Přejít na obsah


Fotka

Zrušení nařizovaných betatestů


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
141 odpovědí na toto téma

#41 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 930 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2013 - 18:09

Ač betatesty považuji za prospěšné a sám jsem jich hezkých pár udělal, zrušení jejich povinnosti mi nevadí. Betatesty jsem vždycky vnímal jako pomoc, ne jako policejní nástroj. Důležité je, že zavedená struktura betatestů zůstane spolu s povědomím o jejich užitečnosti. Podle mě se toho moc nezmění. Ti, kteří sami chtějí svou keš otestovat před publikací, si svého betatestera najdou stejně jako dnes. Většina začátečníků si nechá poradit a možnosti betatestu využije taky. No a ti ostatní to buď zvládnou sami dobře hned napoprvé nebo si vypíjí svůj kalich hořkosti do dna až se na ně snese kritika prvních lovců – tak jako dřív.
  • 0

#42 fotrik

fotrik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 846 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2013 - 18:09

mh.mail napsal/a:
Tvrzení, že zrušením betatestů naroste počet keší porušujících pravidla, je již diskutabilní. Já si myslím, že ne, nebo pouze nevýznamně, protože většinu porušení pravidel dokáže reviewer zjistit v procesu schvalování.

Tak znova pro ty mene chapave! Z mych betatestu neprosla vice nez tretina kesi testem ze zavaznych duvodu, kvuli kterym nemohly byt do odstraneni nedostatku publikovany! Nektere vysledky betatestu, vybiram jen ty, kde byl pozadovan betatest reviewerem, protoze slo o prvni kes autora, a kde chyby urcite neslo poznat bez testu v terenu:

- Chyba ve vypoctu na S1, ktera vedla >200 metru mimo S2.
- Uplne chybejici S1. Autor ji udelal malo odolnou a pri prvni neprizni pocasi jeste pred betatestem byla pryc.
- Kes na zdi uzavreneho arealu, ale souradnice ukazujici >20 metru dovnitr nebo jina kes 10 metru mimo areal, ale souradnice >40 metru do arealu. V obou pripadech neslo navic od stolu poznat, ze jde o uzavrene soukrome arealy.
- Chyba v zadani mystery vedouci pres kilometr mimo.
- Kes plna reklamnich letaku.
- Prvni stranka logbooku zvouci k registraci do nejake pochybne souteze o iPhone.
- Nekolikrat potraviny v kesi - bonbony, zvykacky apod.
- Kes umistena na pod strechou podchodu s jedinym pristupem po zidce kryte plechovym parapetem pod niz byla horni strana v pulce podelne lomena, takze by to v dusledku po par desitkach navstev vedlo ke zniceni parapetu.
- Kes umistena 2,5 metru vysoko na prihradovem sloupu vedeni 22 kV.
- Related webpage vedouci na web obsahujici take sexualne explicitni obsah.

A ted prosim porad reviewerum, jak maji toto zjistit od stolu! (A to vubec nemluvim o dalsich, kde by chyby od stolu zjistit slo, ale betatester usetril reviewerovi spoustu prace s kontrolou a komunikaci s ownerem kvuli odstraneni chyb.)
  • 0
Android: Locus Map Pro | Waze navigation, traffic & gas prices
Dekuji vsem zakladatelum kesi, kteri se neucastni cim dal silenejsich zavodu, kdo da kes vys nebo vic schova souradnice, a jeste se drzi myslenky privest kolegy na hezke misto a neco mu o nem rict.

#43 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2013 - 18:14

k-lord napsal/a:
Budou to proste posuzovat jako americti nebo nemecti revieweri. Je podle pravidel - sup s ni ven. ... A ze budou resit nasledne problemy s kesemi? Ano, stejne jako jinde ve svete. ... Jednoduche.


Přesně tak.

k-lord napsal/a:
Proste s betatesty meli mnohem vice prace, ...


Taky si to myslím.

k-lord napsal/a:
... protoze chteli, aby i netradicni kese vychazeli. Ted ti na takovou reknou NE a maji po praci.


To si tedy úplně nemyslím. „Netradiční“ se přece automaticky nerovná „odporující pravidlům“.

A teď obecně:
Mám pocit, že spousta lidí tady zná pouze dvě krajní polohy: „povinný betatest“ a „žádný betatest“. Neboli - nebude existovat povinný betatest => keše nebudou betatestovány vůbec => budou nekvalitní. Tak to přece vůbec není. Pořád se tu zapomíná na to, že rozumný owner si svoji keš nechá otestovat sám od sebe. Způsob tohoto testu by měl být jenom na jeho rozhodnutí, protože jenom on má za keš zodpovědnost a je to jeho vizitka. A navíc: to, že keš neprojde nějakým sofistikovaným betatestem, ještě automaticky neznamená, že bude nekvalitní.

A mám takový pocit, že nejvíc se tady rozčilují ti, co jako betatesteři sami působili. Groundspeak jim tímto sebral hračku a jejich důležitost rázem poklesla na úroveň ostatních kačerů.
  • 0
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#44 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 077 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2013 - 18:21

mh.mail napsal/a:
To si tedy úplně nemyslím. „Netradiční“ se přece automaticky nerovná „odporující pravidlům“.


To jsem nikdy nerekl. Netradicni mam na mysli treba kanalovky, mostovky, nektere T5 atd. Na nektere takove ti rovnou muze rict ne.

Jinak souhlas, kdo chce, si ji necha otestovat, kdo nechce, tak holt bude doufat, ze nebude mit v emailu plno kritiky. B)
  • 0

#45 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2013 - 18:28

fotrik napsal/a:

mh.mail napsal/a:
Tvrzení, že zrušením betatestů naroste počet keší porušujících pravidla, je již diskutabilní...

Tak znova pro ty mene chapave! ...


Používáš argumentační fauly a nazýváš mě méně chápavým?

Kvalifikující jazyk
Spojuje žádoucí výrok s pozitivním označením a vyvolává dojem, že jeho odmítnutím se posluchač automaticky řadí do opačné skupiny.

Neboli: „Ti chápaví mi dávají za pravdu.“ A ještě jinak: „Kdo mi dává za pravdu, je chápavý.“

A navíc, odbíháš od předmětu sporu mezi mnou a tebou. Na začátku bylo, žes tvrdil, že si odporuji tím, když říkám, že nemám rád keše odporující pravidlům a zároveň nesouhlasím s povinnými betatesty.
Tohle je pouze odvádění pozornosti jinam.
  • 0
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#46 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2013 - 18:33

kulhal napsal/a:
Betatesty jsem vždycky vnímal jako pomoc, ne jako policejní nástroj.


Přesně tak a jsem rád, žes to napsal.
  • 0
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#47 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2013 - 19:18

Tak ja osobne si i nadale necham kese betatestovat, pac se nepovazuju za neomylneho a chci ostatnim pripravit veci v maximalni mozne kvalite. Totez bych doporucoval i ostatnim, zejmena u slozitejsich veci. A nejen tem co delaj prvni kes, ale i tem mazakum co si myslej ze oni to umej a pak se clovek nestaci divit. Ale je fakt ze jinde se ty betatesty az tak moc nedelaj a neprijde mi ze by treba v Nemecku kvalita kesi byla nejak spatna, spis naopak. Tuhle se mi treba stalo ze jsem dva dny po publikaci louskul hodne hustou mysterku v Nemecku. Pac to byla prvni zelena tak jsem soupnul WN k listingu. Vzapeti se mi ozval owner ze je moc rad ze to jde vylusit, ze uz se bal ze to nepujde :) Po betatestu ani pamatky, proste D4.5/T5 pustil rovnou naostro a hotovo. Ale mel to perfektni. Pro me za me at si kdo chce publikuje bez betatestu. Ale at si pak nestezuje ze mu to FTFkari daj sezrat, kdyz to podela.
  • 0

#48 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2013 - 19:41

Modrak napsal/a:
Tak ja osobne si i nadale necham kese betatestovat, pac se nepovazuju za neomylneho a chci ostatnim pripravit veci v maximalni mozne kvalite.
...
Pro me za me at si kdo chce publikuje bez betatestu. Ale at si pak nestezuje ze mu to FTFkari daj sezrat, kdyz to podela.


A v těchto třech větách je vyřčeno řešení celého problému s betatesty. Takhle by to totiž mělo normálně být. Každému se občas něco nepovede, to nemusí být automaticky hanba. Každý, kdo něco dělá, by měl být připraven i na negativní reakce. A pokud už k tomu, nedejbože, dojde, pak si z toho vzít správné ponaučení. Pokud chce tu možnost minimalizovat, pak si to sám kvůli sobě nechá překontrolovat. Jednou, dvakrát, desetkrát. Tolikrát, kolikrát to bude potřeba. Ale udělá to, protože je o tom sám o sobě přesvědčen, a ne, protože mu to někdo nařídí.
  • 0
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#49 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2013 - 19:46

Nejlepší by bylo, kdyby každý kačer do logu napsal, jestli se mu keš líbila nebo nelíbila a proč. Případně použil GCVote. Když je keš hnusná, nebo o ničem, tak to tam napíšu. A ne Nalezeno rychle, dík za keš. Pak by na ty plívy nikdo nechodil.
  • 0

#50 Alke04

Alke04

    Alke04

  • Members
  • PipPipPip
  • 678 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2013 - 19:57

Tobias Reviewer napsal/a:
Drazí přátelé,
pro některé z vás máme špatnou zprávu, pro jiné naopak dobrou.
Na doporučení Groundspeaku jsme se rozhodli, že už dál nebudeme vyžadovat povinné betatesty u prvozakladatelů. Od nynějška je budeme už jen doporučovat a je na každém nováčkovi, zda si o betatest požádá nebo ne. Věříme že zodpovědní a rozumní kačeři si i nadále nechají od zkušenějších kolegů pomoci, a že těch podprůměrných keší bude co nejméně. Místo toho u nováčků a jakýchkoliv nejasností budeme vyžadovat velmi podrobné informace včetně fotografií, abychom mohli posoudit, zda je vše v souladu s pravidly. V ojedinělých případech, zejména u T5 nebo když budeme mít podezření, že není vše v pořádku, můžeme samozřejmě i nadále použít betatest.

Tým reviewerů ČR


Nařízení z GS je nařízení z GS - respektuji, ale dopředu říkám, že si myslím, že to je chybné rozhodnutí. Jako beta-tester jsem testoval přes 40 keší a polovina z toho byla nepublikovatelná a z té druhé poloviny jsme minimálně další 50% předělávali, aby bylo vše v cajku a teď nemám na mysli pravopisné chyby v listingu či krátký listing, ale zaměření chybně o desítky metrů, keše na soukromých pozemcích a další tisíce věcí, které RW z domova vidět nemůže.

Vřele doporučuji každému nechávat dělat beta-testy. Já (při tvorbě vlastních keší) bych bez beta-testu nepustil ani stage.
  • -1

#51 sovidoupe

sovidoupe

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2013 - 19:58

Jasně, nic hrozného se neděje. Betatesty jsou jistě dobrá věc, zvlášť u multin a vůbec tam kde je hodně vzorečků ;) Kdo si tohle nenechá otestovat je blázen ;-) Svoje wigo jsem procházel dvacetkrát a přesto tam byla chyba, která mi prostě unikala. Ale nutit do toho někoho holt nejde a věřím, že většinou je nuceni i zbytečné, stačí doporučení. BTW: jsem jediný, kdo vidí, že honzak mele dokola svůj kafemlejnek, ať je téma jakékoli? Přesně podle scénáře slavné scénky o jmelí ;-) (Copak betastest, ale podvádění jistých...blablabla... ) Jinak totiž nechápu, že mu ještě někdo odpovídá ;)
  • 0
Zážitky nemusí být pozitivní, stačí když jsou extremní.

#52 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2013 - 20:01

Smrk napsal/a:
Nejlepší by bylo, kdyby každý kačer do logu napsal, jestli se mu keš líbila nebo nelíbila a proč. ... Pak by na ty plívy nikdo nechodil.


Anebo chodil, ale věděl by, co může očekávat. A taky má každý jinak nastavené priority. Co se nelíbí jednomu, může se líbit jinému, a naopak. Ale upřímně řečeno - tyhle věci se už do logu píšou. Nenapíše to možná každý, ale najde se dost těch, co si názor nenechají pro sebe. Myslím, že je to vymyšleno dobře a že to funguje.
  • 0
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#53 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2013 - 20:10

Alke04 napsal/a:
... polovina z toho byla nepublikovatelná a z té druhé poloviny jsme minimálně další 50% předělávali, aby bylo vše v cajku ...


Fakt by mě zajímalo, co se předělávalo v těch 50 % druhé poloviny keší. Předpokládám, že v té první nepublikovatelné byly takové, které odporovaly pravidlům - v kolizi, umístění na zakázaných místech, na soukromých pozemcích bez souhlasu vlastníka, komerční. A co tedy už zbývá na tu polovinu druhé poloviny, kromě oblíbeného špatného zaměření nebo chyby ve výpočtu? Co ještě bylo nutné předělávat? Opravdu by mě to zajímalo. Díky za případnou odpověď.
  • 0
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#54 kalich

kalich

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2013 - 20:14

k-lord napsal/a:

GeoKralicci napsal/a:
To si nemyslim, budou muset ty kese podrobneji resit pred publikaci a pak resit pripadne problemy po publikaci.


Je videt, ze nemas nejmensi predstavu, jak to chodi s publikacemi jinde a znas jen ten doted peclivy cesky rybnicek. Vis, kolik zabere prace publikovat kes treba ve meste v USA? Jen tolik, kolik potrebujes na kontrolu kolize a kouknuti se do mapy, jestli neni keska treba na dalnici. Listing tam reviewera nezajima (klidne tam muze byt u tradicek jen "BYOP", stejne tak jestli je keska na miste nebo ne. Osud kese ho nezajima dokud na ni nezacnou chodit NA logy. Tak a ted se zkus znovu zamyslet, kdo ma (mel) pri publikaci vice prace. ;)



Já jsem rád za pečlivý český rybníček, kdy se dozvím i nějaké informace z listingu. Například v Polsku jsou keše většinou suché a kdybych byl kdekoli v zemi, kde by byly listingy takto sucé, tak by mě Geocaching tak nenadchl.
Toť můj soukromý názor.
Třeba na své první keši jsem měl hodně suchý listing.
Michal Bohemian mi tehdy napsal, ať se nebojím a rozepíši se a najdu i jiné informace.
Tímto mu děkuji, že mě to naučil a já tyto zkušenosti mohu předávat formou betatestů.
  • 0

#55 Alke04

Alke04

    Alke04

  • Members
  • PipPipPip
  • 678 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2013 - 20:48

mh.mail napsal/a:

Alke04 napsal/a:
... polovina z toho byla nepublikovatelná a z té druhé poloviny jsme minimálně další 50% předělávali, aby bylo vše v cajku ...


Fakt by mě zajímalo, co se předělávalo v těch 50 % druhé poloviny keší. Předpokládám, že v té první nepublikovatelné byly takové, které odporovaly pravidlům - v kolizi, umístění na zakázaných místech, na soukromých pozemcích bez souhlasu vlastníka, komerční. A co tedy už zbývá na tu polovinu druhé poloviny, kromě oblíbeného špatného zaměření nebo chyby ve výpočtu? Co ještě bylo nutné předělávat? Opravdu by mě to zajímalo. Díky za případnou odpověď.


Nejčastější chyby:
- Chybné zaměření keše
- Chybné určení atributů (např. atribut 24/7 není možné dávat tam, kde nechcete, aby lidé chodili v noci)
- Chybně stanovena obtížnost / terén. Není možné, aby se pro 1* terén lidé museli zvedat na špičky či klekat k zemi
- Chybné určení velikost (zažil jsem filmovku, co si říkala regualárka)
- Uložení keše nebylo stabilní (papírové krabičky, logbooky jen v igelitu, keše bez logbooků a bez jakéhokoliv označení, že se jedná o keš).
- Keše v zemi - jedno z nejčastějších umístění
- Keše v komerčních objektech - např v krámu a ze satelitní mapy to nepoznáš
- Chybný výpočet
- Neodpovídající hint
- Keše za plotem, v lesní oplocence
- Keš nebyla fyzická krabička - na místě byl jen papírek, že se zde máte vyfotit
- Keš na nevhodných místech (střepy, v odpadcích, v kanálech)


Toto jsou všechno věci, které reviewer nevidí - pak beta-tester, pokud dělá beta-test zodpovědně výrazně pomůže reviewerovi (diakritika v názvu, atributy, komerce, hint) a tím zrychlý proces schvalování. Ještě se mi nestalo, aby mě reviewer keš z beta-testu vracel (mimo kolize, která proběhla těsně po mém beta-testu).

Česká republika patří co do kvality keší a kvality listingů na úplný světový vrchol a je velká škoda tohoto kroku, neb poškodí nás všechny.

Ale jak říkám - GS rozkaz ke rozkaz.
  • 0

#56 Pampelisatka

Pampelisatka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2013 - 21:01

Nedá mi to a taky se přidám do diskuze. Jsem zastánce toho, aby u prvních keší byl betatest povinný. Já osobně za něj byla vděčná, měla jsem pak jistotu, že je vše v pořádku. I když už mám keší víc, když mám něco trochu složitějšího, nechávám si udělat betatest pro svůj klid že je vše OK a jsem za něj moc ráda. Jen myslím, že není šťastné řešení udělat doporučovanými betatestery jen pár vyvolených, stačí kdokoliv kdo už má víc zkušeností..... Za mně tedy zrušení povinného betatestu u prvních keší změna k horšímu :-(....
  • 0

#57 GeoKralicci

GeoKralicci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 139 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2013 - 21:17

k-lord napsal/a:

GeoKralicci napsal/a:
To si nemyslim, budou muset ty kese podrobneji resit pred publikaci a pak resit pripadne problemy po publikaci.


Je videt, ze nemas nejmensi predstavu, jak to chodi s publikacemi jinde a znas jen ten doted peclivy cesky rybnicek...


Tak je fajn ze tak vidis do lidi. :D

Verim ze system publikovani kesi se u nas nezmeni - kopirovani ze zahranici jen tezko nastane. Revieweri jsou u nas dusledni, a proto verim, ze jim prace pribude.

Kdyby to delali stylem: "kouknu do mapy, zda kes nelezi nekde, kde nema (napr. na zeleznici) a poustim" tak by ta uroven kesi u nas takova nebyla.

Betatesty jsou fajn, je to urcite vyznamne plus pro prvni zalozene kesky. Na druhou stranu, jak uz tu padlo, nejsme v policejnim state, tak kdyz si holt owner mysli, ze je vsechno ok, tak at publikuje. Nepochybne bude ale boj o FTF riskantnejsi a bude mnohem vic flamu u nove zalozenych kesi.
  • 0

#58 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2013 - 21:39

Pampelisatka napsal/a:
Jsem zastánce toho, aby u prvních keší byl betatest povinný. Já osobně za něj byla vděčná, měla jsem pak jistotu, že je vše v pořádku.
I když už mám keší víc, když mám něco trochu složitějšího, nechávám si udělat betatest pro svůj klid že je vše OK a jsem za něj moc ráda.


Ale vždyť nikdo nikomu nezakazuje nechat si udělat betatest dobrovolně. Stejně jako sis ho nechala udělat ty. Ale proč to nařizovat?! To, že to tobě nebo i mně přijde OK, neznamená, že to musím nutit všem ostatním. Trochu mi to připomíná situaci: Rád jezdím do práce na kole a přijde mi to fajn. Mělo by se nařídit, aby všichni jezdili do práce na kole!
  • 0
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#59 YanekR

YanekR

    YanekR

  • Members
  • PipPipPip
  • 276 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2013 - 21:39

Myslím si, že když bude keš publikována bez betatestu a bude něco v nepořádku tak nálezci/nenálezci daj jasně najevo co je špatně a řekl bych že si to owner zapamatuje o dost lépe než když to do něj bude hučet betatester a kort je už owner natěšenej na publikaci své první keše. Od nenálezců dostane někdy owner takovej vylágoš že si už ten nedostatek, co provedl, nedovolí provést znovu a dá si na to pozor. Ikdyž byli betatesty určitě prospěšné někdy byli zbytečné a to ve smyslu, že owner nedal na doporučení betatestera a byla publikována i s určitými nedostatky. Ale to je už věc toho, co je podle pravidel a co podle doporučení.
  • 0

#60 Pitrus

Pitrus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 301 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2013 - 21:43

Vubec nechápu, jak mohl ten geokešing vůbec fungovat před tím zavedením povinných betatestů. To muselo být hrozný - 50% keší špatně... Nevím jak to přežijerme teď, když se to nařízení bude muset respektovat. Ten groundspeak, ten nám ale dává... ;) Ale je tu ještě jedna možnost, na kterou tu není moc odezva - revivr prece může nováčkovi tuto možnost nabídnout s tím, že pokud nemá zkušenějšího geokamaráda, který mu tu keš zkontroluje, může mu i někoho doporučit.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama