Přejít na obsah


Fotka

medvedi cesnek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
167 odpovědí na toto téma

#141 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 03 květen 2019 - 18:12

Tak jsem konečně narazil na medvědí česnek v přírodě tady: mapa . To nešlo necítit, žel už byl v květu.


  • 2

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#142 homole

homole

    Já jsem to říkal.

  • Members
  • PipPipPip
  • 401 příspěvků(y)
  • LocationLokomotion

Publikováno 08 květen 2019 - 18:23

Vizovice, Razov. U potoka směr Zlín za servisem Scania roste. Ale není to tak mohutný porost jako třeba u Jarošova.


  • 0

#143 ditip

ditip

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 29 březen 2020 - 16:58

Nevíte někdo o lokalitě v Jihočeském kraji?

Nebo pokud víte a nechcete prozradit (chápu - lidi by to mohli hned ve velkým zplundrovat), tak alespoň, že tu někde nějaký místa jsou. Abych měl naději při hledání ...


  • 0

#144 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 29 březen 2020 - 17:36

No myslím, že Jižní čechy a medvědí česnek nejde k sobě, alespoň za ty léta se k tomu nikdo nepřiznal, že by ho tam viděl.


  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#145 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 29 březen 2020 - 18:27

Zkoušela jsem před pár lety projít doporučené místo u Týna nad Vltavou a nenašla. Jiné na jihu nevím, známí česnek vozili z Rakouska, kde prý ho jsou pod Alpami plantáže - nemohu potvrdit, nikdy jsem tam nebyla.
Na zahradě nám po letech z původní plochy zbývá pár lístečků - moc ráda bych někde natrhala na pesto, ale známé lokality mám daleko a v současné situaci bych ani nechtěla porušovat omezení pohybu...
  • 0

#146 mirek454

mirek454

    mirek454

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 209 příspěvků(y)

Publikováno 29 březen 2020 - 18:36

Mohu potvrdit, že za 3 roky šmejdění po jihočeském venkovu jsem na česnek nenarazil. V okolí mého bydliště h bývala hojnost, ale poněvadž jsou lidi nenažraní, chodili s rýčem a totálně ho vyplenili, dvě místa o kterých vím neprozradím ani na mučidlech


  • 0

#147 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 29 březen 2020 - 18:48

No, já podstatnou část dětství šmejdila po lesích s otcem, který si ještě z fakulty pamatoval i plno latinských názvů rostlin a docela mi je při poznávačce opakoval. Ovšem o medvědím česneku si nepamatuji, že by někdy mluvil, proto si myslím, že se v rozlehlých lesích kolem Písku nebo Orlické přehrady m.č. nevyskytuje, popřípadě vzácně.
  • 0

#148 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 834 příspěvků(y)

Publikováno 29 březen 2020 - 19:27

Loni jsme nasbírali v Bratislavě na Kobyle, ta je tím porostlá asi celá. Letos bohužel musíme hledat nějaké bližší místo.


  • 0

Používám a doporučuji a:Drake - nejlepší geocachingovou aplikaci pro Android!


#149 Výletníci ČB

Výletníci ČB

    Výletníci ČB

  • Members
  • PipPipPip
  • 58 příspěvků(y)

Publikováno 29 březen 2020 - 20:08

Vyraž po karanténě :angry: do Rakouska do Melku poblíž Lince na biltemovou serii #1 Schwedisches Wäldchen.

https://coord.info/GC8242V

Lesík u Dunaje kde jsou kešky je plný medvědího česneku,

Byli jsme tam vloni 30.3. a přivezli si plnou tašku domů.

Místních jsme tam potkali jenom pár co si přišli utrhnou pár kousků

97201024-30b5-4553-aa8b-190be9bd254d.jpg


Tento příspěvek byl upraven od jarata: 29 březen 2020 - 20:31

  • 0

#150 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 784 příspěvků(y)

Publikováno 29 březen 2020 - 20:28

Dobrá rada zrovna dnes, vyrazit do Rakouska.


  • 0

#151 Výletníci ČB

Výletníci ČB

    Výletníci ČB

  • Members
  • PipPipPip
  • 58 příspěvků(y)

Publikováno 29 březen 2020 - 21:02

Dobrá rada zrovna dnes, vyrazit do Rakouska.

Moje chyba, vůbec jsem si to neuvědomil. Jenom jsem si vzpomně na ten les, když jsme v tom česneku chodili a jak to bylo intenzivně cítit.


  • 0

#152 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 29 březen 2020 - 21:11

Podle 8dílné Květeny ČSR se u nás vyskytuje asi 20 druhů rostlin čeledi česnekovitých (Alliaceae). Druh Česnek medvědí má dvě formy: česnek medvědí pravý a česnek medvědí ukrajinský (ten spíš na Moravě, a to zřídka).

Prvně jmenovaný se v Jižních Čechách prakticky nevyskytuje. Ojedinělé nálezy pocházejí od Soběslavi, z okolí Blanice (obec u Bavorova) a od Branovic. Podle map se zdá, že to nebylo v rezervacích. Ale tyto publikované nálezy jsou možná prastaré.

V pátek jsme byli v Domaslavickém údolí u Oseka. Ještě moc nevyrostl, tak 5-7 cm.


Tento příspěvek byl upraven od ladislavappl: 29 březen 2020 - 21:12

  • 0
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#153 vojtisekp

vojtisekp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 143 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2020 - 8:20

Nám to roste na zahradě skoro jako plevel. Severní Čechy.


  • 0

#154 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2020 - 12:24

Šťastný to muž. :-)
  • 1

#155 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2020 - 12:50

Šťastný to muž. :-)

Ty zas můžeš na zahradě sklízet vltavíny... :) .


  • 2
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#156 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2020 - 13:09

U nás ne, ty se nachází v jiných lokalitách. Pokud se otevřou muzea, doporučuji výstavu v Týně nad Vltavou. Rozhodně lepší než komerce v Českém Krumlově. ;-)
Byla jsem tam na eventu věnovaném vltavínům, ale daleko zajímavější je dostat se mezi drobné hledače a dlouholeté sběratele, na některou z jejich přednášek a besed. Měla jsem příležitost právě v Týně, super zážitek.
Jinak vltavíny do šperků nemusím, preferuji odolnější grandle. ;-)
U vltavínů bych měla kolikrát i pochybnosti o pravosti podobně jako u českých granátů. U těch se oficiálně uvádělo, že podstatná část je něco jiného - známí mě proškolili a tak když jsem chtěla drobnost pro dceru, vybírala jsem v ověřeném obchodě známé firmy v ČB a dostala i certifikát.
České granáty by se mi líbily, jsou s nimi krásné kousky, vybrala bych si, ale poslední léta dávám přednost praktickým věcem typu paddleboard, elektrokolo apod. Ani nevím, kam bych je nosila, na keše asi ne.;-)
  • 1

#157 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 06 duben 2020 - 20:29

Menší lokalita je nedaleko kešky https://coord.info/GC83WXA u starého ramene. Dobré je, že to není na rozdíl od Veltrubského a Libického luhu na protějším břehu Labe žádná rezervace. Ve všech polabských luzích je teď nádherně, kvetou miliony dymnivek a sasanek. Určitě to stojí za výlet.


  • 0

#158 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2021 - 21:20

V Polabí přišel ten správný čas, venku už jsou i poupata, takže jak se oteplí, půjde brzy do květu. V úseku Poděbrady - Kolín jsou lány na obvyklých místech. A luhy jsou úžasně barevně rozkvetlé! Jen vítr je protivně ledový.


  • 0

#159 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 15 duben 2021 - 10:43

Překvapivě kousek od nemocnice Na Homolce za hřbitovem. A roste na kopci :huh: , dosud jsem si myslel, že roste jen u potůčku v údolích. Tady je odkaz na mapy.


  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#160 nalano

nalano

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 příspěvků(y)

Publikováno 15 duben 2021 - 11:15

To bude česnek podivný. To je invazivní druh, za jeho trhání ti ochranáři poděkují. Bez ironie. Roste i na sušších místech. Chutná stejně jako medvědí.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama