Přejít na obsah


Fotka

Geodepresivní koutek III


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12542 odpovědí na toto téma

#12221 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 11:45

p.s. představa, že budu testovat listing keše na různých platformách je úsměvná. 

 

Pak se ale nediv, že to dopadne jinak, než si představuješ.

V HTML se dá nastavit, jaký jiný font se má použít, když ten požadovaný prohlížeč nezná. Ale to v rámci listingu GC asi nejde, že?
 


  • 1

#12222 mirek454

mirek454

    mirek454

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 209 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 12:11

Nejen font písma, ale i jeho barva a k tomu barva pozadí na sluníčku z kešky D1 udělají D5

  • 1

#12223 mandevil

mandevil

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 521 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 12:17

Nejen font písma, ale i jeho barva a k tomu barva pozadí na sluníčku z kešky D1 udělají D5
attachicon.gifScreenshot_20210714-130819.png

 

Oficiální aplikace má funkci, při jejíž aktivaci se listing zobrazí jako čistý text, bez jakýchkoliv stylů, formátování, obrázků... ideální právě pro tyhle případy.


  • 2

#12224 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 12:18

IT a věci s tím společné jsou pro mě naprosto cizí. Telefon by mi stačil klidně tlačítkový a iphone používám právě z tohoto důvodu, neb je pro úplné blbce, nedá se na něm skoro nic změnit, nemá žádné výměnné úložiště a nechytaj se na něj viry. Když si chci udělat pěknou fotku, použiju nástroj k tomu určený - fotoaparát. Nejdříve jsem taky psal listingy v html editoru a nebyl žádný problém. Pak přišel GS se svým vlastním editorem a vyhodnotil jsem to jako přínos a začal používat ten implementovaný. A znova opakuju - představa, že budu testovat listing keše na různých platformách je úsměvná -, jsem blbej user, kterej někam dá krabici s logbookem a dá o tom vědět prostřednictvím listingu. Ten listing napíše ve firmou implementovaným nástroji a tím by mělo být garantováno správné zobrazení i na jiných zařízeních, než je PC monitor. Věřím, že ve třetím tisíciletí není problém vydefinovat množinu fontů zobrazujících se stejně na většině zařízení.


  • 5

#12225 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 12:22

Pak se ale nediv, že to dopadne jinak, než si představuješ.

V HTML se dá nastavit, jaký jiný font se má použít, když ten požadovaný prohlížeč nezná. Ale to v rámci listingu GC asi nejde, že?
 

Proč by to nešlo? Například:

 

<div style="font-family :Comic Sans MS, Arial CE, sans-serif">

...text listingu...

</div>

 

Použije se první nainstalovaný font, pokud tam není žádný z těch tří, pak je to nahrazeno automaticky.


  • 0

#12226 mandevil

mandevil

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 521 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 12:31

V HTML se dá nastavit, jaký jiný font se má použít, když ten požadovaný prohlížeč nezná. Ale to v rámci listingu GC asi nejde, že?

 

Jde to úplně v pohodě.

<p style="font-family: 'Comic Sans', 'Lucida Casual', sans-serif;">...</p>

Tento příspěvek byl upraven od mandevil: 14 červenec 2021 - 12:36

  • 0

#12227 xjurasek

xjurasek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 12:34

IT a věci s tím společné jsou pro mě naprosto cizí. Telefon by mi stačil klidně tlačítkový a iphone používám právě z tohoto důvodu, neb je pro úplné blbce, nedá se na něm skoro nic změnit, nemá žádné výměnné úložiště a nechytaj se na něj viry. Když si chci udělat pěknou fotku, použiju nástroj k tomu určený - fotoaparát. Nejdříve jsem taky psal listingy v html editoru a nebyl žádný problém. Pak přišel GS se svým vlastním editorem a vyhodnotil jsem to jako přínos a začal používat ten implementovaný. A znova opakuju - představa, že budu testovat listing keše na různých platformách je úsměvná -, jsem blbej user, kterej někam dá krabici s logbookem a dá o tom vědět prostřednictvím listingu. Ten listing napíše ve firmou implementovaným nástroji a tím by mělo být garantováno správné zobrazení i na jiných zařízeních, než je PC monitor. Věřím, že ve třetím tisíciletí není problém vydefinovat množinu fontů zobrazujících se stejně na většině zařízení.

Přesně proto jsem psal (na Tvou první zmínku, že font je z oficiálního editoru), že máš nahlásit chybu do GS. V danou chvíli bylo nejvíc pochopitelné Tvé rozčarování nad tím, že na jiných platformách vypadá listing zásadně jinak. Trošku z kontextu plyne, že se tak děje až na novějších zařízeních, tj. je možné, že nějaká verze/aktualizace iPhone něco rozbila a je dobré to nahlásit autorovi.

 

Z prvního příspěvku to vypadalo, že jsi použil nějaký svůj oblíbený font, proto jsme Tě všichni směřovali "sám sis vybral, sám si testuj".


  • 1

#12228 xjurasek

xjurasek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 14 červenec 2021 - 12:40

Přesně proto jsem psal (na Tvou první zmínku, že font je z oficiálního editoru), že máš nahlásit chybu do GS. V danou chvíli bylo nejvíc pochopitelné Tvé rozčarování nad tím, že na jiných platformách vypadá listing zásadně jinak. Trošku z kontextu plyne, že se tak děje až na novějších zařízeních, tj. je možné, že nějaká verze/aktualizace iPhone něco rozbila a je dobré to nahlásit autorovi.

 

Z prvního příspěvku to vypadalo, že jsi použil nějaký svůj oblíbený font, proto jsme Tě všichni směřovali "sám sis vybral, sám si testuj".

A zpětně se dívám, že jsem si to přečetl špatně, psal jsi "který nabízí implementovaný editor listingů". Omlouvám se, to jsem přehlédl, jinak bych určitě nepsal, že si máš testovat.


  • 0

#12229 Aviatik

Aviatik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 435 příspěvků(y)

Publikováno 19 červenec 2021 - 9:23

Hlavním důvodem odporu vůči Comic Sans je to, že byl nadužíván i tam, kde se nehodí. Nějaké bezpatkové písmo typu Arial je sázka na jistotu, dobrá čitelnost a ve všech systémech vypadá +- stejně.


  • 6
Ej vy mé krabičky z umělé hmotičky!

#12230 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 19 červenec 2021 - 10:41

Hlavním důvodem odporu vůči Comic Sans je to, že byl nadužíván i tam, kde se nehodí. Nějaké bezpatkové písmo typu Arial je sázka na jistotu, dobrá čitelnost a ve všech systémech vypadá +- stejně.

A kdo je tím arbitrem nadužívání. Teď nemluvím jenom o tomto fontu (ten je mi vcelku ukradenej), ale všeobecně. Je snad normální, že ve třetím miléniu mám určité možnosti individualizace svého projevu na veřejných platformách. Alespoň za mě, až na pár webů, který dělali lidi pro lidi, je většina ostatních normální mainstreamová sračka. Doporučené grafické ztvárnění, doporučená barevná schemata, doporučené postupy  .... bla bla bla 


  • 1

#12231 Ruvit

Ruvit

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 493 příspěvků(y)

Publikováno 19 červenec 2021 - 16:47

Tak to bych spíš měl depresi z logů u této keše.


  • 0

#12232 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 19 červenec 2021 - 21:02

S tím fontem to je o typografii, ne o počítačích. Typografie je normální řemeslo, které se učí jako každé jiné. Jenže tady dostal každý do ruky nástroje, a hned si myslí, že je mistr světa. Když se postavíš s kladivem ke kovadlině, tak také nebudeš kovář. Můžeš se snažit, ale abys něco kloudného vykoval, musíš poslouchat dobře míněné rady zkušenějších. Někdo se vypracuje, někomu to moc nepůjde, talent nemají všichni. Ale ignorování základních pravidel nikdy nikomu nepomohlo. Ani kdyby se oháněli svým individualismem.
  • 9

#12233 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 20 červenec 2021 - 10:20

S tím fontem to je o typografii, ne o počítačích. Typografie je normální řemeslo, které se učí jako každé jiné. Jenže tady dostal každý do ruky nástroje, a hned si myslí, že je mistr světa. Když se postavíš s kladivem ke kovadlině, tak také nebudeš kovář. Můžeš se snažit, ale abys něco kloudného vykoval, musíš poslouchat dobře míněné rady zkušenějších. Někdo se vypracuje, někomu to moc nepůjde, talent nemají všichni. Ale ignorování základních pravidel nikdy nikomu nepomohlo. Ani kdyby se oháněli svým individualismem.

Nezlob se, ale tohle jsou taky takový trochu kecíky. Nikde jsem nepsal, že chci být mistr světa, nikde jsem neslyšel dobře míněné rady zkušenějších a hlavně NIKDE JSEM NEIGNOROVAL ZÁKLADNÍ PRAVIDLA. Od samého začátku jde pouze o to, že v oficiálním editoru listingu je je několik rozdílných fontů použitelných k výrobě listingu. Jak jsem již jednou psal, pro mě jako ownera zakládající keš jsou důležité úplně jiné věci. Protože mi není lhostejný výsledný xicht listingu, upravuji obrázky, jejich velikost i umístění a samozřejmě i fonty. Od toho mi je tam soudruh HQ dal, jako fíčuru. Já byl velice rád, protože font Arial se mi bytostně nelíbí. A znova opakuju už asi počtvrté - představa, že budu testovat listing keše na různých platformách je úsměvná. Analogicky mám auto, mám řidičák potřebné úrovně a znám dopravní předpisy, tedy jezdím. Určitě k tomu nepotřebuju znát principy stavby silničního tělesa a další věci.


  • 1

#12234 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 788 příspěvků(y)

Publikováno 20 červenec 2021 - 14:10

Pochopitelně, dát do nabídky font, který ne všude je čitelný, nesvědčí o profesionalitě autorů webu GS. Ale ono je víc věcí, které o profesionalitě nesvědčí.

Co se týče typografie, je to něco mezi řemeslem a uměním a o umělcích si občas myslím svoje. Viz jeden známý architekt v debatě: To musí vypadat takhle, vy tomu nerozumíte. Typografové by si např. měli uvědomit, že už se nesází jen pevně a že jejich výtvor se bude číst třeba na něčem, co má automatické zalamování řádků. A když to zablokují a vysází napevno (třeba PDF), tak to na malém displeji nebude čitelné (např. listingy, to vidím jako velkou chybu, ty jsou prostě dělány na široký displej a owner to neovlivní). Pak takové drobnosti, jako pomlčka - rozdělovník, nebo správné prokládání mezer mezi znaky, na čemž typografové dost bazírují, úplně ztrácí význam.


  • 1

#12235 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 20 červenec 2021 - 14:31

Ignoruješ základní pravidla. Lidi ti to vysvětlují, že Comic Sans vůbec nebyl stvořen na souvislé texty, ale do bublin komixů. Ale ty si tvrdohlavě meleš pořád dokolečka, že si budeš používat jaký chceš font, protože ti ho Groundspeak přeci nabídl. O tom to je, kecíku!


  • 4

#12236 mirek454

mirek454

    mirek454

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 209 příspěvků(y)

Publikováno 20 červenec 2021 - 15:48

Ano, je to tak. Abych neopakoval už napsané, dovolím si dát sem odkaz na článek, který použití zrovna tohoto fontu vysvětluje.

 

Comic Sans aneb proč se od něho držet dál
  • 3

#12237 mandevil

mandevil

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 521 příspěvků(y)

Publikováno 20 červenec 2021 - 17:04

Pak takové drobnosti, jako pomlčka - rozdělovník, nebo správné prokládání mezer mezi znaky, na čemž typografové dost bazírují, úplně ztrácí význam.

 

Ono je docela legrace tohle rozlišovat. Na klávesnici máš jen - a když chceš napsat en dash, pevnou mezeru, soft hyphen, znak násobení (místo "x") atd. tak je to docela problém. Já osobně když chci napsat pomlčku, tak si googlem najdu wiki článek na heslo "Dash" a odtamtud zkopíruju příslušný znak. A tohle člověk, který nemá k typografii žádný vztah, dělat nebude.


Tento příspěvek byl upraven od mandevil: 20 červenec 2021 - 17:05

  • 0

#12238 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 20 červenec 2021 - 17:20

Koukám, že se tu sešli samí vystudovaní a zkušení typografové :D . Zkuste se vy "odborníci" podívat např. na http://www.fontys.cz jaká je tam sbírka příšerných grafických kreací a hned se vám Comic Sans začne jevit jako vzor vkusu a především čitelnosti.

 

A na depresi tady je hlavně vaše netolerantnost :unsure: .


  • 0

#12239 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 20 červenec 2021 - 18:45

Právě že nejsme typografové, o to pokorněji jim nasloucháme. Za každým fontem stojí příběh. Každý, i ten pro tebe nejošklivější font, vznikl z nějakého důvodu a k nějakému účelu. A dost možná svůj účel plní bezvadně. Třeba i jako jedno slovo v logu nějaké firmy, atd. Ale existence jakéhokoliv fontu automaticky neznamená, že se v něm má psát stať na webovou stránku, třeba jako listing kešky.

 
Ano, netolerance k řemeslu je fakt smutná! Kdo by se přece jen chtěl trochu vzdělat, ba i pobavit, doporučuji knihu: https://www.databaze...muj-font-378414 Tam jsem se i dočetl:

Comic Sans vejde do baru a barman říká: "Takovýmhle typům nenaléváme!" :P


  • 1

#12240 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 20 červenec 2021 - 20:27

Je překvapivé, kam se můj příspěvek o nevhodnosti fontu Comic Sans v listingu keše za pár příspěků posunul. Protože už začínám některé příspěvky vnímat spíš v osobní rovině bude nejlepší diskuzi opustit.

 

Jo a tenle font se mi líbí, i když nejde používat na listing.


Tento příspěvek byl upraven od None: 20 červenec 2021 - 20:31

  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama