcassona, zelenýho carcassona i osadníky (seřazeno dle oblíbenosti). Když hrajeme modrýho s rozšířeníma, máme vlastní pravidla, protože se v tom už nikdo nevyzná. Souhlasím s Vianney co se týká špatného rozehrání osadníků. Měl bych ještě pár tipů na stolní hry, ale to by bylo na jiné vlákno.
  • 0

#7 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 22 prosinec 2011 - 21:15

Carcasson je na hoďku a vhodný i pro menší děti, Osadníci jsou na celý večer a mám je raději.
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#8 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 22 prosinec 2011 - 21:39

GC2BX1G?GC2BX1H!
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#9 A+T

A+T

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 525 příspěvků(y)

Publikováno 22 prosinec 2011 - 22:35

Hratelnost mi přijde lepší u carcassone. Rozhoně ho tedy hrajeme častěji. Asi bych doma našel i naskenované podklady pro obě tyto hry pro domácí výrobu.
  • 0

#10 Netorack

Netorack

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 340 příspěvků(y)

Publikováno 22 prosinec 2011 - 22:52

My máme oboje a zatímco Carcassone skončilo v koutě, k Osadníkům máme už tři rozšíření. Hodně záleží na tom startu (takže když hraješ ze začátečníkem, chce to mu poradit, jak má nejlíp začít), ale po nějakých dvou třech hrách už každý ví co a jak a je to taktický boj od začátku.
  • 0

#11 Dan-Sam

Dan-Sam

    Cestovatel a turista

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2011 - 0:03

Určitě záleží na tom, s kým budeš hru hrát. Pokud máte (nebo plánujete) děti, je asi lepší sáhnout po Carcassonne (je jich ještě víc než jen modré a zelené, takže si vybere skutečně každý). Pokud chceš hrát spíš s přítelkyní a kamarády, zvaž Osadníky (za sebe ale deluxe edici, kde jsou mnohem hezčí komponenty [jen můj názor]). Osobně volím Carcassonne, protože jak napsal Roman, "něco vzniká" a člověk se rád kochá pohledem na rozšiřující se říši (a navíc třeba zmiňované zelené Carcassonne je opravdu malebné). Mimochodem, v Praze je několik míst, kde lze obě hry vyzkoušet (namátkou třeba strahovský STOH) - pak budeš mít asi nejlepší představu. Každopádně si myslím, že se nemůžeš vyloženě spálit - obě jsou dobré. (asi jsem moc nepomohl, co? :))
  • 0

#12 Hedgehog_Family

Hedgehog_Family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 046 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2011 - 7:34

Ahoj, na začátek rovnou říkám, že jsem zavilý Carcasoňák :-) I když máme doma už dlouhá léta obojí, takže srovnání mám, u obojího jsem strávil nespočetné hodiny. 1. Osadníci jsou hra na opravdu dlouhé večery, herní doba jedné hry je běžně kolem 2-3 hodin, může to ale být i mnohem víc. Naopak Carcassonne je tak na půl hodiny až hodinu. 2. V Osadnících je na můj vkus moc velký podíl náhody a často se stane, že ti prostě nejdou suroviny a prostě tam jen tak sedíš a nudíš se. Naopak u Carcassonne je podíl náhody sice veliký (losování karet), ale i když jdou špatné karty, člověk může pořád hrát a taky vyhrát. Víc tam rozhoduje taktika a strategie. 3. Rozšiřitelnost Carcassonne je obrovská, jakmile se hra trochu okouká, stačí dokoupit jedno rozšíření a rázem se změní celý herní mechanismus - někdy víc, někdy méně, ale přibudou nová pravidla, nové cíle, nové možnosti. U Osadníků se nic výrazně změnit nedá. 4. Dětem se bude skládání kartiček a stavba vlastní krajiny nejspíš líbit víc než u Osadníků, kde je to pevně dané. Takže asi tak :-)
  • 0

#13 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2011 - 7:56

Osobně mám radši carcassonne, hra je méně závislá na náhodě a je deleko variabilnější. Jelikož jsem obracel každou korunu a zimní večery byly dlouhé, vyrobil jsem si ho podomácku včetně všech oficiálních a několika neoficiálních rozšíření ;) Na hraní tak teď potřebujeme pořádně velký stůl a několik hodin času ;)
  • 0

#14 noelin

noelin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 134 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2011 - 8:28

ja mam radsi osadniky :-) Carcasson vetsinou nestiham seledovat a rychle rozhodovat, co je nejvyhodnejsi.
  • 0

#15 weri

weri

    weri.cz

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 532 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2011 - 10:14

Zdravím, já mám oblíbené Carcassonne, protože je to opravdu jednoduchá hra a její velká výhoda je v tom, že je relativně jednoduchá a krátká. Pokud máš jen chvilku, tak si dáš základní verzi, pokud chceš hrát déle, přidáš rozšíření a hned je to o něčem jiném. Nejlepší kombinace je několik základním sad a pár rozšíření, to máš o zábavu na celý den postaráno a můžeš to vyhrát, i když začneš špatně. Navíc Carcassonne slaví letos 10 let, tak můžeš pořídit speciální edici základní sady k tomuto výročí.
  • 0

Zážitky (nejen z geocachingu) nemusí být nutně dobré... hlavně když jsou intenzivní!


#16 malaveverka

malaveverka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2011 - 10:15

Já mám mnohem radši Carcassone, Osadníci mi nikdy moc nesedli, i když moje děti je hrají moc rády. Carcassone jsme s mladšími dětmi hráli asi od pěti let holky, tehdy jsme trošku zjednodušovali pravidla, ale chytla se hodně rychle. MMCH, u nás se to hraje na podlaze v obýváku ;) tak velký stůl nemáme.
  • 0

Oregon 450
Alligator S4700 Duo + c:geo

bílé geovozidlo Hyundai i20 s modrou ještěrkou


#17 Mimi a Filibert

Mimi a Filibert

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 129 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2011 - 11:27

Tak koukam, ze vede carcassone. :) Muzu se jeste zeptat na princip hry? Pochopil jsem, ze v osadnicich je dana mapa, hazi se kostkou a ceka se na suroviny. V carcassone to je s tema kartickama jak?
  • 0

#18 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2011 - 11:33

karticky jsou obracene, na nich jsou casti mest, cest, kostel .... tahas se souperi stridave jednu a prikladas tak, aby na sebe navazovaly oblasti - mesta, cesty .... pri prilozeni karticky ji muzes zabrat figurkou, coz ti pak pri uzavreni cesty, mesta ..... muze prinest body. neco take prinasi body az po ukonceni hry. muzes prikladanim rozvijet svoje oblasti, co ti prinesou body, nebo naopak skodit souperum tak, aby meli malou pravdepodobnost uzavreni svych oblasti pro nemoznost prilozeni navazujici karticky.
  • 0

#19 gost@

gost@

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 94 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2011 - 11:39

Carcassone: 1) cíl hry - získat co nejvíce bdů :D 2) body můžeš získat obsazením a poté dostavěním cest, měst a luk. Tyto objekty obsadíš panáčkama, které máš. Jednoduše si vytáhneš kartičku a máš na ní namalovaný třeba město, tak na město dáš panáčka a dalšíma kartičkama stavíš město až ho uzavřeš. Po uzavření dostaneš body podle velikosti města a pandulaka zpět do zasoby. Stejně se dělá cesta. Louka se počítá na konci hry (body za každé dokončené město) - tedy panáčka na louce dostaneš zpět až na konci hry. To je asi tak základ... Pak můžeš i "sebrat" objekt (body) jinému hráči, když tam nacpes víc panacku...
  • 0

#20 Vianney

Vianney

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 664 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2011 - 11:52

Podrobnosti se dají asi vygooglit, ale princip Carcassone je ten, že si hráč vylosuje kartičku s krajinou, kterou musí položit vedle již vyložených kartiček. Poté na ni může umístit svou figurku a podle toho, na jaký krajinný prvek ji položí, získá body. Komplikace je, že body většinou dostane, až když je město, cesta, řeka apod. kompletní. Takže když se nedaří, body nejsou a figurka nečinně leží a může chybět jinde.
  • 0

Geokalendář 2024 - v prodeji ve vašem oblíbeném geoshopu. www.facebook.com/geokalendar





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama