Přejít na obsah


Fotka

Borelioza


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
101 odpovědí na toto téma

#1 krtci_hledaci

krtci_hledaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 252 příspěvků(y)

Publikováno 02 červen 2013 - 16:22

Ahoj vsem, Chci se zeptat, zda mate nekdo zkusenosti s lecbou boreliozy a zda jste se z toho dostali. Pripadne pokud mate nejaky kontakt na kvalitniho lekare. Diky moc.
  • 0

#2 Libor.29

Libor.29

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 289 příspěvků(y)

Publikováno 02 červen 2013 - 16:29

Normálně zajdi k obvodnímu lékaři, odeberou Ti krev na testy a dají antibiotika. Jsou hnusná, ale dostal jsem se z toho.
  • 0

#3 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 02 červen 2013 - 16:53

Pokud se to chytlo v prvním stádiu, tedy pár dnů až týdnů po píchnutí komárem nebo kousnutí klíštětem (tehdy, kdy se objeví ten typický bílo/červený flek), není to žádný problém a spravil by to i obyčejný penicilin. Problémem to začíná být tehdy, kdy si člověk ani nevšimne, tuhle fázi (obvykle lehce zvýšených teplot abolestí v kostech) přechodí, řípadně považuje za nějakou lehounkou virózu, a nemoc se odhalí třeba až po dlouhé době. kdy už má chronický charakter. Já osobně jsem to měla už dvakrát, vždy diagnostikováno včas, a jdiný, co jsem pak pozorovala za následky, byla snížená imunita ještě tak rok po onemocnění - takže častější rýmy, chřipky apod. Ale vždycky všechno přešlo bez následků.
  • 0

#4 bella-donna

bella-donna

    z ZZ9 Plural Z Alpha

  • Members
  • PipPipPip
  • 458 příspěvků(y)

Publikováno 02 červen 2013 - 16:53

Záleží na tom, kdy ti ji diagnostikují. Synkovi na ni přišli chvilku po klíštěti, dostal antibiotika, celkem vše v pohodě, jen musel na rok omezit tréninky a závody (výkonnost šla dolů, omdléval, bolela ho hlava). Po 3 letech je už zase ve formě. Čím dřív to začnou léčit, tím menší následky.
  • 0

#5 nycolka

nycolka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 118 příspěvků(y)

Publikováno 02 červen 2013 - 18:04

krtci_hledaci napsal/a:
Ahoj vsem,
Chci se zeptat, zda mate nekdo zkusenosti s lecbou boreliozy a zda jste se z toho dostali. Pripadne pokud mate nejaky kontakt na kvalitniho lekare. Diky moc.


Měla jsem jí 2x a myslím si, že je to případ od případu, někdo to snáší, někdo má třeba i doživotní následky. Když jsem jí měla podruhé, přišla jsem na to po 2,5 měsících, protože klíště a následně flek, jsem měla na zádech. Tři měsíce jsem brala antibiotika a už je to šest let a nic. A vlastně dohromady mi nic nebylo ani během nemoci.
  • 0

#6 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 02 červen 2013 - 18:25

krtci_hledaci napsal/a:
Ahoj vsem,
Chci se zeptat, zda mate nekdo zkusenosti s lecbou boreliozy a zda jste se z toho dostali. Pripadne pokud mate nejaky kontakt na kvalitniho lekare. Diky moc.


Příznaky jsou někdy nejasné, já měl jen notně svědivou vyrážku a záchvaty únavy. Naštěstí jsem se včas zeptal doktora, antibiotika na 3 týdny a pak už byl test negativní.

Ani jsem nevěděl, že bych měl klíště a kruh kolem kousnutí si taky nepamatuji.

Vyraz k obvoďákovi (nebo jinam), antibiotika a krevní testy.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#7 krtci_hledaci

krtci_hledaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 252 příspěvků(y)

Publikováno 02 červen 2013 - 18:52

Kliste me kouslo pred 3 tydny. V patek jsem si vsiml fleku. Hned jsem naklusal na infekcni a dostal ATB. Bohuzel jsem prostudoval WEB borelioza.cz kde to mnohem vice rozebiraji, a docela jsem se vydesil. Proto jsem napsal sem, abych vedel jak to mate vy ostatni. Jelikoz vetsina lidi ze serveru borelioza.cz jiz ma chronickou boreliozu.
  • 0

#8 St&nda

St&nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 331 příspěvků(y)

Publikováno 02 červen 2013 - 19:06

Určitě nechat udělat výsledky... Mně dala doktorka "cosi preventivně" poté, co se mi udělal flek do dvou týdnů od odstranění klíštěte... (a nešlo čekat na výsledky). Prášky jsem bral, bohužel to bylo zrovna když jsme měli dovču v Chorvatsku a nemá se s tím prý na sluníčko, ehm... (trochu otekly prsty u nohou, jestli to mělo souvislost). Po dobrání by se měly odběry po nějaké době zase zopakovat, u mě se naštěstí bor. nepotvrdila. PS.: jinak letos už jsem sundaval do deseti klíšťat - chce to pro sichr sledovat... na to jak jsou malý, jsou to mrchy proradný :(
  • 0

#9 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 02 červen 2013 - 19:20

Někdy ke konci ledna 2009 jsem si všimnul, že mi trochu červená noha okolo kotníku. Tak jsem to léčil mazáním proti plísni, nepomohlo to a tak jsem se objednal na kožní. Tam jsem se dostal někdy březen - duben a borelioza. Tři měsíce antibiotika a dobrý. Údajně jsem měl druhý, možná začátek třetího stupně. Dobrý jak se to vezme, časté bolesti kloubů, poměrně velká svalová únava, sem tam docela problémy s neurovegetativnímy nervy. S odstupem času se to nelepší, spíše naopak. Jsem sice starší, ale stáří se takhle skokově asi neprojevuje :-) Teď jsem to dočetl až do konce. Nevím co je to chronická borelioza, ale vím že už do smrti máš v sobě protilátky a při testu se pozná, žes boreliozu měl. V posledních letech se borelka léčí cílenými antibiotiky (taky se jimi léčí syfilis) a opětovné onemocnění není moc pravděpodobné. Dřív se stávalo, že dávka ATB byla třeba malá, nebo jsi byl na ně zvyklý a nemoc propuknula znova.
  • 0

#10 Bubbu

Bubbu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 97 příspěvků(y)

Publikováno 02 červen 2013 - 19:40

krtci_hledaci: Tak jak to popisuješ ,to je úplně ideální průběh. Pokud se objeví erytém a přeléčí se tři týdny antibiotiky, můžeš se poté považovat za úplně vyléčeného. Problémy jsou, pokud se erytém neobjeví nebo si ho nikdo nevšimne a infekce se nepřeléčí, tak v řádu měsíců až let přechází nemoc do dalších stadií. Tam je léčba i následky horší. Takže sezobej antibiotika a ničeho se neboj. Mluvím z osobní i profesní zkušenosti.
  • 0

#11 krtci_hledaci

krtci_hledaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 252 příspěvků(y)

Publikováno 02 červen 2013 - 19:44

Oki, budu tedy zobat prasky. A ja se tak tesil na Valasske keskobrani. :(
  • 0

#12 cufik_team

cufik_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 240 příspěvků(y)

Publikováno 02 červen 2013 - 20:00

Tři týdny by mělo být v pohodě. Tím to nechci bagatelizovat - zejména ne borelku, která "je sviňa". Docela dobří jsou v Bohunicích na infekčním, kdybys měl nějaké pochyby. Chronické stavy ale jsou skutečně otázkou spíše neléčených měsíců, než tří týdnů ....
  • 0

#13 St&nda

St&nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 331 příspěvků(y)

Publikováno 02 červen 2013 - 20:08

lubbez napsal/a:
...V posledních letech se borelka léčí cílenými antibiotiky (taky se jimi léčí syfilis)....


Si vzpomínám, že jsem to na letáku taky četl... tak jsem v černém humoru prohlásil, že kdybych neměl borelku, tak budu aspoň pro sichr přeléčenej i na syfla :-))) (kdybych ho teda náhodou měl a nevěděl o něm... :D )
  • 0

#14 Pistafista

Pistafista

    Pistafista

  • Members
  • PipPipPip
  • 164 příspěvků(y)

Publikováno 02 červen 2013 - 21:48

Nedělej si z toho těžkou hlavu. Ano, na webech borelioza.cz nebo třeba chlamidia.info se dozvíš spoustu katastrofických informací, ale skutečnost obvykle není tak strašná. Co se týče boreliozy, zatím jsem slyšel jen o dvou lidech, které to nakonec cca v horizontu 30 let zahubilo, což považuji za zanedbatelné. Většina naší docela promořené populace se s tím nakonec bez následků vyrovná, přičemž antibiotika jsou tomu velmi nápomocny. Těch na tuto nemoc vnímavých jedinců, kterým to zaleze do kloubů a otravuje jim to zbytek života je jen pár, mnohem pravděpodobněji se staneš třeba obětí dopravní nehody. Antibiotika doporučuji kombinovat s Vironalem, není to sice moc levné, ale mám s tím dobré zkušenosti.
  • 0

#15 Orxion

Orxion

    Orxion

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 061 příspěvků(y)

Publikováno 02 červen 2013 - 21:53

krtci_hledaci napsal/a:
Ahoj vsem,
Chci se zeptat, zda mate nekdo zkusenosti s lecbou boreliozy a zda jste se z toho dostali. Pripadne pokud mate nejaky kontakt na kvalitniho lekare. Diky moc.


jak tu někdo psal je to asi opravdu případ od případu .. brácha je lesník a přes celou zimu se celé jejich oddělení krmilo antibiotiky nebo co to bylo, pač celé léto trávili v terénu a přes zimu léčili v kanceláři následky, a to všichni bez vyjímky :D
  • 0
vdp_icon_small.jpg
Vodopády list
potapěčské keše


Pozvánka na plánované eventy
.. něco bude :)

#16 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 02 červen 2013 - 22:32

Předně bych chtěl varovat před nekritickým přijímáním všech názorů publikovaných na www.borelioza.cz a podobných webech. Diagnostika chronických forem lymeské boreliózy (LB) je totiž velmi obtížná a jejich léčení ještě obtížnější. Kdyby platilo, že zvýšení protilátek IgM znamená probíhající zánět a IgG potvrzuje prodělanou LB a že se LB má léčit antibiotiky (ATB) v co největších dávkách a co nejdelší dobu, aby se všechny borelie zahubily, tak by to měli lékaři i pacienti jednodušší. Jenže všechno je jinak a nic v medicíně neplatí absolutně. Měl jsem pacienty, u kterých by jejich potíže dobře vysvětlila LB (měli zvýšené IgG protilátky), jenže Western blot test jim vyšel negativní. Byla to LB nebo nebyla? Klíště totiž měl snad každý. A ani ho nemusel objevit. Přijímá se názor, že potíže označované za chronickou boreliózu často mohou být "jen" následkem změny imunitního systému poznamenaného akutní boreliovou (případně jinou(!)) infekcí a nejsou už projevem dalšího aktivního působení borelií. Takže ne každé ochrnutí musí být následkem neléčené nebo nedostatečně léčené LB. Přesto vyšetření protilátek (nejen) proti LB (podobné chronické potíže totiž dělají třeba chlamydie nebo yersinie) patří k rutině při obtížích kloubních, šlachových, neurologických a jiných.
Na léčení LB existuje široké spektrum názorů: od těch, které zcela zavrhují antibiotika a doporučují jen homeopatické léky (po 20 letech své homeopatické praxe před tímto názorem důrazně varuji!!!) nebo bylinky, přes doporučení, že stačí brát ATB jen pár dnů, pak u nás akceptované doporučení 3-4týdenního léčení ATB v rozumných dávkách (třeba 200 mg doxycyklinu denně v tobolkách, ne u dětí!) až po doporučení preventivního (!) užívání 400 mg doxycyklinu denně po dobu 6-8 týdnů, pokud klíště nebylo vyšetřeno na borelie.
Z vlastních více než 40letých medicínských zkušeností (z toho asi 25 let na vesnických obvodech) mám dojem (i když vím, že nic nevím...), že je lepší nasadit ATB v u nás doporučené dávce radši dřív než později a nečekat na krevní testy. Klidně i 3. den, pokud prvotní zarudnutí neustoupí a je větší než pětikoruna. A taky že různé náhle se objevivší červené "fleky" - velmi často nepravidelné a tmavě červené až fialové - bývají projevem LB (tedy ne pouze červené kruhy nebo ovály s bledým středem, jak se běžně uvádí). A že dotyčný tam neměl klíště, neznamená nic.
Domnívám se, že praktičtí lékaři jsou dostatečně proškoleni v problematice diagnostiky a léčení prvního stadia LB a nic jim nebrání (až na finanční limity diktované zdravotními pojišťovnami) poslat pacienta, pokud mají nějaké pochybnosti, na specializovanou infekční ambulanci (obvykle v krajských městech).
  • 0

#17 Tommu

Tommu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 příspěvků(y)

Publikováno 02 červen 2013 - 22:37

Pistafista napsal/a:
Nedělej si z toho těžkou hlavu. Ano, na webech borelioza.cz nebo třeba chlamidia.info se dozvíš spoustu katastrofických informací, ale skutečnost obvykle není tak strašná...

To je pravda, taky se mi asi před měsícem stalo, že jsem si z lovu keše přinesl domů klíště. Ale zjistil jsem to až po třech dnech. Nejspíše bylo někde v oblečení a zakouslo se až později nebo to že jsem si ho nevšiml bylo tím, že bylo tak malé a na místě, kam si člověk dobře nevidí. Taky mě to dost vyděsilo, poslední zakousnuté klíště jsem měl asi před 20 lety a tehdy se o nákaze z klíšťat skoro nemluvilo. Tak jsem začal projíždět internet a hledat informace o tom jak se projevuje ta či ona choroba přenášená klíšťaty. Ale jak jsem za chvíli zjistil, tak snad všechny ty weby byly buď firem, které testují klíšťata na přítomnost nákazy, nebo firem, které prodávají vakcíny. Tak si myslím, že veškerá ta popularita katastrofických informací kolem klíšťových nákaz je spíš práce těchto firem.
  • 0

#18 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 02 červen 2013 - 22:44

Ještě dodám: i borelie jsou součástí našeho životního prostředí. nejde o to je v sobě nemít, ale držet si je co nejdál "od těla", pěkně je "dusit". To ostatně platí i o jiných bakteriích a virech. (Asi to znáte: vypěstují vám z krku stafylokoky, dostanete ATB, vyhubíte je a při kontrole už žádné nemáte. Ale pak jedete autobusem, třikrát se nadechnete - a máte je tam zas... )
  • 0

#19 tulen

tulen

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 45 příspěvků(y)

Publikováno 03 červen 2013 - 0:02

Borelióza ma lapla v 2009om, najprv ma obvoďáčka poddávkovala (v štádiu ukážkového erythema migrans), potom som na infekčnom už dostal klasických 200 mg/d na mesiac a potvory sa odporúčali. V podstate mi ani nič nebolo, snáď okrem občas väčšej únavy, ale ani tá nebola nijako katastrofická (zvládal som o polovicu mladšiu frajerku :D). ladislavappl: napr. ja som mal IgM ako keby mi nič nebolo, ale po tých cca. 4 týždňoch od infekcie máličko zvýšené IgG. (Je možné, že som už predtým došiel s boréliami do styku, to by IgG vysvetlilo.) WB som mal ovšem pozitívny. Celkove sa borelióza čo sa odozvy na ELISA/WB týka správa značne neštandardne.
  • 0

#20 geobublina

geobublina

    Bublina

  • Members
  • PipPipPip
  • 252 příspěvků(y)

Publikováno 03 červen 2013 - 7:23

Měla jsem asi před rokem a půl. Do dvou týdnů od toho, co jsem chytla klíště jsem měla flek na noze, bolela mě hlava, měla jsem teploty. Moje doktorka měla dovolenou tak jsem šla k jinému, jenže ten nemít za zadkem nemocnici tak nevyléčí ani rýmičku. Skončila jsem na infekčním, protože bych mohla mít i encefalitidu. Tam si ťukali na hlavu:) Každopádně mi vrazili na 10 dní doxybene a za týden mě tam měli zpět s bušením srdce. Z toho byla celá anabáze i na inteŕně, kde nakonec došli, že to mám od zubů. Zubaře, když jsem mu to sdělila, málem odvezli. V nemocnici naštěstí udělali gesto a nějaký antb. mi přeci jen dali. Až pak s obvodní jsem se shodla že je to furt borelióza a s antibiotikama, kteterý mi dali naštěstí boreliozu léčí dětem a lidem s nesnášenlivostí na doxycyklin. No bylo pro mě vyčerpávající i umýt nádobí. Nějakou dobu jsem se vyhýbala shodům, neodbíhala autobus, chodila pomalu. Sportovat jsem začala cca za 3/4 roku. A snažím se vyhýbat klíšťatům, co to jde. Každopádně chce to dojít k doktorovi. Brát antb. k tomu třeba zvýšit příjem česněku, prodávají i čaj borelin, ale opravdu brát ta antb. a nepodcenit to. Prakticky je totiž borelióza nebezpečnější než klíšťovka!
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama