Přejít na obsah


Fotka

Ochrana přírody a geokešing


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
98 odpovědí na toto téma

#1 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 19:27

Potom, co jsem si přečetl diskuzi ohledně archivace keší v NP Slovenska a hlavně příspěvek od Skurakaie, trochu mě zarazilo, jak paušalizuje, jak my kačeři jsme ti špatní...

 

Zajímalo by mne proto, co vadí těm dotyčným na našem chování. Ano, naše přítomnost někde může rušit zvěř, jsou mezi námi hovada, kteří jezdí i po louce auty atp.

 

 

Ale i pokud bude keš třeba v CHKO kousek od cesty v místě, kde není omezen vstup do lesa, co potom vadí ochráncům přírody na našem chování?

 

Napadají mě tyto věci:

  • rušení zvěře
  • vychození "chodníčků", v případě strmých svahů způsobení erozních rýh a podobných věcí
  • přehrabování kořenů a půdního krytu v případě nevhodné nápovědy
  • zanechávání odpadků v lese
  • "vandalské" chování některých - (úmyslné ježdění auty mimo silnice, lámání stromů atp.)

Rušení zvěře se asi nevyhneme (ovšem zdaleka nejsme jediní a třeba myslivci, co jezdí často přímo do lesa auty předpokládám ruší zvěř i více), u dalších dvou bodů se toto dá výrazně omezit díky citlivému zakládání keší (a keš se dá založit klidně v 1 zóně NP tak, aby neškodila, i uprostřed lesa v CHKO, aby nebyly známky po těchto kačerských stopách). Předposlední bod je na každém z nás, jak se umíme chovat. A posledním bod - doufám, že to je jen hodně malá menšina, i když jsem viděl podobné případy.

 

Zapomněl jsem na nějaké?

Případně jak se chovat v lese tak, abychom méně vadili ochráncům přírody?

Jedním z dobrých řešení by bylo také nedělat lesní série...

 

Při svých lovech jezdím přírodou většinou na kole či pěšky. Občas si zkrátím cestu lesem (případně přes louku, pokud jedu na kole). Ovšem protože nic nevyhazuji a do lesa je krom NPR a 1. NP (tedy, jestli to dobře chápu), tak snad nic špatného nedělám...


  • 4

#2 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 648 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 19:40

Taky jsem jednou běhal o půlnoci po lese, ale zvěř by v noci měla mít klid...
Ty odpadky mě štvou asi nejvíc...

Tento příspěvek byl upraven od kalubr: 19 únor 2014 - 19:44

  • 0

#3 sambar439

sambar439

    Hulvát a vesnickej primitiv ;)

  • Members
  • PipPipPip
  • 462 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 20:12

No, já jsem si teda se zájmem přečetl onen zmiňovaný příspěvek od Skurakaie... Co na to říct? Geokešeři jsou bráni jako jedni z nejextrémnějších využivatelů přírody? To snad nemůže být mysleno vážně??? Můžu říct, že se mi po této větě začala vařit krev v žilách!!!

 

Nerad to přiznám, ale vytanulo mi na mysli Alkeho porovnání, kolik škody nadělá v lese jeden projíždějící traktor a kolik škody nadělá v lese zástup kačerů... Sám nejsem příznivcem těch jeho lesních sérií, ale v tomto případě si dovolím s Alkem souhlasit.

Už jsem zažil situaci, kdy se terénní auto s logem KRNAPu prodíralo v II. zóně NP mlázím 100 metrů od cesty, aby z tohoto auta vystoupilo pět ochranářů, podívali se na vyvrácený smrk, znalecky pokývali hlavou a zase se autem drali zpět na cestu... Jako kdyby nemohli jít ten kousek pěšky :-(

 

Tím se nechci do nikoho opírat, jen chci napsat, že mně hodně uráží, když někdo hází všechny příznivce Geocachingu do jednoho pytle!

 

Ano, obávám se (a ono to k tomu prostě spěje), že se skupina "odborníků" obrátí na "Brusel" a EU nám zakáže vstup do lesa mezi 16:00 - 12:00 hodinou...


  • 12

#4 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 696 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 20:39

Tím se nechci do nikoho opírat, jen chci napsat, že mně hodně uráží, když někdo hází všechny příznivce Geocachingu do jednoho pytle!

Těžko po nich můžeš chtít, aby jmenovali konkrétní nicky. Smiř se s tim, že i ty extrémní přístupy tvoří tvář hry a když to v lese po pár jednotlivcích s hintem "v mechu" vypadá jak po nájezdu prasat, tak nikoho samozřejmě nezajímá, že tam většina geocacherů ani nebyla a velká část z těch co tam byla se chovala ohleduplně.


  • 3

Informace a návody k serveru píšu postupně na mém blogu http://www.geocachin...g/16-o-serveru/

 


#5 Pnov

Pnov

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 20:53

Nechápu, proč řešíte Skurakaie, jen se pokusil tlumočit, jak na kačery koukají zmíněné orgány. Taky občas žasnu, co kačeři dokážou (nejen) v lese, nejvíc mne to překvapuje u lokálních "celebrit".

 ...trochu mě zarazilo, jak paušalizuje...

Trochu mne zarazila tahle věta od autora blogu o vyzobávačích rozinek.


Tento příspěvek byl upraven od Pnov: 19 únor 2014 - 20:53

  • 0

P%C5%88ov.png


#6 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 20:55

Blbost. Je to obyčejná argumentace kladivem. Prostě tu je sorta "ochranářů", kteří striktně rozlišují mezi člověkem a zvířetem a tvrdí, že do lesa, resp. "přírody" smí jen zvířata (a ještě oni sami, samosebou; to je typické). Ano, jsem trošku podujatý, ale to jen proto, že jich mám plný zuby, spasitelů ;)

Rozhrabaný mech od kačerů? Prosímvás, byli jste někdy poslední dobou v lese? Ty ary a ary půdního krytu rozebraného až pod kořínky nemají na svědomí geokačeři, alébrž zvěř černá. Byli jste někdy v lese opakovaně na stejném místě v průběhu roku dvou? Jak dlouho myslíte, že tyto stopy, na první pohled tak brutální, tam zůstanou?

 

A když jsme u toho, co že je to ta "příroda" a to "zvíře", co má právo v přírodě, na rozdíl ode mne, žít? Jako že já jsem třeba ze šroubků? Nebo že příroda není prakticky všechno, co je okolo???

 

A jak se to srovnává s praxí chráněných území, resp. nejkřiklavějšího příkladu, tedy Národních parků, kam jsou turisti - konzumenti, tedy tací, kteří by normálně do mechu nešlápli ani pod nátlakem a když už, tak obaleni igelitem a litry různých anti-aerosolů, zváni po tisících, desetitisících, normální komerční reklamou, s veškerým komerčním balastem, speciálníma dopravníma linkama počínaje a asfaltem vylitejma stezičkama konče? Tzv. ochránci je pak soustředí do páteřních stezek, stranou ni krok, takže kumulují ten příšerný provoz na jediné, intenzivně využívané místo, které ovšem nemá lokální ohraničení, byv cestou, ale přetíná území pro zvěř téměř nepřekročitelnou jizvou napříč? Nemluvě už o tom disneylandu civilizačních vymožeností okolo a tunách odpadků, které tam tito "ukáznění turisté" zanesou.

 

Tak by mne maně zajímalo, kolik ty "škodlivé" keše měly návštěv za rok... a kolik je to procent v porovnání s tím davem tam dopravených turistů, přesně těch, kteří by tam, nebýt to NÁRODNÍ PARK a podobně, asi vůbec nešli.

 

A to nechávám stranou cirkus kolem developerů, na který maj slavní ochránci "takhle malýho".


Tento příspěvek byl upraven od Citecka: 19 únor 2014 - 20:59

  • 19

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#7 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 20:55

Je fakt, že když náhodou jde na keš někdo v noci, tak možná vyplaší srnku. Nojo, a podívejte se, jak plaší zvěř myslivci, zvláště v době honů :D! Je to asi o úhlu pohledu.


  • 1

#8 skurakai

skurakai

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 513 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 20:55

Jen jedna rychlá poznámka ...

 

"co dělat, abychom méně vadili ochráncům přírody" ...

Cožpak nepociťujete, jak je tento dotaz naprosto absurdní? Tady přeci nejde o vztah ochrana přírody vs geokešer, tedy nějaký restriktivní a pejorativní vztah vrchnosti vs lidé, nýbrž o geocaching vs příroda. Pokud se nenaučíme nahlížet na tuto věc tímto pohledem, tak jsou veškeré diskuze zbytečné.

 

Jelikož příroda, složkově např. některé ohrožené druhy, se neumí dovolávat svých práv (v tomto přírodě na pouhou existenci případně nerušený život) tak jako to umí krásně někteří výřeční kolegové geokešeři z tohoto fóra, vytvořil stát řízenou ochranu přírody jež má tyto práva přírody hájit.

 

A děláme to jak jen umíme. Snažíme se co nejlépe poznat místní i širší vztahy, často velmi křehkých, o kterých se běžně lidem ani nezdá. A když někdo hodlá rušit jeleny v říji, orly během jejich hnízdění, a jinak neomezeně si chodit a zakládat kešky v území, ve kterém žijí velmi plaší a vzácní tvorové jako např. velké šelmy, tetřevi apod. tak se nemůže divit, že se to státní ochraně přírody nelíbí. Od toho jsme byli zřízeni a tudíž tyto zájmy také hájíme. Jinak bychom svou práci dělali špatně. Často vše lze vyřešit kompromisem, dohodou, změnou a netřeba jít na ostří nože.

 

Vše prostě nelze řešit územní ochranou a restrikcemi, které lidé často chápou pouze jako nesmyslné omezování svých osobních svobod. Každá restrikce však může mít v pozadí hlubší význam a být jediným zákonným nástrojem pro nějakou ochranu. 

 

Poznámka: nejvíce se mi líbí lidé domáhající se hlasitě svých práv na straně jedné a na straně druhé veřejně a hrdě se hlásící k tomu jak zákony neuznává a jak je ignoruje neb se řídí vlastním rozumem :-) Takoví lidé podle mne žádná práva nemají, mohou začít nosit Ačko, kouřit marihuanu a žit ve skvotu ;-)


Tento příspěvek byl upraven od skurakai: 19 únor 2014 - 21:04

  • 1
Garmin Oregon 550
Sony Xperia Tipo ST21i - aDrake Plus

#9 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 21:06

Poznámka: nejvíce se mi líbí lidé domáhající se hlasitě svých práv na straně jedné a na straně druhé veřejně a hrdě se hlásící k tomu jak zákony neuznává a jak je ignoruje neb se řídí vlastním rozumem :-) Takoví lidé podle mne žádná práva nemají, mohou začít nosit Ačko, kouřit marihuanu a žit ve skvotu ;-)

 

Bravo, skurakai; výstižněji bych to shrnout nedokázal...


  • 1

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#10 Pitris

Pitris

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 126 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 21:25

Ahoj,

mohu se zeptat, koho Surakai zastupuješ? Jakou organizaci? 

 

Děkuji za odpověď


  • 0
Ahoj Pitris

#11 sambar439

sambar439

    Hulvát a vesnickej primitiv ;)

  • Members
  • PipPipPip
  • 462 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 21:41

Každá restrikce však může mít v pozadí hlubší význam a být jediným zákonným nástrojem pro nějakou ochranu.

 

Ano... Cesta do pekel bývá dlážděná dobrými úmysly...

 

Ale napadá mě ještě jedna věc:

 

Nepovoluje se umístení keší v I. zónách NP, v NPR a dále potom v chránenkách, kde je vyhláškou omezený nebo zakázaný pohyb osob (to mohou být napr. nekteré PR, PP, NPP apod). Naskenované vyhlašovací predpisy lze najít na odkazu drusop.nature.cz

Výjimka muže nastat pouze u keší schválených správcem této lokality. Je však treba dodat písemné povolení s umístením takovéto keše a dodržet veškeré požadavky na sezonní prístup apod.

 

Pokud správce lokality s umístěním keše souhlasí, tak nechť potom nežehrá na osud a zhůvěřilost kačerů...


  • 2

#12 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 21:53

Já mám zkušenost s CHKO Žďárské vrchy. Na chráněném území mám dvě kešky, jedna je nedaleko cesty a druhá vede téměř pořád mimo cesty. Napsal jsem jim, popsal, jak keš bude vypadat, kde bude uložena a kudy povede trasa. Odpověděli mi, že je to hospodářský les a keš jim tam nevadí. A poděkovali, že o ní vědí. Z diskuze jsem nabyl dojmu, že kdyby tam náhodou keš vadila, snad by i poradili, kam ji dát.

 

Pak jsem si před čase všimnul v nějaké ročence či čem CHKO Jizerské hory, že chtějí podporovat geocaching jako nedestruktivní formu turistiky, která je pro hory vhodná. O keších také vědí, ne všechny jsou u cest a nevšiml jsem si, že by s nimi měli nějaký vážný problém.


  • 9

#13 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 22:59

NP Šumava má dokonce svůj vlastní nick a vcelku pěknou keš naprosto MIMO značené cesty.http://coord.info/GC...rd.info/GC29DXV


  • 4

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#14 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 23:10

Jsem zákona dbalý člověk, nejezdím do lesa autem, netrhám v chko kytičky, mám přírodu rád. Jediný problém jsou ochranáři. Když jsem jezdil na vandry, tak na nás pořádali hony s policajtama. Pak jsem začal lézt po skalách a zase problémy. Geokešing problémy. Je to tak dva roky, při služební cestě  jsem ze zastavil na takové séri v lese. Bylo to kolečko asi 15 ti keší docela daleko od sebe. Nejdřív problém s nějakým zeleným, že nesmím parkovat parkovat u kraje lesa, když jsem oponoval, že tu stojí ještě dvě další tak mi řekl že místní můžou. Pak mě asi za hoďku uprostřed lesa chytnul myslivec a dostal jsem pojeb že se courám po lese a plaším zvěř. Tak jsem oponoval tím, že v lese je spousta houbařů. A krom toho já chodím pěšky a on přijel na čtyřkolce. Pak bylo asi deset minut cenzurované diskuze, ze které vyplynulo že jsem hovado a on jako invalida může do lesa se čtyřkolkou. Tak jsem si ho vyfotil včetně SPZ a chvíli to vypadalo že mě zastřelí. V tu chvíli mi to jako sranda nepřišlo. Ví bůh na co toho invalidu dostal. To jsem však odbočil. Ohránci přírody jsou buď normální, nebo Ochranáři. Ty první jsou přístupní diskuzi a lze se s nimi dohodnout, ale je jich bohužel málo. U těch druhých mi občas přijde, že si léčí určité komplexy, nebo mají mesiášské sklony. V každém případě jsou však nejchytřejší a neakceptují jakýkoliv protiargument.


  • 14

#15 Pnov

Pnov

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 23:29

Pokud to bylo, jak to popisuješ, tak mi spíš přijde, že jsi narazil na dva exoty mimo škálu limitních hodnot. Nebral bych to jako reprezentativní vzorek a nezdržoval se diskutováním.


  • 0

P%C5%88ov.png


#16 YanekR

YanekR

    YanekR

  • Members
  • PipPipPip
  • 276 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 23:46

Bohužel vím jak to někdy vypadá. Díky tomu že otec mé přítelkyně je u myslivců, tak vím jak to je. On jako myslivec má v lese fotopast a jakmile tam někdy na fotce vidí něco/někoho jiného něž zvěř či jiného myslivce ze sdružení tak se diví, co tam ten člověk dělá. Většinou to dopadá tak že se to roznese mezi lidi a řeší se, kdo ta co dělal, že tam nemá co chodit. Na první pohled se myslivci ani nezdá to, že by do lesa chodili houbaři, turisté, čundráci atd... Hned je zle... je to přesně tak jak již zde někdo psal (myslivec do lesa může klidně traktorem a rozrýt celý les, ale kdokoliv jiný tam nemá co dělat) a to z důvodu že ruší zvěř atd... jak to asi dopadá když si jde myslivec sednout na čekanou? Určitě to po výstřelu (byt se třeba i netrefí) neruší a nedělá hluk... určitě o dost hlasitější hluk než dokáže vytvořit houbař, turista či geokačer... zavážení krmiva do lesa či stavba různých posedů atd nijak zvěř neruší ikdyž tam blafe traktor bůhvíjak dlouho... myslivci si někdy les hájí tak jakoby byl jen jejich bez ohledu na ostatní... mají vsugerováno to že do lesa patří jen zvěř a myslivec...

 

 

Bohužel na druhou stranu se není čemu divit... já osobně mám k myslivosti kladný vztah, avšak každá věc má své ale... pro myslivce je myslivost koníček... tím že mu do lesa bude kdokoliv chodit at už v klidu nebo se značným hlukem (vyřvávání po lese atd) se myslivci ruší klid v lese a tudíž i klid zveře tzn že zvěř se může nepravidelně pohybovat po lese a myslivec tak může čekat na posedu jak blb a zvěr prostě nepříjde i přesto že na ono místo zvěř pravidelně chodí... a takových situací kdy člověk v lese může způsobovat "problémy" myslivcům je více... jen si myslivec neodkáže připustit to že i svým chováním v lese ruší zvěř... do lesa mnohokrát myslivec vjíždí autem či jinak... těžba dřeva má také velký dopad na les a zvěř... ale to jsou prostě věci/činnosti, které si myslivec neuvědomí... 

 

je to to samé, jako by Vám někdo kradl keše... také Vám tím ruší váš koníček stejně jako tím, že myslivci budete chodit do lesa a neumyslně mu plašit zvěř (a to klidně jen tím že půjdete skrz les a vyplašíte srnčí)... jsou to prostě věci/události, které nelze ovlivnit... pořád tu budou ti, kteří kradou keše a stejně tak tu pořád budou ti kteří si rádi vyjdou do lesa... 

 

Ale je tedy pravda, že geocaching ovlivňuje les trochu jinak než obyčejná turistika... turista jako takový jde většinou po cestě a nestane se, aby šel turista mimo cestu pravidelně... kačer né vždy jde po cestě a mnohokrát se stává že jde ke keši stejným místem jako předchozí kačer a tak se vyšlape cestička (s tím jde ruku v ruce olámání dřevin v okolí nové cestičky atd...) Ale všechno to jsou věci, se kterýma jde máloco dělat... já osobně vidím jako řešení omezení tradičních keší a vytváření spíše složitějších mysterek či delších multikeší, na které se nedostane tolik kačerů...


  • 3

#17 YanekR

YanekR

    YanekR

  • Members
  • PipPipPip
  • 276 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 23:49

Bohužel je rozdíl mezi kačerem a kačerem, stejně jako myslivcem a myslivcem a to i turistou a turistou... ne všechny kačery/myslivce/turisty jde házet do jednoho pytle... vím o myslivcích, kteří dělají dobré jméno myslivosti ale i tak vím i myslivcích, kteří by prospěli přírodě tím že by myslivost přestali dělat... to samé je v geocachingu a v turistice... Vše záleží jen na lidech...


  • 11

#18 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 108 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 23:49

Jednou za soumraku v lese, šli jsme tehdá na jednu nočku, zrazu myslivec, pozdravíme a on tajemně: Jdete za světluškama ? Hmm...je jich tam plný les :-)


  • 7

*


#19 Orxion

Orxion

    Orxion

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 061 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2014 - 1:06

Napadají mě tyto věci:

  • rušení zvěře
  • vychození "chodníčků", v případě strmých svahů způsobení erozních rýh a podobných věcí
  • přehrabování kořenů a půdního krytu v případě nevhodné nápovědy
  • zanechávání odpadků v lese
  • "vandalské" chování některých - (úmyslné ježdění auty mimo silnice, lámání stromů atp.)

- rušení zvěře, když tam nepoleze kačer poleze tam rodinka s čoklem na procházce a o co že ten psík bude volně pobíhat

- chodníčky - to je diskutabilní, často v lese narazí na chodníček a né vždy vede ke kešce

- divočák taky prohrabává půdní kryt - co s tím provedem? asi zastřelit :)

- co mám zkušenost tak kačeři mají větší podíl na odnášení odpadků (cita?) a málo kdy sami dělají bordel ve srovnání s běžnou populací .. a to nemluvě o lesácích co si nechájí lesní cesty sypat stavebním odpadem aby se jim tam líp jezdilo - ale to je v pořádku, oni můžou

- vandalské chování - ok, občas tam někdo zajede, ale zase mně (nevím proč) napadají lesáci, ať už jsou to příležitostní picmajstři co se na čtyřkolkách prohání lesem, nebo ta parta co tahá dříví a je jim jedno kama, hlavně když jsou z toho prachy .. a pak jsou tu místní frajírcí na motorkách a starých ojetinách co si to polňačkama a přes lesy zkracují z horních kotěhůlek do dolních kotěhůlek ..

 

neříkám že kačeři jsou svatí, ale většinou vědí jak se v lese chovat .. což nelze říct o většinové lidské populaci .. a přiznejme si to, kvuli tomu aby zvěř měla klid se nebudem přece vracet na stromy .. což by v konečném důsledku toho klidu zvěři moc nepřidalo . myslím že zvěř je radši když se jednou za čas projdem po lese, než kdybychom se vrátili k dobám jeskyních lovců a lovili je na maso :))

 

myslím že vzato kolem a kolem kačeři škodí mnohem míň než ostatní živly


  • 6
vdp_icon_small.jpg
Vodopády list
potapěčské keše


Pozvánka na plánované eventy
.. něco bude :)

#20 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2014 - 2:24

Takových diskusí jsem si užil již za trampského mládí a vidím, že se jim nevyhnu i ve zralejším věku  :D a to i jako kačer. Jsou - bohužel - o ničem. V konkrétní situaci vždycky záleží na konkrétním jedinci v místě, zda Vás ochranář či myslivec pozdraví nebo vyžene. Ale obecně jsme v pozici protihráčů. My chceme jistou míru svobody pro všechny normální milovníky přírody a krajiny, oni všechna privilegia pro sebe, často na úkor všech, často i na úkor vlastníka pozemku. Zejména česká lidová myslivost se cítí býti majitelem planety, zelení fundamentalisté zase jejími spasiteli. Stojí za nimi zákony, vláda a místní lobby. Nenajde zastání ten, kdo síť volných cest a právo spočinout na své rodné hroudě považuje za nezadatelné dědictví každého člověka.


  • 19

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama