Přejít na obsah


Fotka

Konec podpory Windows XP - co dál?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
124 odpovědí na toto téma

#1 Keres

Keres

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 338 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 11:09

V dubnu 2013 má skončit oficiální podpora operačního systému Windows XP.

Doporučujete přejít na Linux? A v jaké distribuci? Omezí mě to v něčem? Jaké problémy bych mohl očekávat?

Já osobně používám Mozillu Firefox, Geoget s exportem do Dakoty a POI loader, občas si přehraji film, používám XnView, Skype, Word.

Mohu poprosit o Vaše zkušenosti s Linuxem?

Nebo doporučujete se podrobit diktátu Microsoftu a každých pár let si kupovat nový OS?


  • 0

#2 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 11:21

Používal jsem Ubuntu, ale postupně jsem se přesunul na Linux Mint (kterej z Ubuntu vychází). Zatím jsem na něm řešil rozjetí jen nějakých Windowsích softů nesouvisejících s Garminy takže v tomhle směru jsem zatím tak nějak "nepolíben". Ale co se týká ostatního tak Word/Excel/Powerpoint (zkrátka Office) tam má myslím plnohodnotnou náhradu v podobě Open Office (a hlavně zdarma), Skype tam funguje jestli se nemýlím taky, XnView neznám takže nemužu soudit, pro ICQ případně tam klient taky je, a filmy přehrávám povětšinou ve VLC, který je jak pro Win tak Linux.


  • 1

Outdoor: Oregon 700, Colorado 300, fenix5x

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Telefon jako uložiště tras pro GarminOdolný Xcover 3 VE

 

"The Universe is made of protons, neutrons, electrons and morons"


#3 lukabike.com

lukabike.com

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 207 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 11:22

Ahoj,

 

linux pouzivam radu let k naproste spokojenosti. Jako primarni distribuci mam nasazene OpenSuse13.1 s grafickym prostredim KDE. Druhou, takovou cvicnou a "pokusnou" pouzivam Linux Mint 16 s prostredim Cinnamon. KDE je perfektni prostredi, ale je trosku narocnejsi na pamet, vezme si o neco vic nez Cinnamon. Jeste muzes zvolit neco s Gnome, treba Ubuntu, ale to jsem nikdy nepouzival. I kdyz treba s tim Mintem ma spolecny zaklad.

 

Geoget pod linuxem funguje bezproblemu, s POIloaderem je to trochu slozitejsi, ale i ten se da premluvit. Za ty roky je to vlastne jediny problemovy software na ktery jsem narazil. Pravda, nezkousel jsem Skype, tak nevim jak na tom je.

Takze klidne nejaky ten linux vyzkousej, pokud budes mit dotazy, tak napis. Nejsem zadny odbornik, ale neco malo bych snad vedel :)


  • 2

Garmin 60csx, MacBook Air M1 + Geoget 2.8.X


#4 rsc_cz

rsc_cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 11:24

Pokud bych si nepořizoval nový počítač, tak bych klidně zůstal u XP. Microsoft sice straší, ale na zabezpečení by měl stačit antivir a firewal.

Linuxu bych se asi bál - tebou zmiňované programy tam sice nějak rozchodíš, ale podle některých diskusí tady to nemusí být zrovna snadná věc...


  • 1

#5 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 11:26

lukabike: takze kdyz nainstalim geoget skrze Wine tak pobezi v pohode? Vim, zes o tom mluvil na prednasce o geogetu


  • 0

Outdoor: Oregon 700, Colorado 300, fenix5x

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Telefon jako uložiště tras pro GarminOdolný Xcover 3 VE

 

"The Universe is made of protons, neutrons, electrons and morons"


#6 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 11:30

Pokud Linux, tak buď ten výše zmíněný Mint nebo Mageiu, obojí jsou dost přátelské distribuce. Spousta Windowsího softu se nechá celkem v pohodě spustit pomocí Wine, XnView nevím, ale IrfanView běhá spolehlivě.


  • 0

#7 lukabike.com

lukabike.com

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 207 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 11:35

Jo, Geoget pod wine bezi bez problemu. Jedine co nefunguje, je monitorovani schranky, zachytavani odkazu a prima instalace pluginu pres "tlacitko" na Araratu. Nicmene to nejsou (alespon pro me) zase tak dulezite funkce.

Jestli muzu doporucit, pro spousteni win aplikaci vyzkousej PlayOnLinux, je to docela sikovna vec.


  • 2

Garmin 60csx, MacBook Air M1 + Geoget 2.8.X


#8 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 11:41

Měl jsem počítač, na kterém byl linux a měl jsem spoustu věcí, které tam nechtěly běhat, případně mi to rovnou nabízelo instalaci jen na windows. Takže jsem to smazal, nemám schopnosti, abych to tam nějak nacpal.

 

Jinak mi teď v práci nainstalovali na počítač w7, protože bych se z w XP nedostal na bankovní účty. A protože ty naše počítače mají jen 1GB RAM, tak je to parádní peklo. Když potřebuju otevřít excel, který má několik desítek tisíc řádků, čtu si u toho knihu. Ještě by z něj mohly začít vyskakovat elektronky, řemenice a ucházet pára.


  • 3

#9 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 11:43

Na současném počítači zůstávám u XP, dokud to půjde. Nevidím důvod to měnit.


  • 1

#10 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 11:49

SMRK: Taky mam jeden starší PC a WinXP i Win7 na tom jedou hrozně pomalu, takže jsem zvolil Linux Mint a ten jede v pohodě. Ale nevim jak by to bylo třeba s certifikáty pro ty banky apod.

 

LUKABIKE: na PlayOnLinux uz jsem narazil pri reseni nefunkcnosti jednoho softu, ktery potreboval nejake dalsi komponenty ktere klasicke Wine nema a s PlayOnLinux to funguje bezvadne. Ten Geoget tedy dnes vyzkousim.


  • 0

Outdoor: Oregon 700, Colorado 300, fenix5x

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Telefon jako uložiště tras pro GarminOdolný Xcover 3 VE

 

"The Universe is made of protons, neutrons, electrons and morons"


#11 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 11:50

Doporučujete přejít na Linux? A v jaké distribuci? Omezí mě to v něčem? Jaké problémy bych mohl očekávat?


Kam bys chodil? Zůstaň u toho, co máš. Konec podpory je napůl (spíš natřičtvrtě) marketingový tah, aby sis koupil něco nového. To, že skončí podpora znamená, že nebudou vydávány aktualizace operačního systému, tj. záplaty na bezpečnostní díry. Jinak nic. Vše ti bude fungovat hezky postaru. Přechod na Linux je jistě možný, ale běžný uživatel si tím přidělá velké množství problémů. Prostě nic neřeš a nepřepínej... :)


  • 0

#12 Fukar

Fukar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 343 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 11:51

Doporučuji si přečíst:

ODKAZ

Neboli ukončení podpory neznamená konec funkčnosti. Xp budou běhat dokud neshoří hardware.


  • 0

Člen týmu URNA - Útvar Rychlého NAlezení.
Lovem postižen na 100%.


#13 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 12:01

mr3ska: když já si v práci nemůžu vybírat, co tam budu mít nainstalováno :-)


  • 0

#14 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 900 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 12:02

Keres: A to tě bezpečnost tak trápí, že opravdu potřebuješ na něco jiného přecházet? Za sebe nevidím důvod měnit, pokud to funguje a běží na tom, co potřebuju.  XP používám už asi tucet let, používat budu i nadále a o tom, kdy používat přestanu, rozhodne vyšší moc, než ta z Redmondu..Pro mě je OS jen nástroj a ne důvod k tomu, abych se ho každé dva roky přezbrojoval na nějaké novoty a zabíjel život školením se v nich, neřkuli mazlením se s nimi. To radši půjdu do lesa chytit si nějakou krabičku a klíště... Chápu, že MS má zájem o co nejkratší produktový cyklus, nechápu však, proč v situaci, kdy masy uživatelů přesvědčivě nohama hlasují pro XP, protože jim vyhovují, systém zařezává tak ostentativně, proč nepřišel pro ně s nabídkou support si po "dojetí" cyklu na případná další léta předplácet. No, nakopej když tam MS pozadí místo mě - takového Šemíka75 bys jistě Linuxem tuze potěšil (GC2XVNB :)).


  • 0

#15 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 12:02

mr3ska: když já si v práci nemůžu vybírat, co tam budu mít nainstalováno :-)

 

To chápu, já normálně taky ne. Jenže jsem si nadrzo nainstalil linux vedle Windows na druhej disk :D


  • 0

Outdoor: Oregon 700, Colorado 300, fenix5x

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Telefon jako uložiště tras pro GarminOdolný Xcover 3 VE

 

"The Universe is made of protons, neutrons, electrons and morons"


#16 Dobesch

Dobesch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 884 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 12:04

Nekdo ma rad holky jinej vdolky - Ono to je skoro jedno. Skoro na vse co jede pod Widlema je v linuxu nejaka adekvatni nahrada (vyjma her)  a kdyz ne tak casno funguje Wine a podobne.

 

Ale je potreba se zamyslet, zda resis jen operacni system na stavajici HW  nebo vec jako celek.  Je nutne si uvedomit, ze i Linux kraci kupredu a na pocitaci z roku 2004 to nebude zadnej zazrak (co se rychlosti tyce). Navic je nutne si uvedomit, ze sposuta veci se instaluje tak trosku - no pro PC ladice super, ale po laika .... jen rozjet TV program s kartou bylo dilo, ktere navic vyzadovalo instalaci MySQL a jeho "nastaveni" pres prikazovou radku. Navic pokud mas nejaky starsi HW ci HW trosku exotictejsi muze byt problem s ovladacema.

 

BTW- nedavno sem instaloval WXP na PC z roku 2002 s cedulkou Disegn for WXP (P4,512 MB RAM). Slapalo to super i kdyz ten ATA disk trosku zdrzoval. Pak sem dal stahnout aktualizace ...... BOZE TO JE ALE LINA MRCHA


  • 0
HTC Desire -- LocusPro + WhereYouGo + Geoquack Nokia 6230i + Evolve Itraxx -- Handy Geocaching a OpenWIG

#17 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 12:12

Navic pokud mas nejaky starsi HW ci HW trosku exotictejsi muze byt problem s ovladacema.

 

Jo, to ma Dobesch pravdu. Kupoval jsem wifi kartu do toho meho starsiho PC no a co byste rekli, nekoupil ja jsem si jedinou z cely serie na linuxu nepodporovanou? Nakonec jsem to teda s pomoci zahranicnich for vyresil upravou ovladace karty z vyssi serie i kdyz to bylo trochu "levou rukou za pravym uchem" :D


Tento příspěvek byl upraven od mr3ska: 21 březen 2014 - 12:12

  • 0

Outdoor: Oregon 700, Colorado 300, fenix5x

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Telefon jako uložiště tras pro GarminOdolný Xcover 3 VE

 

"The Universe is made of protons, neutrons, electrons and morons"


#18 Dobesch

Dobesch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 884 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 12:20

Co bych aktualne u XP uvital je nejaky  SP-FINAL. Proste po ukonceni podpory narvat vsechny aktualizace do jednoho baliku, kterej by clovek mohl mit nekde na CD a v pripade preinstalace ho mohl rovnou nahrat a nemuset pul dne stahovat vsechny mozny veci.

 

Navic uz ted sem mel problem s Aktivaci reinstalovanejch XP (oficialne koupenejch a z originalniho CD) - nejdriv to rvalo ze pres net primo nelze a odkazalo me to na telefonicke reseni. Tak sem zkousel volat a cisla uz neexistovala (241xxxx) nebo uz nebyla aktivni 800xxxx. Nekde na webu sice MS ma aktulani cisla na podporu, ale to mi tchana, kde jedinej pristup na web byl prave pres tenhle PC bylo celkem k nicemu. Nakonec sem musel najit WXP Corporate SP3 a rozbehat tam jejich instalaci. O naslednem rozbehavani Windows Update radsi nemluvim


  • 1
HTC Desire -- LocusPro + WhereYouGo + Geoquack Nokia 6230i + Evolve Itraxx -- Handy Geocaching a OpenWIG

#19 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 12:38

Pokud si chceš hrát, ber linux. Pokud na tom chceš pracovat, musíš mít (bohužel) stejné programové vybavení jako ti, se kterými pracuješ. Už soubor napsaný v jiné verzi wordu se ti může někdy zobrazit jinak, na OpenOfficech zcela určitě. Např. se rozhážou složitěji vnořené tabulky, budou chybět některé fonty, atd. Pokud děláš v nějakém speciálním programu (AutoCad, ArcGIS), tak to pod Linuxem asi nerozchodíš. Mám XP a budu muset přejít, ale z důvodu dožití HW, tedy HW/SW limitů. Disk plný, paměť malá, atd. Zatím to ještě nějaký čas snad udržím.


  • 0

#20 Hedgehog_Family

Hedgehog_Family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 046 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 12:45

Na úvod: nejsem příznivce linuxu ani zastánce Microsoftu. Jen člověk z praxe, začínal jsem na Windows 3.1.

 

S Windows XP můžeš existovat i nadále. Přestanou jen vycházet aktualizace. Zabezpečení počítače můžeš vyřešit antivirem a firewallem, třeba Kaspersky Internet Security tě spolehlivě udrží v bezpečí.

 

Pokud chceš přecházet na jiný OS, vyhni se Windows 8 - potvrzují, že každá druhá verze Windows je shit. Ozkoušeno a mnohokrát potvrzeno léty praxe. Snad jen, pokud máš dotykový displej, můžeš o něm uvažovat (ale na PC s Win XP to nepředpokládám). Windows 7 jsou perfektní systém, uživatelsky přívětivý, rychlý, funkční (Linuxáci si teď poprskali monitor a zbělely jim klouby, ale je to pravda). Navíc se ti otevře mnohem víc možností, které architektura Win XP neumožňuje.

 

Co se týče HW, jsou W7 o něco náročnější než Win XP, ale ne o moc. Zároveň požadují jen zlomek výkonu potřebného pro Win Vista. Jako slušné minimum to chce 2GB RAM. Předpokládám vypnutí rozhraní AERO a omezení grafických blbin. Taky záleží na tom, co by tam mělo běhat. Třeba bych neuvažoval o Chromu (ač je to pro mě jinak jediná volba), protože spolyká volnou paměť a budeš trpět.

 

U Linuxu se budeš vztekat s kompatibilitou, hledat náhradní cesty, improvizovat, látat, přizpůsobovat...

 

Jinak co se týče "diktátu Microsoftu" a "kupování si nového OS každých pár let":

Windows XP šly na trh v roce 2001 (13 let zpátky), prodávaly se do roku 2010 (4 roky) a letos jim končí podpora.

Windows 7 jsou na trhu od roku 2009 (4 roky) a od března 2011 jsou ve finální verzi.

Čili Windows XP jsou 13 let starý operační systém.

 

V letech 2001-2013 sis mohl koupit špičkový nejnadupanější herní stroj za 200 tisíc. Za půl roku bys stejný PC sehnal za polovinu a byla by to slušně namakaná mašina. O dalšího půl roku později to byl stroj průměrný za 20 tisíc. A o dalšího půl roku později by to byla vykopávka na kancelářskou práci. Kdo si myslí že s operačním systémem je to jinak, je hlupák.

 

Veškerý SW se vyvíjí, třeba na Win XP už nerozběháte nové verze prohlížečů, které jsou potřebné pro internetové bankovnictví. A to je jen jeden příklad z mnoha. Prostě HW a SW je neúprosný. Kompatibilita dokumentů - GISové a CADové výkresy jsou ti v Linuxu dobré jen na ucpání místa na disku, s dokumenty se taky rozluč - ty možná otevřeš dokumenty ostatních, ale rozsypané, oni budou z tvých mít guláš totální. Spousta uživatelů PC vůbec dokumenty z OpenOffice neotevře, neumí to. A tak dále a tak dále.


  • 3




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama