Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 1 Hlasů

Provazový žebřík


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
85 odpovědí na toto téma

#21 CZECH.TIR

CZECH.TIR

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 417 příspěvků(y)

Publikováno 10 únor 2013 - 12:17

no napadla mě jedna věc, mám4m hliníkový žebřík a pak jeden 2m. napadlo mě zkusit je oba přivázat na lano, to přehodit přes větev, a lézt střídavě po jednom a druhém. a pomocník dole by mi to vždy jen popotáhl výš.
tohle řešení : Vložený obrázek se zde aplikovat nedá.

http://www.geocachin...2-64116742cc05#
  • 0
náš tým: Petr, Inka, Péťa, Gábinka. Jako ochranka Jork a Sissi (yorkshire terier).
Geovozy Felda pick-up, krátká Felda, Renault Magnum 480 HP + návěs, JAWA Mustang r.v. 1970, kolo,nohy.

KOMU SE MÉ KEŠE NELÍBÍ,AŤ JE NELOVÍ...

statistika munzee: [url]http://www.opencaching.org.uk/sigzee.php?munzeer=petr007[url]


#22 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 10 únor 2013 - 12:21

CZECH.TIR napsal/a:
no napadla mě jedna věc, mám4m hliníkový žebřík a pak jeden 2m. napadlo mě zkusit je oba přivázat na lano, to přehodit přes větev, a lézt střídavě po jednom a druhém. a pomocník dole by mi to vždy jen popotáhl výš.


To mi připomíná Cimrmanův výtah pro horníky :D!
  • 0

#23 CZECH.TIR

CZECH.TIR

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 417 příspěvků(y)

Publikováno 10 únor 2013 - 12:30

Jacka_dominikanka napsal/a:

CZECH.TIR napsal/a:
no napadla mě jedna věc, mám4m hliníkový žebřík a pak jeden 2m. napadlo mě zkusit je oba přivázat na lano, to přehodit přes větev, a lézt střídavě po jednom a druhém. a pomocník dole by mi to vždy jen popotáhl výš.


To mi připomíná Cimrmanův výtah pro horníky :D!

jo ale lezlo by se po tom líp jak po tom provazovým . jen to chce někoho spolehlivého kdo to dole dobře uváže...
  • 0
náš tým: Petr, Inka, Péťa, Gábinka. Jako ochranka Jork a Sissi (yorkshire terier).
Geovozy Felda pick-up, krátká Felda, Renault Magnum 480 HP + návěs, JAWA Mustang r.v. 1970, kolo,nohy.

KOMU SE MÉ KEŠE NELÍBÍ,AŤ JE NELOVÍ...

statistika munzee: [url]http://www.opencaching.org.uk/sigzee.php?munzeer=petr007[url]


#24 Petman02

Petman02

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2013 - 17:13

Tak mám hotovo. Díky za inspiraci! Už nějaký čas jsem si podobný žebříček chtěl udělat (než kupovat za dlouhý peníz) a nevěděl jsem s čeho udělat příčky. Mám 7 příček po těch cca. 33-34cm. Lana jsem použil 10m, na konci mi zůstalo po necelých 2m volného lana, pro přidělání dole. Testoval jsem krátce, mých 75kg zvládne bez problémů. Jen asi bude prča po tom lézt ve volném prostoru :D Jinak postřeh z výroby, měl jsem ty díry přesně 5mm a byl problém vůbec to 5mm lano protáhnout, uvolnil jsem na 5,3 a jakž takž to šlo. Uzel je dost veliký, otvor by mohl být i větší.
  • 0

#25 Golan Trevize

Golan Trevize

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 34 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2013 - 17:41

Já dneska nakoupil, o víkendu zkusím vyrobit B)
  • 0

#26 ja05

ja05

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 624 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2013 - 19:23

koukam, ze v tomhle tydnu si vyrobci trubek budou mnout ruce :-) i ja jsem koupil trubku, reepka je na ceste (verim vic reepce, nez provazku z nejaky bau...) bohuzel trubku jsem sehnal jen PN16, ale kupoval jsem prumer 25, tak snad to nebude zlobit.... ale kazdopadne diky za tip a radu...
  • 0

#27 lestropy

lestropy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 57 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2013 - 19:32

Asi jsem natvrdlej ale co reepka? Chystám se také na výrobu.
  • 0

#28 Petman02

Petman02

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2013 - 20:50

ja05 napsal/a:
koukam, ze v tomhle tydnu si vyrobci trubek budou mnout ruce :-)
i ja jsem koupil trubku, reepka je na ceste (verim vic reepce, nez provazku z nejaky bau...)
bohuzel trubku jsem sehnal jen PN16, ale kupoval jsem prumer 25, tak snad to nebude zlobit....
ale kazdopadne diky za tip a radu...

PN16 má slabší stěnu. Při průměru 20mm je síla stěny 2,8mm oproti 3,4mm u PN20. Ale při průměru 25mm má stěnu 3,5mm, to by šlo.

A lano (provázek) mám PA 5mm s jádrem od Lanexu (nejspíše to samé, co použil autor návodu), pevnost 660kg. Ta reepka bude na tom pevnostně podobně (možná o chlup lépe), jen na otěr bude lepší a bude mít certifikaci pro toto použití.
  • 0

#29 Petman02

Petman02

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2013 - 20:53

lestropy napsal/a:
Asi jsem natvrdlej ale co reepka? Chystám se také na výrobu.

Pomocné lano (šňůra) - http://www.mytendon....nura-5mm#scroll
  • 0

#30 pripluv

pripluv

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 82 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2013 - 21:34

Vložený obrázek
  • 0

#31 ja05

ja05

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 624 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2013 - 9:27

Petman02 napsal/a:
PN16 má slabší stěnu. Při průměru 20mm je síla stěny 2,8mm oproti 3,4mm u PN20. Ale při průměru 25mm má stěnu 3,5mm, to by šlo.

Díky za uklidnění, přemýšlel jsem tak nějak podobně...
Ještě zvažuju trubku nevrtat a reepku (provazek) protahovat skrz trubku - je jasny ze bude daleko vetsi spotreba reepky, ale zdá se mi to jako další pojištění pro případ, že by se trubka chtěla zlomit...
  • 0

#32 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 13 únor 2013 - 23:12

Zkusil jsem spočítat zatížení (namáhání na ohyb) těch příček. Vyšlo mi u 100kg zátěže působící přesně ve středu příčky u trubek PN 20 průměru 20 mm 54 MPa, u PN 20 průměru 25 mm 28 MPa a u PN 16 průměru 25 mm 31 MPa. Přitom pevnost v ohybu je u polypropylenu udávaná 30 MPa a více, takže to může být "na hraně" (zvlášť když zatížení není stacionární, když kačer třeba spěchá nebo padá...). Je sice pravda, že každý neváží 100 kg jako já, váha se rozloží na celou podrážku do stran příčky, plastová trubka se spíš ohne než praskne a část vlastní hmotnosti budou tahat ruce, ale přece jen koupím tu o průměru 25 mm, uzly udělám osmičkové (méně snižují pevnost šňůry než jednoduché a lépe se rozvazují) a nedám je dovnitř trubky, ale dolů pod šprusli. Žebřík sice bude o 60 gramů těžší a o 1,5 cm tlustší (sbalený), ale víme, že náhoda je ...
U 5mm PA šňůry mi to vychází s dostatečnou rezervou (pokud se nepředře apod.), kritické se mi zdají ty příčky.
Ale nejsem technik, takže se mohu mýlit; kdo se v tom vyznáte, nechcete to radši přepočítat?
  • 0

#33 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 14 únor 2013 - 0:06

Hezký příspěvek - čili já bych se svou jen o málo vyšší než poloviční vahou mohla být v pohodě:). Jenže podle zákona schválnosti budu mít trubku s nějakou vadou v žebříku zrovna já a budu první kdo.... To jsem zvědavá, jak sem na jaře budeme všichni psát zkušenosti s využitím, na to se moc těším:p Popravdě i na to, jak rodinu překvapím při trhání třešní nebo blum - elegantně, pohodlně, bez námahy.....už se těším.:)
  • 0

#34 tomas451

tomas451

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 115 příspěvků(y)

Publikováno 14 únor 2013 - 1:08

Ještě než poběžíte kupovat obyčejnou plastovku, tak já sehnal pořádnou na svůj žebřík v kovošrotu za 50,- :D A taky jsem udělal dvě díry a skrz protahl repku, přičemž uprostřed trubky je uzel. Používám už více jak rok a velká spokojenost. A za pár šestáků.
  • 0
Vložený obrázek

#35 Alke04

Alke04

    Alke04

  • Members
  • PipPipPip
  • 678 příspěvků(y)

Publikováno 14 únor 2013 - 2:54

CZECH.TIR napsal/a:
no napadla mě jedna věc, mám4m hliníkový žebřík a pak jeden 2m. napadlo mě zkusit je oba přivázat na lano, to přehodit přes větev, a lézt střídavě po jednom a druhém. a pomocník dole by mi to vždy jen popotáhl výš.


Pokud to zrealizuješ, PROSÍM, POŠLI MI VIDEO, to chci vidět.
  • 0

#36 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 14 únor 2013 - 7:57

kdo mate strach ze vas ta trubka neudrzi (ale podle me udrzi a s rezervou) prolezte pudu a narezejte pricky ze starych hokejek
  • 0

#37 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 14 únor 2013 - 8:56

Alke04 napsal/a:

CZECH.TIR napsal/a:
no napadla mě jedna věc, mám4m hliníkový žebřík a pak jeden 2m. napadlo mě zkusit je oba přivázat na lano, to přehodit přes větev, a lézt střídavě po jednom a druhém. a pomocník dole by mi to vždy jen popotáhl výš.


Pokud to zrealizuješ, PROSÍM, POŠLI MI VIDEO, to chci vidět.

To praktikuju uz davno. :-) Na konci zebriku mam kovovy hak, nahodim lano, udelam smycku a zahaknu, vytahnu zebrik nahoru, a vylezu. Nahodim na dalsi vetev a "jedu". Taky kdyz chci rychleji "prusikovat", tak nahodim prusik co nejvys a zahaknu do nej ten zebrik. Tim po nem vystoupam nohama az k prusiku, takze dalsi prusik nahazuju min o 1.5m vys, zahaknu druhy zebrik... Jde to tak rychleji.

Jinak zebriky mam z rafku stareho "galuskace". Je to idealni ze jsou mirne prohle, drzi tam ve stredu bota, a dirky uz byly predvrtane od dratu. A ma to potrebnou "nosnost". :-)
  • 0

#38 Alke04

Alke04

    Alke04

  • Members
  • PipPipPip
  • 678 příspěvků(y)

Publikováno 14 únor 2013 - 9:25

petegeo napsal/a:

Alke04 napsal/a:

CZECH.TIR napsal/a:
no napadla mě jedna věc, mám4m hliníkový žebřík a pak jeden 2m. napadlo mě zkusit je oba přivázat na lano, to přehodit přes větev, a lézt střídavě po jednom a druhém. a pomocník dole by mi to vždy jen popotáhl výš.


Pokud to zrealizuješ, PROSÍM, POŠLI MI VIDEO, to chci vidět.

To praktikuju uz davno. :-) Na konci zebriku mam kovovy hak, nahodim lano, udelam smycku a zahaknu, vytahnu zebrik nahoru, a vylezu. Nahodim na dalsi vetev a "jedu". Taky kdyz chci rychleji "prusikovat", tak nahodim prusik co nejvys a zahaknu do nej ten zebrik. Tim po nem vystoupam nohama az k prusiku, takze dalsi prusik nahazuju min o 1.5m vys, zahaknu druhy zebrik... Jde to tak rychleji.

Jinak zebriky mam z rafku stareho "galuskace". Je to idealni ze jsou mirne prohle, drzi tam ve stredu bota, a dirky uz byly predvrtane od dratu. A ma to potrebnou "nosnost". :-)


V tom případě neodolám osobní ukázce :-). O tvém žebříku vím... ten je bomba... měl si ho na sedmi hřícháh :-).
  • 0

#39 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 14 únor 2013 - 12:06

Skoro by to stálo za uspořádání žebříkového eventu;) Není nad to poučit se u zkušenějších - proč objevovat už objevené?
  • 0

#40 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2013 - 14:35

Tak mi to nedalo a zahrál jsem si na výzkumníka. Vzal jsem kus trubky 20x2,8 mm (PN 16) a zkoušel jsem, co vydrží. Při tahu 14 kg na délce 30 cm se trubka začala ohýbat o úhel určitě přes 60 stupňů a už se zcela nenarovnala. Uspořádání pokusu je patrné z obrázku, a také výsledek (trvalé ohnutí). Rozhodující ale je, že při tahu 14 kg bylo namáhání v ohybu 74 MPa; tuto hodnotu bych považoval za mezní (i vzhledem k prohnutí, a to nemluvím o možném prasknutí trubky tahem uzlu na šňůře). Zopakuji teoretické namáhání příčky s 14cm roztečí mezi otvory od kačera vážícího 100 kg: 20x3,4 (PN 20): 56 MPa, 20x2,8 (PN 16): 62 MPa, 25x3,5 (PN 16): 32 MPa. Jak vidíte, tak při koeficientu bezpečnosti k=5 by příčky 25x3,5 vyhovovaly ani ne 50kg hmotnosti nebohého lezce. Taková zlomenina patní kosti se hojí nepěkně dlouho a můžete dopadnout i jak ten horník v mé keši "Gravitace - aneb padám, padáš, padáme" GC2DB67 Ale znovu opakuji: nejsem technik, možná se mýlím!

Přiložené miniatury

  • obr-2.jpg

  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka