Přejít na obsah


Fotka

Návrat ke kořenům geocachingu


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
137 odpovědí na toto téma

#1 shaman3

shaman3

    Advanced Member

  • Banned
  • PipPipPip
  • 2 179 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 10:24

Chtěl bych vyzvat geokolegy, aby se zamysleli nad významem a účelem hry geocaching a nesnažili se posunovat geocaching jinam, přivlastňovat si ho a vykládat si pravidla účelově podle svého. Nosnou linií geocachingu je pro ownera založení keše pro kačery (čili ne pro sebe) a ukrytí keše před mudly (čili ne před kačery), a pro kačera je nosnou linií nález keše, zalogování a znovuukrytí keše takovým způsobem, aby to nezjistili mudlové (čili neukrývat před ostatními kačery nebo ownerem). K tomu všemu by se mělo používat hlavně GPS. Chtělo by to, aby jsme si všichni uvědomili, že ty keše se opravdu ukrývají před mudly a ne před kačery, že si je owneři nezakládají sobecky pro sebe, ale dobrovolně a ze své vůle pro kačery. Jestli tuhle základní zásadu geocachingu pochopí alespoň někteří z vás, budu tomu velice rád.
  • 0

#2 MirexCZ

MirexCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 129 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 10:33

Žádné hledání, prostě zdrajvit rovnou na finálku, vyhonit okamžitě bod, a drajvit dál. Tak je to správné, tak to má byt.
  • 0
V cizích městech chodím hlavně po památkách, a až pokud zbyde čas po okapech. Ve dřívkách nejedu, topím plynem. Nechápu šílené opisování tracků na eventech. Jo, a čtu listingy. Jsem prostě zcela out.

#3 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 10:34

Chci-li korektně argumentovat a něco vydávat za obecně platnou pravdu, musím ji podložit příslušnou pasáží z pravidel dané hry.
  • 0

#4 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 10:49

shaman3 napsal/a:

a no to vsechno jsi prisel kde, popleto? :D
zakladem geocachingu je jit se zapsat do notysku v kesi. ne trollovani na foru a vymysleni, ze neci pohled na vec je ten spravny geocaching. takze toho tady nech. trollovani nemuze byt zakladni myslenka, o tom se nikde nepise.
  • 0

#5 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 972 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 10:50

Prosim nekrmte Trolly!!!!
  • 0

#6 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 11:58

shaman3 napsal/a: Chtěl bych vyzvat geokolegy, aby se zamysleli nad významem a účelem hry geocaching a nesnažili se posunovat geocaching jinam, přivlastňovat si ho a vykládat si pravidla účelově podle svého. Nosnou linií geocachingu je pro ownera založení keše pro kačery (čili ne pro sebe) a ukrytí keše před mudly (čili ne před kačery), a pro kačera je nosnou linií nález keše, zalogování a znovuukrytí keše takovým způsobem, aby to nezjistili mudlové (čili neukrývat před ostatními kačery nebo ownerem). K tomu všemu by se mělo používat hlavně GPS. Chtělo by to, aby jsme si všichni uvědomili, že ty keše se opravdu ukrývají před mudly a ne před kačery, že si je owneři nezakládají sobecky pro sebe, ale dobrovolně a ze své vůle pro kačery. Jestli tuhle základní zásadu geocachingu pochopí alespoň někteří z vás, budu tomu velice rád.

Ano, já takto geocaching chápu od samého začátku a myslím, že to tak i funguje - všechny kešky jsou pro kačery.
  • 1
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#7 Zagloba

Zagloba

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 478 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 12:17

Ono když se to vezme obecně, tak má Shaman pravdu. Ale není zřejmé, zda nemyslel tím ukrýváním kešek před kačery to, že se musí vyluštit nějaká mysterka, projít multina atd. Z tohoto pohledu je přede mnou ukryto docela dost krabiček, ale mě to vůbec nevadí.
  • 0

#8 MirexCZ

MirexCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 129 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 12:30

Zagloba napsal/a:
Ono když se to vezme obecně, tak má Shaman pravdu. Ale není zřejmé, zda nemyslel tím ukrýváním kešek před kačery to, že se musí vyluštit nějaká mysterka, projít multina atd. Z tohoto pohledu je přede mnou ukryto docela dost krabiček, ale mě to vůbec nevadí.


Já jsem shamana pochopil tak (ale možná se pletu), že mu vadí, že krabičky nejsou ve zcela zjevných geoúkrytech na první sáhnutí, ale nedejbože je chvíli musi hledat a třeba občas i nenajde....
  • 0
V cizích městech chodím hlavně po památkách, a až pokud zbyde čas po okapech. Ve dřívkách nejedu, topím plynem. Nechápu šílené opisování tracků na eventech. Jo, a čtu listingy. Jsem prostě zcela out.

#9 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 12:40

shaman3 napsal/a:
Chtěl bych vyzvat geokolegy, aby se zamysleli nad významem a účelem hry geocaching a nesnažili se posunovat geocaching jinam, přivlastňovat si ho a vykládat si pravidla účelově podle svého. Nosnou linií geocachingu je pro ownera založení keše pro kačery (čili ne pro sebe) a ukrytí keše před mudly (čili ne před kačery), a pro kačera je nosnou linií nález keše, zalogování a znovuukrytí keše takovým způsobem, aby to nezjistili mudlové (čili neukrývat před ostatními kačery nebo ownerem). K tomu všemu by se mělo používat hlavně GPS. Chtělo by to, aby jsme si všichni uvědomili, že ty keše se opravdu ukrývají před mudly a ne před kačery, že si je owneři nezakládají sobecky pro sebe, ale dobrovolně a ze své vůle pro kačery. Jestli tuhle základní zásadu geocachingu pochopí alespoň někteří z vás, budu tomu velice rád.


Nečekal bych, že toto téma založí zrovna šhaman3. Zajímavé, že tak, jak je první příspěvek napsaný, dá se s většinou myšlenek souhlasit. Problém však nastává, jak si tyto myšlenky kdo vykládá. A bohužel se obávám, že autor vlákna si vyloží většinu věcí úplně jinak, než my ostatní...

Já osobně kešky zakládám i pro sebe - abych měl radost z toho, že udělám radost ostatním. Mám radost z hezkých logů, které mi přijdou. Když najdu nějakou keš, která se mi líbí, moc rád ji pochválím, abych udělal autorovi radost a i když se mi až tak úplně nelíbí, tak alespoň poděkuji za bod, i když třeba něco vytknu, co by se dalo pro příště na kešce vylepšit...
Kešky dělám na oplátku, protože i já chci kešky nacházet a cítím, že by nebylo dobré jen brát, ale je dobré i něco dávat ostatním pro radost. Když už nejsem autor kešek, tak alespoň to poděkování. Možná si o tom neslyšel, ale na podobném principu funguje v lidské společnosti spousta věcí - lidé něco udělají pro druhé s tím, že i oni něco chtějí dostávat, protože se jim to vrátí zprostředkovaně přes někoho dalšího...

V případě, že se někdo zeptá na nějakou nejasnost na některé mé keši, rád mu poradím, opravím chybu v sesbíraných indíciích na multinách atp. Nemyslím si, že zeptat se autora je potupa, daleko VĚTŠÍ potupa je se smířit s tím, že nepochopím proč a jak a jen si od někoho úplně jiného vyprosím nějaké souřadnice, které mi jinak nic neřeknou. Pokud už jsem s někým náhodou nějaké kešky odlovil, které jsem neměl vypočtené, většinou jsem si je dopočítal zpětně...
  • 1

#10 weselka

weselka

    weselka

  • Members
  • PipPipPip
  • 696 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 12:51

2 shaman3: No vidiš to, a já myslel, že geocaching je o hledání. Dokonce mě to hledání na té hře nejvíc baví.

2 Roman_Jaromer: skvěle napsáno +1
  • 0
www.povetrnik.cz

#11 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 12:56

2 Roman_Jaromer: skvěle napsáno +1
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#12 Bisaci

Bisaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 431 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 13:33

Prosím schovávejte kešky i přede mnou, přestože jsem kačer. Moc rád hledám, i když u toho občas nadávám a občas zcela v nesouladu s pravidly pumpuju vědomosti z mých geokamarádů. (Chudáčci, omlouvám se jim)
  • 0
Cože? Někde je nějaká nová FTF? Hrrr, na ni!

#13 poohDA

poohDA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 975 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 15:56

Kde je prosím ke stažení poslední verze PMG?
  • 0
.

#14 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 15:59

Domnívám se, že keší už je tolik, že si každý může vybrat a odlovit ty, které jemu vyhovují a na ty ostatní zapomenout. Už máme jednu inkvizici, která sleduje délku disable, další sleduje jestli někdo, náhodou, nezamyká na zimu keše a teď chce někdo kontrolovat, jestli je keš dostatečně podle toho, jak on vidí kořeny geocachingu. Jděte už s tím kádrováním .........
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#15 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 077 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 16:06

HANSMATT napsal/a:
Souhlasim.
Nicmene spousta lidi co se tu vyjadrila stejne asi nepochopila co si tim myslel.
Cesky geocaching je na tom celkem spatne co se tyce naplneni smyslu hry. Bavime se o smyslu ne o pravidlech... samozrejmne ze je jen jedno: zapis v logbooku a podle toho to taky vypada. Mozna by se mela pravidla zmenit, napriklad aby se do geocachingu nemotaly takove ty p******y typu lezeme na strom nebo hrajem si na maleho dekodera. V Cesku by rospelo kdyby se vsechy ty kese s hodnocenim T8 nebo D9 zaarchivovaly a zaclo se od zacatku tak jak to ma byt. Hlavni myslenka teto hry je dostat lidi do prirody. Ne je nutit 1000 let pocitat kdejakej nesmysl kterej owner rano porodil nebo lezt na kazdej strom, kterej je uplne stejnej jako ty ostatni, jen tam ownera zrovna napadlo dat kes, aby mu tam chodilo co nejmin lidi. A to je (aspon myslim) to o cem tu shaman mluvi. A vy zas z toho delate jako obvykle zumpu, krome Kapsy, podivejte se jake kese zalozil on a to si vemte za priklad, jeden z mala owneru, ktery nezaklada priblble mysterky ani T10, 300m vysoko a dle puvodni myslenky geocachingu, zaklada kese pro kacery na mistech ktera za to stoji.



A ty uz mas odloveny vsechny "jednoduche" kese, ze ti ty zbyle brani v tom, abys sel do prirody? Daleko vetsi problem vidim v kacerech jako jsi ty, kteri maji neustale potrebu vsem vykladat, jaky ten geocaching ma byt, jaky je jediny spravny apod. Tech, kdybychom se zbavili, tak je u nas georaj na Zemi.

Jinak si myslim, ze uvodni prispevek nemel byt nicim jinym nez flame vyvolavajicim, protoze je jasne, kam tato diskuze bude smerovat a jak skonci - zamkne ji Pepa. Uprimne by to mel udelat, co nejdrive.
  • 0

#16 blackwine

blackwine

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 51 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 16:12

to shaman3: Na keše, které se ti nelíbí, existuje jedno vhodné tlačítko, tak je začni používat - ale nenuť k tomu ostatní...
  • -1

#17 Zagloba

Zagloba

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 478 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 16:17

A to, že mnoho z nás baví luštit mysterky (mě ano, i když mnohé taky nedám), mnoho baví lézt na stromy (mě ne, protože to neumím) to nepatří k této hře? Vždyť by to byla nuda mít jen 2/2 kešky sice na hezkých místech, ale dál už nic. Někdy mám chuť jít do přírody, pak půjdu třeba na Kapsovy, jindy mám chuť projít dlouhou multinu, jindy si rád vyluštím mysterku a mám radost nad vítězství ducha nad hmotou. A když se mi něco nelíbí? Stačí ingore list.
  • 0

#18 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 16:23

kolombo napsal/a:
Domnívám se, že keší už je tolik, že si každý může vybrat a odlovit ty, které jemu vyhovují a na ty ostatní zapomenout.

Už máme jednu inkvizici, která sleduje délku disable, další sleduje jestli někdo, náhodou, nezamyká na zimu keše a teď chce někdo kontrolovat, jestli je keš dostatečně podle toho, jak on vidí kořeny geocachingu.

Jděte už s tím kádrováním .........


... do prdele :@
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#19 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 452 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 16:38

Posvátná Původní Myšlenka Geocachingu...to už tu dlouho nebylo B)

Roman_Jaromer: +1
  • -1

#20 tafur

tafur

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 17:10

Myslím, že je to jednoduché. 1. Byla na začátku geocachingu myšlenka ukázat lidem zajímavá místa? Ano, nebo ne? Pokud ano, tak shaman3 není vykladačem pravdy, ale má pravdu. A ten, kdo mu nadává,si plete argument s arogancí. Pokud ne, je shaman3 mimo mísu a pouze vyslovil svůj názor. 2. Každé hnutí (lepší slovo mě nenapadlo) má v zárodku nosnou myšlenku a zřetelný smysl. Vždycky ale dochází k opuštění této myšlenky a pravidelnému volání po návratu ke kořenům. Nikdy ale k němu nedojde, protože už to není možné. Vše se totiž vyvíjí. Někdy k lepšímu, někdy k horšímu. Takových příkladů jsou v historii tisíce. Nezbývá než se s tím smířit.
  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama