Přejít na obsah


Fotka

Hraniční kameny


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 hanska

hanska

    honzak83

  • Members
  • PipPipPip
  • 625 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2013 - 13:58

edit: Diskuze o hraničních kamenech přesunuta z http://www.geocachin...h-obecná/page-6

 

PS: Nevíte, zda jsou patníky ještě všude nebo už se jedná o relikt minulosti? Kolem zmíněné pohraniční cache byly dokonale zachovány, ale když dnes po hranicích vlastně nikdo nechodí...

   Patníky jsou samozřejmě všude, jen stezky po hranicích nejsou už tak snadno průchozí. Ministerstvo vnitra dokonce spustilo mapový portál s evidencí průběhu státní hranice včetně umístění jednotlivých hraničních mezníků (i s GPS souřadnicemi i dalšími hezkými vychytávkami).


Tento příspěvek byl upraven od pepa.z.pocernic: 28 listopad 2013 - 9:37
info o rozdělení tématu

  • 2

#2 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2013 - 14:01

PS: Nevíte, zda jsou patníky ještě všude nebo už se jedná o relikt minulosti? Kolem zmíněné pohraniční cache byly dokonale zachovány, ale když dnes po hranicích vlastně nikdo nechodí...

 

Kdo by se s patníkama likvidoval?? Ty jsou navěky. Na Ukrajině jsou třeba dodnes hraniční kameny, které mají z jedné strany ČS a z druhé P a přitom je to dneska jen hranice dvou ukrajinských okresů ....   :)


  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#3 Dan-Sam

Dan-Sam

    Cestovatel a turista

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2013 - 14:53

To sice ano, ale taky zdaleka nejsou všechny jako za Beneše. Ostatně tam lze najít i zbytky ostnatého drátu z 1. války, o rakouské horské silnici nemluvě.

Mne spíš překvapilo, že u nás jsou patníky (očividně) pravidelně natírané (bíločervená barva, černé obtažení písmen) a jasně rozeznatelné (právě ona písemna, která často překrývají vytesané "D" namalovaným "P"). Ale potěšili jste mne - tak nějak cítím, že je dobře, že to tak je.


  • 0

#4 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2013 - 15:04

Hmm a nelze jít jinak nebo o kousek vedle? Třeba po cestičkách, po kterých pohraničníci hlídali naše klidné spaní? Takových musí být určitě spousta, ne jen na Železné oponě. Samozřejmě, ne všude to asi bude jako na náchodské "Pohranicni" (GC1VTQP; mimochodem, vřele doporučuji - je skvělá), ale jít by to mohlo. Ostatně, to děvče, co je vloni v létě obcházelo non-stop, to muselo mít taky nějak promyšlené.

Ale obecně souhlas, netřeba z nás dělat Lotyšsko (nic proti Lotyšsku, líbilo se mi tam velmi).

 

PS: Nevíte, zda jsou patníky ještě všude nebo už se jedná o relikt minulosti? Kolem zmíněné pohraniční cache byly dokonale zachovány, ale když dnes po hranicích vlastně nikdo nechodí...

Pane kolego, o Vas, o ktereho se obcas stara na severu Cech skor tchyne mit dotaz na patniky...... :) Jsou furt k videni a co si pamatuju, tak nektere jsou dokonce i pekne natrene :)


  • 0

#5 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2013 - 15:54

No, řekl bych, že už jich pár i zmizelo... Předloni jsme s děcky v pohodě šli po cestě (turisticky značené), podle mapy měla dotyčná značka vést v Čechách a najednou koukáme - my jsme pár set metrů v Polsku... Patníků jsme si u té cesty tedy moc nevšimli a značka byla přeznačena Polskem :-)


  • 0

#6 hanska

hanska

    honzak83

  • Members
  • PipPipPip
  • 625 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2013 - 17:35

No, řekl bych, že už jich pár i zmizelo... Předloni jsme s děcky v pohodě šli po cestě (turisticky značené), podle mapy měla dotyčná značka vést v Čechách a najednou koukáme - my jsme pár set metrů v Polsku... Patníků jsme si u té cesty tedy moc nevšimli a značka byla přeznačena Polskem :-)

Na 99 % nebyla ta značka přeznačena, pouze před vstupem do Schengenu vedla po každé straně hranice značená trasa a nyní se ta méně používaná zrušila. Ale s existencí hraničních mezníků tohleto nemá co do činění.


  • 1

#7 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2013 - 21:36

Hraniční kámen se oficiálně nazývá hraniční dokumentární dílo, každý kámen má své číslo a jsou zdokumentovány, kontrolovány a udržovány. Nikdo je nesmí nijak poškozovat nebo přemísťovat. Jsou tedy na svých místech Schengen Neschengen a vždy tam budou. Už jen proto, že když si někdo chce koupit kus louky, tak aby věděl, na jaký úřad jít. 


  • 4

#8 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2013 - 21:48

Na 99 % nebyla ta značka přeznačena, pouze před vstupem do Schengenu vedla po každé straně hranice značená trasa a nyní se ta méně používaná zrušila. Ale s existencí hraničních mezníků tohleto nemá co do činění.

Přeznačená byla určitě (tohle bylo to 1% :-) ) - šel jsem r. 2011, papírová mapa, mapa TOPO 2010 v GPSce, všude se modrá dotýkala českých hranic a šla opět zpět do českého vnitrozemí... Ovšem když jsme po ní šli, já vytáhl po chvíli GPSku, abych si zkontroloval, jak to, že nejdeme z kopce, ale do kopce a po louce a ne lesem, jak jsem měl na obou mapách a zjistil jsem, že jsem 300 metrů v Polsku od hranic... Ovšem pak jsem uviděl na české ceduli s mapou, že r. 2008 nebo 2009 proběhlo docela velké přeznačení v tomto regionu a značka nyní vede SKRZ Polsko (nejen po hranici, kde by se dala splést). Krom toho české a polské značení má svá specifika (různý stranový poměr značek atp.).

Jednalo se o Machov a Závrchy na Náchodsku...

 

Je pravda, že patníků jsme si nemuseli všimnout, protože byly zarostlé, ale docela mě to překvapilo, že jsme si vůbec nevšimli, že po normální cestě jsme přešli tenkrát hranici a skončili s děcky, od kterých jsme neměli pasy skoro půl kilometru od hranic v Polsku... Ještě, že už nechodí tolik kontroly, to bychom měli pěkný malér... Fakt mi přišlo, že v těchto místech nějaké ty patníky musely zmizet...

 

Ale to už jsme hodně off-topic. :-)


  • 0

#9 weselka

weselka

    weselka

  • Members
  • PipPipPip
  • 696 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2013 - 9:24

PS: Nevíte, zda jsou patníky ještě všude nebo už se jedná o relikt minulosti? Kolem zmíněné pohraniční cache byly dokonale zachovány, ale když dnes po hranicích vlastně nikdo nechodí...

 

Také přidám svou trošku do mlýna k těm troškám co řidali ostatní.

Hraniční kameny jsou také významným orientačním bodem, jsou zakresleny na turistické mapě včetně číslování a velmi lehce se dá podle mapy zjistit kde se právě nacházíš.

Hraniční kameny nelze bez postihu rušit ani ničit viz. příspěvek Smrka. Takže hraniční kameny jsou všude na platných hranicích a nemělo by se stát, že zmizí.


  • 0
www.povetrnik.cz

#10 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2013 - 10:24

Hraniční patníky na jihozápadě jsou udržované, natírané a v případě česko-bavorské hranice dokonce malované.

Na hranicích občas narazíte na patníky pocházející z dob vytyčování ZEMSkÝCH hranic, tedy z první třetiny 17.století. V Novohradkách se o to staral Buquoj. A například v ohybu hranice pod Luzným (ano, přesně tam, kde od převratu už potřetí nebo počtvrté se slavnostně otevírala hraniční stezka od Modrého sloupu, včetně zakreslení v mapách, aby na poslední chvíli činěním okrasného spolku poměrně vzdálené vesnice vedené aktivní slepicí (pravděpodobně tetřeví) se zase zavřela, resp. neoptevřela... z naší strany. Bavorskem se chodí normálně) - tak v tom ohybu jsou hned tři patníky, původní z roku... ehm, neprozradím, ;) , bude tam keš, z první třetiny 17.století, pak z 18. a nakonec současný, s bavorským modrozlatým a českým rudým znakem.


Tento příspěvek byl upraven od Citecka: 28 listopad 2013 - 10:24

  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#11 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2013 - 10:54

Hraniční patníky na jihozápadě jsou udržované, natírané a v případě česko-bavorské hranice dokonce malované ....

 

Jo, občas se najdou fakt unikáty, já třeba onehdy našel jeden fakt parádní:

 

96500275-b5e7-46dd-a0a6-7303b790c6d5.jpg


  • 1
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#12 kartagoo

kartagoo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 67 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2013 - 12:25

Ten patník je fakt úžasný, chválabohu, že ho nikdo nezlikvidoval. Jeden, ne sice pohraniční, ale patník oddělující dvě panství, hořovické a colloredovské, jsem našel zarostlý poblíž stage své multiny. Z jedné strany "C" a ze druhé "H", pěkně vytesané. To na člověka úplně dýchne ten duch dějin :-)  Hned jsem také udělal fotodokumentaci a zaměření.


  • 0

#13 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2013 - 14:28

Jo, občas se najdou fakt unikáty, já třeba onehdy našel jeden fakt parádní:

 

96500275-b5e7-46dd-a0a6-7303b790c6d5.jpg

 

 

Moc pěkný patník... Někde jsem ho už viděl, jen si nemůžu vzpomenout :-)


  • 0

#14 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2013 - 14:41

Moc pěkný patník... Někde jsem ho už viděl, jen si nemůžu vzpomenout :-)

 

Tak to je snadný, je to GC127DF


  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#15 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2013 - 14:55

07_09_29 12.38.30_.jpg

Jasný, já jsem si říkal, že jsem to už viděl :-)

Akorát je to přece jen už 6 let :-)


  • 0

#16 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2013 - 15:07

Taky jsem ho u té keše viděl :-)


  • 0

#17 Evca.N

Evca.N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 707 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2013 - 15:21

Tak to je snadný, je to GC127DF

Díky za tip na jarní výlet. Další důvod proč tam už konečně vyrazit.  :)


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama