Přejít na obsah


Fotka

Chyby v OpenStreetMap

mapa

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
300 odpovědí na toto téma

#1 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2014 - 14:56

Téma pro hlášení chyb v OSM

 

Narazils na chybu v OSM a nevíš, jak ji opravit? Stačí napsat:

  • souřadnice (nebo nějak jinak jednoznačně identifikovat místo)
  • co je tam špatně - les se neukazuje, silnice mi vede skrz barák
  • případně jak to má vypadat správně

Téma není primárně určené k tomu, abychom doplňovali, co v mapách není, jen opravujeme chyby v již zakreslených datech. :)

 

Založeno bylo proto, aby se hlášení nepletla do jiných témat, s kterými souvisí jen okrajově. Většina z nás, co kešuje a používá OSM, si určitě občas nějaké té chybky všimne (nikdo není dokonalý), tak je třeba ji taky nahlásit :)


  • 6

#2 rsc_cz

rsc_cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2014 - 15:33

Na pár nepřesností a chyb jsem narazil kolem domova, ale stačilo se jednoduše zaregistrovat a pak se přepnout do editace mapy. Něco opravit nebo dokreslit pak bylo velmi snadné (v podstatě ťukne se na to myší a posune se to někam jinam), takže to může zkusit opravdu každý. A třeba ho to i začne bavit  ;)


  • 2

#3 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2014 - 15:39

Tady je ale problem v tom, ze ten editor na jejich strankach nedoplnuje vsechny potrebny tagy, pripadne neumi nektery podstatny veci. Ja treba pouzivam JOSM. A uprimne - tu posledni hlasenou chybu bych s tim editorem na strankach asi jen tak nenasla :)

Tim nechci rict, ez ej to tezky, ale nektery lidi proste nemaj dostatek umu k tomu,a by tu chybu nasli/opravili. :) OSM ma svoje pravidle a ty je treba dodrzovat. :)


  • 1

#4 marram

marram

    marram.cz

  • Members
  • PipPipPip
  • 682 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2014 - 16:06

Děkuji za tu opravu. Tím, že to bylo vidět normálně na webu mi nebylo jasný jestli není chyba přímo v té generované mapě pro Locuse a spol. Jinak drobné chybky si dolaďuju s radostí sám. Nejčastěji teď tracktype, lidi nasázeli plno highway=track, ale už to neupřesnili a v mnou oblíbeném defaultním vzhledu v Locusu jsou tyto cesty kreslené jako lesní asfaltky, což většinou není pravda ani vzdáleně. :)

 

Co přesně bylo špatně na multipolygonu?


  • 0

#5 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2014 - 16:13

chybel tam tag landuse=forest (byl to jedinej rozdil oproti lesum v okoli, tak doufam, ze jsem to trefila :D). A chybel primo u toho multipolygonu. 

Jinak v JOSM to taky bylo videt dobre. Ten generator pro paws ma holt vicero podminek :)


  • 0

#6 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2014 - 17:54

No, ja v tom jejich iD editoru ten tag forrest vidim, ba i ho tam tim editorem muzu editovat. V tom problem neni.

 

Problem byva spise v tom, ze clovek nevi, ze tam nejaky takovy tag ma pridavat. Ne vzdycky, ale casto ten iD editor vede pekne za ruku, takze pro obcasne editace mi to prijde asi jako nejlepsi volba. A kdyz nevde, tak hledam po okoli podobne udelany prvek, abych ty tagy podle nej opsal. ;)


  • 1

#7 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2014 - 17:58

Jeste nedavno ten editor byl uplne jinej a moc se s tim fungovat nedalo. I kdyz se tam daly tagy dohodit. 

Tim oklikanim okolnich jsem prisla prave na ten chybejici tag, kterej jsem doplnila ;) 

Na JOSM se mi libi to, ze te dokaze u tagu odkazat na wiki, kde mas k tomu popis i s tim, co vsechno je povinny. Proste s emi v nem dobre dela, no :)


  • 0

#8 h0--

h0--

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 141 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2014 - 18:00

Nejčastěji teď tracktype, lidi nasázeli plno highway=track, ale už to neupřesnili a v mnou oblíbeném defaultním vzhledu v Locusu jsou tyto cesty kreslené jako lesní asfaltky, což většinou není pravda ani vzdáleně. :)

 

Jo, tohle se bez ověření v terénu taguje dost blbě. Díky za doplňování tagů!


  • 1

Lovím zážitky a zakládám body. | https://openstreetmap.cz/

 

#9 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2014 - 18:05

Ten iD ma prave ty odkazy na wiki taky.


  • 1

#10 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2014 - 18:06

OK, ja uz do toho nelezu, co mam JOSM :)


  • 0

#11 frettie

frettie

    Frettie

  • Members
  • PipPipPip
  • 620 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2014 - 18:10

No, ja v tom jejich iD editoru ten tag forrest vidim, ba i ho tam tim editorem muzu editovat. V tom problem neni.

 

Problem byva spise v tom, ze clovek nevi, ze tam nejaky takovy tag ma pridavat. Ne vzdycky, ale casto ten iD editor vede pekne za ruku, takze pro obcasne editace mi to prijde asi jako nejlepsi volba. A kdyz nevde, tak hledam po okoli podobne udelany prvek, abych ty tagy podle nej opsal. ;)

Přesně tak, ale určitě by bylo super, aby byla napsána nějaká "lame friendly" nápověda - o něco podobného se teď (už delší dobu pro studenty, ale ne tak podrobně a zjednodušeně) parta kluků a (převážně) starších pánů snaží na wikipedii, kdy se snaží využít toho, že máme seniory, kteří mají sakra velké a sakra dobré znalosti a je potřeba (a chuť) převést je na Wikipedii. 

V čele téhle "akce" je profesor Sokol, který sám je seniorem a velice šikovným a aktivním na Wikipedii - bohužel však i částečně interně vidím, kolik moc je v tom práce.

Sám jsem si zkusil podobnou věc, kdy jsem naváděl tátu, aby napsal článek do Wikipedie - Wikipedie nedávno zveřejnila "zjednodušený" WYSIWIG editor (který je podobný samotnýmu článku - tj. ekvivalent editoru na OSM) a ten, ač je dělaný opravdu pro lidi nepočítačově vzdělaný, tak je na něm vidět, že jej dělali počítačoví lidé a vysvětlit jeho funkce běžným lidem je někdy poměrně problém.

Stejně tak je to s tím editorem na OSM, je sice jednoduchý, ale když nevíš jak na něj (a navíc nevíš, co znamená nějaký ten tag), tak máš co dělat, abys překonal strach a stud a něco v klidu vložil.

Třeba pro mě to kdysi taky nebylo problémový, pro Windows je úžasná a jednoduchá aplikace Merkaartor (to je pro lidi, kteří nechtějí koukat na JOSM, který je sice suprový, ale značně komplexní).

 

A taková poznámka na okraj, když jsme se bavili s Jáchymem Čepickým z OSM komunity, tak to bylo super - ti lidi mají nápady, jak to různě rozvinout, co a jak udělat dál - ale je jich málo.


  • 0
:)

#12 puczmeloun

puczmeloun

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 353 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2014 - 23:37

1) Několik podivných ulic Na vítkově - http://www.openstree....94896/15.26144

2) Penzion Sedlec je na mapě vyznačen na adrese Štefánikova 190, kde je však jen sídlo firmy místo aby byl na adrese K Nádraží 284 - Kutná Hora - web: http://www.penzionse...cz/penzion.html


  • 0
Užívej života...

#13 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 161 příspěvků(y)

Publikováno 17 únor 2014 - 8:04

ad 1) dovolil jsem si takhle po ránu na to kouknout a opravit, to bylo fakt divné - tvůrci ulice Na Vítkově asi tehdy (2012) uletěla ruka. Ale ta druhá část ulice Na Vítkově (vlevo) vznikla už 2008 a nejdřív jako Tyršova. Pak tam byly postupně tři úpravy a nikdo nesrovnal s katastrální mapou nebo Bingem. :o

 

ad 2) tohle potentoval nějaký "zjervoj" v 2012, ale z tvého zdroje evidentně vyplývá, že je opravdu v ulici K Nádraží - opraveno.  (EDIT: možná nepotentoval, možná tam tehdy ten penzion opravdu byl)


Tento příspěvek byl upraven od Pontiac_CZ: 17 únor 2014 - 8:05

  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#14 puczmeloun

puczmeloun

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 353 příspěvků(y)

Publikováno 17 únor 2014 - 16:01

Za uživatele děkuji ;-)  Btw doteď nekterá zvětšení ty nesmysly ukazují (třeba i mapa na geocaching.com v listingu), čím to je? Jen díky cache, nebo to webu OSM trvá?


  • 0
Užívej života...

#15 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 17 únor 2014 - 16:38

rekla bych, ze oboji :) Ono zalezi na tom, kterou OSm pouzivas, ne kazda ma aktualni data :)
  • 0

#16 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 17 únor 2014 - 17:11

Dlaždice na osm.org se po změně negenerují hned, ale řadí se do fronty a přerenderovávají se postupně. Nejdřív největší rozlišení (to bývá do pár minut) a pak postupně ty další. nejdelší interval by neměl přesáhnout 7 dní, pak dlaždice expiruje a renderuje se znova i kdyby žádná změna nebyla.

O každé dlaždici lze zjistit info kdy byla renderována tak že za její url připíšete /status (např. http://a.tile.openst...4481.png/status). pokud ji chcete donutit přegenerovat se dříve než expiruje, napište za url /dirty. Nebude to hned, ale zařadí se do fronty a jistě se dočkáte :)

Samozřejmě se taky dlaždice kešují v prohlížeči, takže reload stránky občas pomůže.


Tento příspěvek byl upraven od Parkis: 17 únor 2014 - 18:10

  • 1

#17 frettie

frettie

    Frettie

  • Members
  • PipPipPip
  • 620 příspěvků(y)

Publikováno 17 únor 2014 - 17:24

Téma pro hlášení chyb v OSM

 

Narazils na chybu v OSM a nevíš, jak ji opravit? Stačí napsat:

  • souřadnice (nebo nějak jinak jednoznačně identifikovat místo)
  • co je tam špatně - les se neukazuje, silnice mi vede skrz barák
  • případně jak to má vypadat správně

Téma není primárně určené k tomu, abychom doplňovali, co v mapách není, jen opravujeme chyby v již zakreslených datech. :)

 

Založeno bylo proto, aby se hlášení nepletla do jiných témat, s kterými souvisí jen okrajově. Většina z nás, co kešuje a používá OSM, si určitě občas nějaké té chybky všimne (nikdo není dokonalý), tak je třeba ji taky nahlásit :)

Tak jsem si po dlouhý době stáhl JOSM a udělal nějaký úpravy maličký, dokonce musím uznat, že JOSM už není tak strašně uživatelsky nepřívětivný. :)


  • 0
:)

#18 frettie

frettie

    Frettie

  • Members
  • PipPipPip
  • 620 příspěvků(y)

Publikováno 17 únor 2014 - 17:26

Téma pro hlášení chyb v OSM

 

Narazils na chybu v OSM a nevíš, jak ji opravit? Stačí napsat:

  • souřadnice (nebo nějak jinak jednoznačně identifikovat místo)
  • co je tam špatně - les se neukazuje, silnice mi vede skrz barák
  • případně jak to má vypadat správně

Téma není primárně určené k tomu, abychom doplňovali, co v mapách není, jen opravujeme chyby v již zakreslených datech. :)

 

Založeno bylo proto, aby se hlášení nepletla do jiných témat, s kterými souvisí jen okrajově. Většina z nás, co kešuje a používá OSM, si určitě občas nějaké té chybky všimne (nikdo není dokonalý), tak je třeba ji taky nahlásit :)

A ještě doplnění - v lednu bylo konečně ustanoveno občanské sdružení (tj. nově spolek) OSGeo - který zašťiťuje Open Source geo projekty v ČR (http://osgeo.cz/). 


  • 0
:)

#19 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 17 únor 2014 - 19:53

Informace dobra, ale nemusis davat dva prispevky s cistaci za sebou. Mame tu funkci Upravit u kazdyho tvyho prispevku ;)


  • 0

#20 frettie

frettie

    Frettie

  • Members
  • PipPipPip
  • 620 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2014 - 2:09

Informace dobra, ale nemusis davat dva prispevky s cistaci za sebou. Mame tu funkci Upravit u kazdyho tvyho prispevku ;)

Nemusím, ale můžu - oba spolu nesouviseli navzájem.


  • 0
:)





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:mapa

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama