Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

OSM open street map


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
50 odpovědí na toto téma

#1 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 25 září 2013 - 18:44

Ahoj,

je tu někdo, kdo má praxi a zkušenosti k editaci map v OSM ?

Zadávám data do http://liberec.dopracenakole.net/ a občas bych potřeboval sahat i OSM do mapového podkladu.

Někdy mi tam schází vlastnost cyklista, občas schází údaj o jednosměrce, občas není cesta.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#2 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 25 září 2013 - 18:57

Hele, zrovna nedavno jsem s tim taky zacal. Zacal jsem s jednoduchymi vecmi, jako dokreslovani chybejicich cest, doplnovani jejich typu, atd. (ted po chvilkach prochazim stare tracklogy a doplnuji hromady veci...) Jejich webovy editor Id povazuji na tohle jednoduche editovani jako idealni. Mas nejaky konkretni problem?
  • 0

#3 Nemo02

Nemo02

    Nemo02

  • Members
  • PipPipPip
  • 393 příspěvků(y)

Publikováno 25 září 2013 - 19:15

Taky jsem začal nedávno. Dělám hlavně turistické značení. Postupně poznávám tagy a koukám se do dokumentace, abych to nebylo špatně. Mě spíš vyhovuje Potlatch.
  • 0

#4 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 25 září 2013 - 19:16

HaLuMa napsal/a:
Mas nejaky konkretni problem?


No, zatím jsem jen opravoval vlastnost pěší zóny ve vztahu k cyklistům. A aktuálně potřebuji doplnit kus cesty a zadat vlastnost jednosměrka.

Narazil jsem na to, že se změny asi nepromítají hned, ale nevím. Prostě v editoru změna byla, v mapě, která pracuje nad podkladem, tam nebyla.

Hlavně, edituji už hotovou část mapy, takže vlastně sahám někomu do práce a nevím, jaké jsou zvyklosti.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#5 Nemo02

Nemo02

    Nemo02

  • Members
  • PipPipPip
  • 393 příspěvků(y)

Publikováno 25 září 2013 - 19:23

Změny se v editoru projeví hned, ale do mapy se ukládají nějakou dobu. Když se podíváš do svého profilu a Moje editace, tak uvidíš, které jsou v mapě zahrnuté a které čekají na zpracování. Před editaci se obvykle podívám, co se s tou cestou dělalo v minulosti. Když vídím poslední editaci v roce 2009, tak klidně upravím, ale snažím se zachovat maximum původního autora. Největším problémem jsou nováčci, kteři opraví podle sebe jednu cestu a už neupravím navazující úsek. P.S. Když už jsem u editace. Je tu blízko bývalá silnice I. třídy. Podle ŘSD je to silnice II. třídy. Někoho napadlo, že je to sice II. třída, ale parametricky a dluhodobý předpoklad je III. třída, tak předělal. Pak přišel další a předěl to zpátky na II. třídu. A nedávno se objevil nováček a úplně rozházel (někde nechal II. třídu, někde nahradil za residential). Takže asi tak.
  • 0

#6 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 25 září 2013 - 19:40

No takhle - do databáze se změna uloží hned. Na openstreetmap.org se dlaždice přerenderují podle rozsahu změny v řádu minut až hodin, jak kdy. Jak se to projeví v dalších aplikacích je hodně individuální, záleží který renderer používají, jestli nějak nechacují mapu a podobně.

Co jak mapovat najdeš poměrně obsáhle na OSM wiki, takový šikovný přehled je tady.
Pokud máš konkrétní dotazy nebo problémy tak se klidně ptej, namapováno mám dost :)
  • 0

#7 ocnibulva

ocnibulva

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 56 příspěvků(y)

Publikováno 25 září 2013 - 19:59

Ahoj, chtel bych se zeptat, proc se na mape nezobrazuji krizky u cesty. Pouzivam JOSM pouziju klic historic a hodnotu wayside_cross. V editoru se krizek zobrazi ale na mape ne. Zatim pridavam v moji obci lesy, louky, cesty atd. Zajimalo by me taky jestli nejak poznam, ze delam neco vylozene blbe. Na mape se sice vsechno zobrazi tak, jak bych si predstavoval, ale je neco jako "koncepce do budoucna"? Treba kolem domu na samote je zahrada (neco oploceneho) mam to oznacit jako obytnou zonu? Pokud to neoznacim vypada to na mape, jako ze lze kolem domu projit, ale je tam ten plot. Zona bych zase rekl, ze je vetsi plocha nez placek kolem domu (na mapy.cz treba maji kolem osamocenych domu obytnou plochu).
  • 0
Baví mě to čím dál tím víc.

#8 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 25 září 2013 - 20:09

ocnibulva napsal/a:
Ahoj, chtel bych se zeptat, proc se na mape nezobrazuji krizky u cesty. Pouzivam JOSM pouziju klic historic a hodnotu wayside_cross. V editoru se krizek zobrazi ale na mape ne. Zatim pridavam v moji obci lesy, louky, cesty atd. Zajimalo by me taky jestli nejak poznam, ze delam neco vylozene blbe. Na mape se sice vsechno zobrazi tak, jak bych si predstavoval, ale je neco jako "koncepce do budoucna"? Treba kolem domu na samote je zahrada (neco oploceneho) mam to oznacit jako obytnou zonu? Pokud to neoznacim vypada to na mape, jako ze lze kolem domu projit, ale je tam ten plot. Zona bych zase rekl, ze je vetsi plocha nez placek kolem domu (na mapy.cz treba maji kolem osamocenych domu obytnou plochu).

křížky bohužel openstreetmap.org nerenderuje, některé jiné renderery ano (např. http://mtbmap.cz/).
Nějakou globální koncepci asi nikde napsanou nenajdeš, na každé pravidlo je kupa výjimek a liší se to i v jednotlivých zemích. Asi nejlepší je prozkoumat jiná podobná místa na mapě a okoukat jak to dělají ostatní. V tom konkrétním případě samoty bych tam asi residential zónu nedával, pouze bych zakreslil ten plot (barrier=fence)
  • 0

#9 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 25 září 2013 - 20:16

Nemo02 napsal/a:
Největším problémem jsou nováčci, kteři opraví podle sebe jednu cestu a už neupravím navazující úsek.


nevim, co tim myslis? Ja jako novacek opravuji jen to, u ceho jsem si sakra jisty. Kdyz si jisty nejsem, nesaham do toho. Takze kdyz jdu treba po kusu cesty a vidim, ze je oklasifikovana blbe (treba spatny grade u lesni cesty), tak ten usek, ktery jsem videl, predelam. proc bych mel predelavat i zbytek cesty, kdyz nevim jak vypada za zatackou?
  • 0

#10 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2013 - 9:25

Parkis napsal/a:
Pokud máš konkrétní dotazy nebo problémy tak se klidně ptej, namapováno mám dost :)


Zrovna teď zkoumám, jak zadat u jednosměrky směr :-(

Tak už vím, v mapě je nastavovátko :-)

Pokud potřebuji, aby ta cesta byla kus jednosměrná a za křižovatkou obousměrná, tak to asi musí být dva objekty, co ?
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#11 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2013 - 9:42

A cim to tedy editujes? Ja si dam Editovat mapu, spusti se mi iD. V nem kliknu na libovolnou silnici nebo cestu, a vlevo se mi vykrsli spousta boxu s informacemi. A jeden z boxu mam nadepsany jako "Jednosmerka".
  • 0

#12 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2013 - 9:48

HaLuMa napsal/a:
A cim to tedy editujes?
Ja si dam Editovat mapu, spusti se mi iD. V nem kliknu na libovolnou silnici nebo cestu, a vlevo se mi vykrsli spousta boxu s informacemi. A jeden z boxu mam nadepsany jako "Jednosmerka".


Přímo volbou upravit v mapě. Ten box jednosměrka jsem viděl, ale nemohl jsem najít obraceč šipek a pak se mi to zase značilo až za křižovatku, kde už jednosměrka není.

Už jsem to dořešil, nakonec to tak složité nebylo :-)
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#13 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2013 - 9:53

Pokud tam uz jednosmerka je, tak se musi nejdriv ta jednosmerka zrusit, abys ji mohl nastavit jinak. Pokud chces oznacit jen cast cesty, musis tu cestu rozstrihat tak, abys mel nakonec oznaceny jen ten usek, ktery chces zmenit. (kdyz tuknes na nejaky bod na ceste, nabizi se volba s nuzkami.)
  • 0

#14 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2013 - 9:56

Jo, v takovém případě musíš cestu rozdělit na dva objekty. v ID je na to ikonka nůžek při označeném bodu, v JOSM pak tuším zkratka ctrl+p při označeném bodu a cestě.
  • 0

#15 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 05 říjen 2013 - 23:04

Tak jsem zase narazil :-(

Cyklopruh jen na jedné straně cycleway:left=lane / cycleway:right=lane
(“směr” linie uvidíte v editoru)

V editoru směr nevidím, nevidím ani ten pruh, a nějak nechápu, jak tam tu dodatkovou vlastnost přidám :-(
Zadat ji umím, ale nějak nevidím výsledek :-(
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#16 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2013 - 10:45

ve kterém editoru? v JOSM se ukáží šipečky po označení cesty. V ID netuším, nepoužívám. cycleway:left=lane je klasicky klič=hodnota, ID to maskuje za svoje hejblátka, ale dole pod nimi je rozbalítko All tags kde opět najdeš zdrojové tagy. Jak se to pak projeví na zobrazení nevím, tyhle konkrétní tady jsem ještě nepoužil, máme tu všude cyklostezky oddělené. Opět jě to omezené tím co umí zobrazit editor a co pak umí zobrazit renderer, ale na to nemusíš teď hledět.
  • 0

#17 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2013 - 20:46

Parkis napsal/a:
ve kterém editoru? v JOSM se ukáží šipečky po označení cesty. V ID netuším, nepoužívám.


No, používám na úpravy ten vestavěný z OSM. Takže asi ID. Zatím doplňuji jen vlastnosti a teď jsem začal přidávat relaci cyklotrasa.

Problém je, že to nemám kde opisovat, ale už jsem si našel v Praze podobný úsek a zkusím to udělat stejně.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#18 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2013 - 21:29

ID má sice tu výhodu že je online a nemusí se instalovat, ale při editacích větších než triviálních brzy narazíš na jeho limity. Pak už se vyplatí věnovat trochu času instalaci a naučení se s JOSM. To umí spoustu fičur které hodně pomáhají - vizualizace relací, různé podkladové mapy (např. katastrální), kontroly chyb, kopírování, poloautomatické překreslování budov z katastrálky, import vlastních fotek a tras atd.
  • 0

#19 ocnibulva

ocnibulva

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 56 příspěvků(y)

Publikováno 11 říjen 2013 - 11:30

Neznáte někdo www stránky, které by uměly zobrazit GPX soubor na OSM, tak jako to umi mapy.cz? Tj. bez nutnosti gpx ukládat na server. Chtel bych si kese z gpx vytvoreny pres CacheList zobrazit na mape najednou. Diky.
  • 0
Baví mě to čím dál tím víc.

#20 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 11 říjen 2013 - 11:57

Co umí mapy.cz? Zobrazit GPX? Pokud ano, nevím o tom a rád bych se o tom dověděl. Vím jen o tom, že to podporuje jejich API, tj. že lze udělat svou vlastní stránku, na ní zobrazit podklady z map.cz a zobrazit i GPX. Nevím o tom, že by to šlo rovnou ze stránek mapy.cz Ale jde to na Google mapách. Po přihlášení do googlu, Moje mapy, přidat... Sice to na přidání nabízí jen KML a KMZ, ale GPX to vezme taky. A pak Google earth, tam stačí jen GPX přetáhnout do okna s GE. Ale není to na openstreet mapách. Geotagovací Geosetter taky umí zobrazit body i trasy, pomocí pluginů umí i mapy z map.cz, není to ale tak jednoduché zprovoznit. No a pochopitelně lze GPX zobrazit na mapách v Mapsource nebo Basecampu, to jsou aplikace na to určené.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama