Přejít na obsah


Fotka

Malá lezecká stěna - pro děti


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 bossno

bossno

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 148 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2013 - 20:23

Prosím Vás kačery - lezce o rady ohledně "výstavby" malé lezecké stěny pro své děti.
Děti lezou nejraději na ořech tak jim to chci zpestřit.
Mám k dispozici betonovou stěnu 3,3m vysokou a 4m širokou.
Pár stěn jsem už viděl, některé i z vrchu, ale netuším jak daleko mám od sebe umístit chyty? Jaké velikosti kam dát? atd.
Našel jsem tohle http://aukro.cz/leze...3180276743.html
Cena se mi líbí, nemáte s nimi někdo zkušenosti? Aby mi nepřišel písek a sádra v balíku.
Díky za rady
  • 0

#2 PLAJ family

PLAJ family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 104 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2013 - 20:39

Podobný rozměr jsem na podzim dostavěl. Na ty chyty jsem taky koukal, ale nakonec jsem koupil použité. Mám jich tam nakonec 80ks, řekl bych, že je to tak akorát. Kdybys chtěl, mohu předat zkušenosti.
  • 0

#3 dostik7

dostik7

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2013 - 20:54

Ahoj, pokud je to pro deti tak je dulezite: - instalovat velke/oble chyty. Hlavne zadne prstove dirky. Vsechny se bud museji drzet celou rukou bez ostreho uchopu a nebo na tlak, opet celou dlani. Deti maji slabe prsty a mohlo by jim to ublizit. - idealni je mit matici der se zavitovymi dirami, aby bylo mozne umisteni chytu menit. Kdyz se moje deti holedbaly, ze jsem to postavil moc jednoduse, tak jsem menil umisteni. Pak jsem jeste menil orientaci chytu. Kdyz se deti citily moc silne, otocil jsem vsechna madla hlavou dolu a hned to bylo zajimavejsi.... - s ohledem na tu matici je podle mne nejlepsi dat na stenu osb nebo vodoodolne desky s rastrem der (ja mam 20x20cm) a ze zadni strany narazeci matice M8. - pokud na tom chces lezt take, je lepsi koupit narazeci matice od nejakeho vyrobce chytu (napr. AIX), protoze ty, co se prodavaji v Hornabachu jsou jako blato a tenkostenne. -u deti melo veliky uspech, kdyz jsem navic desku udelal zavesenou na kurtach a je tak naklapceci, coz simuluje ruzne naklopeny previs :-) po madlech otocenych po smeru pak deti lezly opravdove strechy, zatimco madla hlavou dolu byla klasicky rajbas.... - pokud mas dalsi otazky, jsem na SZ, tady na zumpe to nebyva moc konstruktivni...
  • 0

#4 bossno

bossno

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 148 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2013 - 21:45

Díky za nápad s deskou, to si nechám jako další úroveň jestli se to chytne.
Nebyly by nějaké fotky pro inspiraci?
Můžete mi je poslat na lubosno na seznamu.
Šrouby jsem plánoval koupit ve speciální šroubařském krámu a použít metrické ocelové hmoždiny.
  • 0

#5 dostik7

dostik7

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2013 - 8:38

- naprimo do zdi to ma nekolik nevyhod - nemuzes to modifikovat. Kdyz chyt parkrat povolis/utahnes, a pak to bude zlobit, pokud tam teda nezacementujes neco s vnitrnim zavitem. Pokud nebudes chyty obmenovat, prestane to prcky bavit za chvilku. - chystal jsem se dat na zed chyty taky naprimo, ale na konec jsem tam dal ty vodovzdorne preklizky. -tu naklapeci variantu jsem pak vyvinul az na doma na zebriny. Radsi bych ti to predvedl na zivo. Je to k videni na Bile Hore.
  • 0

#6 pripluv

pripluv

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 82 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2013 - 11:02

Akorát jednu stavím. Několikátou.
Mé postřehy:
– když jsem měl desku přímo na zdi, musel jsem mít na každý typ chytu speciálně zaříznutý šroub
– teď dělám dětem takovou prču ani ne dva metry vysokou spíš na zpevnění postele. Teď už to mám tak, aby za deckou nic nebylo a já mohl použít normální délku šroubu
– Dír mám více než méně, právě pro přehazování chytů
– Chyty jsem pokoupil ze stěny, kterou kdesi rušili, šel jsem právě po velkých a oblých
– Narážecí matice M10 (Buldog) je k sehnání v HUdy za cca 25 korun kus, v obchodech se spojovacím materiálem za 2,50,– kus! Mnohdy na objednání, ale no problema.
– Na venkovní stěnku stačí OSB deska, protože dělám interiérovku do pokoje, radši jsem připlatil za bukovou překližku, ať se u toho líp dýchá.

Zde jsem to řešil a jsou tam linky na obrázky.

A zde se dá najít původní deska nad dveře. Hledejte pod heslem výroba desky nad dveře :) .
  • 0

#7 pripluv

pripluv

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 82 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2013 - 11:05

Teď to pořádně pročítám a ohledně narážecích matic: na veřejné stěny se používají M10 a ty z Profispoje (můj případ)jsou zcela totožné s tím, co na těch stěnách je.
  • 0

#8 bossno

bossno

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 148 příspěvků(y)

Publikováno 24 duben 2013 - 7:01

Tak jste mě přesvědčili a udělám předsazenou stěnu z voděodolný překližky tl 18mm. Deska 2,5 x 1,25 m stojí 1350,-. 3 ks vyztužím zezadu trámkama a bude se to i naklápět. V jakým rastru mám udělat ty chyty? 25 cm ? Díky za Vaše poznatky
  • 0

#9 PLAJ family

PLAJ family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 104 příspěvků(y)

Publikováno 24 duben 2013 - 7:06

Já mám vždy řadu posunutou, takže to jsou rovnostranné trojúhelník o straně 20cm. Myslím, že i těch 25 by stačilo.
  • 0

#10 dostik7

dostik7

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 příspěvků(y)

Publikováno 24 duben 2013 - 7:44

Za me bych volil rastr mensi - umozni ti to si pak vice hrat se stavbou cesty a v nakladech uz se to moc neprojevi. Nakoupil jsem ruzne delky sroubu, jelikoz kazdy chyt ma ruznou vysku - takze jsem srouby nerezal - ale je pravda, ze jsem mel vzdy prostor pod deskou na nejakou toleranci. Uz ted ti to zavidim, jak tu praci, tak vysledek... :-)
  • 0

#11 LynxJ

LynxJ

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 28 příspěvků(y)

Publikováno 24 duben 2013 - 14:43

Zrovna taky planuju lezeckou stenu pro deti a nejak se k tomu nemuzu rozhoupat. Diky za super napady a inspiraci.
  • 0

#12 dostik7

dostik7

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 příspěvků(y)

Publikováno 24 duben 2013 - 19:22

Ještě jsem sem koukal a zaujala mne ta cena za narazeci matice. Opravdu nejsou stejne ty co prodavaji v Hudy za 25 s temi, co mají v Hornbachu za par korun. Pokud mas sam ambice se za chyty veset, doporucuji navštívit výrobce chytu a koupit matice u nej. Ty za 2 koruny jsou jako blato. Rozdil je jako mezi pevnostními srouby a obyčejnými. Vezmes za to, postavíš se na to a ono se to pretrhne.
  • 0

#13 pripluv

pripluv

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 82 příspěvků(y)

Publikováno 24 duben 2013 - 20:35

Já je nekupoval v hobymarketu, ale ve spojovacím materiálu. Visíval jsem na dřevěných chytech na těchto šroubech na cepínech několik let a šroub je jak netknutý. Tak nevím...
  • 0

#14 bossno

bossno

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 148 příspěvků(y)

Publikováno 24 duben 2013 - 20:51

Já jsem se dneska stavil ve šroubařským krámu, maj tam těch narážecích matek plno. Jednu M10 jsem si vzal a je dost masivní. Tý bych bez problému důvěřoval a klidně bych se pověsil i na jednu. Šrouby imbusy pevnostní mají taky a v různejch délkách. Počkám až dojdou kameny.
  • 0

#15 bossno

bossno

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 148 příspěvků(y)

Publikováno 25 duben 2013 - 7:58

Ještě jeden dotaz. Mám použít hladkou stranu nebo tu s dezénem?
  • 0

#16 dusivka

dusivka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 107 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2020 - 8:39

Je tady někdo, kdo to pro děti realizoval?

 

Je z praktických důvodů lepší ta hladká strana překližky, nebo ta protiskluzová?

Hladká - neodře se o ni, půjde lépe opláchout blato

Protiskluz - může si přípaně pomoc nohou i mimo chyt

 

Díky


  • 0

#17 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 216 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2020 - 10:42

Já jsem dokonce natřel překližku fasádní barvou, posypal ji drceným vápencem zrnistosti kolem 1mm, nechal zaschnout a znova natřel fasádní barvou - aby naopak byla plocha ještě drsnější. Jako skála v přírodě. Jestli se dítě odře, tak je to taky jako v přírodě ;)

Ale mohu říct, že žádné z mých 4 dětí se na lez. stěně nikdy neodřelo (nebo o tom aspoň nevím). Stěna byla svislá, ale zavěšena na pantu tak, že pro úplně nejmenší děti mohla být trochu ukloněná. Ani na té ukloněné se asi nikdo neodřel (a to na stěnu lezlo spousta dětí návštěv a i děcka z vesnice).


Tento příspěvek byl upraven od zmijovkar: 05 červen 2020 - 10:43

  • 1

#18 hkstaripraha

hkstaripraha

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 128 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2020 - 15:18

Je tady někdo, kdo to pro děti realizoval?

 

Je z praktických důvodů lepší ta hladká strana překližky, nebo ta protiskluzová?

Hladká - neodře se o ni, půjde lépe opláchout blato

Protiskluz - může si přípaně pomoc nohou i mimo chyt

 

Díky

Dělal jsem pro 10letého vnuka umělou stěnku (2017) do chodby, tedˇuž chodí na opravdovou umělou stěnu i když občas na tom blbne. Chtěl jsem ještě udělat stropový převis, ale to nevyšlo, jen se to natřelo barvou. Vše jsem koupil a jen navrtal do stěny.

DSC_5340 stena.jpg DSC_5344 chodba.jpg DSC_5345 narozky.jpg
 


Tento příspěvek byl upraven od hkstaripraha: 05 červen 2020 - 15:19

  • 1

....................................
XIAOMI Mi 9T + c:geo
GARMIN eTrex 32x + BaseCamp(MapSource), GeoGet 2.12.0.829 + VasaM,Topo Czech 2015 Light (Topo Czech 2011 Pro)





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama