Přejít na obsah


Fotka

Brno - nalezena neznámá socha (již známo: Miloš Axman - Komunisté)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
24 odpovědí na toto téma

#1 hauskaa

hauskaa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 713 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2012 - 19:37

Ahojte kačeři, sice to zcela nesouvisí s geokešingem, ale jsme komunita, kde mnoho lidí mnoho ví. Nalezl jsem záhadnou sochu, v nadživotní velikosti. Je z kamenného masivu, rozřezaná na několik kusů a tyto kusy jsou zapomenuté odloženy na celkem nepřístupném místě. Zkusím sem přihodit pár fotek, sorry, jsou nekvalitní z mobilu. Máte někdo tušení, odkud ta socha pochází, kdy byla postavena, proč odstraněna atd.?
  • 0
Livet är en fråga om kvalitet, inte lengt.

#2 hauskaa

hauskaa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 713 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2012 - 19:39

druhá fotka
  • 0
Livet är en fråga om kvalitet, inte lengt.

#3 anake

anake

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2012 - 20:17

Jedná se o sousoší "Komunisté" od Miloše Axmana, které stávalo na Moravském tenkrát Rudém náměstí. My dříve narození ho tam pamatujeme. Kdy a proč bylo odstraněno asi není nutné vysvětlovat.
  • 0

#4 hauskaa

hauskaa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 713 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2012 - 20:26

No vida!
Pravdu máš..
http://www.sca-art.c...ctures/h263.jpg
Proč byla odstraněna je nyní nad slunce jasné. Já ji nepamatuju, protože nejsu rodilý Brňák. Každopádně čubrnim, že to zůstalo aspon v této rozebrané podobě.
Chceme na to kešku? :D:D
  • 0
Livet är en fråga om kvalitet, inte lengt.

#5 chochocz

chochocz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 143 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2012 - 20:47

No zajimalo by me kde ta socha leží...keš samosebou ne....
  • 0

#6 hauskaa

hauskaa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 713 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2012 - 20:51

chochocz napsal/a:
No zajimalo by me kde ta socha leží...keš samosebou ne....

:D Takže keš... :D
  • 0
Livet är en fråga om kvalitet, inte lengt.

#7 Pinokio.CZ

Pinokio.CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 135 příspěvků(y)

Publikováno 24 srpen 2012 - 9:32

Hausko Hausko, sousouší tam v tichosti čeká dvacet let na svůj návrat, a pak se najde jeden takovej, jako jsi ty, a lidi to tam teď nakonec budou chodit očumovat, kdy na náměstí jim to tááák strašně vadilo :-)). A nakonec kdo ví, jak to se sochou díky geocachingu dopadne, protože zapšklých, zarputilých antikomunistů, sami si namlouvajíc, že přivyklých na tvrdou práci s majzlíkem z kamenolomu, pochopitelně v rámci jejich nepovedené převýchovy, je tu víc než dost...
  • 0

#8 comparare

comparare

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 253 příspěvků(y)

Publikováno 24 srpen 2012 - 9:53

Pinokio.CZ napsal/a:
Hausko Hausko, sousouší tam v tichosti čeká dvacet let na svůj návrat, a pak se najde jeden takovej, jako jsi ty, a lidi to tam teď nakonec budou chodit očumovat, kdy na náměstí jim to tááák strašně vadilo :-)). A nakonec kdo ví, jak to se sochou díky geocachingu dopadne, protože zapšklých, zarputilých antikomunistů, sami si namlouvajíc, že přivyklých na tvrdou práci s majzlíkem z kamenolomu, pochopitelně v rámci jejich nepovedené převýchovy, je tu víc než dost...

A co stranická legtimace,pořád víš kde jí máš?
Hauska:keš tam udělej,třeba se to rozebere a bude klid :)
  • 0
vylezu všechno,ale nevim za jak dlouho

#9 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 785 příspěvků(y)

Publikováno 24 srpen 2012 - 10:39

Věděl jsem o bronzových sochách Lenina a Gottwalda. Stály v areálu jedné firmy u nádraží Křemže. Gottwald s červenýma rukama, Lenin bez batohu - jak se traduje, že ho měl na zádech při slavnostním odhalení této sochy.
  • 0

#10 MirexCZ

MirexCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 127 příspěvků(y)

Publikováno 24 srpen 2012 - 11:37

Zajímavé místo si keš zaslouží... ;)
  • 0
V cizích městech chodím hlavně po památkách, a až pokud zbyde čas po okapech. Ve dřívkách nejedu, topím plynem. Nechápu šílené opisování tracků na eventech. Jo, a čtu listingy. Jsem prostě zcela out.

#11 schvabM

schvabM

    schvabM

  • Members
  • PipPipPip
  • 107 příspěvků(y)

Publikováno 24 srpen 2012 - 12:53

Určitě si to keš zaslouží.Geocaching je i o tom ukázat nějakou zajímavost ostatním.To že je z určitého období je snad uplně jedno, vždyď je to kus naší historie a je jedno jestli z první republiky nebo třeba období od roku 48 do roku 89.;)
  • 0
Garmin Oregon 600-Navigon 2100 max

#12 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 851 příspěvků(y)

Publikováno 24 srpen 2012 - 13:01

hauskaa napsal/a:

chochocz napsal/a:
No zajimalo by me kde ta socha leží...keš samosebou ne....

:D Takže keš... :D

Já myslím že na "výsluní" byla dost dlouho...nechal bych ji v tichosti v kopřivách, bez procesí, tak si to zaslouží.
  • 0
Věřme v to lepší, počítejme s tím horším...
Nic není nikdy tak, jak se to zdá.

#13 hauskaa

hauskaa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 713 příspěvků(y)

Publikováno 24 srpen 2012 - 15:50

Postup byl následující: místo abych šel po cestě, jsem se vydal trochu oklikou s nadějí na pěkný výhled. A za rozbořeným plotem vidím podivné kamenné bloky, z nichž jeden měl kozu. A protože jsem sochu na původním místě nikdy neviděl, a bloky jsou rozházené, těžko jsem si představoval, jak to vypadalo kompletní. Proto vzniklo toto vlákno. Zvolání "takže keš" bylo zprvu myšleno čistě jako legrace, s postupem času začínám ale skutečně uvažovat, že bych tam něco založil. Neberu to jako propagaci komunismu, prostě je to umělecké dílo. Socha císaře Františka Josefa byla taky odstraněna (shodou okolností taky) z Moravského náměstí z politických důvodů. Nějaký čas byla zakopána v zemi, pak stála na dvoře nějakého gymnázia a dnes?.. Stojí v areálu černovického šaškecu, hrdě na podstavci, a keška k tomu taky je. Souhlasím ale se ssva, že v tomto případě rozhodně neiniciovat její odvoz a výstavbu někde jinde. Jen ať tam zůstane. Ale souhlas i se schvabem, že je to kus naší historie, je to umělecké dílo a kešing je právě o tom ukázat nějakou zajímavost. V Brně je několik pomníků s rudou hvězdou, kešky u toho máme. Tak proč by jedna kamenná socha měla být problém? A pokud má někdo pocit, že by mohl kvůli odlovu připravit své děti o možnost studovat, tak je taky ignorelist..
  • 0
Livet är en fråga om kvalitet, inte lengt.

#14 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 851 příspěvků(y)

Publikováno 24 srpen 2012 - 16:11

hauskaa napsal/a:
Socha císaře Františky Josefa byla taky odstraněna ...a dnes?.. Stojí...

V šaškecu by ta skulptura snad nevadila, protože s uměním má opravdu pramálo společného...i když, radši nemaluj čerta na zeď... :D
  • 0
Věřme v to lepší, počítejme s tím horším...
Nic není nikdy tak, jak se to zdá.

#15 puczmeloun

puczmeloun

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 353 příspěvků(y)

Publikováno 25 srpen 2012 - 10:08

anake napsal/a:
Jedná se o sousoší "Komunisté" od Miloše Axmana, které stávalo na Moravském tenkrát Rudém náměstí. My dříve narození ho tam pamatujeme. Kdy a proč bylo odstraněno asi není nutné vysvětlovat.


Jenom doplním z mekky brněnských luštičů multinek po internetu - http://encyklopedie....bjektu&load=756
Tam by podle mě velice rádi získali informace o tom, kde dnes sousoší je a také nějaké další fotky toho jak to dneska vypadá a vypadalo. Kdyžtak mám na ně přímý email a můžu se s nimi kontaktovat.

Btw za kešku budu rád, takovéto ztracené věci (i když se jedná o komanče) mě vždycky zajímaly...
  • 0
Užívej života...

#16 vop.cz

vop.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 155 příspěvků(y)

Publikováno 25 srpen 2012 - 20:36

comparare napsal/a:A co stranická legtimace,pořád víš kde jí máš?
Hauska:keš tam udělej,třeba se to rozebere a bude klid :)

At ten prispevek od Pinokia, na ktery tak hloupe a prvoplanovite reagujes, ctu z ktere chci strany, nevidim na nem nic, co by naznacovalo, ze by nejakou takovou legitimaci vlastnil... Naopak je v jeho reakci vyrazne vice moudrosti nez v tom tvem.
Pro to sousosi by bylo nejlepsi, kdyby dozilo na danem miste v klidu, nebo bylo premisteno do nejakeho "archivu", pripadne by bylo vystaveno jako odstrasujici soucast historie. Podobne jako kousky zelezne opony v pohranici, nad jejiz tehdejsi existenci krouti nechapave hlavou pametnici, natoz nase deti, kterym bychom tyto veci meli ukazovat a pripominat...

U toho torza bych krabku nedelal, nebot z informaci haausky citim, ze je to misto lidskym ocim ztracene. Pokud ano, byl by to nerozum a vyzva k nejakemu radoby odvaznemu politickemu vandalskemu cinu...
  • 0
geoBrnění 2012, 28.-29. září v Brně:
Vložený obrázek

------------------------
OziExplorer support and Czech language editor
OziExplorer + Garmin Oregon 300 | Nokia E51 + BT GPS + HandyGC

#17 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 26 srpen 2012 - 7:25

vop.cz: A nepsal hauskaa nahodou, ze je to v nejakem arealu za plotem? Navic pinokio psal neco o "cekani na navrat", coz by nepsal nikdo jiny, nez nejaky rudy soudruh.
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#18 Autacek

Autacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 744 příspěvků(y)

Publikováno 26 srpen 2012 - 19:22

Zajímavé na sousoší je, že to co je zobrazené na obrázku v galerii jak odkazuje Hauskaa, http://www.sca-art.c...ctures/h263.jpg, je sousoší které by mělo být umístěno v Ostravě na souřadnicích Ostrava - Jih, Zábřeh Loc: 49°47'38"N,18°14'56.03"E.

Díval jsem se na streetview, a vypadá to, že tam něco takového skutečně je, rozhodně ty paneláky sedí. Že by to byl "duplikát" ?
To brněnské se také špatně hledá, sám si jej již příliš nepamatuji, i když jsem si pod mím jako děcko, v té obří rudé hvězdě kolem fontány, hrával :)). Tedy jeden z dobových obrázků snad tady, i když je to vidět opravdu blbě:

http://www.auktiva.c...2155/a--439.jpg


K sousoší samotnému, myslím že je to umělecké dílo a ideologie by se do toho tahat vůbec nemusela, je s podivem, že bronzový odlitek vznikl již v roce 1958, kdy většina tehdejších smrtelníků neměla o podobě kosmonauta ani tucha ;)
  • 0

#19 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 785 příspěvků(y)

Publikováno 26 srpen 2012 - 19:36

Ono je to bronzové? Vypadá to jako kámen. A ten kosmonaut vypadá jako včelař s kuklou. Ale souhlasím s tím, že to je dokument doby.
  • 0

#20 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 26 srpen 2012 - 19:48

mpik: vidis, jednomu astronaut, druhymu vcelare a me zase pripomina nejakyho havire od pece.

EDIT: tak je to fakt kosmonaut:
http://encyklopedie....bjektu&load=756
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama