Přejít na obsah


Fotka

Pomoc Petře Slavíkové ze Zlína


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
50 odpovědí na toto téma

#1 lalos

lalos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2013 - 15:07

Ahoj všichni,

vím, že to sem tak úplně nepatří, ale když už se tu pravidelně objevují žádosti o vyplnění všelijakých dotazníků a hlasování o nejpěknější miminka, tak proč ne třeba toto.

Jelikož je česká geokešingová komunita poměrně rozsáhlá, rád bych vás všechny požádal o pomoc učitelce angličtiny, čecho-kanaďance Petře Slavíkové ze Zlína. Této mámě čtyřleté holčičky a úžasně vtipné osobě, která pomáhá rozplétat taje anglického jazyka minimálně dvěma geokešerům ze Zlína byla diagnostikována leukémie a jedinou její šancí na přežití je nalezení vhodného dárce kostní dřeně.

Tímto bych vás chtěl všechny požádat o zvážení možnosti vstupu do registru dárců kostní dřeně. Odběr zabere pár minut a je bezplatný pro osoby od 17 do 35 let. Ti starší za něj bohužel musí zaplatit částku 1500Kč. Pokud takto nepomůžete přímo Petře, můžete v budoucnu zachránit život někomu jinému.

Pokud vás toto vlákno zajímá, více se můžete dozvědět pomocí SZ anebo z reportáží, vysílaných na TV NOVA v minulém týdnu:

30.9. v čase 26:35
1.10. v čase 29:00
4.10. v čase 05:05

Závěrem bych ještě všechny rád poprosil, aby se pokud možno zdrželi všech jedovatých poznámek. Reakce si budou číst Petřini nejbližší, kteří mají nyní dost starostí. Pokud je někdo nechce podpořit, ať se prosím raději zdrží diskuze.

Všem velice děkuji za pozornost.
  • 0

#2 mirdis1

mirdis1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 118 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2013 - 16:23

Jsem registrován od roku 2011 a myslím, že není o čem uvažovat...
  • 1
Jdu na sever.... a už jdu na jih

#3 St@nda

St@nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 162 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2013 - 17:17

Taky už registrován jsem a mohu potvrdit, že vstupní odběry jsou pohodové a jednání při nich příjemné. Takže, jen směle do toho. Bude nás víc a třeba někdo skutečně bude tím vhodným dárcem pro někoho, kdo ho potřebuje.
  • 1

#4 homole

homole

    Já jsem to říkal.

  • Members
  • PipPipPip
  • 401 příspěvků(y)
  • LocationLokomotion

Publikováno 06 říjen 2013 - 17:26

Posunuji nahoru. byli jsme s manželkou už v prvním termínu minulý týden. Taktéž prosím všechny, kdo máte možnost a tu má každý ;);)
  • 1

#5 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2013 - 17:42

Já jsem to tak úplně nepochopila: to jako když osoba starší 35 let je ochotna darovat kostní dřeň, tak za to, že tu kostní dřeň smí darovat, musí zaplatit 1500 Kč? To zní trochu absurdně, pokud je to opravdu tak, můžeš to, prosím, kapku vysvětlit?
  • 0

#6 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 851 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2013 - 18:03

lalos napsal/a:
Ti starší za něj bohužel musí zaplatit částku 1500Kč.

To Jacka...
Pro vstupní testy do registru je většinou je vyžadováno toto:
věk 18-35 let , dobrý zdravotní stav (žádné závažné onemocnění - ani v minulosti), bez trvalé medikace a léčby.

Já nesplňuju ani jedno z těch kritérií, ale kdy bych moc a moc chtěl darovat, vstupní testy mě možná udělají, ale musel bych si je zaplatit...pochopitelně, protože pravděpodobnost, že bych dal použitelný materiál už je minimální :(
  • 0
Věřme v to lepší, počítejme s tím horším...
Nic není nikdy tak, jak se to zdá.

#7 kromanonec

kromanonec

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 268 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2013 - 18:47

Tak já nad tím uvažuji jž dlouho. Dávala jsem krev, ale po nějé době to ze mě přestalo týct a to třikrát posobě, tak jsem ukončila registraci. Co jsem se dívala, tak to je trošku více složité. Já jsem na netu četla, že to trvá tři dny. První den je příjezd a prohlídky, druhý den je odběr a třetí den se jde domů. Včechno si musí člověk hradit sám. Pojišťovna nic nedá. A hlavně že je to pod celkovou anasteziologií. To mě tedy celkem odradilo. Nevím tedy co má kdo za jiné informace, ale takhle to měli psané na stránkách jedné nemocnice. Pokud je to snažší (pohledám tedy ještě více na netu), tak bych den na zapsání obětovat mohla. Stejně mám ještě dost dovolené. Díky za připoměnutí. Je tu někdo, kdo byl na toto v Praze? Pokud ano, kde a jaké to bylo. Díky.
  • 0

#8 St@nda

St@nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 162 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2013 - 18:56

Je tu někdo, kdo byl na toto v Praze? Pokud ano, kde a jaké to bylo. Díky.[/quote] Byl jsem na registraci před pár lety v IKEMu. Netrvá to dlouho, vpodstatě jen vyplníš papíry a vezmou ti krev. Co se samotného darování týče, netuším, jak to probíhá, zatím jsem se nehodil. Ale pokud vím, existují dva možné způsoby. Jeden je trochu bolestivější, ten druhý zase zdlouhavější, nicméně na stránkách registru (http://www.kostnidren.cz/registr/) se určitě dočteš víc.
  • 0

#9 kalich

kalich

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2013 - 18:57

Reportáž jsem viděl a bohužel je hodně smutné, že lidé, kteří by mohli pro tento svět mnoho udělat mají podobné problémy. Nebude to tím, že je jich pro tento svět škoda. Každopádně jí držím všechny palce, ať se dárce najde. Krev chodím darovat pravidelně už mám víc jak 40 odběrů.
  • 0

#10 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2013 - 19:08

O registr jsem se zajímala už před pár lety, ale patřím díky závažnému onemocnění v minulosti do stejné skupiny jako ssva a nemohu tak být ani dárcem krve.
  • 0

#11 WitkoAWendy

WitkoAWendy

    Brutal Force

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 040 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2013 - 19:42

kromanonec napsal/a:
Tak já nad tím uvažuji jž dlouho. Dávala jsem krev, ale po nějé době to ze mě přestalo týct a to třikrát posobě, tak jsem ukončila registraci.

Co jsem se dívala, tak to je trošku více složité. Já jsem na netu četla, že to trvá tři dny. První den je příjezd a prohlídky, druhý den je odběr a třetí den se jde domů. Včechno si musí člověk hradit sám. Pojišťovna nic nedá. A hlavně že je to pod celkovou anasteziologií. To mě tedy celkem odradilo. Nevím tedy co má kdo za jiné informace, ale takhle to měli psané na stránkách jedné nemocnice.

Pokud je to snažší (pohledám tedy ještě více na netu), tak bych den na zapsání obětovat mohla. Stejně mám ještě dost dovolené. Díky za připoměnutí.

Je tu někdo, kdo byl na toto v Praze? Pokud ano, kde a jaké to bylo. Díky.

Registrace darce a samotny odber jsou dve ruzne veci
  • 0

#12 lalos

lalos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2013 - 19:56

Díky moc všem za ohlasy. Bohužel nemůžu podat přesnější informace, sám budu vzorek krve odevzdávat poprvé a jsem zapsán v pořadníku ve Zlíně až na 22.10. Veškeré informace o dárcovství jsem ale čerpal z tohoto odkazu.

Ve stručnosti snad jen, že poplatek 1500Kč pro starší 35 let je opravdu z důvodů, které psal ssva. Pro mladší je zdarma, nikdo vám ze to nic nedá, pokud by někdo chtěl na kostní dřeni vydělávat, tak opravdu není vhodným dárcem. Jediný "bonus" je nárok na pracovní volno s náhradou mzdy po dobu až 96 hodin od nástupu cesty k odběru.

Odběr je možný dvěma způsoby, a to buď odběr kostní dřeně z pánevní kosti prováděný v celkové narkóze anebo odběr separací z krve, kdy jsou dárci několik dní před odběrem podávány injekce pro vyloučení krvetvorných buněk z kostí do krve.

  • 0

#13 lalos

lalos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2013 - 20:09

Objevil jsem ještě tuto bakalářku. Jsou tam vcelku jasně popsány situace, kdy se člověk nemůže stát dárcem. Taky tam jsou popsány nějaké další bonusy, jako možnost uplatnění slevy na dani nebo proplacení cestovného.
  • 0

#14 notorius

notorius

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2013 - 20:56

Provádějí se dva druhy odběrů - odsátí přímo z kostní dřeně, nebo separace z krve (prý si dárce může způsob vybrat, ale mě se jestli si dobře pamatuju nikdo neptal a bylo mi řečeno, že většina odběrů už se dneska dělá na separátoru). Není se čeho bát, teda pokud nemáte hrůzu z jehel: čtyři dny před odběrem člověk dostává jednou denně injekci s prorůstovým hormonem s trochu nepříjemnými vedlejšími účinky, asi jako při chřipce (zvýšená teplota, bolesti kloubů), samotný odběr je potom asi na dvě hodiny - napíchnou žílu na každé ruce a krev protéká přes separátor. Pak dostanete párek a můžete jít domů :-)
  • 0

#15 Filip Pecha

Filip Pecha

    Filip Pecha

  • Members
  • PipPipPip
  • 180 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2013 - 21:06

notorius byl o minutku rychlejší: jen potvrzuji jeho zkušenost, kamarád měl shodu jen cca měsíc po zapsání do registru tak šel. Pokud někdo máte zkušenosti s darováním krevní plasmy, tak se jedná o docela podobný proces, kterému místo diety předchází injekce. Vedlejší injekcí učinky jsou individuální, cca polovině to nedělá nic. Mě z registru vyřazuje moje práce (leda že by se za půl roku změnily podmínky což pochybuju). Na krvi mě taky nechtěj tak občas zajdu na plasmu.
  • 0

#16 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 900 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2013 - 23:37

No, já už jsem "na náhradní díly" nezpůsobilý - právě z důvodu prodělaného onemocnění podobného druhu. Naštěstí na variantu transplantace tehdy (potažmo zatím) dojít nemuselo, ale i takový scénář pořád v záloze existuje. Každopádně nebýt pokroku, který medicína za posledních několik desetiletí udělala, tak už kešuju s Romixem, GiramoNdem a spol. Vím, co se člověku během takových "zajímavých zážitků" honí hlavou, ale i když je u konce s dechem a má pocit, že mu od světa upadlo dno, pořád je spousta věcí, kterých pomáhá se držet. Třeba i takové každodenní drobné radosti jako ten GC. Dodneška s úsměvem vzpomínám, jak jsem tenkrát rovnou z jedné chemoterapie, v žilách dryják, který by dokázal dorazit i koně, šel kontrolovat svou keš na Ládví - a výjimečně, s notnou dávkou mithridatické škodolibosti, přál tamním komárům dobrého chutnání. Je to na nějakou dobu život ze dne na den a týdne na týden, ale nezbývá, než se držet. Snad tedy, když už nemůžu něco ze sebe na oplátku věnovat fyzicky, alespoň Petře posloužím jako příklad pro lepší náladu. P.S. Docela mě v té bakalářce překvapuje, že mezi absolutními nezpůsobilostmi jsou taky onemocnění psychiatrická (schizofrenie aj.). Ono něco z toho může příjemci uškodit?
  • 1

#17 odnikudnikam

odnikudnikam

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 115 příspěvků(y)

Publikováno 07 říjen 2013 - 6:21

jsem také mimo všechny kategorie přípustné pro dárcovství. i tak však přeji všem hodně síly a posílám vše nejlepší. obdivuji Vás.
  • 0

#18 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 07 říjen 2013 - 6:31

Toniczech napsal/a:
P.S. Docela mě v té bakalářce překvapuje, že mezi absolutními nezpůsobilostmi jsou taky onemocnění psychiatrická (schizofrenie aj.). Ono něco z toho může příjemci uškodit?

Myslím, že při všech těchto onemocněních se dlouhodobě musí udržovat stabilní hladina nějakých látek v krvi, i když se třeba mění prášky a tak dotyčný na čas nic nebere, trvá tak 2_3 týdny, než ta hladina vůbec poklesne natolk, aby mohl začít brát něco jiného. Pročež připouštím, že to může způsobovat trvalý změny v krvi nebo tak něco, rozhodně to teda má velkej vliv třeba na játra a ledviny.

Jinak já jsem sice zdravá jak řípa, Bohu díky jsem nikdy nebyla vážně nemocná, ale jsem už obstarožní ochechule, takže registrovat se by asi mělo smysl jen pokud by se hledal a nenacházel dárce pro blízkýho příbuznýho a podobně. Zamlada jsem taky dávala krev, pak jsem na čas byla v zahraničí, tak se to přerušilo.

Za paní Petru se modlím a tímto jí zdravím a přeju hodně síly. Někdy pro nás mají největší smysl ty věci, který se zdají nepříjemný, nesmyslný nebo zlý.
  • 0

#19 lalos

lalos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 příspěvků(y)

Publikováno 07 říjen 2013 - 13:51

Pro ty, které toto vlákno zajímá....
Dnes vyšel o Petře poměrně výstižný článek na Novinkách.
  • 0

#20 homole

homole

    Já jsem to říkal.

  • Members
  • PipPipPip
  • 401 příspěvků(y)
  • LocationLokomotion

Publikováno 07 říjen 2013 - 15:29

lalos napsal/a:
Pro ty, které toto vlákno zajímá....
Dnes vyšel o Petře poměrně výstižný článek na Novinkách.


Tak mě Laloš předběhl.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama