Přejít na obsah


Fotka

Etika boje o bednu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
93 odpovědí na toto téma

#1 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2012 - 8:08

Před časem kamarád zakládal kešku 30m od mých HC. Trochu jsem mu pomáhala se získáváním informací pro listing a o keš pečuji v době jeho nepřítomnosti (bydlí daleko, jen sem občas dojíždí), ale nejsem owner ani spoluvlastník té keše. O jejím umístění jsem ale předem věděla, stejně jako o tom, že listing byl odeslán ke schválení. Podotýkám, že nejsem PM, takže mi nikde nic nepípá a publikaci kešky jsem sledovala pouze na mapě (trvalo to několik dní, zrovna byla fronta až na červené). Znalostí umístění jsem nijak zvlášť zvýhodněná nebyla, je to 1/1 smallka a najde to fakt každý. Když se keška objevila na webu (zjistila jsem to cca 10 minut po publikaci), šla jsem ještě honem zkontrolovat, jestli je vše na místě, a pak se už jen bavila sledováním boje o bednu před svým oknem. První kačer se objevil tak 20 minut po publikaci. Sama jsem se šla zalogovat teprve jako čtvrtá, když se všichni xTFkaři přehnali. Když ale čtu xTF logy na různých keších o tom, jak si lidi volají navzájem, aby se na novou krabku upozornili, jak se scházejí celá "komité" k vyřešení těžké mysterky nebo si rozdělují úkoly k vyřešení, aby to měli rychleji, a pak jdou logovat FTF třeba v 10 lidech, tak si říkám, že bych jakožto začátečník ráda znala váš názor na to, co ještě je a co už není při honbě za FTF fair play. Připadalo by vám třeba správné jít logovat FTF, pokud jste byli na keš upozorněni před její publikací? Za jakých podmínek? Kdy vadí a kdy nevadí, že vám mysterku vyluští někdo jiný? Nebo že vám krabičku někdo jiný podá, protože se k ní sami nedostanete? Možná vás samotné k tomu napadne ještě množství dalších otázek nebo poznámek, takže předem díky i za ně ;)
  • 0

#2 Nosferatu XIII.

Nosferatu XIII.

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 158 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2012 - 8:21

Ahoj, no to zase bude hezky flame :) FTF je de facto takova hra ve hre, pravidla si delaji FTFkari sami, nikde zadne psane nejsou. Obcas mi prijde, ze je to proste o tom, ci svedomi co jeste unese a co uz ne...Navic je to mam pocit kraj od kraje jine, aneb FTFkari se na necem nejak shodnout a jakz takz jim to funguje, zpravidla do doby, nez na FTF prijede i nekdo jiny. Pak zacina opet oblibena debata, co je FTF a co STF, jak dlouho by mel FTFkar cekat u krabice na ostatni apod. Cele je to nekdy usmevne a nekdy spise smutne. Jelikoz na FTF nejezdim, radeji cele tyto problemy a debaty vypoustim... Obecne mam ale pocit, ze lide hure snaseji, kdyz ma FTF nekdo, kdy mysterkou sam nelustil nebo na tu T5 sam nevylezl, nez kdyz se to same stane treba o mesic pozdeji, kdyz maji vsichni "hlavni" lovci z okoli odloveno. Pak je to pro ostatni ( a asi i pro ownera) nejak snesitelnejsi...Kapitolou sama pro sebe jsou FTF na eventech a na EC,coz se priznam, ze jsem dodnes tak nejak uplne nepochopil, ale pokud to nekoho bavi... Proste v FTF boji dovoleno vse, dulezity je zapis v logbooku a to, jak se s tim svym zpusobem boje dany clovek srovna...to, ze se to vzdy nekomu nebude libit je temer jiste...
  • 0
Smrt je to nejkrasnejsi, protoze prichazi az nakonec
Vložený obrázek
Vložený obrázek

#3 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2012 - 8:34

Jeste ti tam chybi rozstrileni verifikatoru robotem, tandem a podobny lahudky :-) Nebo rozdavani nepublikovanyho listingu na eventu nekolik dni pred publikaci. To ze si nedas FTF na pixle o ktery vis predem jak zminujes je snad samozrejmy, je jedno jestli je to 1/1 nebo neco jinyho. Pokud se ti na konkretnim FTF neco nezda, napis jim to do logu. Ja to obcas delam. Mozna te par lidi nebude mit rado, ale aspon ten co nejak vyrazne zaprasi bude mit to vyrovnavani s vlastnim svedomim tezsi. Jinak plati co napsal Nosferatu.
  • 0

#4 vetrnik_cr

vetrnik_cr

    vetrnik_cr

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2012 - 8:39

Můj názor je takový, že každý si tuhle hru hraje jak chce, jsou jen obecná pravidla daná Groundspeakem, ty se musí dodržovat a ostatní je pouze a pouze na nás. Pokud někdo chce podvádět, podvádí jen sám sebe. Pokud někomu ten bod stojí za to, že k finálce (zalogování do krabičky) přijde jinak než vlastními silami, zas je to jen jeho věc. To, že na keše se jezdí v partě a luští mysterku jen jeden - úkoly si rozdělí, je asi už normální. čili řešení zná právě jen ten jeden, kdo luštil, Stejně tomu je, že na ten strom vyleze zas jenom jeden ... (ono to i pro ten strom je lepší... ) O logování FTF mám rozporuplný názor - FTF je jen jeden a to ten, který najde krabičku první - tak by to mělo být. Ještě tak když hledá pár lidí a u nálezu jsou všichni a jakmile krabice opustí úkryt, tak další příchozí by už podle logiky FTF neměl, jenže praxe je taková, že FTF má každý, kdo se zapíše před prvním ukrytím prvonálezu. Takže se často sejde malý event. a ještě se čeká, kdo přijde další, aby měl také FTF. takže "Kdo si hraje, nezlobí".
  • 0

#5 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2012 - 8:50

Modrak napsal/a:
Nebo rozdavani nepublikovanyho listingu na eventu nekolik dni pred publikaci.


jeee, a tohle vadi zase komu? :D.
  • 0

#6 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2012 - 8:52

Modrak: však mi by taky hanba fackovala si tam to FTFko napsat :D! Zvláště když keška se týká baráku, ve kterým mám tu čest bydlet už 20 let. Nosferatu: U těch T5ek to taky nevidím tak radikálně, že by třeba na ten strom musel vylézt vždycky každý osobně, aby si ji mohl zalogovat. Pokud mě kamarád vysadí na strom, na který by se žádný z nás sám nedostal, protože první větve jsou 3m nad zemí, má stejnou zásluhu na odlovu jako já, která jsem pak už lezla kousek výš po větvích jako po žebříku. Typická je T4ka pod trójskou lávkou, Na kterou musíš vylézt po něčích zádech. Má snad "ten dole" menší zásluhu než "ten nahoře"? nebo se musí nutně pak vyměnit, aby si ji mohli zalogovat oba? :D
  • 0

#7 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2012 - 8:59

Dain a Olik napsal/a:

Modrak napsal/a:
Nebo rozdavani nepublikovanyho listingu na eventu nekolik dni pred publikaci.


jeee, a tohle vadi zase komu? :D.


No ja nevim. Treba tomu co kdyz to pipne, vseho necha, nekam jede jak magor a pak zjisti ze je za blbce, protoze owner rozdal listing pred par dny na eventu a v notesu uz je 20 FTF logu. Me se to nastesti zatim nestalo.

Chces snad rict ze tohle je v poradku?
  • 0

#8 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2012 - 9:03

vetrnik_cr napsal/a:
O logování FTF mám rozporuplný názor - FTF je jen jeden a to ten, který najde krabičku první - tak by to mělo být. Ještě tak když hledá pár lidí a u nálezu jsou všichni a jakmile krabice opustí úkryt, tak další příchozí by už podle logiky FTF neměl, jenže praxe je taková, že FTF má každý, kdo se zapíše před prvním ukrytím prvonálezu. Takže se často sejde malý event. a ještě se čeká, kdo přijde další, aby měl také FTF.

Jo, to si občas taky říkám... Jednou jsem taky napsal do logu jedné kešky, na kterou jsem náhodou stihl na kole přijet jako první, i když byla 5 km od domu v logu text: "Díky za FTF. jedno z mála opravdových a to ješte jen z domu na kole." a hned že prý jsem chudák, když prý jezdím na ta neopravdová FTFka :-). Občas se sice svezu na nějaké to společné, když někdo vyrazí autem a sveze mě - na druhou stranu když člověk najde kešku opravdu jako první, úplně sám, tak ho to potěší určitě víc, než když se už předává z ruky do ruky... Ovšem jelikož sám autem na FTFka nevyrážím, tolik jich většinou nemám, protože většinou vyrážím jen na ty opravdu blízké na kole...
  • 0

#9 LukasX

LukasX

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 387 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2012 - 9:05

Jacka_dominikanka napsal/a:
Nosferatu: U těch T5ek to taky nevidím tak radikálně, že by třeba na ten strom musel vylézt vždycky každý osobně, aby si ji mohl zalogovat. Pokud mě kamarád vysadí na strom, na který by se žádný z nás sám nedostal, protože první větve jsou 3m nad zemí, má stejnou zásluhu na odlovu jako já, která jsem pak už lezla kousek výš po větvích jako po žebříku. Typická je T4ka pod trójskou lávkou, Na kterou musíš vylézt po něčích zádech. Má snad "ten dole" menší zásluhu než "ten nahoře"? nebo se musí nutně pak vyměnit, aby si ji mohli zalogovat oba? :D


Vidíš, těch "morálních dilemat" je víc než by sis dokázala představit. Například "drsnokačery" lovící T5 krabky pro zábavu by hanba fackovala, kdyby si ji zalogovali bez šáhnutí si na ni. A pro někoho není problém si ji zalogovat když "jen" dole jistil nebo dokonce rozdával cenné rady. Každý má svůj způsob, který jej baví a každý se s tím musí vyrovnat po svém. I když čas od času vzejde nějaká inkvizice B)
  • 0

#10 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2012 - 9:07

modrak: no vzhledem k tomu, ze jsme tohle jako spoluautori eventu na hurkach aplikovali behem poslednich par let u cca 10 kesich, tak ja to vidim jako v poradku :). samozrejme, ze jsem vsude psal note a do listingu, aby se lidi krotili, ze FTF pravdepodobne padlo pri eventu. pokud je dotycny v takovem chvatu a transu, ze si tohle neprecte, tak ma ovsem smulu, stejne jako kdyz ve chvatu a transu prehlidne spoustu jinych dulezitych veci. jinak v tom, ze kdo byl na eventu mel vyhodu, opravdu nespatruju problem ;).
  • 0

#11 vetrnik_cr

vetrnik_cr

    vetrnik_cr

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2012 - 9:11

Modrak napsal/a:

Dain a Olik napsal/a:

Modrak napsal/a:
Nebo rozdavani nepublikovanyho listingu na eventu nekolik dni pred publikaci.


jeee, a tohle vadi zase komu? :D.


No ja nevim. Treba tomu co kdyz to pipne, vseho necha, nekam jede jak magor a pak zjisti ze je za blbce, protoze owner rozdal listing pred par dny na eventu a v notesu uz je 20 FTF logu. Me se to nastesti zatim nestalo.

Chces snad rict ze tohle je v poradku?


a chceš říct, že to je jiný, než mají zvyk na Vysočině, že FTF logují až po 24 hodinách? taky se tam můžeš hnát po 2 hodinách že není zalogováno v domění, že tam nikdo nebyl, a zjistíš, že skoro celá zdejší komunita už popsala logbook, že na tebe zbylo skoro poslední místo na poslední stránce ...
  • 0

#12 prazskychytrak

prazskychytrak

    Rendy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 707 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2012 - 9:13

já bych všechny ty FTF zakázal, beztak to akorát stresuje lidi :D
  • 0

Bookmarky: 2.gif Zajímavé osudy kešek world.pngKešky výletovky hint_icon.pngHinty
Web: geopraha.eu regionální web Prahy
pepikov.cz
web o zajímavostech Prahy


#13 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 783 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2012 - 9:15

Já mám jedno FTF vlakem a pak kilometry pěšky a do kopce. A ještě až třetí den po publikaci. Autem se tam nedá a cyklisty přetlačoval vítr nazpět. Takové FTF si cením. Druhé o půlnoci pár set metrů od baráku. A víc jich nemám. Ale na mých krabicích se několik FTF eventů sešlo. Nedivím se tomu. FTFkaři vyrážejí okamžitě a než první najde, další přijedou a hledají společně. Hlavně když je to blízko. A taky se nedivím těm, co si zavolají a vyráží společně. Ne každý hledá rád sám.
  • 0

#14 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 851 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2012 - 9:15

xTF je taková "hra ve hře". Kdo na to hraje, tak obvykle ctí nějaká nepsaná místní pravidla. Já osobně na to nehraju, takže kdybych se náhodou přichomejtl k nějaké nové krabici s čistým logbookem (třeba náhodným nálezem před publikací), tak bych se v pohodě zalogoval na papír i na netu,...a vodznáček FTF bych tam klidně nechal...
  • 0

#15 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2012 - 9:22

Modrak napsal/a:

Dain a Olik napsal/a:

Modrak napsal/a:
Nebo rozdavani nepublikovanyho listingu na eventu nekolik dni pred publikaci.


jeee, a tohle vadi zase komu? :D.


No ja nevim. Treba tomu co kdyz to pipne, vseho necha, nekam jede jak magor a pak zjisti ze je za blbce, protoze owner rozdal listing pred par dny na eventu a v notesu uz je 20 FTF logu. Me se to nastesti zatim nestalo.

Chces snad rict ze tohle je v poradku?


Rozhodně není v pořádku, že někdo všeho nechá a letí na nějaké FTF, které vůbec není v pravidlech definované. Já bych takového zaměstnance rozhodně vyrazil.

A Ty se nám snažíš naznačit, že jediný možný odlov keše je FTF a pak už to nemá cenu ?
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#16 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2012 - 9:25

Dain: Tak nastesti tak jako ty to vetsina autoru nevidi a kdyz publikuji eventovou kes, daji si s tim tu praci aby jim ji RW pustil kdy potrebuji a bylo to formane spravne. GC je totiz verejna zalezitost a metodika publikace kesi je jako jedna z malal veci jasne dana. Pokud ji nekdo nerespektuje a rozda listing mimo standartni proces, at uz neverejne, nebo poloverejne na eventu, z meho pohledu se o nejakem FTF na zaklade takto ziskaneho listingu neda uvazovat. Tohle muzete chapat jen jako soutez v ramci uzavrene skupiny lid o prvni betatest. Kdyby to bylo tak jednoduchy jak pises a stacilo rozdat papiry, tezko by se vetsina autoru eventovych kesi obtezovala s tou pakarnou aby regulerne vcas publikovali. Chapu ze mozna jsi z drevnich dob zvyklej ze stejne vsichni kaceri v okruhu 100 km na tom eventu jsou, takze o nic nejde, ale dneska to funguje trochu jinak.
  • 0

#17 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2012 - 9:50

Modrak napsal/a:
Dain: Tak nastesti tak jako ty to vetsina autoru nevidi a kdyz publikuji eventovou kes, daji si s tim tu praci aby jim ji RW pustil kdy potrebuji a bylo to formane spravne. GC je totiz verejna zalezitost a metodika publikace kesi je jako jedna z malal veci jasne dana. Pokud ji nekdo nerespektuje a rozda listing mimo standartni proces, at uz neverejne, nebo poloverejne na eventu, z meho pohledu se o nejakem FTF na zaklade takto ziskaneho listingu neda uvazovat. Tohle muzete chapat jen jako soutez v ramci uzavrene skupiny lid o prvni betatest. Kdyby to bylo tak jednoduchy jak pises a stacilo rozdat papiry, tezko by se vetsina autoru eventovych kesi obtezovala s tou pakarnou aby regulerne vcas publikovali.

Chapu ze mozna jsi z drevnich dob zvyklej ze stejne vsichni kaceri v okruhu 100 km na tom eventu jsou, takze o nic nejde, ale dneska to funguje trochu jinak.


metodika publikovani je opravdu dana - 160 metru nekolize a nepoliticky, nerasisticky, nereklamni a ne/atd obsah :D. o FTF tam nic neni, takze metodiku respektujeme, to nemas pravdu.

drevni doby sem netahej, ty s tim nemaji co delat. na eventy odjakziva nechodili uplne vsichni :). hlavne je potreba GC nechapat jako soutez. praci a pakarnu navic hlavne nechci delat reviewerovi. me to nic nestoji - jeden umolousany email, to neni prace, kterou podsouvas, ze si s tim autor udajne da. pakarnu to vnim u tech revs, ze se o tohle musi starat. takovouhle nadstavbu po nich nepozaduju.

ja to hlavne nechapu jako soutez o prvni betatest ci ftf ci co to chapes ty. ja proste rozdam nove kese jako prekvapeni lidem. fungovalo to, lidi byli prijemne prekvapeni, zadny hromadny beh na ftf se nekonal. napodruhe, napotreti se lide tesili, s cim zase prijdem. naposledy byli zklamani, ze prekvapko nebylo, neb jsme nestihali :).

jinak ono to skutecne tak jednoduche je. pakarnu zpusobujeme leda lidem, co na ty kese z eventu vyrazi, protoze si to musi rucne prepsat ci nadatlovat do gps, misto toho, aby si to online stahli :). listingy jsou pritluceny na vrata skladiste. a predstav si, o ma hruzo, ze oni riskujou, ze kes spustena nebude :).

dneska to funguje uplne stejne jako kdysi. FTF si kazdy vyklada jinak, protoze to vykladat lze, neb neni zadne pravidlo. tak nerikej, ze se to musi delat tak a tak, kdyz to neni pravda ;).
  • 0

#18 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2012 - 10:17

Poprvé jsme to řešili tak, že jsme po eventu vyměnili logbook a všem eventovým vysvětlili, že pokud půjdou v rámci eventu (Kaczyard a Hraniční cesta I.) na keš - která byla součástí úlohy Otce Kureeho - mohou ji sice zapsat jako odlovenou, ale že prosíme, aby to udělali až po publikaci a xTF lozích. A brblalové divte se, akceptovali to všichni, i když někteří posmutněle (na druhou stranu, Benjo sice neměl FTF, ale jako první u keše vyhrál event, tak se to srovnalo ;) ) Na dalších ročnících je to tak, že keš je publikována v neděli v osm ráno po dohodě s retrívrem, v devět vyvěsím listing na sloupu u hopsody. Eventkačeři jsou jen blíž než obvykle. To považuji za regulérní FTF hunt. Předem nic nehlásím, samosebou to lidi tuší, ale neví co a kde. Za rohem to skutečně není. Ale to je tak všechno. Myslím, že takhle je to fér a kdo má problém, ať se klidně hádá. Třeba s jezevčíkem pana výpravčího.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#19 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2012 - 10:22

Dain a Olik napsal/a:

metodika publikovani je opravdu dana - 160 metru nekolize a nepoliticky, nerasisticky, nereklamni a ne/atd obsah :D. o FTF tam nic neni, takze metodiku respektujeme, to nemas pravdu.


Taky tam neni nic o tom. ze se publikuje tim ze pribijes listing nekde hrebikem na vrata. Pokud to chapes takhle, pak uz nema smysl resit vubec nic. Pak totiz si klidne muze Jacka_dominikanka dat FTF na ty kesi doma co pomahala pripravit.

Pokud pripustis ze autor muze davat vybranym lidem informace pred publikacina gc.com, pak ale to plati obecne, nejen pri eventu. Protoze zadny zvlastni pravidla pro publikaci pri eventu nejsou. Takze to bys ten listing mohl stejne dobre ukazat ne na eventu, ale kdekoliv jinde. Treba kamosum v hospode. Takto vznilky FTF by bylo zhruba steny jako to eventovy.

Ale jak rikam, vetsina poradatelu eventu to nastesti takto nevidi a publikuji korektne.
  • 0

#20 poohDA

poohDA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 975 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2012 - 10:26

Modrak napsal/a:
Takze to bys ten listing mohl stejne dobre ukazat ne na eventu, ale kdekoliv jinde. Treba kamosum v hospode. Takto vznilky FTF by bylo zhruba steny jako to eventovy.

Takovýmhle nálezům bych já říkal betatest a ne FTF, kdyby mi na tom záleželo.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama