Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 2 Hlasů

Vybavení na T5 - lezecké


Nejlepší odpověď MiTi1 , 26 leden 2014 - 0:18

Puvodne jsem mel padesatku staticke lano. Stalo 3000. Ale pak mi vybavu ukradli a od te doby si kupuji v Bauhausu odrezky lana za 650,- (driv za 500).  Lana maji minimalne 25m, ale realne kolem 30m. Jsou to seriozni originalne balena lana od Tendonu. Maji ruzne prumery a typy, ale ne vzdy vse. Nekdy tam musis jit vickrat. Ja preferuji 10,5 mm static nebo speleo. Vezmes nekolik baliku, jdes vedle do sroubu, kde maji vahu a vyberes ten nejtezsi. 30m staci na 80% T5 a tam kde nestaci, navazes druhou tricitku. Jinak ji nechas v aute a mas lehci bagl.

 

Jinak souhlasim s tim, ze je dobre si vzit nekoho na radu. Ja delam 90% T5 solo, ale na zacatku mi to kamarad ukazoval a taky jsem mnohokrat byl s kamarady a dival se na jejich vybavu a diskutovali jsme o tom. Taky ctu a pouzivam hlavu a fyziku. Dulezite je porat se trochu bat a neztratit respekt. Nauc se uzly, prusiky a podobne. Dlouho jsem mel jeden Jumar a na nohu prusik za par kacek.

Ja osobne nemam ani tak strach, ze spadnu, ale ze nekde zustanu viset a nedokazu se z toho dostat a budu volat hasice.

 

Doporucuji koupit jednu tricitku za 650, jeden jumar za 1100, slanovaci kyblik a 3-4 karabiny za 1500, par sesitych smycek a 10m repky na prusiky. Vyzkousis si to a vylezes na plno kesi, ktere jsi doted nedal. A az te zacnou lakat ty vyssi, budes uz vedet, co si prikoupit. Nic nevyhodis.

Přejít na celý příspěvek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
313 odpovědí na toto téma

#281 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 08 prosinec 2016 - 11:04

Ale rozlisuje. Sportovni material musi odpovidat nejakejm normam, pracovni material jinejm (prisnejsim) normam. Kazdej vyrobce materialu jasne deklaruje u vyrobku ktere normy ten dany vyrobek splnuje a podle toho se da pouzivat. No a trik je potom v tom, ze kdyz budes mit treba firmu na vyskove prace a budes zamestnavat lidi kteri na tom materialu nekam polezou, musis samozrejme z pohledu bezpecnosti prace jim dat takovy material, ktery je k dane cinnosti urceny a certifikovany. Pokud to neudelas a nechas je lezt na necem co nesplnuje ty pracovni normy (ale jinak je to v pohode a pro horolezce je to naprosto v poradku) a stane se nejakej maler, pak jako majitel firmy budes mit pruser ze se nedodrzovaly bezpecnostni predpisy a v krajnim pripade to muze skoncit i trestni zodpovednosti za ten prusvih.

 

Naopak kdyz lezes sam nekde po skalach nebo kesich, jsi zodpovedny sam za sebe a lezes si na cem chces. Samozrejme ze nepouzivas drahej matros s pracovni certifikaci (kterej navic treba z duvodu vyssi vahy muze bejt nevhodnej), ale proste lezes na cem uznas za vhody. Pak pouzivas beznej material odpovidajici tem sportovnim horolezeckejm normam. To ti garantuje ze to neni sracka, ze se to lano nebo karabina nepretrhne, ze spolu jednotlivy vyrobky budou fungovat, ale treba je to mene blbuvzdorne a predpoklada to kvalifikovanejsiho uzivatele (coz treba horolezec kterymu je to urceny obvykle je). Takze lezes na tomhle a je to v poradku.

 

No a pokud nekdo nema pud sebezachovy tak ignoruje uplne vsechno, leze na padakovy snure a ten at se pak nedivi, protoze nema garantovany vubec nic. Ani vlastnosti ty snury, ani to ze mu na tom budou fungovat dalsi veci jako slanovaci nebo stoupaci pomucky atd. Nebudou a spatne skonci.

 

Presnejc by to asi rekli lidi co se tim zivej, jako Pavouk nebo Hoblik, ale podstata je tahle.


  • 0

#282 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 08 prosinec 2016 - 11:24

Mě to vysvětlovat nemusíš. Co jsem psal, jsou to moje osobní zkušenosti...... Pokud vybavení používáš v pracovním procesu, musí probíhat pravidelné kontroly atd.

Na lezení po krabičkách se mi zdá nějaký pracovní materiál docela příjemnější na používání. Např. gri gri téměř rok a půl nepoužívám


  • 0

#283 Fifinka

Fifinka

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 01 květen 2017 - 5:39

Když už jsme u navázání dvou lan, jak nejlépe na to? Spojit dvouma dvojitejma osmičkama?


Nejlepsi na spojeni dvou lan je dvojity rybarsky uzel.
  • 0

#284 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 01 květen 2017 - 7:09

Ono take zalezi an tom, co se s tim spojem bude dlat. Treba vudcovsky uzel se vyrazne lepe pretahuje treba pres hranu, nekdy je treba, aby uzel prosel nebo naopak neprosel skrz nejakou pomuzku, ...


  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#285 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 03 červenec 2017 - 9:16

Ahoj, tak jsem po čase dokoupil grigrinu a jumar a je to mnohem snadnější. Lezu sice mnohem rychleji, ale nahazování mi jde pořád stejně pomalu. :-)  A mám dotaz. Jsem pravám, mám tedy levý jumar a když dotáhnu grigri nahoru a pak posouvám jumar nahoru, občas se mi stane, že zavadí mailona mezi jumarem a popruhem na nohu o páčku grigri a nadzvedne ji. Jen trochu, takže to "ničemu nevadí", ale prostě to považuji za špatně. Takže si to okem hlídám a přemýšlím, jak to eliminovat. Ideální by byla páčka na druhé straně, ale nový jumar kvůli tomu kupovat nebudu. Zkusil jsem otočit mailonu zámkem na druhou stranu a třeba to pomůže. Nebo možná menší mailonu? 

 

obrázek: https://www.dropbox....lezeni.jpg?dl=0

 

Jak tak koukám na ten obrázek, otočení by mohlo pomoci. :)


Tento příspěvek byl upraven od Advidos: 03 červenec 2017 - 9:18

  • 0

#286 ilus

ilus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 105 příspěvků(y)

Publikováno 03 červenec 2017 - 11:19

Mám dojem, že ta nejmenší mailona už není určena k zajištění lidí, nemá na to dostatečnou nosnost. A vzhledem k tomu, že ji používáš i na sekundární jištění, tak menší nekupovat. Při lezení se mi také občas stane, že něčím lehce zavadím o páčku grigriny, ale nikdy se mi nestalo, že by mi kvůli tomu proklouzlo lano. Dávám na to pozor, ale nijak zásadně jsem to tedy zatím neřešila. Si říkám, že od toho tam to sekundární jištěním mám, kdyby se grigrina nedopatřením odblokovala.


  • 0

#287 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 03 červenec 2017 - 11:35

U arboristu byva k videni jisteni pomoci blakeova uzlu uvazaneho nad jumarem, druhy konec k sedaku. Vyhoda je v tom, ze je to opravdu samostatne jisteni, neni to pres jumar. Pak je mozne pouzit pro pripevnei smyce pro nohu prakticky cokoli, protoze to neni nic nebezpecne nosneho.


Tento příspěvek byl upraven od gord: 03 červenec 2017 - 11:38

  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#288 Loo36

Loo36

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 03 červenec 2017 - 11:54

U arboristu byva k videni jisteni pomoci blakeova uzlu uvazaneho nad jumarem, druhy konec k sedaku. Vyhoda je v tom, ze je to opravdu samostatne jisteni, neni to pres jumar. Pak je mozne pouzit pro pripevnei smyce pro nohu prakticky cokoli, protoze to neni nic nebezpecne nosneho.

Takže jestli to dobře chápu, tak Jumarem ten uzel nahoru "vytlačuju"? Předem díky za odpověď.


  • 0

#289 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 03 červenec 2017 - 12:02

Ano, jak zvedas jumar, uzel se zveda s nim. Kdyby jumar prestal drzet, uzel by to mel jistit.


  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#290 Loo36

Loo36

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 03 červenec 2017 - 12:04

Díky vyzkouším v praxi.


  • 0

#291 Rozic

Rozic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 259 příspěvků(y)

Publikováno 10 listopad 2017 - 14:26

Ahoj, jakou délku sešité smyčky (sedák + smyčka na nohu) používáte při prusíkování na klasické betonové sloupy? Díky za tipy


  • 0

#292 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 10 listopad 2017 - 14:39

Nepoužívám. Stačí odřez lana (10-15m) s ocelovkama na konci, jumar, croll, slaňovátko, .......


  • 0

#293 Rozic

Rozic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 259 příspěvků(y)

Publikováno 10 listopad 2017 - 14:44

Ano, také možnost, ale zajímá mě u techniky smycování délka smyček. 


  • 0

#294 Y&MD

Y&MD

    Advanced Rejpal

  • Members
  • PipPipPip
  • 481 příspěvků(y)

Publikováno 10 listopad 2017 - 15:44

Ja mam 1x 150, 2x 120, 2x 60 a vzdy to nejak slepim z nich, kazdopadne na tu stoupaci pouzivam Singing Rock Footer II, protoze muzes zkracovat delku naslapu jak se zuzuje sloup nebo strom.

Ale je to fakt otrocina, to co popisoval see.bee je efektivnejsi.


  • 0

#295 Rozic

Rozic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 259 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2017 - 9:13

Ahoj, nenarazili jste na nějaké vánoční nebo povánoční slevy na horolezecké / T5 vybavení? Bývají i podobné akce, nebo se nevyplatí čekat a prostě kupovat?
Díky.
  • 0

#296 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2017 - 22:32

U worksafety měli černý pátek se slevou 10%.
Při prohlížení jejich videí mě zaujala tahle vícefunkční věcička http://www.worksafet...aci-brzda-lov2/ . Dá se s ní mimo jiné slaňovat na zatíženém laně :o.


  • 0

#297 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2017 - 22:38

A kolikrát podobnou hračku použiješ? V podstatě nikdy...... po zkušenosti z nedávného odlovu stromové kešky mi stačí jumar, sedák, lano, prusík ze smyce a slanit na půlloďáku


  • 0

#298 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2017 - 23:07

No to máš pravdu, potřeba není skoro nic - takovýmu Karmazinovi stačej 2 smyčky na vyprusíkování a osma s karabinou na slanění. Ale stejně se mi ta věc moc líbí :unsure:.


  • 0

#299 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 27 prosinec 2017 - 9:10

A kolikrát podobnou hračku použiješ? V podstatě nikdy......

 No koukni na to sjíždění na napnutém (zatíženém) laně. To mne zaujalo, protože je to další ze způsobů, jak dát na jednom šikmém laně "vodorovné" lanovky. :-)


  • 0

#300 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2019 - 22:03

Vytahuji staré vlákno, protože v singáči vyrobili nový kombinovaný úvazek, který nevypadá špatně https://www.singingrock.cz/roof-master a ještě mě zaujala nabídka francouzských lan, s polostatickými jsem se ještě nesetkala https://www.worksafe...arevnymi-lany/? .


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama