Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

před-publikační FTF


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
49 odpovědí na toto téma

#21 Stepan_M

Stepan_M

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 182 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2014 - 14:19

Tak to zalezi na tobe, pac pravidla na to zadny nejsou. Me se tohle jednou stalo ze jsem byl prvni po publikaci, ale ve skutecnosti az druhej a normalne jsem logoval STF, pac preci jsem byl druhej a o regulernosti prvniho (i kdyz predpublikacniho) nalezu jsem nemel duvod nijak pochybovat. Ale urcite se tu ozve nekdo kdo se bude ohanet nejakymi nesmysly jako ze "publikace je startovni vystrel" a pred tim nic neni a ze by si narokoval FTF. Podle me je to jen o tom, zda dotycny chce mit za kazdou cenu dalsi zarez v FTF listu, pak bude hledat cestu jak si zduvodnit ze ho ma i kdyz ho ve skutecnosti nema, nebo jestli je schopen se smirit s tim ze holt mu FTF nekdo davno vyfouknul.

 

Kdyz pomineme situaci kdy se predpublikacni nalezy dolovaly ze serveru nezakonnym zpusobem a zustaneme u ciste ferovych predpublikacnich FTF, je to jev tak malo casty, ze myslim je jedno jestli diky tomu jednou za geokarieru, nebo jednou za nekolik let prijdes o jendo FTF. Je to z dlouhodobyho pohledu antolik bezvyznamny, ze neni duvod to jakkoliv hrotit. Tudiz ja v teto situaci pokud budu nalez povazovat za ferovy pogratuluju tomu prvnimu k FTF, zaloguju STF a tim to konci.

 

A ted si bybavuju vlastne ze uz se mi to stalo 2x. Ten druhej pripad byl z myho pohledu taky v podstate ferovej nalez, ale nalezce si predpublikacni FTF tenkrat nenarokoval a sam od sebe se ho vzdal, pak jsme si tedy zalogovali FTF my co jsme tam byli prvni po publikaci.

 

V podstate si myslim ze by na kesi nemelo byt nekolik ruznych FTF a lidi by se mezi sebou meli domluvit kdo ho ma. Ne vzdy je ale takova domluva mozna, narazis na ruzny pripady. Pak je lepsi se ridit pravidlem "moudrejsi ustoupi"

 

Také jsem si to tak myslel, takže zalogováno jako STF. :)


  • 0

#22 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2014 - 15:13

Už se to tu řešilo před časem, kdy někteří jedinci získávali souřadnice nepublikovaných kešek ne zrovna čestným způsobem. Nakonec se v debatě dospělo k tomu, že se logovalo předpublikační FTF a pak popublikační FTF. Jedni říkali, že FTF je jen jedno a druzí, že keš se loví až ve chvíli, kdy je odstartováno. Nakonec si stejně každý loguje, co chce.


  • 5

#23 KRON family

KRON family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 292 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2014 - 15:20

Souhlasím se Smrkem, u nás to také máme tak že předpublikační je prostě cennější FTFBP a po publikaci je to klasické FTF.

Jinak jste mi připomněli, že mám kdesi v terénu doposud nepublikovanou pixlu s FTFBP z července (nebo snad května?) 2012. Měl bych už konečně udělat listing.


  • 3

#24 von Bronin

von Bronin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 599 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2014 - 17:00

FTF je pouze jedno - první nález ať už před nebo po publikaci...

Ještě bych k tomu doplnil: Bavíme se teď o poctivém předpubllikačním nálezu, ne podvodech a dírách v systému. Ta keška, co jsem tehdy našel, čekala na publikaci docela dlouho a asi měsíc po mně kešuli našli ještě další kačeři ve skupině, takže měli STF (halt nebyla zas tak dobře schovaná - owner umístil docela na ráně, chodí tam lidi). Takže kešuli před publikací našlo několik lidí....Když to pak revívr pustil, "první" kačer si tam zapsal FTF  :blink: :o  :D což mi přijde fakt úplně mimo a neuznávám to. Ale nehádal jsem se, zalogoval jsem si předtím své opravdové FTF a toho "FTFkaře" několik týdnů po mně nechal bejt. Hádat se - připadal bych si asi jako dítě na školním hřišti....a když takové "FTF" co vůbec není FTF někomu udělá radost....proč ne :D  Proto tvrdím - FTF je pouze jednou - první nález!


  • 1

#25 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2014 - 17:21

Mě samotnému se předpublikační FTF moc nelíbí. Vždy po publikaci čekám, kdo to bude. Keš dělám vždy na několik pokusů, všechna místa projdu vícekrát. Místo pro finálku připravím, ale logbook tam dávám ten den, kdy posílám listing na publikaci a kde píšu revírníkovi "krabička a logbook jsou na miste a keš je připravena k publikaci".  Jednou jsem našel v krabičce papírek s textem v tom smyslu, nalezli jsme krabičku a tak jsme dodali logbook a máme FTF. Obratem jsem těm kačerům psal, že asi mají smůlu, protože žádný logbook nikde nebyl a keš nemá ani kompletně hotový listing. Odpovědí bylo několik sprostých vět. Nikdy jsem tu kešku nepublikoval a po čase jsem zjistil, že byla stejně v kolizi a revírník by jí nepustil.


  • 1

#26 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2014 - 17:52

Zapis v logbooku je oficialni nalez. Sam jsem mel 2 takovato FTF, pokazde nahodou ci omylem a s autorem jsem nemel problem. Je to takove koreni geocachingu. Jen prvni popublikacni lovci trochu remcali. Posledni FTF na nepublikovane cache jsem konzultoval cca po hodine s autorem a dostal jsem spolu s gratulaci jeste panaka, ale na publikaci jsem pak musel cekat cely rok. Za ten rok ji pak ulovilo jeste a 10 kaceru. Ale je pravdou ze FTF, STF ci TTF znaji jen kaceri, nikoliv hra samotna.


  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#27 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2014 - 17:54

Soudím, že pravidla pojem FTF ani preFTF neznají, takže je na nás, jak tyto pojmy pochopíme a definujeme. Podle mne, je FTF pouze po publikaci, nálezů předpublikačních bych si ovšem cenil více, zejména v případě, že by šlo o BFpreFTF získané na základě detektivní práce. Log je samozřejmě platný s tou smutnou, ale častou výjimkou, že se v terénu najde krabice, která nakonec nedozraje k publikaci.


  • 2

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#28 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2014 - 19:22

Před časem jsem si tady psal s kačerem, který šel na podzemní keš v Liberci. V kanále ale blbě uhnul a po čase došel kamsi, kde byla krabička. Tak se zalogoval, dal tam TBčko a vylezl ven. Pak jsem tam šel já a on se divil, že jsem nelogoval to TBčko, bál se, že je ukradené. Až pak zjistil, že logoval nikdy nepuštěnou keš.


  • 0

#29 nalano

nalano

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2014 - 19:55

Z pohledu pravidel je FTF jen shluk písmen. Z hlediska logiky může být první jen jeden. Když nevadí třeba 4 coFTF, proč by mělo vadit preFTF a FTF.
  • 5

#30 Zerthe

Zerthe

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 295 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2014 - 3:11

Takže jestli to správně chápu - je to stejné, jako třeba běžecký závod: Postaví se dráha a někdo, kdo jde náhodou kolem, si tam udělá kolečko. Doběhne do cíle a dostane medaili za závod, který je tam třeba o týden později? Jak psal Citečka - asi holt opravdu záleží na představě "fér plej" jednotlivých kačerů. Jo a taky revírníků, zda jsou ochotni uzamknout předpublikační logy, aby je owner nemohl smazat.. :)


  • 0

#31 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2014 - 6:06

Já bych si naopak předpublikačního FTF velice cenil, ale muselo by jít opravdu o náhodný nález. Mé sestře se to už stalo, šli podél nějaké zdi nebo co a byl tam hrobeček z kamenů. Podívala se tam a byla tam keš. Zalogovala předpublikační FTF na poslední stranu logbooku pod betatest, aby měl FTFkař radost z čisté první stránky.


  • 4

#32 LudaL

LudaL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 310 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2014 - 6:32

Zerthe: chápeš to špatně, geocaching nejsou závody. Pokud by jsi to měl k něčemu přirovnat, spíše k situaci kdy se postaví silnice a několik lidí bude soupeřit o to kdo jí po oficiálním otevření projede první. A samozřejmě ji přitom už někdo projel i před tím.
  • 0

#33 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2014 - 8:28

Pokud mohu soudit, geocaching není závod o keš, takže přirovnání ke stadionu hrubě nesedí. Geocaching je založen na hledání ukryté schránky a to s využitím všech možných prostředků, mimo jiné i důvtipu a taky náhody!


  • 7

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#34 Zerthe

Zerthe

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 295 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2014 - 11:37

No - mně spíš přijde přitažený za vlasy, že založený, avšak nepublikovaný listing je obecně považován za platný, i když momentálně není kam se zalogovat. Zrovna tak ho můžu mít uloženej někde u sebe v PC.. Podle mě je startem publikace. Nikoliv závodu o keš, ale o FTF..


  • -2

#35 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2014 - 12:12

To bude diskuse bez konce, asi jako o počátku lidského života. Na rozdíl od nás má keška jako datum narození uvedeno datum založení listingu, nikoli publikace. Je rizikem pre-FTF nálezce, že k publikaci nedojde a jeho nález tak vyjde nazmar. Dá se s tím žít  :D


  • 1

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#36 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2014 - 12:26

PNK nebo FTF, jak říkají jinde, je prostě první nález.

 

Najít keš jde po jejím uložení, s publikací a stavem listingu to nemá nic společné.

 

Přijde mi, že z toho děláte moc velké a složité drama. Pravidla PNK vůbec neřeší, takže o nějakém mazání a zamykání logů nemůže být ani řeč.

 

PS: 

PNK = první nález krabičky


  • 5

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#37 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 451 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2014 - 12:30

Přijde mi, že nejradikálnější názory na FTF mají zpravidla ti, co sami ještě žádné nemají, a nemají ani vlastní založenou keš, zato mají mnohem víc příspěvků tady než v logbookách  :D


  • 7

#38 St&nda

St&nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 331 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2014 - 6:43

Takže jestli to správně chápu - je to stejné, jako třeba běžecký závod: Postaví se dráha a někdo, kdo jde náhodou kolem, si tam udělá kolečko. Doběhne do cíle a dostane medaili za závod, který je tam třeba o týden později? Jak psal Citečka - asi holt opravdu záleží na představě "fér plej" jednotlivých kačerů. Jo a taky revírníků, zda jsou ochotni uzamknout předpublikační logy, aby je owner nemohl smazat.. :)

 

Jsi neviděl film Jáchyme hoď ho do stroje?  :D

 

Ale proč sem píšu.... o víkendu jsem byl na kole, si tak odpočívám na sluníčku a říkám... tady pokud vím keš není, a docela by se sem hodila.... začnu si prohlížet místo vhodné pro umístění schránky, a ona tam krabička od orbitek, v ní "logbook" a název keše.... Jenže není tam kód, ani owner ani datum..... sice jsem se zalogoval, i vyfotil zápis, ale kdo ví, jak dlouho už to tam je a jestli vůbec bude někdy publikovaná...?

 

Podle "názvu" se asi nepublikovaný listing dohledat nedá?

 

Ať tak či tak, ani "nepublikace" mi radost z nálezu nezkazí!!!  ^_^ A když se tam třeba do roka nic nevyloupne, tak jí tam loupnu já.... pokud někdo nepředběhne...  :)


  • 0

#39 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2014 - 7:39

Může jít o kešku z rodu "potratů", čili počatých, leč nenarozených. Musí jich být spousty! Téma tu již kdysi bylo: http://www.geocachin...y/?hl=potracené

 

 

Ale proč sem píšu.... o víkendu jsem byl na kole, si tak odpočívám na sluníčku a říkám... tady pokud vím keš není, a docela by se sem hodila.... začnu si prohlížet místo vhodné pro umístění schránky, a ona tam krabička od orbitek, v ní "logbook" a název keše.... Jenže není tam kód, ani owner ani datum..... sice jsem se zalogoval, i vyfotil zápis, ale kdo ví, jak dlouho už to tam je a jestli vůbec bude někdy publikovaná...?

 

Podle "názvu" se asi nepublikovaný listing dohledat nedá?

 

 


  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#40 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2014 - 8:21

Jak by to bylo s challenge keší před publikací, pokud by nálezce neměl splněno ?????


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama