Přejít na obsah


Fotka

Dostal/a jsem pod stromeček GPSku a neumím...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
93 odpovědí na toto téma

#1 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2011 - 21:41

Zdravím,

všichni, kdo dostali pod stromeček GPS zařízení tak:

Prvotní zasvěcení:
1. přečíst návod k GPS (je v krabičce!), klidně i opakovaně a GPS si vyzkoušet
2. zvládnout propojit GPS s PC a mít nainstalovaný patřičný program (pro Garminy je to MapSource či BaseCamp)
3. pokud chcete provozovat Geocaching, tak viz zde:http://wiki.geocachi...k_v_geocachingu

Pokud mám nějaké problémy s nahráváním cache do GPS, tak:
a. jsem si jist/a, že vím co je LOC či GPX soubor a umím jej do GPS nahrát a smazat
b. jsem si jist/a, že mám v GPS nahrané mapy a na GPS se mi zobrazují
c. jsem si jist/a, že jsem měl/a GPS již venku (to je mimo byt či dům) aby aspon jednou chytila signál ze satelitů

V případě, že opravdu něco nevím, a předešlé body ovládám, tak mohu založit dotaz zde na foru.
- vlákno pojmenuji výstižně a stručně
- napíši jaký mám problém či co nechápu (předpokládá se, že chápu body 1, 2 a 3 + též a, b a c)
- pokud mi někdo radí, tak se nerozčiluji, že mi to nejde, chyba je nejspíš mezi GPS zařízením a PC

Přeji hodně radosti s novou GPS a třeba se někdy u nějaké krabice potkáme.

(všechna práva na tento vánoční návod jsou zcela "open-source" a k dispozici pro osvětu majitelů GPS)
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#2 hauskaa

hauskaa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 713 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2011 - 21:44

Pobavils.. :P a takové lamy by se měly nejdřív naučit zapnout mikrovlnku, ke které tu gps dostali jako bonus. :D
  • 0
Livet är en fråga om kvalitet, inte lengt.

#3 Lubka51

Lubka51

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 22 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2011 - 22:12

Ano. zase jeden co se narodil a všechno věděl,že_:D
  • 0

#4 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2011 - 22:12

Pokusim se to dat do kupy tak, aby to bylo vsechno v jednom prispevku, pripadne to dat na wiki...Jen nevim jak to napsat blbuvzdorne :DSnad s emi to podari
  • 0

#5 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2011 - 22:21

Lubka51 napsal/a:
Ano. zase jeden co se narodil a všechno věděl,že_:D


Obávám se, že jsme se nepochopili.

Ten návod jsem psal v dobré víře, aby se zde předešlo opakování stále těch stejných dotazů, jako na co je ten kabel u GPSky, proč mám kupon na Premium Membership na Groundspeak, co je to cache či proč vidím na obrazovce GPS pouze kontinenty a ne lesy a ulice.

Pak by to chtělo ještě pojednání o tom, jak odlovit cache aniž by to tam vypadalo jak po nájezdu stáda bizonů.
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#6 Hedgehog_Family

Hedgehog_Family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 046 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2011 - 22:24

Lubka51 napsal/a:
Ano. zase jeden co se narodil a všechno věděl,že_:D


Hodně hloupý výkřik do tmy. Na Tvém místě bych se styděl.
Protože přesně tyhle dotazy jsou tu i několikrát týdně.
  • 0

#7 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2011 - 22:30

Lubka51 napsal/a:
Ano. zase jeden co se narodil a všechno věděl,že_:D


Ani ne, ale je tu spousta dalších, co se k poměrně smysluplnému příspěvku musí nutně vyjádřit a udělat z toho vlákna bramboračku, ve které už nikdo nic nenajde :-(
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#8 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2011 - 23:27

Návod najdete i na Geowiki - jenom na wiki je navod aktualizovany!!!
Dostali jste navigaci Garmin (nebo si ji koupili) a nevíte, jak do ní naládovat keše, jak s ní zacházet, ani nechápete co po vás rádci chtejí?
Až si tohle přečtete, mělo by všechno fungovat a vy byste měli být o něco chytřejší..Sice je to všechno po různo zodpovězeno v diskuzích a mělo by tudíž stačit hledat, ale už by to taky jednou mohlo být v jednom :) Návod je určen hlavně pro nevější ypy Garminů - Colorado, Oregon, Dakota a Montana
Některý věci zkuste brát trochu s nadhledem, neni to myšelný zle... ;)
Předpokládá se, že víte co je geocaching a samosebou, že umíte číst a přemýšlet nad tím, co děláte ;):)
Všechno co je modře, tak je odkaz, který vám pojem vysvětlí...

1. Jak se to sakra zapíná?
V návodu jsou všechny základní operace nádherně popsané, dokonce má i obrázky ;) Předpokládám, že si návod přečtete, popř. si projdete navigaci a zkusíte si co umí - nemusíte se bát, nastavení není až tak "dokonalé" aby se vám podařilo něco "rozbít". Klidně vemte GPSku na procházku, ať se vzpamatuje po to velkym výletu od výrobce až k vám a nechte ji, ať si načte satelity. Může to trvat klidně i 20 minut, pro prvotní vzpamatování je dobrý ji nechat třeba těch 20 minut venku za oknem zapnutou, ona si to pošéfuje.

2. Navigaci jsem zapnul, když ťuknu na "Schránky s poklady" tak mi to říká, že žádný nemá a mám si je stáhnout... Jak je tam ale dostanu?
Na to je hned několik možností:
- nejjednodušší (ale taky nejdražší) je zaplatit si si PM (Premium Membership), pak si můžete keše poslat do GPS přímo z prohlížeče se všemi informacemi včetně listingu, hintu apod.

- další možností je použít na to nějaký program, který to udělá částečně za vás a ve většině případů BEZ PLACENÍ (sem patří např. GeoGet (strom diskuzí k programu), GSAK (diskuze třeba tady), Mozigo (diskuze), cacheprinter alias skrýšotlač a další, je jich hodně, záleží na vás, co si vyberete, POZOR, NĚKTERÉ JSOU PLACENÉ!!) většina z nich je na Geowiki a má zde i vlastní téma, takže stačí zadat název do hledání vpravo

- pro úplnýho začátečníka na poli GPS bych doporučila cachelist, který krásně funguje jako plugin (nástavba) v prohlížeči Google Chrome. Prostě si jen označíte keše v mapě na GC.com, necháte si vygenerovat GPX a pak už jen nahrajete do GPSky :)A věřte tomu, umí udělat i jednoduchej seznam z vybranejch keší...;) (http://www.geocachin...ort=&rowstart=0)

- případně si můžete někoho poprosit, aby vám soubor(y) s kešema vygeneroval (tzn. připravil)

3. Co je GPX a LOC a kam s nima?
Jedná se o soubory s kešema, který GPSce řeknou všechno o zvonejech keších. Pokud máte pouze základní členství, tzn. nemáte PM, můžete si z GC.com poslat pouze LOC - ten obsahuje jen základní info o keši - není v něm hint ani listing, logy taktéž ne. Navíc je vždy pro každou kešku jeden soubor. Takže jestliže si nahrajete do navigace 20 keší, bude 20 souborl LOC, každý bude mít v názvu kód dané keše.
Jestliže máte k dispozici soubor GPX z GC.com, je v něm veškeré info o keši (co vidíte na stránkách bude i v navigaci - BEZ OBRÁZKŮ). Pokud vám někdo GPX poslal, závisí to na tom, odkud pochází - pokud přímo z GC.com, je v něm všechno, pokud ho generoval některým z programů, záleží na tom, jak si to nastavil. V GPX můžete mít jednu jedinou keš stejně jako padesát. To už záleží na vás.
Oba soubory patří v případě Garminů do složky (v navigaci) GPX, kterou najdete v navigaci ve složce Garmin. Jestli dáte soubor jinam, navigace ho nebudu umět použít.
Soubory do navigace dostanete jedině tak, že ji připojíte k počítači a nakopírujete soubory do výše zmíněné složky. Jinak to na současných mašinkách nejde (bohužel).
Po odpojení navigace od počítače ji zapněte, chvíli počkejte až si všechno načte, keše by měly být mezi "Schránkami s poklady".
POZOR!! Garminy mají omezenou "paměť" na keše - vejde s ejich tam jen určitý počet, takže nečekejte, že si tam nahrajete celou ČR, celý svět apod. - to jde jedině přes POI, které nahrajete jenom s použitím dalších programů!! Kolik keší se vám vejde do navigace zjistíte buďto z návodu (mělo by to tam být) nebo si prostě najděte na internetu, liší se to podle typu navigace.

4. Našel jsem hodně keší najednou, označil jsem je v navigaci jako nalezené, ale jak dostanu ty nálezy z navigace?
Není to nic složitého. Stačí připojit navigaci k počítači, otevřít složku Garmin a najít soubor "geocache_visits.txt". V něm jsou zapsané všechny vaše označené nálezy. Ten potom nahrajete na GC.com na stránce k nahrání fieldnotes (tak se tomu souboru říká). Zbytek už pochopíte sami, Jen je třeba dávat pozor na jeden fakt - navigace nepoužívá náš středoevropský čas, ale UTC - čas na nultém poledníku, takže je třeba přičíst časový rozdíl.
Pokud budete chtět nahrát tento soubor s nálezy např. do Geogeta, stačí použít možnost importu, GeoGet už se o přepočítání času i označení nálezu postará sám (u jiných programů to je podobné, ale nepoužívám je, nebudu mystifikovat)
Jestliže už jste všechny nálezy zaznamenali kam je potřeba, můžete soubor geocache_visits z navigace klidně smazat - přístě si ho vytvoří sama, navíc se vám při příštím nahrávání na GC.com nebudou plést již zalogované keše mezi nově nalezené.

5. Nalezené keše už v navigaci nepotřebuju, jak je smažu?
Stačí připojit navigaci k počítači a smazat onen soubor GPX nebo LOC, který jste do ní prve nahrály. Při příštím zapnutí budou kešky fuč. POZOR, SMAŽETE VŠECHNY KEŠE, KTERÉ JSTE NAHRÁLI!! (v případě GPX, které obsahuje více keší najednou)

6. Super, ale ty mapy jsou úplně k ničemu... U navigace bylo instalační CD s mapami, jak je do ní dostanu? Existují i jiné mapy?
Vetšina navigací má v sobě už mapu nainstalovanou. Pokud ji chcete do počítače, případně chcete do navigace nastrkat jinou mapu, přečtěte si zbytek tohohle bodu.
Nainstalujte co je na CD do počítače a koukněte do návodu, který u navigace byl - nejspíš tam bude celý postup, případně zkuste tady na fóru najít výrazy jak "MapSource", "BaseCamp", měl by u toho být návod, jak mapu do navigace naládovat,
Pokud byste chtěli použít jinou mapu (možnost je například OpenStreetMap), zkuste tenhle návod, ale to už je pro pokročilejší uživatele.
Nezapomeňte, že navigace (nebo spíš program, kterým tam mapu nahráváte) pojmenuje mapu vždycky stejně, takže když nahrajete navou mapu, ta, co je v navigaci se přepíše. Ale i na to existuje lék - stačí soubor s názvem gmapsupp.img přejmenovat třeba na "mapa.img" a už se to nepřepíše. Navigace mapu i přesto uvidí.
Abych nezapomněla - soubory s mapou najdete buď na kartě v navigaci nebo přímo v navigaci ve složce Garmin. Smazat i přidávat jdou zase jenom při připojení k počítači.
Mapy doporučuji nahrávat na kartu, která je v navigaci - navigace samotná velmi malou paměť, takže by se vám tam brzo nevešly ani keše.
Pokud si myslíte, že už některou z map potřebovat nebudete, stačí ji z navigace smazat. A tradičně přes počítač. ;)

7. Ta čeština v navigaci je něco otřesnýho, můžu s tím něco udělat?
Jistěže, nejste první, koho to štve, takže verzí češtiny je hned několik. Stačí zkusit třeba strejdu Googla. Nejspíš najdete něco i tady na fóru. Rozhodně je tahle kapitoly pro zkušenější uživatele. ;)

8. Není tu, co hledám...
Stačí říct, pokud budu vědět, doplním. Případně použijte hledání, ale každopádně je základem číst nejdřív návod k navigaci, potom mít alespoň základní znalosti o geocachingu, pak si přečíst, to, co jsem tu sesmolila, použít už zmiňované hledání (je vpravo nahoře ;)) a pak teprve se ptát. Opravdu už tu je spousta věcí zodpovězených a není důležité to stokrát opakovat. :)
Pro ty, co vědí, o čem jsem tu psala: jestli jsem na něco zapomněla nebo tu mám něco špatně, dejte mi vědět (nejlíp do zprávy, ať se to tu nemotá), opravím, upravím, dopíšu, smažu...

9. Nemám Garmina, ale jinou značku...
V tom případě budete muset buďto pohledat po googlu, nebo tady na fóru, bohužel s jinou navigací zkušenosti nemám :(

PS: Díky fremenovi, že mě k tomu úplně nechtěně donutil (aniž by to chtěl).
PPS: Ježiškote, to je dlouhý... :D Ale ta hodina práce za to stála...
  • 0

#9 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 900 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2011 - 1:11

petulinka1 napsal/a:
2. Navigaci jsem zapnul, když ťuknu na "Schránky s poklady" tak mi to říká, že žádný nemá a mám si je stáhnout... Jak je tam ale dostanu?


Mno, já si většinou, pokud se zrovna nevypravuju na PT atp.,úplně vystačím s ručním nadatlováním. Ale jak vidím, tady se lidem rovnou vykládá technika pilotáže a nikdo jim neprozradil, že se dá i chodit pěšky. :-D :-D :-D

Edit: Smajlík, smajlík, smajlík. Alespoň textový místo grafického, jen když bude z něčeho vidět, že to nemyslím až tak vážně. Himllhergot, už mě z potíží při jejich vkládání sem klepne! V liště vidět jsou. taky v náhledu se mi příspěvek ještě ukáže s požadovanými smajlíky na zamýšlených místech. Ale po odeslání jich zůstane vidět půlka či žádný. Co počít, aby bylo to vkládání opravdu WYSIWYG?
  • 0

#10 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2011 - 9:24

Ono se taky dá napsat si souřadnice na papír a pak koukat na GPS, jak se mění čísílka. Až se tohle naučíš, bude vložení bodu a navigace za šipkou už úplná hračka. Já každému doporučuju začít bez navigace, jen podle map. Já tak hledal rok a úspěšně. Ještě teď, po druhém roce jsem našel bez navigace v součtu víc krabic, než s ní, a často ji ani teď nezapínám. A jen k tomu dlouhému příspěvku: Do určitých navigací ten postup nahrátí GPX jako na disk fungovat nebude. eTex Legend HCX, asi i Vista, pořád se ještě prodávají. eTrexe jsem měl chvíli v ruce, do něj i z něj to jde jen přes Mapsource. Ale vůbec jsem nezkoušel do něj dostat keše, měl jsem ho půjčený za jiným účelem. To by měl napsat někdo, kdo ho má, ale vím, že se tam listing ani hint nevejde. A do seznamu prográmků na stahování bych přidal výborný cachelist (už ho ale nepoužívám, přešel jsem nageoget) a naopak nějaké ubral, tuším že skrýšotlač už jsem nezprovoznil (ale možná funguje, už jsem to dál nezkoušel).
  • 0

#11 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2011 - 9:46

Tak mi udělejte screeny, někam to nahažte a ja hodim do příspěvku linky i s obrázkama, neni problém :DPůvodně jsem to tak taky zamejšlela, ale vzhledem k tomu, že jenom samotny sepisování mi zabralo hodinu a půl, se mi do obrázků už moc nechtělo - podívejte se, v kolik jsem to psala :D Uznávám, že návod, kterej k navigacim Garmin dává, je hodně okudlanej a je v něm velký kulový, ale čim víc obsáhlejší tohle bude, tim spíš se to bude hodit jenom na wiki a ne sem... Když vezmu ale v potaz svoje začátky s navigací, tak jsem taky šla nejdřív po "schránkách" v menu než abych se snažila datlit souřadnice do navigace.... Jo k těm smjlíkům: před ním měj mezer kolik chceš, za smajlíkem ale nesmí bejt žádná, pak buou krásně vidět (že mi to ale dalo než jsem na to přisla :D) mpik: k těm navigacim: pokud, tam se dá nacpat buťo loc nebo to jde přes POI, ale tim končí moje vědomosti...Zkusim pohledat, pak to tam dohodim :) ke cachelistu: já věděla, že tam něco nemám :DDíky za připomenutí ;)Už jdu na něj
  • 0

#12 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2011 - 10:00

No, nejlepší je to dát na wikipedii, ne ? A sem dát jen odkazy. A ještě na wiki zeditovat úvodní stránku tak, aby to tam bylo vidět.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#13 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2011 - 10:18

kolombo: vim, taky to tu pisu ;)jenze vcerea vecer bylo proste rychlejsi to nadrapat sem ;)jeslti mi někdo dodá obrázky, případně informace k jinejm garminackejm masinkam (hlavne tem starsim), tak to vsechno hodim na wiki... jeste se zeptam: jak je to s novejma extrexama? funguje to u nich stejne jako u oregonu a spol?
  • 0

#14 pompoPV

pompoPV

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2011 - 11:24

V Dakotě jsem si označil pár waypointů(můj barák, ...). Když se podívám v kompu, tak vidím že jsou ve formátu gpx. V MapSource dám přijmout ze zařízení trasové body. Vyhodí mi to hlášku, že tam žádný nemám, ale když dám Soubor>Otevřít,tak je v pohodě otevřu. Teď mi to nevadí, ale až jich budu mít víc, tak to bude horší je pořád otvírat. Jde tedy otevřít v MapSource zároveň víc trasových bodů nebo je tam lze nějak jinak všechny převést? A kde jde stáhnout dobrý prográmek, který převede cache do gpx s hintem, popisem, ... ? Děkuji za odpovědi.
  • 0

#15 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2011 - 11:38

S prvním problémem ti neporadím, ale druhej ti vyřeším hned - přečti si ten dlouhosáhlej příspěvek, co jsem psala o něco výš... Připadám si, ja kdybych to psala zbytečně, když se to ani nenamáháš přečíst...

PS: Už je to na wiki, takže si upravujte, dopisujte... Na úvodní stránku wiki jsem to přidala taky
  • 0

#16 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 450 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2011 - 12:12

"nějaké návody jsem viděl, ale je to dlouhé a nechce se mi to číst. Nemohl by mi někdo napsat jednoduchý postup tak na jednu větu?" :D Je to marný...
  • 0

#17 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2011 - 12:17

Jo, moh: PŘEČTI SI TO! :D:D Teď vážně: už toho mám plný zuby :(
  • 0

#18 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2011 - 12:19

petulinka1 napsal/a:
už toho mám plný zuby :(


*podává párátko*
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#19 Valicek1

Valicek1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 595 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2011 - 12:28

petulinka1: To máš prostě marný, asi nejjednodušší bude reagovat odkazem na geowiki.. Třeba to zredukuje příval, na kterej si všichni tak strašně stěžujou, že?
  • 0
Abych nebyl kačer teoretik, mám si raděj zajet na nějaký PT??

#20 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2011 - 12:29

fremen: dík, ale jedno asi stačit nebude :(:D ještě nápad: nebyl by někdo z hlav pomazanejch ochotnej přidat odkaz na tenhle topic, případně návod na wiki přímo mezi ty odkazy na hlavní stránce? toho už by si moh někdo všimnout...a připsat k tomu: Kdo nic nečte, nic se nedozví :D
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka