Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Mapy.cz - turistická mapa se stínováním


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2013 - 23:44

Kdysi dávno fungovaly překryvné vrstvy na Mapy.cz tak nějak normálně. Pak následovalo několik vylepšujících upgradů. Při testování Cachemapy mi došlo, jak pěkně vypadá turistická mapa se stínováním. Bohužel soudruzi ze Seznamu zcela nepochopitelně nechali možnost stínování u fotomap (kde je slušně řečeno naprd) a jinde ji zrušili. Přesněji u turistické ji zapínají natvrdo u malých čísel zoomu a u větších ji nenávratně vypnou. Nepomáhá ani parametr &c=z v URL, který by jinak měl vrstvu zapnout. Že je to sakra škoda dokládá následující ukázka.

Mapa bez stínování:

Vložený obrázek

Mapa se stínováním:

Vložený obrázek

Metodou pokusů a omylů jsem zjistil, že zapnutí vrstvy stínování lze dosáhnout pomocí parametru &l=, kterým se jinak mění typ mapového podkladu. Turistická mapa se zobrazuje s parametrem &l=16. Zadáme-li &l=17, zobrazí se jen stínovaný reliéf. Pokud ale vrátíme do URL &l=16, zůstane zapnuté stínování a máme turistickou mapu, jak je vidět na ukázce nahoře. Vrstva zůstane zapnutá i při běžné manipulaci s mapou, zruší ji třeba obnovení stránky pomocí F5.

Neví někdo, jestli se stejného výsledku nedá dosáhnout i jinou cestou...?



  • 0

#2 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 788 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2013 - 0:43

Mě naopak štve, že tam ta vrstva natvrdo je. Mapa je pak taková zašedlá a zhoršuje to čitelnost. Kdyby se dala vypnout, byl bych radši.
  • 0

#3 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2013 - 0:45

Neví někdo, jestli se stejného výsledku nedá dosáhnout i jinou cestou...?

Napsat přímo autorům?
  • 0

#4 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2013 - 7:38

mpik napsal/a:
Mě naopak štve, že tam ta vrstva natvrdo je. Mapa je pak taková zašedlá a zhoršuje to čitelnost. Kdyby se dala vypnout, byl bych radši.

No tak jasně, nejlepší by bylo, aby se Seznamu zadařilo nechat zapínání/vypínání vrstev na uživateli a nekladli jim nesmyslná omezení nebo naopak nevnucovali svůj názor. Navíc v situaci, kdy interně vše jak vidno výborně funguje, API taky umožňuje s vrstvami manipulovat dle libosti a oni jen omezí klikací inteface uživateli.

Jinak na Oregonu jsem stínování taky hned vypnul. Zpomalovalo překreslování mapy a strašně ji ztmavilo, že skoro nebyla vidět. Doma na počítači se ale podle mne docela podstatně zlepšuje přehlednost, hlavně v členitějším terénu. Ještě jedna ukázka. Všimni si, že mnoho detailů terénu na vrstevnicích vůbec nepoznáš:

Vložený obrázek

Vložený obrázek
  • 0

#5 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2013 - 8:30

Vláček napsal/a:
Napsat přímo autorům?


Se Seznamem se domluvit neda!
  • 0

#6 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 788 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2013 - 8:35

Jo, v tom detailu to přehlednost zvyšuje. Ale když mám turistickou v měřítku okresu (a smysl to má, třeba kvůli turistickému obsahu), tak už to jen ztmavuje obraz. Ideální by bylo zaškrtávátko jako je třeba na cyklotrasy.
  • 0

#7 weselka

weselka

    weselka

  • Members
  • PipPipPip
  • 696 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2013 - 8:49

Používám na lítání nad mapou GeoKuk (je to rychlejší díky nakešovaným dlaždicím) tam možnost zapnutí a vypnutí reliéfu je, ale jelikož to kompletně přebírá z mapy.cz chová se to stejně. Možná by stačila pro GK malá úprava, zkusím se zeptat v topicu Geokuku.
  • 0
www.povetrnik.cz

#8 rsc_cz

rsc_cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2013 - 9:18

Napsat přímo autorům?


Mapy.cz mají poměrně úspěšně schovanou diskusi (http://mapy.cz.sblog.cz/) kam se jim dá napsat. Když v létě zavedli tu novou verzi map (ta co je teď) tak se tam objevilo spoustu připomínek ohledně zapínání stínování a turistických/cyklo tras ale závěr seznamu byl takový, že 99.9% uživatelů si nestěžuje, tak proč to měnit. To že najít kde si vlastně má člověk je docela problém je ale vůbec nezajímalo...
  • 0

#9 Dan-Sam

Dan-Sam

    Cestovatel a turista

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2013 - 10:07

Jen nech být - já třeba tuhle fintu rád využiji a jsem rád, že se o ní KiRe podělil (jinými slovy: díky!).
  • 0

#10 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2013 - 10:07

HaLuMa napsal/a:
Se Seznamem se domluvit neda!

To jsem nevěděl, děkuji za informaci.
  • 0

#11 weselka

weselka

    weselka

  • Members
  • PipPipPip
  • 696 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2013 - 10:12

Navíc přímo na Blogu mapy.cz psali 12.7.2012: Nová turistická mapa navíc obsahuje stínovaný reliéf, který dodává mapě plastičnost. Reliéf je zatím přítomen jen v nižších úrovních přiblížení, ale v nejbližších týdnech plánujeme jej doplnit do všech měřítek. nějak jim to trvá teda.
  • 0
www.povetrnik.cz

#12 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2013 - 10:20

Ono se staci podivat, co vyvadeji s dalsimi prekryvnymi vrstvami: - nejdrive meli turistickou mapu, a nad ni zapinatelnou prekryvnou vrstvu s turistickymi znackami. - pak tam dali turistickou mapu s natvrdo vykreslenymi znackami bez prekryvne vrstvy, tedy moznosti vypinani. - pak tam vratili puvodni stav s prekryvnou vrstvou. - nakonec udelali nekolik samostatnych map, turistickou bez znacek, turistickou se znackami, turistickou s cyklotrasami... a zapinani tech znacek vlastne prepina cele mapove podklady. Ono nic naplat, jakakoliv prekryvna vrstva zdrzuje. Kazda prekryvna vrstva znasobuje pocet pozadavku na server, a to je asi jejich vetsi problem nez ulozne misto. Tak asi i proto tu prekryvnou vrstvu s reliefem zatim lidem necpou.
  • 0

#13 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2013 - 10:22

Smogeo napsal/a:
ono je nakonec dobře, že na připomínky zvysoka *. Když si projdeš ty diskuze, jaký hovadiny tam ti brouci pylíci vymejšlej... A každej z těch odborníků je stejně jako kiReGPS přesvědčenej že ten jeho nápad je pro všechny to nejlepší.

Každej kdo umí číst vidí, že jsem psal, že bych uvítal, kdyby si mohl vrstvu každej zapnout/vypnout dle osobní potřeby. Jak velí zdravý rozum. Nikomu jsem nic nevnucoval. Jak velí zdravý rozum.;)

weselka napsal/a:
Navíc přímo na Blogu mapy.cz psali 12.7.2012:
Nová turistická mapa navíc obsahuje stínovaný reliéf, který dodává mapě plastičnost. Reliéf je zatím přítomen jen v nižších úrovních přiblížení, ale v nejbližších týdnech plánujeme jej doplnit do všech měřítek.

nějak jim to trvá teda.

Taky jsem to četl a pousmál se... Paradoxem je, že jim to krásně funguje a oni jen zrušili možnost si stínování zapnout. Udělaj systém s padesáti funkcemi a pak jich patnáct zpřístupněj uživatelům...:o

HaLuMa napsal/a:
Ono nic naplat, jakakoliv prekryvna vrstva zdrzuje. Kazda prekryvna vrstva znasobuje pocet pozadavku na server, a to je asi jejich vetsi problem nez ulozne misto. Tak asi i proto tu prekryvnou vrstvu s reliefem zatim lidem necpou.

Jo, pochopil bych snahu o snížení zátěže serveru. To je racionální. Proč ale proboha mají tu možnost stínování u fotomap...?!?:oB)



  • 0

#14 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2013 - 10:31

...protoze leva ruka nevi, co dela prava?
  • 0

#15 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2013 - 11:11

Odzkoušeno. Přes API jde pomocí Javascriptu vše bez problému. Zkoušel jsem na ukázkovém příkladu dokumentace API. Přidal jsem volbu turistické mapy s reliéfem. Závěr - stačí to opičkou jen velmi jednoduše přidat do rozhraní Mapy.cz. Velmi jednoduše, ale nikdy jsem to nedělal...B)



  • 0

#16 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 788 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2013 - 12:45

S jejich API jsem si hrál a fungovalo bezvadně (přidával jsem vlastní body - vizitky), ale zaopičit se mi nepovedlo. Chtěl jsem jen přidat na pravou myš proklik na Google mapy nebo rovnou na Streetview. Už to jde jinak, tohle už neřeším. Ale tehdy jsem přišel na to, že pomocí API bych si to na své stránce poskládal, ale do jejich zdrojáku nevidím.
  • 0

#17 Norbert_G

Norbert_G

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 430 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2013 - 13:12

mpik napsal/a:
S jejich API jsem si hrál a fungovalo bezvadně (přidával jsem vlastní body - vizitky), ale zaopičit se mi nepovedlo. Chtěl jsem jen přidat na pravou myš proklik na Google mapy nebo rovnou na Streetview. Už to jde jinak, tohle už neřeším. Ale tehdy jsem přišel na to, že pomocí API bych si to na své stránce poskládal, ale do jejich zdrojáku nevidím.


Kdyby někdo potřeboval, tak zdrojáky jsou tady:
http://api4.mapy.cz/...mbols/SMap.html

A tady jsou zdrojáky pro jejich pomocnou knihovnu JAK:
http://jak.seznam.cz/doc/

Přímo na mapy.cz mají ještě další macatý Javascriptový soubor, jeho zdroják nikde není, ale dá se relativně dobře deobfuskovat nějakým online nástrojem.

Jinak já tam v tom překopal kdeco. ;)
  • 0

#18 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 788 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2013 - 13:17

Jo, API popsané mají. Ale já myslel, že dokážu přeopicovat přímo tu jejich stránku www.mapy.cz. A to se mi nepovedlo, tedy tak jak jsem chtěl. Ale to co jsem chtěl, už funguje (přepínání mapy.cz a Google maps - i když mě jen jednosměrně), tak to dál neřeším. Šlo mi o možnost z map.cz překliknout na Streetview, dělal jsem to kopírováním souřadnic, ale ten opičí skript co jsem stáhnul, je lepší.
  • 0

#19 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2013 - 13:23

"Přeopicovat" (btw krásný výraz) se evidentně musí tenhle skript...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama