Přejít na obsah


Fotka

Krásné Vánoce přeje... nová série


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
104 odpovědí na toto téma

#61 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2014 - 21:29

Smutné :( , dělala radost a najednou tohle, Alke sice píše, že ji zničil někdo z kačerů, ale spíš si myslím, že to udělal někdo z Felbabky... Že se nestydí, ten kdo to udělal... :angry:

 

Už jsem to napsal jako WN k bonusu, ale je to smazané, tak to tu zopakuji - myslím, že takovéto série zbytečně upozorňují na hru ty, kteří by o ní neměli vědět a že je čas vrátit se od exhibicionismu zase ke skryté podobě geocachingu.

 

A taky si nemyslím, že sérii zničil nějaký kačer.


  • 16

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#62 Alke04

Alke04

    Alke04

  • Members
  • PipPipPip
  • 678 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2014 - 21:58

Ahoj,

 

ano - diskuzi u listingu jsem smazal celou, neb listing neslouží k nezávaznému plkání o nesmrtelnosti chrousta - od toho máme tento web. Listing slouží k logům a ne k tomu, aby někdo věštil, kdo sérii zničil. Prostě je zničená a všem povzbuzujícím logům - děkuji.

 

Ke zničení: Podle stylu poškození keší, kdy hlavně zmizeli logbooku a části keší zůstali musím usuzovat na kačera. Též fakt, že keše byly zničeny za jediný večer usuzuji spíše na záškodnickou činnost kačera - nikoliv např. myslivce, ale každý nechť má svůj názor.

 

K tomu co je a není Geocaching:

Já vím - často to slýchám od mnoha lidí a teď tedy od taxofta "jediný správný geocaching je ten, co dělám já" - že? Série od 20 keších v lese není nic, co by se nijak vymykalo standardním keším - nebo snad ano?


  • 0

#63 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2014 - 22:28

K tomu co je a není Geocaching:

Já vím - často to slýchám od mnoha lidí a teď tedy od taxofta "jediný správný geocaching je ten, co dělám já" - že? Série od 20 keších v lese není nic, co by se nijak vymykalo standardním keším - nebo snad ano?

 

Hmmm, já jsem něco takového tvrdil? O tom, co dělám nebo nedělám já řeč není. Argumentuj ad rem, nikoli ad hominem.

 

Myslím si jen, že zbytečné vystavování keší a reklama na každém sloupu, tedy stromu, přitahuje nežádoucí pozornost. A platí to nejen pro tuhle sérii, ale pro každou, která je zřetelná a zřejmá i pro náhodné okolojdoucí.

Prase má víc keší a tyhle problémy nikdy nemělo - ty krabičky jsou skryté a na nějakých dvaceti kilometrech.


  • 15

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#64 kubrts

kubrts

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2014 - 22:30

Ahoj, docela mě mrzí, že serie dostal pořádnou ránu protože o víkendu jsme se na ní chystali. Je smutný, že existují lidi pro které je víc ničit než něco udělat pro druhé. Šmejdi. I když na druhou stranu chudáci. Intelekt nula. Tak nevim jestli je nekopat do koulí nebo je litovat. Možná oboje :).

 

Alke, nenech se otrávit, Tvoje keše jsou super, rádi na ně jezdíme a i nějaký ten bodík jim dáme. To že nějaké embryho předvede svoje nulové IQ by Ti nemělo zkazit chut delat radost druhým.


  • 0

#65 vytrvalec

vytrvalec

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 115 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2014 - 22:32

Přátelé, v každé komunitě najdeme nějakého blba. Proč by to mezi kačery mělo být jinak? Tím chci říci, že tím devastujícím ničitelem skutečně mohl být i někdo z našich kolegů.

 

Když jsem před lety s geocachingem začínal, tak to byla zábava pro relativně úzkou skupinku lidí. Tito hraví lidé měli mimo jiné společné to, že měli peníze na nákup GPS (tenkrát desetitisíce) a uměli trochu anglicky. Dnes se dá lovit prakticky s každým telefonem. Kačerů (ovšem i keší) prudce přibývá. Roste statistická pravděpodobnost, že u keše narazíte na výše zmíněného blba. Nechci moralizovat, pouze konstatuji.

 

Je mi líto, že jsem tuto sérii nestačil navštívit. Po Arabele a ZOO jsem se moc těšil.


  • 0

#66 Alf Gang

Alf Gang

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 864 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2014 - 22:37

Je mi to moc líto... :(


  • 0
Sony Xperia Z3 Compact - mobil, na který se při lovu kešek můžu spolehnout :-)<p>

#67 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2014 - 22:40

Kategoricky prohlašovat o čemkoli v geokešingu "tohle zakázat, tohle preferovat" je blbost a platí to i o PWT. Každý typ keše si najde své příznivce podle rčení někdo rád holky, jiný vdolky. Pokud prohlásím o serii s obrovskou návštěvností, že škodí geokešingu, jsem idiot. Měl bych se zamyslet, proč tam asi tak kačeři chodí. Nejspíš se jim to líbí, ne? Od toho přeci hra je - aby se líbila. Jestli serii zničil Petr nebo Pavel je uplně jedno. Udělal to vědomě, cíleně ublížil. Je to hovado. 
Nával v počátku serií je způsobený také strachem, jak dlouho keše vydrží a odolají záškodníkům. Když si je přestaneme hanět a hlavně ničit, nebude důvod honem spěchat s lovem. 
Je mi líto, že tak rychle zmizela, byla moc hezká a šel bych jí znovu.  

  • -7

#68 snorchl

snorchl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 171 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2014 - 22:50

Aleši no nekecej, to mě mrzi. Hele nechci jmenovat ale, neni to ta sama parta ?


  • 0

#69 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 077 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2014 - 23:11

 

Kategoricky prohlašovat o čemkoli v geokešingu "tohle zakázat, tohle preferovat" je blbost a platí to i o PWT. Každý typ keše si najde své příznivce podle rčení někdo rád holky, jiný vdolky. Pokud prohlásím o serii s obrovskou návštěvností, že škodí geokešingu, jsem idiot. Měl bych se zamyslet, proč tam asi tak kačeři chodí. Nejspíš se jim to líbí, ne? Od toho přeci hra je - aby se líbila. Jestli serii zničil Petr nebo Pavel je uplně jedno. Udělal to vědomě, cíleně ublížil. Je to hovado. 
Nával v počátku serií je způsobený také strachem, jak dlouho keše vydrží a odolají záškodníkům. Když si je přestaneme hanět a hlavně ničit, nebude důvod honem spěchat s lovem. 
Je mi líto, že tak rychle zmizela, byla moc hezká a šel bych jí znovu.  

 

 

 

To je vtip, cos ted napsal, ne? Ze na serie jezdi kaceri, protoze se jim libi? Tak mozna Alkeho serie, ale to je porad promile ze vsech serii. Prozradim ti tajemstvi, na serie se hlavne jezdi kvuli bodum. Nebo si snad myslis, ze stovky kaceru z Evropy leti do Nevady odlovit E.T. highway, protoze se jim ty tisice filmovek libi? A ani nemusime tak daleko. Se podivej jakou navstevnost ma serie JTJPT, nebo jakou mela PT serie u Nachoda. Alkeho serie nastesti nemaji tolik kesi, ale i tak tam jede plno kaceru jen pro body a nejaka kytara na strome ci keramicke sovicky je nezajimaji.

A co se problemu techto serii tyce, tak uz tady na toto tema bylo zalozeno plno vlaken. Serie s velkou navstevnosti, a to plati i pro Alkeho serie, budou vzdy delat problemy at se ti to libi nebo ne. Chce to totiz videt veci i okolo a ne jen slepe jit za krabickama (at uz jsou jakkoli provedene).

 

PS: a toho idiota si nech pro sebe

 

Te serie je mi lito, Dotycny nicitel je magor at je to kacer nebo mudla. Kazdopadne kazdy, kdo chce zalozit serii, s necim takovym musi pocitat.


Tento příspěvek byl upraven od k-lord: 08 leden 2014 - 23:15

  • 9

#70 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2014 - 23:20

Protože to vypadá, že se nevyjadřuji dost srozumitelně pro všechny, dodávám, že toho ničitele bych klidně nechat prohnat vosami nahého přes ostružiní do bažiny. Na výše napsaném to ovšem nic nemění.


  • 3

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#71 hlavsic

hlavsic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 809 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2014 - 8:22

Taky se pridam k tem, co meli tu cest serii absolvovat. Troufam si rict, ze to aspon pro me bylo neco mezi serii tradicek a fajn eventem :-) Pokud serii znicil kacer, tak tomu opravdu nerozumim. Absolvovat celou serii zabere nejaky cas a absolvovat to proto, ze to chci znicit...Nechapu, hlava mi to nebere....


  • 0

:ph34r:  Google Pixel 7 PRO + Android 14 - GeoGet - Locus Map - Garmin fenix 7X PRO Sapphire Solar   :ph34r:

 

hlavsic.png

 

 


#72 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2014 - 8:49

Série kešek nejsou jen o bodech,..... v nějakém vlákně jsem tu zmiňoval několik sérií, které jsem prošel. Když tu vidím zmínky o honění bodů, tak proč nekomentujete třeba sérii PJH u Trutnova (vic jak 1200 logu za rok a půl), Otava river trail, řopíky u Prachatic, Geowest...

Nevím, jak ostatní, ale Alkeho série beru, že jsou ve stylu pohodových procházek i pro georobotky


  • 1

#73 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2014 - 9:08

K tomu co je a není Geocaching:

Já vím - často to slýchám od mnoha lidí a teď tedy od taxofta "jediný správný geocaching je ten, co dělám já" - že? Série od 20 keších v lese není nic, co by se nijak vymykalo standardním keším - nebo snad ano?

 

Podle mě se to "standardním keším" vymyká a to, že je to v lese a ne u silnice, nebo že je jich "jen" 20 na tom nic moc nemění. Na druhou stranu beru, že je to jen můj pohled na věc. Nicméně i tak si myslím, že je škoda, že to někdo zničil, protože nepochybuju o tom, že kešky jako takové byly suprové, i když jsem je neviděl a tomu, kdo to zničil bych i já nakopal.

 

Řešení je ale podle mě prosté - třeba tvé Žebrácké pověsti, které byly (a stále jsou) opravdu skvělé po všech stránkách a žijí už dlouho. No a žijí (teda aspoň podle mě) z prostého důvodu, že nejsou nasázené jedna vedle druhé a nedochází tak k návalům a koncentraci kačerů.


  • 11
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#74 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2014 - 9:39

Řekl bych, že Kapsa to pěkně shrnul...

Každá série je o bodech. Některé méně, některé více... A nejen o bodech za odlovy, některé, jako tyhle i o FP bodech pro zakladatele...

Pokud chci hodně obdržených bodů - nasázím lehce přístupnou sérii pěkně provedených schránek v lehce dostupném terénu kousek od Prahy a od dálnice... Problém, se kterým však musím počítat, pak nastane, když na ni začne chodit tolik lidí, jako na tuto zmiňovanou sérii (za 14 dní přes 500 lidí). Samozřejmě nejspíše proto, že vědí, že owner nemá zájem keše moc dlouho udržovat (alespoň jak to bylo napsáno zde hned po publikaci), takže pokud nestihnou odlov co nejdříve, už ho nestihnou nikdy...

V lese, kde normálně projde 10 lidí, kteří nejsou místní týdně, se najdednou vyskytne 20x nárůst lidí pobíhajících po lese (a to počítám 1 nick = 1 člověk, což často není pravda). To si pak nemohou místní nevšimnout. Hlavně když spousta jich lítá po lese i v noci.

 

Přístup s tím, že se řekne - sérii musel zničit kačer - se mi moc nelíbí - po 500 lidech zbudou určitě stopy, takže stačilo jít po nich, krom toho místní si už určitě mohl v pohodě zjistit, kde jednotlivé kešky jsou a pokud to byl místní, co sem chodí často, nevadilo mu si jednou obejít těch pár kilometrů podruhé. Nemám rád odsuzování skupiny lidí jen podle náznaků, když chybí jakékoliv důkazy.

 

A ještě k té sérii - mám srovnání s jednou sérií, která se mi moc líbila. Funguje už přes 3 roky, má sice jen asi 10 keší, ale v mých očích je tato série daleko lepší jen kvůli tomu, že:

  • kešky jsou většinou na pěkných nebo něčím zajímavých místech - nejen někde uprostřed lesa
  • celá série má jako růžovou niť ústřední příběh, není to jen 20x pozměněný listing
  • autor se o sérii stará už léta, nejen krátký čas po publikaci
  • kešky v sérii jsou sice většinou "na očích" ale zároveň nenápadně a propracované stejně jako kešky na vánoční sérii
  • Kešky nejsou tak blízko sebe, aby lákaly davy nájezdníků

Alke, můžeš to brát jako tip - můj názor, jak příště své kešky vylepšit, aby se líbili ještě více... Problém bude v tom, že pokud bys je vylepšil podle tohoto vzoru - sice ti vydrží déle v provozu, ale nebudeš mít tolik návštěv a tím pádem tolik FP bodů a o to asi stojíš nejvíce...


  • 22

#75 bejcci

bejcci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 666 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2014 - 9:45

Podle mě se to "standardním keším" vymyká a to, že je to v lese a ne u silnice, nebo že je jich "jen" 20 na tom nic moc nemění. Na druhou stranu beru, že je to jen můj pohled na věc. Nicméně i tak si myslím, že je škoda, že to někdo zničil, protože nepochybuju o tom, že kešky jako takové byly suprové, i když jsem je neviděl a tomu, kdo to zničil bych i já nakopal.

 

Řešení je ale podle mě prosté - třeba tvé Žebrácké pověsti, které byly (a stále jsou) opravdu skvělé po všech stránkách a žijí už dlouho. No a žijí (teda aspoň podle mě) z prostého důvodu, že nejsou nasázené jedna vedle druhé a nedochází tak k návalům a koncentraci kačerů.

 

Kdo to zničil (je jedno jestli kačer nebo mudla), je kretén, který se neváží cizí práce a zasloužil by dostat pořádně do zobáku. To je bez diskuze.

Tyhle série jsou fajn, například jako procházka s malými dětmi, kterým se tohle nutně musí líbit. My jsme naposledy absolvovali GeoZOO, ale bereme to jako fajn výlet, hlavně kvůli Kačce. Na druhé straně děti potěší i jenom plná krabice hraček nebo drobností (stačí třeba nálepek), kde si mohou něco vyměnit.

 

Je to v krátké době několikátá série a možná to chtělo delší pauzu, než něco nového vzniklo. A taky, jak píše Kapsa, je těch keší hodně, možná až zbytečně hodně. Nám se moc líbila Arabela, byla to první taková série a měla originální nápady. Ale i tak z té série si člověk zapamatuje pár keší, které se mu opravdu líbily a zbytek zapomene. Je otázka, kolik lidí by přijelo, kdyby těch kešek bylo méně a nebyly by přímo u cesty. A kolik by za to bylo FP. 

 

Alespoň pro mě je daleko silnější zážitek třeba jen jedna keš ze která mě "naprosto dostane" i když třeba nebyla zadarmo. Třeba Hradcanska, Recyklacni, Recakova toaleta, Rozpusteny a vypusteny, Historicke hradni vodovody, ...


Tento příspěvek byl upraven od bejcci: 09 leden 2014 - 10:22

  • 7

#76 prazskychytrak

prazskychytrak

    Rendy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 707 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2014 - 9:54

S tím vším se nedá než souhlasit, v nejlepším je dobré přestat, milník pokořen... Ne ale přestat úplně samozřejmě, ale třeba změnit strategii, co dělat v budoucnu.


  • 0

Bookmarky: 2.gif Zajímavé osudy kešek world.pngKešky výletovky hint_icon.pngHinty
Web: geopraha.eu regionální web Prahy
pepikov.cz
web o zajímavostech Prahy


#77 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2014 - 10:34

Podle mě se to "standardním keším" vymyká ...

... tomu, kdo to zničil bych i já nakopal.

 

... Žebrácké pověsti, které ... žijí už dlouho ... z prostého důvodu, že nejsou nasázené jedna vedle druhé a nedochází tak k návalům a koncentraci kačerů.

 

Kapso, souhlas prakticky se vším, v citaci vypichuji podle mého názoru ty klíčové argumenty.

 

Za prvé bych chtěl říct, že zničit někomu cizí práci může jenom opravdový kretén. Jestli jsem to správně chápal, tak na tyto série měl Alke vždy souhlas majitele příslušného lesa, takže to asi nejspíš nebyl nějaký rozčílený myslivec nebo zástupce majitele, který si nepřál, aby mu tam chodilo tolik lidí. Kdo to skutečně byl, se nejspíš nikdy nedozvíme, ale není to koneckonců podstatné. Je to prostě hnus.

 

A teď k jádru věci: Já mám z Alkeho sérií odloveny pouze Žebrácké pověsti. Kdysi jsme se na ně s dcerou vydali a během jednoho podzimního dne je všechny odlovili. Série se nám líbila, byla moc pěkná, dobře připravená. Na Arabelu jsem se taky chystal, ale pořád jsme se k tomu nemohli dobrat, chtěl jsem to pak nechat až na příští jaro nebo léto. Když Alke někdy v listopadu napsal, že s prvním sněhem sérii archivuje, řekl jsem si, že jenom kvůli tomu měnit plány nebudu a bezhlavě se nepoženu ji odlovit, protože jsem očekával, že tam budou davy. Takže tím jsme se s touto sérií minuli. Když Alke publikoval GeoZoo, tušil jsem, že to bude ve stejném režimu jako Arabela, a ačkoliv jsem slyšel chválu a doporučení, že se to dceři určitě bude líbit, neměl jsem prostě tím směrem cestu a musím se přiznat, že už mě to ani moc netáhlo. Sérii Krásné Vánoce přeje... jsem už jenom zaregistroval a taky díky tomu, že jsme byli přes Vánoce všichni nemocní, se mi ani nezvýšil tep.

 

Podle mého názoru se Alke dostal do pozice, kdy vytváří „komerční“ keše. Protože jsem přesvědčen, že pouhé toto konstatování bude chybně interpretováno, hned podám vysvětlení: Komerční film je od začátku vytvářen s hlavním cílem, aby vydělal co nejvíce peněz, a k tomu potřebuje, aby na něj přišlo co nejvíce lidí. Vše je tomu tedy podřízeno - námět, scénář, herci, způsob realizace. V geocachingu nejsou pro ownery platidlem peníze, ale favoritní body. „Komerčnost“ Alkeho keší podle tohoto výkladu je v tom, že od začátku keše tvoří s cílem, aby na nich získal co nejvíce FP. K tomu samozřejmě potřebuje, aby mu na ně přišlo co nejvíc lidí. Vše tomu podřizuje - keše jsou tradičky, na relativně malém prostoru, jejich počet je tak akorát, ani málo, ani extrémně moc, aby to v pohodě zvládly rodiny s dětmi. Jejich provedení je vysoce atraktivní, tak o dva řády vyšší, než u běžných keší. A proto taky ty série mají tak krátké trvání a jsou nahrazovány novými. U trvale umístěné série by se totiž příliv FP s postupem času výrazně zmenšil. Že mu tato sázka vychází, je důkazem i sousední vlákno, kde se pochlubil, že se stal ownerem s nejvíce získanými FP na světě. A že se s tím pochlubil sám, je podle mě i důkazem toho, že to byl (je) jeho cíl. Možná ne jediný, možná ne hlavní, ale určitě jeden z hlavních.

 

A teď pozor - důležité! Nemám s tím sebemenší problém. Nemyslím si o tom, že to je něco špatného nebo zavrženíhodného. Stejně jako nemám a priori nic proti komerčním filmům. Alke má na to nápady, chuť, čas i peníze, tak proč ne. Není nic špatného na tom, o co se snaží, je vidět, že to dělá dobře. Jednoduše je to dobrý obchodník. Zmiňuju to jenom proto, že všechny poslední Alkeho počiny mají tento charakter. Přivést na určité místo co nejvíce lidí a získat od nich co nejvíce FP. To s sebou samozřejmě nese rizika, která pak mohou vyústit i ve zničení keší. Jestli se nepletu, tak podobné problémy postihly jak Arabelu, tak GeoZoo, možná že ne v takové masivní podobě.

 

Alke je úspěšný autor „komerčních“ keší. Za to mu patří můj obdiv. Nemyslím si však, že by to mělo automaticky znamenat Alke for (vice)president, ani Alke for reviewer, jak se v sousedním vlákně objevilo. Jak jsem psal výše - mám odlovenu jedinou Alkeho sérii, a to Žebrácké pověsti, nemohu tedy ty novější, již ovšem neexistující, posuzovat. Mám ovšem takovou obavu, aby se z nich, ač perfektně vytvořených, pomalu nevytrácel duch, tak jak je to vidět u většiny komerčních filmů.


  • 32
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#78 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2014 - 10:44

Kapso, souhlas prakticky se vším, v citaci vypichuji podle mého názoru ty klíčové argumenty.

 

Za prvé bych chtěl říct, že zničit někomu cizí práci může jenom opravdový kretén. Jestli jsem to správně chápal, tak na tyto série měl Alke vždy souhlas majitele příslušného lesa, takže to asi nejspíš nebyl nějaký rozčílený myslivec nebo zástupce majitele, který si nepřál, aby mu tam chodilo tolik lidí. Kdo to skutečně byl, se nejspíš nikdy nedozvíme, ale není to koneckonců podstatné. Je to prostě hnus.

 

A teď k jádru věci: Já mám z Alkeho sérií odloveny pouze Žebrácké pověsti. Kdysi jsme se na ně s dcerou vydali a během jednoho podzimního dne je všechny odlovili. Série se nám líbila, byla moc pěkná, dobře připravená. Na Arabelu jsem se taky chystal, ale pořád jsme se k tomu nemohli dobrat, chtěl jsem to pak nechat až na příští jaro nebo léto. Když Alke někdy v listopadu napsal, že s prvním sněhem sérii archivuje, řekl jsem si, že jenom kvůli tomu měnit plány nebudu a bezhlavě se nepoženu ji odlovit, protože jsem očekával, že tam budou davy. Takže tím jsme se s touto sérií minuli. Když Alke publikoval GeoZoo, tušil jsem, že to bude ve stejném režimu jako Arabela, a ačkoliv jsem slyšel chválu a doporučení, že se to dceři určitě bude líbit, neměl jsem prostě tím směrem cestu a musím se přiznat, že už mě to ani moc netáhlo. Sérii Krásné Vánoce přeje... jsem už jenom zaregistroval a taky díky tomu, že jsme byli přes Vánoce všichni nemocní, se mi ani nezvýšil tep.

 

Podle mého názoru se Alke dostal do pozice, kdy vytváří „komerční“ keše. Protože jsem přesvědčen, že pouhé toto konstatování bude chybně interpretováno, hned podám vysvětlení: Komerční film je od začátku vytvářen s hlavním cílem, aby vydělal co nejvíce peněz, a k tomu potřebuje, aby na něj přišlo co nejvíce lidí. Vše je tomu tedy podřízeno - námět, scénář, herci, způsob realizace. V geocachingu nejsou pro ownery platidlem peníze, ale favoritní body. „Komerčnost“ Alkeho keší podle tohoto výkladu je v tom, že od začátku keše tvoří s cílem, aby na nich získal co nejvíce FP. K tomu samozřejmě potřebuje, aby mu na ně přišlo co nejvíc lidí. Vše tomu podřizuje - keše jsou tradičky, na relativně malém prostoru, jejich počet je tak akorát, ani málo, ani extrémně moc, aby to v pohodě zvládly rodiny s dětmi. Jejich provedení je vysoce atraktivní, tak o dva řády vyšší, než u běžných keší. A proto taky ty série mají tak krátké trvání a jsou nahrazovány novými. U trvale umístěné série by se totiž příliv FP s postupem času výrazně zmenšil. Že mu tato sázka vychází, je důkazem i sousední vlákno, kde se pochlubil, že se stal ownerem s nejvíce získanými FP na světě. A že se s tím pochlubil sám, je podle mě i důkazem toho, že to byl (je) jeho cíl. Možná ne jediný, možná ne hlavní, ale určitě jeden z hlavních.

 

A teď pozor - důležité! Nemám s tím sebemenší problém. Nemyslím si o tom, že to je něco špatného nebo zavrženíhodného. Stejně jako nemám a priori nic proti komerčním filmům. Alke má na to nápady, chuť, čas i peníze, tak proč ne. Není nic špatného na tom, o co se snaží, je vidět, že to dělá dobře. Jednoduše je to dobrý obchodník. Zmiňuju to jenom proto, že všechny poslední Alkeho počiny mají tento charakter. Přivést na určité místo co nejvíce lidí a získat od nich co nejvíce FP. To s sebou samozřejmě nese rizika, která pak mohou vyústit i ve zničení keší. Jestli se nepletu, tak podobné problémy postihly jak Arabelu, tak GeoZoo, možná že ne v takové masivní podobě.

 

Alke je úspěšný autor „komerčních“ keší. Za to mu patří můj obdiv. Nemyslím si však, že by to mělo automaticky znamenat Alke for (vice)president, ani Alke for reviewer, jak se v sousedním vlákně objevilo. Jak jsem psal výše - mám odlovenu jedinou Alkeho sérii, a to Žebrácké pověsti, nemohu tedy ty novější, již ovšem neexistující, posuzovat. Mám ovšem takovou obavu, aby se z nich, ač perfektně vytvořených, pomalu nevytrácel duch, tak jak je to vidět u většiny komerčních filmů.

Zkráceně, Alkeho kešky, díky propracování a počtu přitahují v krátké době velký počet kačerů. Jak píšeš, jsou  to série, kdy se jde na pohodu a při kterých si osobně vyvetrám hlavu procházkou po lese


  • 0

#79 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2014 - 10:52

Jestli jsem to správně chápal, tak na tyto série měl Alke vždy souhlas majitele příslušného lesa, takže to asi nejspíš nebyl nějaký rozčílený myslivec nebo zástupce majitele, který si nepřál, aby mu tam chodilo tolik lidí. Kdo to skutečně byl, se nejspíš nikdy nedozvíme, ale není to koneckonců podstatné. Je to prostě hnus.

 

V podstatě souhlas ale tady bych si dovolil maličko polemizovat - ano, asi se nikdy nedozvíme, kdo to udělal, to je jasný. Nicméně svolení majitele bych nebral moc v úvahu jako argument. Je opravdu hodně lidí, co nějak soukromé vlastnictví moc neberou a klidně to mohl být někdo, koho prostě štve, že tam lezou lidi (třeba kolem jeho baráku, nebo přes "jeho" vesnici atd.), i když ten les není jeho. Je to trochu podobná situace, jako když si chataři na cestu kolem chat dají zákaz vjezdu, i když ta cesta není jejich a ani nejsou oprávněni k tomu někam nějakou dopravní značku umisťovat - a to vše jen proto, že "jim tam někdo leze", i když vlastně neleze na jejich pozemek. S podobným přístupem jsem se setkal na vandrech fakt už mockrát, bohužel ....


  • 5
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#80 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2014 - 11:02

Kapso, to není polemika, prakticky nejsme ve sporu. Já jsem tím chtěl jenom říct, že to podle mě nezničil nikdo oficiálně spojený s majitelem lesa. Že to mohl být někdo z místních, který tam chodí krást dřevo, to je samozřejmě jasné. Samozřejmě, že „starousedlíci“ mohou mít z přílivu takového množství „cizinců“ obavy. A koneckonců se jim ani nemůžeme moc divit. Za prvé vůbec nemusí rozumět tomu, co tam ti lidi pohledávají, a mají obyčejný strach o své majetky a možná i zdraví, a za druhé jim ti návštěvníci chtě nechtě ruší klid, na který třeba byli po léta zvyklí. Těch třecích ploch mezi geocachingem a běžnými obyvateli bude tím více, čím masovější budou příslušné keše.


  • 5
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama