Přejít na obsah


Fotka

PRAKUL - Peklo na talíři


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
43 odpovědí na toto téma

#21 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 930 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2012 - 15:36

Kdysi dávno jsem se touhle problematikou zabýval. Jestli se nepletu, tak rizika vyplývající z potravy se dají klasifikovat takto: 63% rizik: Dieta, tedy to, jestli jíme stravu pestrou a vyváženou nebo jen buřty a slané brambůrky. Je úplně jedno, jestli se jedná o biopotraviny nebo ne – i když jsou takoví co si myslí, že biobůček je zdravější než normální bůček. 32% rizik: Mikrobiální kontaminace. Sem patří všechny průjmové aféry z prošlých bramborových salátů a svíčkových, ale i méně nápadné otravy plísňovými kontaminacemi – např. v celozrnném pečivu. Bio potraviny paradoxně znamenají v téhle oblasti větší riziko protože postrádají Éčkovou ochranu - viz loňská aféra v Německu z bioklíčků (snad). 4% rizik: Kontaminace ze zemědělství, tedy různé zbytky pesticidů (když zemědělec nedodrží správné postupy) a další cizorodé látky, které se do potravy můžou dostat během zpracování. 1% rizik: Potravinářská aditiva – tedy právě diskutovaná Éčka. Konzumenti biopotravin se soustředí na eliminaci 5% rizik. Zbylých 95% zůstává společných pro konzumenty bio i nebio potravin. Závěr: Člověk má jíst všechno v rozumné míře, nepřežírat se, snažit se o stravu vyváženou, tedy na jednoho utopence jeden salát :). Dávat přednost stravě čerstvé a lokální před průmyslovou a z daleka dováženou – protože dlouhé skladování a doprava jídlu nic dobrého nepřinese. To mimochodem znamená i méně Éček, protože jídlo z čerstvých a místních surovin nepotřebuje prodlužovat trvanlivost ani vylepšovat chuť či vzhled. Malá perlička na závěr: Moje žena všechno to, co jsem tady napsal, dobře ví. Je velkým fanouškem PraKulu, potrpí si na kvalitní, dobré a zdravé jídlo. Přesto jednou za čas neodolá, a nějaký humus ála grónská pomazánka si koupí – myslím, že nejraději má aljašskou pomazánku :). Prostě jí to chutná. A je to vlastně úplně jedno. Těch pár soust vylepšených různými aditivy jí nic neudělá – protože to jí jednou za čtvrt roku. Kdyby to bylo třikrát do týdne tak by to samozřejmě bylo horší – ale i tak by se na ní projevila spíš ta spousta majonézy než ta Éčka.
  • 0

#22 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 875 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2012 - 18:29

Pěkný humus :D No ale oběd v hospodě bude možná horší ...
  • 0

Samsung Galaxy S5  (aDrake / WhereYouGo)
zpracováno programem GeoGet.
Systémy a programy se nechovají náhodně, chovají se zcela chaoticky. (Medvídek, 2006)
Pište prosím do svých logů čas, zajímá mě, s kým jsem se minul. Dík.


#23 MV

MV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 122 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2012 - 19:19

Zajímavé téma. Kdybych uměl zpívat, tak nahraju coververzi hitu od The Mamas and The Papas California Dreamin'. Jmenovalo by se to Paranoia Dreamin'. Napište mi jakoukoli potravinu a já vám napíšu, co je na ní škodlivého. S tím hoaxem o E330 jsem se setkal už v roce 2004. Ukazoval mi to bývalý potencionální tchán. Strašně tomu věřil a nedal se přesvědčit. A pak jsme si zapálili cigarety, které obsahují tisíckrát víc škodlivin než jakákoliv éčka. Kdyby teď napsali v novinách a řekli v televizi, že éčka jsou to nejlepší na světě co může být, tak všichni budou tvrdit, jak jsou éčka super a jak jsou zdravá.
  • 0
M.V.

#24 Rudlass

Rudlass

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2012 - 19:22

kulhal napsal/a:
Kdysi dávno jsem se touhle problematikou zabýval. Jestli se nepletu, tak rizika vyplývající z potravy se dají klasifikovat takto:

63% rizik: Dieta, tedy to, jestli jíme stravu pestrou a vyváženou nebo jen buřty a slané brambůrky. Je úplně jedno, jestli se jedná o biopotraviny nebo ne – i když jsou takoví co si myslí, že biobůček je zdravější než normální bůček.

32% rizik: Mikrobiální kontaminace. Sem patří všechny průjmové aféry z prošlých bramborových salátů a svíčkových, ale i méně nápadné otravy plísňovými kontaminacemi – např. v celozrnném pečivu. Bio potraviny paradoxně znamenají v téhle oblasti větší riziko protože postrádají Éčkovou ochranu - viz loňská aféra v Německu z bioklíčků (snad).

4% rizik: Kontaminace ze zemědělství, tedy různé zbytky pesticidů (když zemědělec nedodrží správné postupy) a další cizorodé látky, které se do potravy můžou dostat během zpracování.

1% rizik: Potravinářská aditiva – tedy právě diskutovaná Éčka.

Konzumenti biopotravin se soustředí na eliminaci 5% rizik. Zbylých 95% zůstává společných pro konzumenty bio i nebio potravin.

Závěr: Člověk má jíst všechno v rozumné míře, nepřežírat se, snažit se o stravu vyváženou, tedy na jednoho utopence jeden salát :). Dávat přednost stravě čerstvé a lokální před průmyslovou a z daleka dováženou – protože dlouhé skladování a doprava jídlu nic dobrého nepřinese. To mimochodem znamená i méně Éček, protože jídlo z čerstvých a místních surovin nepotřebuje prodlužovat trvanlivost ani vylepšovat chuť či vzhled.

Malá perlička na závěr: Moje žena všechno to, co jsem tady napsal, dobře ví. Je velkým fanouškem PraKulu, potrpí si na kvalitní, dobré a zdravé jídlo. Přesto jednou za čas neodolá, a nějaký humus ála grónská pomazánka si koupí – myslím, že nejraději má aljašskou pomazánku :). Prostě jí to chutná. A je to vlastně úplně jedno. Těch pár soust vylepšených různými aditivy jí nic neudělá – protože to jí jednou za čtvrt roku. Kdyby to bylo třikrát do týdne tak by to samozřejmě bylo horší – ale i tak by se na ní projevila spíš ta spousta majonézy než ta Éčka.


Nemyslím si že máš ve všem pravdu. Například co se týká kuřecího masa je bio jednoznačně lepší v tom, že není dopované steroidy a růstovým hormonem. Totéž se dá říct i hovězím. Nedávno jsme v laboratoři(studuji medicínu a měli jsme zrovna klinickou biochemii) stanovovali množství hormonů v různých druzích masa. A bio potraviny neobsahovali hormony téměř žádně zato 100g kuřecího masa obsahovalo anabolik že by ti to stačilo asi na čtyři dny.

Pro zajímavost můžu pak poslat výsledky v protokolu.:-D:)
  • 0
Geocacher má žít, aby hledal ne hledat aby žil...:-D

#25 MV

MV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 122 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2012 - 19:24

To Rudlass: na čtyři dny čeho?
  • 0
M.V.

#26 Chryseis

Chryseis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2012 - 19:30

Takže jste to okamžitě nahlásili na SVS, aby si došlápli na producenta, že ano? Protože používání zakázaných látek u potravinových zvířat je docela závažný prohřešek. Jen je zvláštní, že při všech běžných kontrolách masa se najde občas leccos, ale anabolika v kuřecím furt nějak ne a ne.
  • 0
You can't get lost if you don't know where you're going.

#27 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2012 - 19:32

Mám pocit, že Éčka jsou jedny z nejbezpečnějších "potravin". Jsou podrobně otestovaná a jsou určené limity, které by standardně neměly škodit zdraví. (Podobně jako v době šílených krav bylo hovězí maso jedno z nejbezpečnějších, protože se testoval každý kus.) A nějak se to zvrtlo a původní úmysl se obrátil.
  • 0

#28 prazskychytrak

prazskychytrak

    Rendy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 707 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2012 - 19:37

O tohle se také docela zajímám. Co se éček týče tak nejsou všechna škodlivá, je jich jen menší procento, některá jsou opravdu humáč, ale v podstatě za vším člověk musí hledat peníze. Není potřeba do potravin éčka dávat, ale pokud chce podnik vydělávat víc než vydělává, dá do potravin éčka místo kvalitní dražší suroviny. Na tohle téma doporučuji knihu Doba jedová nebo dokument Potraviny a.s. ke shlédnutí na youtube. Dál může firma zvýšit zisk přidáním méně kvalitní suroviny a aby následně potravina něco vydržela znovu přichází na řadu nějaký pomocník v podobě éčka. Každopádně na startu všeho jsou naše oblíbené korunky, které se řeší i v geodepresívu koutku :D sám osobně zastávám názor že systém s tímto principem korunek nebude mít dlouhého trvání...teď je to scifi názor, ale téměř vše tomu nasvědčuje...
  • 0

Bookmarky: 2.gif Zajímavé osudy kešek world.pngKešky výletovky hint_icon.pngHinty
Web: geopraha.eu regionální web Prahy
pepikov.cz
web o zajímavostech Prahy


#29 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2012 - 19:40

Aha, teď už je mi jasné, proč jsem taková chudinka. Já blbec jím králíky z domácího biochovu, místo abych se dopoval nadupanými kuřaty z kolchozů.
  • 0

#30 MV

MV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 122 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2012 - 19:58

MikiHamza: zase králíka? Už ani Puňťa to nežere, viď Puňťo? A po těchto slovech Puňťa zalezl do boudy :D EDIT: co by za to daly děti v Africe. Nejen za králíka, ale i za všechny éčka, áčka, béčka, céčka, déčka...
  • 0
M.V.

#31 geo.scorpions

geo.scorpions

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 807 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2012 - 21:12

To byl Pinďa ty Punťo :D:D:D:D
  • 0

#32 MV

MV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 122 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2012 - 21:41

Že by? Ale pointa zůstává. Jinak já se řídím heslem mé již dávno zesnulé babičky: Dobré prase (M.V.) všechno spase. Čemuž bohužel odpovídá má postava a fyzická kondice.
  • 0
M.V.

#33 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 930 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2012 - 22:26

Rudlass: Doufám, že můj příspěvek nevyzněl jako útok na biopotraviny. O to mi vůbec nešlo, naopak - spousta "bioprincipů" je mi sympatických. Jen jsem chtěl, aby si všichni, kteří mají hrůzu z toho, že se jídlem otráví, zamysleli spíš nad složením své stravy obecně než nad tím kolik Éček je na etiketě. Zazněly tady teorie o tom jak nás zlí zemědělci / potravinářské koncerny chtějí otrávit s vidinou stále větších zisků. Vidím to tak, že si za to můžeme sami. Český spotřebitel nakupuje to nejlevnější jídlo - a chodí ho nakupovat tam, kde mu ho nabídnou. Obchodní řetězce tlačí dodavatele k nízkým cenám a zároveň chtějí potraviny krásně vypadající a pokud možno s neomezenou dobou trvanlivosti - protože to znamená úsporu nákladů, tedy opět možnost jak zaujmout zákazníka nízkou cenou aniž by se připravili o zisk. Výrobci - aby se udrželi mezi dodavateli - udělají cokoliv, u českých výrobců zatím většinou naštěstí v zákonných mezích. Přesto, jak se tohle promítá do kvality potravin je jasné.
  • 0

#34 Rudlass

Rudlass

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2012 - 22:37

Chryseis napsal/a:
Takže jste to okamžitě nahlásili na SVS, aby si došlápli na producenta, že ano? Protože používání zakázaných látek u potravinových zvířat je docela závažný prohřešek. Jen je zvláštní, že při všech běžných kontrolách masa se najde občas leccos, ale anabolika v kuřecím furt nějak ne a ne.


Ano nahlásili... Ono anabolikum jako takové je velká skupina látek. Konkrétně jsme testovali zmražené kuřecí z tesca nevím přesně jméno dovozce ale maso pocházelo z čínských chovů

4dny normálního lidského života.:-D
  • 0
Geocacher má žít, aby hledal ne hledat aby žil...:-D

#35 Yettinka

Yettinka

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 20 duben 2012 - 10:43

K tomu E330 - tedy, jestli to tady ještě nezaznělo. Ten hoax vznikl z německého překladu, kde nějaký chytrák viděl napsáno "krebsův cyklus" - a četl "krebs = rakovina".
  • 0

#36 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 20 duben 2012 - 12:10

Pokud máte zájem o asi seriozní informace nebo se chcete dovědět víc, tady je pěkný odkaz. http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek
Můžete se zde dovědět hodně zajímavého o "Éčkách", a např. i v kterých výrobcích se s nimi můžete potkat. A pokud vám třeba někdo řekne, že by nežral "brouky", můžete ho snadno přesvědčit o opaku, viz. E120, které je skoro ve všem. Dobrou chuť!
Zajímavé je třeba se podívat, kolik těch nebezpečných je v těch nejbežnějších potravinách takže třeba ta pěkně žlutá hořčice je díky uhelnému dehtu.
  • 0

#37 Dobesch

Dobesch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 884 příspěvků(y)

Publikováno 20 duben 2012 - 12:20

Yettinka napsal/a:
K tomu E330 - tedy, jestli to tady ještě nezaznělo. Ten hoax vznikl z německého překladu, kde nějaký chytrák viděl napsáno "krebsův cyklus" - a četl "krebs = rakovina".


Krebsuv cyklus je uplne bozi vec :D
Tchyne vzdycky prskala cim se to cpu tesne po obede, zda sem se nemohl poradne najist. A tak sem ji vysvetlil, ze aplikuji "Krebsuv cyklus", cimz urychluji spalovani snedeneho a tim padem, kdyz po obede jeste zeru (nakopnu telo necim sladkym), vlastne hubnu. Omlouvam se vsem co tomu rozumi a vidi do toho, za takoveto zjednoduseni. Vzdycky to brala jako takovou maximalne dementni vymluvu. Pak to jednou konzultovala s nejakym lekarem (profesor, prednosta kliniky v IKEM) a ten konstatoval, ze je to sice hodne zjednoduseny vyklad a velice sverazna aplikace, ale ve sve podstate, mam vlastne pravdu. A tak ted po obede "hubneme" spolu. :D
  • 0
HTC Desire -- LocusPro + WhereYouGo + Geoquack Nokia 6230i + Evolve Itraxx -- Handy Geocaching a OpenWIG

#38 john111

john111

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 60 příspěvků(y)

Publikováno 25 duben 2012 - 9:05

Další díl - Peklo na talíři: Vaječná epopej
  • 0

#39 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 25 duben 2012 - 11:06

Dobesch napsal/a:
Krebsuv cyklus je uplne bozi vec :D
Tchyne vzdycky prskala cim se to cpu tesne po obede, zda sem se nemohl poradne najist. A tak sem ji vysvetlil, ze aplikuji "Krebsuv cyklus", cimz urychluji spalovani snedeneho a tim padem, kdyz po obede jeste zeru (nakopnu telo necim sladkym), vlastne hubnu.

Ano, taky mi to vysvětloval kamarád, sice geolog, ale po každém jiídle se musel sladce uzavřít, aby nastartoval Krebsův cyklus. (Prý lze použít i panáka rumu…) Moje děcka se toho velmi chytla a pojem sladké uzavření se stal nezbytnou součástí našich obědů.
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#40 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 25 duben 2012 - 11:14

Dřív se tomu říkalo sladká tečka :-)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama