Přejít na obsah


Fotka

Via ferraty a vybavení


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
51 odpovědí na toto téma

#41 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2014 - 8:08

Znám kačera, co vylezl po ferratě pro keš jen tak, ale pak se bál slézt dolů. :-)


  • 1

#42 Obludka

Obludka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 227 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2014 - 9:52

Znám kačera, co vylezl po ferratě pro keš jen tak, ale pak se bál slézt dolů. :-)

 

Po ferratě se jen tak neleze... Lidi, mějte trochu soudnost a dodržujte alespoň základní pravidla.. i pád z metru může být konečná, pokud na hlavu nebo na záda..

 

Dobrá rada - k ferratovému setu si přibalte odsedku (tzn. jednu karabinu a smyci 60-80cm dlouhou).. u těžších ferrat je to nutnost, u lehčích to hodně oceníte ve chvíli, kdy budete muset zůstat čekat na ne zrovna pohodlném místě.. některé ferratové sety už odsedku mají přímo integrovanou, ale stejně se ji s ohledem na životnost setu nedoporučuje používat..

 

pokud sháníte levnou helmu mrkněte na http://www.mountains...il.csp?!P,17670

po prvním lezení bude poškrábaná víc, než jak vypadá ona "kosmetická vada"

popřípadě se dneska prodává spousta setů sedák + ferrraťák + helma.. to vychází asi nejlépe a třeba sety od ocunu jsou dobré..


  • 2

#43 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2014 - 10:52

Neblbněte s helmou. Horolezecká má speciální nároky - jak na proražení prudce letícím kamenem (když kolem vás prosviští kamínek na stěně, rozhlížíte se, kdo to kde střílí s tlumičem...), tak pro vektorové namáhání při pádu. To jiné helmy nemají.

 

Na druhou stranu, ferratový set: jde o integrovaný tlumič zachycení pádu. Když nehodláš padat, nepotřebuješ ho... to není rouhání. Přítomnost ocelového lana vedle vaší ruky svádí člověka k vnímání "vážnosti situace" a cvakáte se jako zběsilí. Jakmile ocel skončí, odcvaknete se, narovnáte a jistou chůzí směřujete k vrcholku... Co chci říct: když nebudete zrovna na ferratě, garantuju vám, že se při VHT dostanete do mnoha mnoha míst, která budou daleko nebezpečnější, než pohyb po zajištěné stezce, a nejen že se nebudete mít jak a čím jistit, ono vás to ani nenapadne... Když se na ferratě jistíte, ztrácíte spoustu, snad víc jak polovinu, času u přecvakávání kolem skoby. Celou tu dobu se  držíte pokrčenou druhou rukou nebo se nějak jinak vysilujete, zároveň stojíte přesně na tom samém ohlazeném místě, kde už tisíce bot před vámi. To místo zatěžujete staticky a několik vteřin. PŘECVAKÁVÁNÍ je nejnebezpečnějším okamžikem celé ferráty... když už máte něco za sebou, cvakejte se jenom tam, kde to stojí za to. Mnohokrát jsem potkal tyroláky, jak na nás nejdřív koukali zespoda - říkal jsem si, to koukáš, turisto, na frajery - aby nás pak za čtvrt hodiny na D předběhli v lehkých botách a utíkáčku.

Odsedka je něco jiného, ta může překonat krizi. Do "gumy" setu se neposadíte, neuvolníte ruce. Odsedka může být na lehčí ferrátě důležitější jak celý set.

 

Na druhou stranu, řešili jsme tu pád na stromě do metrový smyce na jisticím bodu. A ráz. A právě tady by ten ferratovej set sakra pomoh, kromě toho, že má dva konce a pomůže při polohování někde pod rozsochou. Když už ho mám doma, co se má na něj prášit - ať maká!


  • -1

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#44 kstavk

kstavk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 299 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2014 - 11:07


PŘECVAKÁVÁNÍ je nejnebezpečnějším okamžikem celé ferráty... když už máte něco za sebou, cvakejte se jenom tam, kde to stojí za to. 

 

 

na ferratě se cvákám skoro všude, nikdy nevím co na mě může hodit ten co leze nade mnou... už sem pár letících kamenů viděl....


Tento příspěvek byl upraven od kstavk: 24 říjen 2014 - 11:08

  • 0

#45 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2014 - 11:27

To odpovídá definici "stojí za to".


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#46 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2014 - 11:27

Tak do Déčka bych už bez cvakání nelezl, na to se mám moc rád a nikdy nevíš co kde přiletí..... na lekčích úsecích to ale taky flákám, přecejen už vím co mám za sebou a kde si co můžu dovolit.

Ale i na hodně těžkejch ferratách se dají potkat zajímaví lidé. Dole pod skálou stojí důchodce kterého potkat ve městě tak mu půjdu pomoct přejít ulici. Ale najednou vytáhne z kapsy pracovní rukavice a frrr už je za horizontem. Oni docela klamou tělem, ale jsou to většinou lidi co tam poblíž bydlí a ferratu si na vytrávení chodí vyběhnout každý den před obědem :) Třeba na výše zmíněném Kaiser-Maxu jsem jednu takovou babičku potkal pokaždé co jsem tam byl.

Nebo na Cesare Piazzetta vedoucí na Piz Boe (tuším D) když bylo hnusně mokro (třetina příchozích to otáčela už pod nástupem, další třetina pod prvním těžkým místem) nás předběhl seschlý stařík bez sedáku a za chvilku jsem viděl jak mu to pod převisem ujelo a chvíli tam visel jen na rukách a kopal nožkami. Když se vydrápal nahoru, jen s úsměvem prohlásil něco jako "dneska to dost klouže co?" a mizel dál.


  • 1

#47 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2014 - 12:08

Nebo na Cesare Piazzetta vedoucí na Piz Boe (tuším D) když bylo hnusně mokro (třetina příchozích to otáčela už pod nástupem, další třetina pod prvním těžkým místem) nás předběhl seschlý stařík bez sedáku a za chvilku jsem viděl jak mu to pod převisem ujelo a chvíli tam visel jen na rukách a kopal nožkami. Když se vydrápal nahoru, jen s úsměvem prohlásil něco jako "dneska to dost klouže co?" a mizel dál.

:D :D :D Tak to mi dostalo!


  • 0

#48 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2014 - 12:19

Na Piz Boe je dlouhá kolmá plotna bez jakýchkoli stupů, ne? Tam už je to docela silová výživa.

 

Ech, jinak: přilba, set, to jsou prostředky pasivního zabezpečení. Jejich funkci neovlivníte. Přijde na ně řada až jako na poslední instanci. NESMÍTE podlehnout dojmu, že si je navlečete a jste v pohodě, prakticky už nahoře. To ani náhodou. Důležitá je aktivní ochrana - hlava, ruce, kampf a cajk.

 

Vlastně ten původní příspěvěk beru zpět: NENECHTE si radit ^_^  Na tohle si musíte přijít sami.


  • 1

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#49 A+T

A+T

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 525 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2014 - 12:33

Druhojakostni helmu od obludky mohu doporucit. Kupoval jsem ji take na obcasne ferraty. Druha jakost znamena ze obcas chybi samolepa jinak nic. Na hlave jsem mel uz pohodlnejsi kousky, ale za ty penize a 3x do roka....nema konkurenci.
  • 0

#50 dostik7

dostik7

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2014 - 13:30

...

Vlastně ten původní příspěvěk beru zpět: NENECHTE si radit ^_^  Na tohle si musíte přijít sami.

 

Když jsem četl tvoje doporučení - necvakat!, docela mě to vyděsilo. Tenhle poslední koment je už ale správně. Pokud se někdo nebude cvakat, aby si užil víc adrenalinu, tak je to úplně špatně. Když někdo omezí nějaký prvek bezpečnosti a ví i to kolem, tak ano. Tyrolák, který se necvaká na vodorovném traverzu to má pod kontrolou. Když je to v kolmé stěně, už si hraje s faktory, které pod kontrolou nemá a hraje loterii, která si pravidelně vybírá daň.

 

Hlavně ale všem doporučuji, se o všem co vás napadne, bavit se zkušenějšíma a nestydět se ptát a stále o tom přemýšlet a utvářet si názor.

Já si třeba myslel, že už toho vím docela dost, ale na letošním ledovcovém kurzu jsem se toho zase hodně naučil a upravil výbavu i techniku na VHT. Pokud máte někde malou pochybnost a nevíte přesně proč něco je tak a ne jinak - ptejte se! Málo kde platí, že je něco správně proto, že se to tak dělá a nebo to tak vidíte u kámoše....

Hore zdar.


  • 1

#51 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2014 - 17:54

Rozhodně se nejistěte, je to blbost ....

 

http://liberec.idnes...erec-zpravy_aha


  • 1

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#52 Obludka

Obludka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 227 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2014 - 18:27

Rozhodně se nejistěte, je to blbost ....
 
http://liberec.idnes...erec-zpravy_aha


presne jsem si vzpomnela na tuhle diskusi, ale predbehl si me.. treba si taky rikal, ze jisteni je pro decka..

(samozrejme je mozne, ze chyba byla jinde a nejednalo se o chybu lezce.. nechci predjimat.. ale ve vztahu k teto diskusi se tento odkaz primo nabizi)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka