Přejít na obsah


Fotka

Geodepresivní koutek III


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12542 odpovědí na toto téma

#12201 Shashlick

Shashlick

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 513 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 7:52

Tak aby byla depka ještě větší, zjistil jsem, že mnou hodně používaný font Comic Sans MS, který nabízí implementovaný editor listingů je docela zákeřný. Na monitoru parádní tučnější krásně čitelnej font, na iPhone 6 čitelnej bezpatkovej font, ovšem na iPhone 6+ a taky iPhone 11 je to téměř nečitelná psací jebka. Tak jsem se teď věnoval dobré dvě hodiny úpravám listingů. :-((

 

Tady musím souhlasit s Dr.Votou. Předělávání listingů z Comic Sans na normální font je spíš do Georadostného koutku :)

Nic ve zlém, také jsem ho používal, ale je to tak dvacet let, kdy se ve mně mísila puberta a objevování informačních technologií. Podobný nešvar je prezentace, ve které použiješ všechny možné přechody ;)


  • 1

Jde se lovit!

Moje statistiky ZDE


#12202 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 8:23

Uveď jediný relevantní důvod proč je používání právě tohoto fontu špatně. Podle mne je výběr fontu zcela na autorovi textu. Aby bylo jasno, jeho používání neprosazuju, ale mám dojem, že je to tady podobné, jako když někdo napíše, že je blbost nosit ponožky do sandálů a všichni to po něm začnou papouškovat.


  • -3

#12203 xjurasek

xjurasek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 8:27

Uveď jediný relevantní důvod proč je používání právě tohoto fontu špatně. Podle mne je výběr fontu zcela na autorovi textu. Aby bylo jasno, jeho používání neprosazuju, ale mám dojem, že je to tady podobné, jako když někdo napíše, že je blbost nosit ponožky do sandálů a všichni to po něm začnou papouškovat.

Myslím, že důvod je už v předchozí diskusi - podpora a stejný vzhled na různých zařízeních. Přijde mi, že je to relevantní důvod.


  • 5

#12204 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 8:40

Tohle vysvětlení hodně smrdí účelovostí. Je hodně fontů, které mají podporu jen na jedné platformě, některé fonty je třeba doinstalovávat, přesto nevím, že by některý jiný font byl tolik až zavile zavrhovaný.  


  • 0

#12205 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 107 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 8:56

Ake geocaching je z principu provozovan na mnoha zarizenich ruznych platforem. Tak proc pouzivat neco, co funguje jen na nektere z nich? Treba u WiGa chapu odklon od neudrzovaneho a dal v podstate nepodporovaneho pleyeru na jejich GPS k mobilum (nove WiGa uz mnohdy ani nejdou na Garminech odehrat), ale u listingu jako zakladni informaci o kesi mi to pripada hodne nesmyslne (stejne jako listing v obrazku - mame mezi sebou i lidi se spatnym zrakem, a ty si ho pak velmi casto nemaji sanci ani precist).


Tento příspěvek byl upraven od gord: 14 červenec 2021 - 8:56

  • 3

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#12206 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 9:05

A máme lidi i s Garminy, kde se obrázek prostě neukáže. Atribut ALT u obrázku má stále smysl. Ale ani na ten bych nespoléhal, že se ukáže všude.

A jsem rád, že už dneska jede většina věcí na unikódu. Ty spousty špatně počeštěných fontů, kdy to stačilo jen otevřít na jiném PC a hned z toho byly čtverečky, obrázky, otazníčky ... to byl děs. A bohužel mám i texty, kde jsem kdysi tyto fonty použil a dodnes mě to někdy vypeče.


  • 3

#12207 xjurasek

xjurasek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 9:08

Mě obecně na použitém fontu nezáleží. Pokud ale vybereš jiný než běžně používané, je nutné prověřit víc platforem. Jak už jsi psal, u "MS Comic Sans" je už v názvu tvůrce a je otázkou, jak jsou na tom práva na uvedený font, proto bude na jiných platformách pravděpodobně vypadat dost jinak. Proste technologie se posouvá a pokud např. dnes uděláš stránky ve flash, nedostane se na ně nikdo.

 

Jinak mi zmínka o prezentaci s více různými přechody připoměla stránky: https://www.fi.muni.cz/usr/pelikan/ :-).


  • 0

#12208 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 107 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 9:20

Co asi uci ucitel, ktery vytvori takoveto stranky? ;)


  • 1

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#12209 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 9:24

Tohle vysvětlení hodně smrdí účelovostí. Je hodně fontů, které mají podporu jen na jedné platformě, některé fonty je třeba doinstalovávat, přesto nevím, že by některý jiný font byl tolik až zavile zavrhovaný.  

Kecy, kecy, kecy. Ten font se mi vysloveně líbil a GS ve svém editoru listingů má na třetím místě. Na normálním PC je moc pěknej a dokonce jsem ho kvůli vzhledu implementoval i do některejch starších listingů. To jsem ovšem netušil, co se z něj stane na telefonu. Akceptuju, že sem tam, když font není, nahradí se to nějakým Ariálem. Tady se z toho stala naprosto šílená nečitelná jebka, vypadalo to jako okrasné psací písmo. Protože sám na telefonu nelovím, neměl jsem nejmenší tuchu, jak šíleně může listing vypadat. Podotýkám na dvou, ze třech iPhonů. Na druhou stranu jsem překvapenej, že mi to někdo napsal až po cca třech letech používání.  Nejvíc mi na tom se....re ta hromada ztraceného času, kdy jsem upravoval listing tak, aby byl pěknej a přehlednej.

 

p.s. představa, že budu testovat listing keše na různých platformách je úsměvná. 


Tento příspěvek byl upraven od None: 14 červenec 2021 - 9:30

  • 0

#12210 xjurasek

xjurasek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 9:25

Co asi uci ucitel, ktery vytvori takoveto stranky? ;)

Chtěl jsem napsat, že je to určitě jen něco zapomenutého, ale očividně ne - https://is.muni.cz/osoba/pelikan#vyuka. Trošku jsme uklouzli z geo, ale zůstali v depresi...


  • 0

#12211 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 9:49

Kecy, kecy, kecy. Ten font se mi vysloveně líbil a GS ve svém editoru listingů má na třetím místě. Na normálním PC je moc pěknej a dokonce jsem ho kvůli vzhledu implementoval i do některejch starších listingů. To jsem ovšem netušil, co se z něj stane na telefonu. Akceptuju, že sem tam, když font není, nahradí se to nějakým Ariálem. Tady se z toho stala naprosto šílená nečitelná jebka, vypadalo to jako okrasné psací písmo. Protože sám na telefonu nelovím, neměl jsem nejmenší tuchu, jak šíleně může listing vypadat. Podotýkám na dvou, ze třech iPhonů. Na druhou stranu jsem překvapenej, že mi to někdo napsal až po cca třech letech používání.  Nejvíc mi na tom se....re ta hromada ztraceného času, kdy jsem upravoval listing tak, aby byl pěknej a přehlednej.

 

p.s. představa, že budu testovat listing keše na různých platformách je úsměvná. 

Tak já se tě v podstatě zastávám, vysvětloval jsem jen důvody  proč někde font je a jinde není. Taky jsem ho použil na vánoční keši a nevidím v tom problém. Ale na parte bych ho nedal.

 

A pro moralisty co Comic Sans MS zásadně odmítají: Víte, že je nejlépe čitelný pro dyslektiky?


  • 0

#12212 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 10:00

Tento font byl určen do bublin komixů. Ale proč ne? Používat by se neměl ne z grafických důvodů, ale právě proto, že není všude podporován.

A že nechceš testovat na všech platformách? A používat to co se ti líbí? Na to je jediná odpověď - pak se nediv.

Hledání kompromisů mezi grafickou podobou a přenositelností byla v minulosti hlavní práce při návrhu stránek a dosud to neskončilo. Sice už se (většinou) nemusí hlídat kompatibilita IEXP, Netscape, Mozilla, Chrome, ale mezi platformami Win,Linux,Android, Garmin docela určitě. A to ještě navíc Groudspeak něco při nahrávání prasí.


  • 1

#12213 xjurasek

xjurasek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 10:05

Kecy, kecy, kecy. Ten font se mi vysloveně líbil a GS ve svém editoru listingů má na třetím místě. Na normálním PC je moc pěknej a dokonce jsem ho kvůli vzhledu implementoval i do některejch starších listingů. To jsem ovšem netušil, co se z něj stane na telefonu. Akceptuju, že sem tam, když font není, nahradí se to nějakým Ariálem. Tady se z toho stala naprosto šílená nečitelná jebka, vypadalo to jako okrasné psací písmo. Protože sám na telefonu nelovím, neměl jsem nejmenší tuchu, jak šíleně může listing vypadat. Podotýkám na dvou, ze třech iPhonů. Na druhou stranu jsem překvapenej, že mi to někdo napsal až po cca třech letech používání.  Nejvíc mi na tom se....re ta hromada ztraceného času, kdy jsem upravoval listing tak, aby byl pěknej a přehlednej.

 

p.s. představa, že budu testovat listing keše na různých platformách je úsměvná. 

Pokud je font vysoko v editoru listingů, je asi na místě napsat do GS, ať jej otestují oni na více platformách. I když asi budeš jen házet hrachem...

 

Já používám c:geo a až pokud se mi něco nezdá, zobrazím si v prohlížeči. Tj. od podobného jako já bys hlášení "listing vypadá šíleně" asi nedostal, protože v c:geo se prakticky formátování zruší.


  • 1

#12214 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 450 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 10:15

...

p.s. představa, že budu testovat listing keše na různých platformách je úsměvná. 

jo, a pak z toho kačerovi v mobilu vyleze něco takového:

4465ab56-1d42-477d-bc89-ca79f31062e1_l.p

 

GC930YW


  • 1

#12215 pavlisp

pavlisp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 150 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 10:47

jo, a pak z toho kačerovi v mobilu vyleze něco takového:
https://s3.amazonaws...1d42-477d-bc89-
ca79f31062e1_l.png

GC930YW


Aha! Já od včerejška zápasim s jednou mysterkou a v těch jinejch písmenkách hledám teda zbytečně
  • 1

#12216 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 11:09

Jiná písmenka s češtinou - tam by mě ani nenapadlo hledat řešení mysterky, viděl jsem to tolikrát, že mě to nepřekvapí. A pokud text zůstane čitelný, ani mi to moc nevadí. Stejně si to na telefonu většinou musím zvětšit a posouvat a to otravuje víc. Jsou weby, kde čitelnost na mobilech vyřešili, většinou přestylováním do zcela jiné grafiky (Idos, banky, české dráhy, atd.). U GS se toho nedočkáme, ti mají pro mobil svou vlastní (dokonalou) aplikaci. Ty ostatní vyjmenované weby mají sice taky vlastní apky, ale přesto vyřešili i čitelnost na webové stránce. Ovšem to neřeší problém chybějících fontů.


  • 2

#12217 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 11:10

jo, a pak z toho kačerovi v mobilu vyleze něco takového:

4465ab56-1d42-477d-bc89-ca79f31062e1_l.p

 

GC930YW

Takhle se to zmrší jen když se k fontu Comic sans MS přidá ještě kurzíva, bez ní se to nahradí čitelným fontem, teď jsem to vyzkoušel.


  • 0

#12218 mandevil

mandevil

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 521 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 11:22

Co asi uci ucitel, ktery vytvori takoveto stranky? ;)

 

V devadesátkách tohle byl standard :-)


  • 1

#12219 mandevil

mandevil

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 521 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 11:28

Tak já se tě v podstatě zastávám, vysvětloval jsem jen důvody  proč někde font je a jinde není. Taky jsem ho použil na vánoční keši a nevidím v tom problém. Ale na parte bych ho nedal.

 

A pro moralisty co Comic Sans MS zásadně odmítají: Víte, že je nejlépe čitelný pro dyslektiky?

Ať si každý používá, co chce. Jen ať se pak nediví, že si lidé na základě toho o něm udělají názor. Na druhou stranu, jsou ještě podstatně horší věci než Comic Sans... GC2TBM1


  • 1

#12220 mandevil

mandevil

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 521 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 11:37

A pro moralisty co Comic Sans MS zásadně odmítají: Víte, že je nejlépe čitelný pro dyslektiky?

 

A co z toho má plynout (pokud to tedy je pravda)?

 

Každopádně já listingy hodně cizeluju, takže jsem zkoumal, jestli jdou použít webfonty. Bohužel jsem skončil u toho, že jediná rozumná cesta je prostě vůbec fonty nepoužívat a spokojit se defaultním fontem GS webu a použít jiné prostředky k ozvláštnění či zvýraznění. Pokud bych chtěl nějakou spešl typografii, tak se musí udělat obrázky, ale to rozhodně neznamená celý text listingu jako obrázek. To je fakt zvěrstvo.


Tento příspěvek byl upraven od mandevil: 14 červenec 2021 - 11:38

  • 1




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama