Přejít na obsah


Fotka

Geodepresivní koutek III


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12542 odpovědí na toto téma

#12241 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)

Publikováno 20 červenec 2021 - 21:56

Právě že nejsme typografové, o to pokorněji jim nasloucháme. Za každým fontem stojí příběh. Každý, i ten pro tebe nejošklivější font, vznikl z nějakého důvodu a k nějakému účelu. A dost možná svůj účel plní bezvadně. Třeba i jako jedno slovo v logu nějaké firmy, atd. Ale existence jakéhokoliv fontu automaticky neznamená, že se v něm má psát stať na webovou stránku, třeba jako listing kešky.

 
Ano, netolerance k řemeslu je fakt smutná! Kdo by se přece jen chtěl trochu vzdělat, ba i pobavit, doporučuji knihu: https://www.databaze...muj-font-378414 Tam jsem se i dočetl:

Comic Sans vejde do baru a barman říká: "Takovýmhle typům nenaléváme!" :P

Přejímat bez výhrad cizí názory svědčí o nedostatku vlastního kritického myšlení a o k příklonu ke stádovitosti.

 

A co se barmana týká, je jeho problém, že se připravuje o vlastní kšeft...


Tento příspěvek byl upraven od phrkt: 20 červenec 2021 - 21:57

  • -4

#12242 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 785 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2021 - 5:49

Ještě jeden typografický vtip z mého oblíbeného xkcd

http://xkcz.cz/1015-kerning/

Je pravda, že dokud si to člověk neuvědomí, určité chyby nevnímá. Ovšem potom strašně. S tím comicsem je to taky tak. Mě osobně jeho použití nevadí a nevnímám ho jako něco nepatřičného, snad jen na parte by se nehodil.


  • 2

#12243 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 657 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2021 - 8:10

Na parte, stejně jako na 90 % péefek, svatebních oznámení, přání k narozeninám a pozvánek na jakékoli soukromé či firemní akce, je nejoblíbenějším českým fontem Monotype Corsiva.

Pro mě snad ještě větší duševní mor než Comic Sans.

A i tu Corsivu jsem už v listingách viděla.

 

Ad kerning (česky kamenicky rozpaly) - sedí.

Trpím ve městech mezi vývěsními štíty či při vnímání firemních popisů kamionů a jiných služebních aut takřka neustále.

 

Přimlouvám se za co nejjednodušší bezpatkové písmo v listingu. Grafika se dá udělat zajímavě (a přitom čitelně a přehledně) i jinak.


Tento příspěvek byl upraven od ru šedesátsedm: 21 červenec 2021 - 8:13

  • 4

#12244 Aviatik

Aviatik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 435 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2021 - 8:24

Tak to bych spíš měl depresi z logů u této keše.

Takhle jsem v hojně turisticky navštěvované oblasti našel z jedné cache jenom držák, který tu nevyfouklou PETku původně držel. Když jsem pročítal logy, tak od prvního logu, že tam cache není, uplynulo více než půl roku a od té doby tam bylo asi 40 (!!!) FI logů a jenom asi 5 DNF.


  • 2
Ej vy mé krabičky z umělé hmotičky!

#12245 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2021 - 8:45

Přejímat bez výhrad cizí názory svědčí o nedostatku vlastního kritického myšlení a o k příklonu ke stádovitosti.

 

 

Když ti někdo, kdo věci rozumí, řekne, že dělat držák na svíčku z Woodova kovu není dobrý nápad, přijmeš jeho cizí názor, nebo se vyčleníš ze stáda?

Ona jedna věc je učit se u těch, co věci rozumí a věc je prakticky doložitelná, druhá věc je přejímat nekriticky názory, jako že Země je placatá - k tomu bych tu tvou připomínku bral.


  • 2

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#12246 xjurasek

xjurasek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2021 - 9:08

Když ti někdo, kdo věci rozumí, řekne, že dělat držák na svíčku z Woodova kovu není dobrý nápad, přijmeš jeho cizí názor, nebo se vyčleníš ze stáda?

Ona jedna věc je učit se u těch, co věci rozumí a věc je prakticky doložitelná, druhá věc je přejímat nekriticky názory, jako že Země je placatá - k tomu bych tu tvou připomínku bral.

No napřed si zjistím, co je Woodův kov a pak řeknu, že máš pravdu. Je ale trošku rozdíl mezi něčím, co je jednoduše pokusem doložitelné a co je věcí osobního názoru. Vždy si vzpomenu https://www.blesk.cz...milionu-kc.html.

 

Obecně pokud píšu nějaký text, měl bych si zjistit, jak k němu budou lidé přistupovat a pokud možno jim vyjít stříc. V tom je asi chyba na straně GS, že v editoru nabídnou něco, co vypadá na některých zařízeních hnusně. Je otázkou, jestli to ví (mohli to testovat dřív a prostě nově zařízení tento font neobsahují), proto dává smysl jim to nahlásit.

 

Všechno ostatní je jako hádat se o politice :)


  • 0

#12247 mikeant

mikeant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 688 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2021 - 9:13

Co asi uci ucitel, ktery vytvori takoveto stranky? ;)

Pobavilo: Disertační práce: Programovaná výuka založená na hypertextu


  • 0

#12248 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2021 - 9:15

taxoft: Mám nějaké vzdělání a vzhledem k věku i nějaké zkušenosti. Kupodivu i tuším, co to je Woodův kov, tak si tu informaci přeberu jako správnou.

 

Co se týká placatosti Země a tvrzení, že je Země středem vesmíru, není to tak dávno, kdy to bylo oficiálním dogmatem. Ti co tvrdili opak byli občas i upalováni, přesto se po nějaké době ukázalo, že mají pravdu. Z téhle diskuze mám pocit, že ten, kdokoli se tady zastává Comic Sans fontu je právě tou nekritickou většinou stavěn na (pomyslnou) hranici, přesto, že jde vlastně o velké kulové s přehazovačkou  :wacko: .


  • 1

#12249 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2021 - 9:26

Na parte, stejně jako na 90 % péefek, svatebních oznámení, přání k narozeninám a pozvánek na jakékoli soukromé či firemní akce, je nejoblíbenějším českým fontem Monotype Corsiva.

Pro mě snad ještě větší duševní mor než Comic Sans.

A i tu Corsivu jsem už v listingách viděla.

 

 

Díky za poučení, tenhle font jsem neznal. Pokud se vyskytuje na parte, tak jeho použití jde myslím za příslušnou pohřební službou, pozůstalí v tu chvíli obvykle nemají myšlenky na výběr nějakého fontu.


  • 0

#12250 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 657 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2021 - 9:45

Díky za poučení, tenhle font jsem neznal. Pokud se vyskytuje na parte, tak jeho použití jde myslím za příslušnou pohřební službou, pozůstalí v tu chvíli obvykle nemají myšlenky na výběr nějakého fontu.

 

Ale na pomníkách už ty myšlenky mají a stejně si to prosazují, kolikrát právě i s tím, že to chtějí mít stejné jako na parte. A těžko se jim vysvětluje, že to, co vypadá dobře v černém tisku na bílém papíře, nebude vypadat dobře ve zlatě na vybleldle červeném nebo fialovém kameni.

Podobný princip jako s tím Comicem.

 

A stran přepoužívání Corsivy na tom ostatním, co jsem vyjmenovala - tam je to naprosto bez diskuze z myšlenek autorů. Když dostanu péefko s Monotype Corsivou, tak kdyby to byla sebehezčí fotka, tak sotva narazím na font, už mi hlavou proletí jen "Hmm, zase..." - a odkládám to stranou.

 

Kdyžs psal svoje "Přejímat bez výhrad cizí názory svědčí o nedostatku vlastního kritického myšlení a o k příklonu ke stádovitostí.", tak první, co mě napadlo, bylo, že právě to přepoužívání Comicu a Corsivy všude možně je pro mě daleko větší projev stádnosti, slepé napodobování něčeho povrchně líbivého bez přemýšlení.

 

(Monotype Corsiva je v základní fontové výbavě každého stolního počítače s Windowsy.)


Tento příspěvek byl upraven od ru šedesátsedm: 21 červenec 2021 - 9:46

  • 2

#12251 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2021 - 10:15

taxoft: Mám nějaké vzdělání a vzhledem k věku i nějaké zkušenosti. Kupodivu i tuším, co to je Woodův kov, tak si tu informaci přeberu jako správnou.

 

 

Řečnická otázka: A proč v obdobné, ale nehmatatelné, situaci odmítáš doporučení a "best practices" od typografů?


  • 0

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#12252 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 785 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2021 - 10:34

Buďme rádi, že už většina fontů a systémů umí česky. Je ještě spousta listingů psaných bez diakritiky, i mé, bylo to tak bezpečnější, že to zůstane všude čitelné. I když tam třeba místo Křtiny a Třešť bylo Krtiny a Trest. A jak jsme byli kdysi vděční za češtinu Kamenických, která zůstala jakž takž čitelná i na systémech, které česky neuměly.

U takovýchto neměřitelných estetických věcí se říká De gustibus non est disputandum. Je to latinská věta, která se nepřekládá, čeština ji přejala skoro doslova. Ovšem - můžu si dát špekáčky se zmrzlinou, ale asi bych to neměl nabízet ostatním.


  • 4

#12253 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2021 - 10:53

Mimochodem, jak jsem tu napsal ten kousek přísopěvku Comic Sansem, tak to vypadá úplně jinak v počítači, v tabletu je ten font jiný, takový mnohem více zakroucený, a v mobilu mi zrovna tento font češtinu neumí.


  • 0

#12254 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2021 - 11:00

Řečnická otázka: A proč v obdobné, ale nehmatatelné, situaci odmítáš doporučení a "best practices" od typografů?

Woodův kov má nějaké fyzikálně chemické vlastnosti už "od přírody" a ty neočůrám ani já, ani nikdo jiný.

 

Estetika je úplně jiná kategorie a nevidím důvod proč bych si měl někým jiným diktovat co se mi má líbit a co se mi líbit nemá. Takže i dál budu fonty volit "podle vlastního oka" a uvážení a maximálně se podívám jak jsou čitelné na jiných platformách (tedy těch, které používá měřitelné procento kačerů).

 

A jak sám píšeš, jsou to doporučení, nikoli závazné pokyny :wacko: .


  • 0

#12255 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2021 - 11:14

Ale na pomníkách už ty myšlenky mají a stejně si to prosazují, kolikrát právě i s tím, že to chtějí mít stejné jako na parte. A těžko se jim vysvětluje, že to, co vypadá dobře v černém tisku na bílém papíře, nebude vypadat dobře ve zlatě na vybleldle červeném nebo fialovém kameni.

Z vlastní zkušenosti - když mi bylo tenhle problém řešit, zadal jsem kameníkům jen text, font jsem nechal na nich, na to jsem neměl ani pomyšlení.


  • 0

#12256 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 657 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2021 - 11:33

Z vlastní zkušenosti - když mi bylo tenhle problém řešit, zadal jsem kameníkům jen text, font jsem nechal na nich, na to jsem neměl ani pomyšlení.

Z vlastní zkušenosti - dělám několik nových pomníků denně (přípisy jsou v tomto tématu irelevantní, při nich se napodobuje písmo, jaké už na pomníku je) a případů, kdy zákazník nechává výběr písma zcela na nás, je tak jedno procento. Ale ani my o to nestojíme, je lepší, když si zákazník vybere, vždycky dostává vybrat z cca 20 našich standardních fontů, nemůže si pak stěžovat, že se mu to nelíbí. Třeba kdybychom mu udělali rovné bezpatkové, zatímco on si představoval Monotype Corsivu, akorát to neřek. :-)


Tento příspěvek byl upraven od ru šedesátsedm: 21 červenec 2021 - 11:36

  • 0

#12257 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2021 - 11:51

Ano, on to vlastně byl přípis, už jsem pozapomněl.

 

A ještě vysvětlení: Ani tak se nezastávám toho konkrétního fontu, jako mi spíš vadí, že se stalo módou jeho odmítání. A v tom právě vidím tu stádovitost.


  • 1

#12258 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2021 - 14:26

Odmítat něco hromadně nemusí nutně znamenat, že to není z dobrého důvodu.


  • 1

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#12259 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2021 - 18:20

Tak naposled: estetické hledisko je subjektivní záležitostí jednoho každého autora a problémy se zobrazením na různých platformách jsou řešitelné.

 

Omílat to dál nemá smysl


  • 3

#12260 Aviatik

Aviatik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 435 příspěvků(y)

Publikováno 26 červenec 2021 - 9:51

Buďme rádi, že už většina fontů a systémů umí česky. 

 

A přesto se najdou lidé, kteří si vyberou nějaký hezký font, který nemá znaky s nabodeníčky a nahrazuje je nějakým generickým Arialem a dotyčnému to je úplně jedno.


  • 5
Ej vy mé krabičky z umělé hmotičky!




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama