Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Vzorce v geocachingu?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
120 odpovědí na toto téma

#1 wefsafca

wefsafca

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 191 příspěvků(y)

Publikováno 21 duben 2012 - 23:00

51°E.( B-F-E+D)(A-C) 14°(2*A+C+D).(B-F-E+A+C)(A-C) muzete mi prozradit, jestli se posledni cast nasobi? Matematicky by to melo byt takto, kdzy mezi zavorkami nic neni tak by se to melo nasobit, ne? 51°E.( B-F-E+D)*(A-C) 14°(2*A+C+D).(B-F-E+A+C)*(A-C) Nebo v GC plati nejaka jina pravidla?
  • 0

#2 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 21 duben 2012 - 23:03

wefsafca napsal/a:
Nebo v GC plati nejaka jina pravidla?

ANO ;)
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#3 Sinuhet

Sinuhet

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 270 příspěvků(y)

Publikováno 21 duben 2012 - 23:04

Ahoj, casto se v geocachingu vyuziva kulata zavorka, jako "oddelovac hodnoty na dane pozici" a zavorky se pak mezi sebou nenasobi. Vzdy by mel ale owner prepokladat, ze se resitel pokusi pouzit standardni matematicky postup a upozornit na pripadne nenasobeni zavorek.
  • 0

#4 MV

MV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 122 příspěvků(y)

Publikováno 21 duben 2012 - 23:05

V GC opravdu platí poněkud specifická matematická pravidla. Takže možné jsou obě varianty. Tak ostatní mně s odpovědí předběhli. Většinou se to dá odhadnout jak to owner myslel, ale někdy taky ne a pak se divíš, proč ti to doxina nebere.
  • 0
M.V.

#5 MildaPajda

MildaPajda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 618 příspěvků(y)

Publikováno 21 duben 2012 - 23:06

Matematika place, nicmene je to tak. Zavorky jsou jen oddelovac.
  • 0

#6 wefsafca

wefsafca

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 191 příspěvků(y)

Publikováno 21 duben 2012 - 23:16

Takze lze mit za to, ze se zavorky nikdy nenasobi?

Anebo zadna pravidla nejsou? Nemely by se nejaka pravidla normalizovat?

Bohuzel to v obou pripadech vyslo jako XX° YY.ZZZ (trojmistne desetinne cislo minut), tak jsem to hodinu resil az jsem 2 roky zpet nalistoval logy, kde se nekdo rozciloval...

A bohuzel zadne upozorneni v textu nebylo...

Jake s tim mate zkusenosti, setkali jste se s tim, ze owner ty zavorky pozadoval nasobit?

To bychom se taky mohli setkat s tim, ze nejaky owner nebude vedet, ze nasobeni ma prednost pred scitanim :-D
  • 0

#7 Norbert_G

Norbert_G

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 430 příspěvků(y)

Publikováno 21 duben 2012 - 23:21

wefsafca napsal/a:
Takze lze mit za to, ze se zavorky nikdy nenasobi?

Anebo zadna pravidla nejsou?

Bohuzel to v obou pripadech vyslo jako XX° YY.ZZZ (trojmistne desetinne cislo minut), tak jsem to hodinu resil az jsem 2 roky zpet nalistoval logy, kde se nekdo rozciloval...

A bohuzel zadne upozorneni v textu nebylo


Pokud se závorky násobí, tak se jako oddělovač používají například hranaté závorky nebo se tam mezi ně dá *. Výjimečně to může být nějak jinak a zmatečně - jedna multina mě tuhle poslala na dvě blbá místa, než mi to došlo.
  • 0

#8 Stranger42

Stranger42

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 455 příspěvků(y)

Publikováno 21 duben 2012 - 23:22

Při řešení své první multiny jsem takhle narazil. Všechno jsem násobil a divil se, proč finálka vychází nesmyslně o několik km jinde. Po prozření jsem byl na ownera pěkně nas... a až později zjistil, že je to všeobecně používaný zápis :-) Ale v tomhle případě to bude matematický zápis a ne kačerský N50° (x)(y).(a)(b)©. Těch závorek je tam málo.
  • 0

#9 wefsafca

wefsafca

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 191 příspěvků(y)

Publikováno 21 duben 2012 - 23:24

Takže žádné guidelines pro ownery (což by měli být informpované osoby a dodržovat to a zmatečné by se ani neměly dostat ven) nejsou, abych si je mohl přečíst? Jednou jsem jel totiž asi 100 km zbytečně - ne všechny mají možnost kontroly :-(
  • 0

#10 Stranger42

Stranger42

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 455 příspěvků(y)

Publikováno 21 duben 2012 - 23:36

Pokud owner nenapíše způsob výpočtu do listingu, budeš ho muset vydedukovat. Ale mně se už po tom prvním omylu nestalo, že bych výpočet spletl. Prostě to časem uvidíš, jak je vzorec myšlený.
  • 0

#11 Norbert_G

Norbert_G

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 430 příspěvků(y)

Publikováno 21 duben 2012 - 23:37

A tohle se závorkami není všechno. Mě víc iritují výrazy typu (AB + 150), kde občas není jasné, zda se A a B násobí či zda se ta čísla dají za sebe a spojí do jednoho. Nebo pokud je jeden vzorec pro tisíciny a vyjde méně než trojciferné číslo - pak zas není vždy jasné, zda před tím owner zamýšlel nuly či nikoli. I když s trochou cviku se to dá *téměř* vždy odhadnout.
  • 0

#12 wefsafca

wefsafca

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 191 příspěvků(y)

Publikováno 21 duben 2012 - 23:46

no právě, a neměl by ty keše někdo předem otestovat a schvalovat, aby byly luštitelné? anebo tyhle seky jsou myšleny jako rébus? :-D
  • 0

#13 BBBubak

BBBubak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 324 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2012 - 0:18

wefsafca napsal/a:
no právě, a neměl by ty keše někdo předem otestovat a schvalovat, aby byly luštitelné?
anebo tyhle seky jsou myšleny jako rébus? :-D


Otazka neni, jestli by to nekdo mel testovat, ale predevsim KDO by to mel pripadne delat...? Revirnici asi tezko, to by jeden kazdy zvladl publikovat jen par multin, trvalo by mu to dost dlouho, a pak by z toho asi zdechnul.

Navic nejde jen o matematiku, ale prakticky cokoliv, co se v listingu objevi. Nekdy jsou to veci, ktere zabihaji celkem hluboko do nejruznejsich oboru, musel bys nekde mit cely tym odborniku...

Za spravnost tedy ruci owner, ktery ma pripadne moznost poprosit nekoho o betatest (pokud ma dost soudnosti a nepovazuje se za neomylneho), hlavni kontrolou jsou pak hledaci nebo i uspesni nalezci, kteri muzou vznaset pripominky do aleluja. Tech par prvnich ma ale vzdycky pochopitelne smulu.

Pokud to owner zmota, je z toho nekdy mysterka. Stane se.
Brou noc.
  • 0

#14 wefsafca

wefsafca

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 191 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2012 - 1:05

njn, rozumim... diky za info
  • 0

#15 hauskaa

hauskaa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 713 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2012 - 7:05

Obecně bych to řekl takto: pokud jsou za desetinnou tečkou ve vzorečku tři závorky v počítané šířce i délce, na 99% jsou to jednotlivá čísla. Na obranu ounerů ale musím říct, že situaci nezneužívají a snad jsem se ešče nesetkal s tím, aby při takovémto zápisu chtěli násobení. A úprava guidelines neeeee. :) Každý stát má svá specifika a pořád platí "jaké si to uděláme, takové to máme". Němci příkladně dost používají takovéto zápisy {A+B}{A-B}{C+B}. Osobně se mi to líbí - wefsafcovo dilema to řeší příkladně, ale netrvám na převýchově českých ounerů. Za sebe říkám, že se stavem, jaký je, nemám nejmenší problém a dnadno si zvykneš.
  • 0
Livet är en fråga om kvalitet, inte lengt.

#16 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 451 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2012 - 9:35

Stranger42 napsal/a:
...
Ale v tomhle případě to bude matematický zápis a ne kačerský ...Těch závorek je tam málo.

Nikoliv nutně. Některé závorky mohou vyjít dvouciferné. To už jsem taky viděl několikrát.
Ale že někdo jede 100km na finálku...to by snad napadlo každého, že je něco špatně, ne? Opravdu takhle dlouhých multin je jak šafránu. B)
A pokud se má něco napsaného za sebou skutečně násobit...tak se tam mezi operandy vloží * a je to jasné.
  • 0

#17 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 851 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2012 - 10:30

wefsafca napsal/a:
...
Anebo zadna pravidla nejsou? Nemely by se nejaka pravidla normalizovat?
...

Pravidla na zápis vzorců jsou - matematika. Nestačí to?
Wikipedie - Nápověda:Matematické vzorce
Pokud je více norem, je to na ho..o
Pokud to někdo zapisuje jinak a neuvede to výslovně v listingu, je to paskvil, kočkopes a ownwer by si měl půjčit v knihovně učebnici matematiky pro ZŠ...
  • 0

#18 sovidoupe

sovidoupe

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2012 - 12:00

No a u jedné nejmenované pardubické keše se máloznámý owner chlubí jak má správně matematicky zpracovanou keš, protože se závorky mezi sebou násobí.... No a pak mu vyjde obrovské číslo se kterým už zachází jako neandrtálec a ne matematik :-D
  • 0
Zážitky nemusí být pozitivní, stačí když jsou extremní.

#19 montezuma2

montezuma2

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 303 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2012 - 12:10

Takhle jsem se rozčiloval kvůli jedné multině vzdálené jen kilometr a půl od HC... Když jsem asi po osmé skončil uprostřed pole, tak závorky zkusil nenásobit, a ejhle, ono se to povedlo:D. To se dělo ještě v době, když jsem pobíhal v kačerských plenkách...
  • 0
Vybavení: otahaný Coleman Latitude x1150, celta, karimatka, ešus a vařič, kolo, Garmin Etrex Legend HCx + GeoGet + Geojarry

Nikdy nebudu balit lock´n´lock krabičky do smradlavých igeliťáků.

Pakliže chcete strávit jedno odpoledne v přírodě, doporučuji Divoké údolí ;)

#20 BellaUH

BellaUH

    ***

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2012 - 12:12

A je tak těžké to spočítat jednou bez násobení a podruhé s násobením a vydat se na pravděpodobnější souřadnice?
  • 0
Pro někoho to už není hra, ale soutěž. Ta ale nebude mít vítěze.




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama