Přejít na obsah


Fotka

Konec podpory Windows XP - co dál?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
124 odpovědí na toto téma

#101 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2014 - 7:31

ono vydavani oprav je jedna vec, ale ve chvili kdy k pocitaci posadite cloveka, tak vam vznikne jedna velka neozaplatovatelna dira. A je obecne jedno, jestli je na tom pocitaci linux, dos, nebo stara XPcka

 

Základní problém je v tom, že například ve WindowsXP uživatel pracuje s právy admina. Novější verze už to mají zlehka jinak. V Linuxu není práce s plnými právy tak běžná, proto tam není tolik problémů.

 

Bohatě stačí zařadit Win PC do domény, omezit práva uživatelů a ta veliká díra se značně zmenší.


  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#102 shaman3

shaman3

    Advanced Member

  • Banned
  • PipPipPip
  • 2 179 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2014 - 8:30

Bez administrátorských práv si člověk ani nenainstaluje ovladače, to si nedovedu představit, že bych to vydržel. 


  • 0

#103 dejwy

dejwy

    dejwy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 215 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2014 - 8:33

Základní problém je v tom, že například ve WindowsXP uživatel pracuje s právy admina.


To ovsem neni pravda. Normalni uzivatel zadna prava admina nema. To by se v podnicich asi admini siti zblaznili.
Tato pravs ma jen user jen pokud je ve skupine Administarors.
Bohuzel defaulzni instalace doma je jediny uzivatel bez hesla a pravy admina.
Ale v aute taky muzes jezdit bez bezp.pasu a sedet na strese. A taky dlouho nevydrzis.
Proti lidem neni obrany..
  • 0

#104 shaman3

shaman3

    Advanced Member

  • Banned
  • PipPipPip
  • 2 179 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2014 - 8:46

Jaký nejlevnější operační systém od MS se dá teď pořídit?


  • 0

#105 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2014 - 8:53

To ovsem neni pravda. Normalni uzivatel zadna prava admina nema. To by se v podnicich asi admini siti zblaznili.
Tato pravs ma jen user jen pokud je ve skupine Administarors.
Bohuzel defaulzni instalace doma je jediny uzivatel bez hesla a pravy admina.
 

 

Přečti si, co jsi napsal, sám sebe jsi popřel :-)

 

Ona není žádná defaultní instalace doma nebo v práci. Je prostě jen výchozí nastavení a v 99% případů je ten uživatel admin, pokud to někdo nějak nepřenastavil a nenastavil jednotná pravidla. Což není moc běžné v malých sítích, kde žádný správce není.


  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#106 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 696 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2014 - 9:22

Ona není žádná defaultní instalace doma nebo v práci. Je prostě jen výchozí nastavení a v 99% případů je ten uživatel admin, pokud to někdo nějak nepřenastavil a nenastavil jednotná pravidla. Což není moc běžné v malých sítích, kde žádný správce není.

 

tak ve výchozím nastavení se uživatel s admin právy zakládá i na linuxu. Ono bez toho by se s tím moc dál dělat nedalo. A před třinácti lety kdy vznikly XP se ani na linuxu nijak netlačilo na sofistikovanější řízení práv a default zakládání neadmin uživatele. Naopak v současných windows jede i uživatel s admin právy ve výchozím nastavení jakoby pod právy uživatele a admin operace musí potvrdit, zatimco na linuxu když se přihlásím na roota, tak jsem root.


  • 1

Informace a návody k serveru píšu postupně na mém blogu http://www.geocachin...g/16-o-serveru/

 


#107 dejwy

dejwy

    dejwy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 215 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2014 - 9:53

Přečti si, co jsi napsal, sám sebe jsi popřel :-)


Nepoprel. Michas jablka a hrusky. Co si kdo nastavi, to tam ma. To ze si lidi mysli, ze pocitacum rozumi, pricemz pritom umeji jen klikat na ikony a napsat neco na FB neznamena, ze to tak je.
Je to tak se vsim co pronukne mezi masy, gc nevyjimaje.
Mraky lidi vyuziva velice moderni technologie o nichz nemaji ani paru. Takze sve chyby si ani neuvedomuji, neb netusi ze to jsou chyby.
Ale to jsme mimo tema, dal to nebudu rozvijet a plati to co jsem napsal v puvodnim prispevku. Howg
  • 0

#108 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2014 - 12:45

Blbý je, že v novějším (čím novější tím horší) systému je vše tak "user friendly", že si běžná lama ani neuvědomuje běh systému. To je sice sexy, ale bohužel to napomáhá tomu, že ušer surfuje, kliká a odsouhlasuje aniž by si všiml, že se na pozadí něco děje, aniž by si byl vědom instalací, zápisů, práv a existence ochran (integrace bezobslužných FW a AV ap.). K systémovým nastavením se dostaneš verzi od verze hůře atd.

 

Což idiotskému chování pomáhá, ne že ne. Dneska běžný ušer ani neví, co je to soubor.


Tento příspěvek byl upraven od Citecka: 12 duben 2014 - 13:28

  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#109 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2014 - 13:20

A pak ma v IE (omlouvam se za sprosty slovo) sva miliony toolbaru z toho, jak instaloval kde co a ani si neprecet, co vlastne dela, jen to slepe odklikal.

 

Babicce nedavno vyprsela licence (free) avastu - samozrejme ji to vyhodilo klasickou tabulku, kde nejvetsi je to tlaciko, kterym si koupis nejakou tu "lepsi" verzi. No a mila babicka zacala vyvadet, ze si nic kupovat nechce, jenze ji to k tomu nuti a co ze ted ma bez avntiviru delat. Stejne tak se chova i moje mati. Nac si cist, co vsechno mi to v tom okne pise, vzdyt nejdulezitejsi je prece to velky a barevny!

 

Jo, souhlasim s tim, ze dneska beznej uzivatel vi prd, co dela, hlavne, ez to dela... Vzdyt ono by to neudelalo nic, co by bylo spatny, kdyz AV nerve, no ne?


  • 0

#110 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2014 - 9:50

Tak jsem objevil Ameriku. :-) Před časem jsem si koupil W7, ale neuspokoljily mě právě absencí zpětné kompatibility.  Teď mám stejné dilema jako ostatní uživatelé XP. Na rozdíl od asi většiny na tomto foru nejsem ajťák, sice dělám hardware, ale to moc nestačí. Druhý problém je Angličtina. Jsem odchovanej 7mi roky výuky Ruštiny na základce. Samozřejmě jsem zkoušel nějaké PC emulátory, ale nepochodil. Teď jsem znovu vytáhnul ty sedmičky a hned pokaženej celej den. Já blbec si koupil profi edici. Včera jsem ale zjistil, že zrovna na profi a výše lze stáhnou XP viruální mašinu a ejhle docela to funguje. Pokud nemáte HW klíče na LPT port a jiný takový blbosti je to použitelné.


  • 0

#111 Dobesch

Dobesch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 884 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2014 - 12:34

Tak jsem objevil Ameriku. :-) Před časem jsem si koupil W7, ale neuspokoljily mě právě absencí zpětné kompatibility.  Teď mám stejné dilema jako ostatní uživatelé XP. Na rozdíl od asi většiny na tomto foru nejsem ajťák, sice dělám hardware, ale to moc nestačí. Druhý problém je Angličtina. Jsem odchovanej 7mi roky výuky Ruštiny na základce. Samozřejmě jsem zkoušel nějaké PC emulátory, ale nepochodil. Teď jsem znovu vytáhnul ty sedmičky a hned pokaženej celej den. Já blbec si koupil profi edici. Včera jsem ale zjistil, že zrovna na profi a výše lze stáhnou XP viruální mašinu a ejhle docela to funguje. Pokud nemáte HW klíče na LPT port a jiný takový blbosti je to použitelné.

No dulezity je mit HW co virtualizaci podporuje jinak nejde nic. No a druha vec je, ze nebudete potrebovat Directx 3D. Tu ta virtualni XP masina ve W7 neumi resp. si emuluje nejakou prisernou grafickou kartu, kde to neni mozne.   Ale zase je fakt, ze jsou ve W7  XP prakticky zadarmo.   Ja to resil kvuli nejaky stary hre co pod W7 ne a ne behat a diky ty nepodpore DirectX 3D sem musel rozchodit Virtual Box a XP z nejaky stary instalacky.


  • 0
HTC Desire -- LocusPro + WhereYouGo + Geoquack Nokia 6230i + Evolve Itraxx -- Handy Geocaching a OpenWIG

#112 Keres

Keres

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 338 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2014 - 13:00

Malé shrnutí mých zkušeností po ukončení podpory Windows XP:

Přes 4 měsíce používám Linux Ubuntu a jsem spokojený. Na Linux jsem nezanevřel.

V případě problémů mi poradí na  diskuzním fóru Ubuntu.

Problémy s POI Loadrem mi pomohli vyřešit geokamarádi na tomto diskuzním fóru. Pak jsem stejně začal používat GPI generátor, který je rychlejší, ale bez pomoci bych ho asi nerozchodil.

U mého posledního problému jak aktualizovat navigaci Dakota 20 jsem myslel že budu muset využít jiný počítač s Windows, ale problém se dal vyřešit zde.

Hodně lidí si myslí že ten kdo používá Linux, musí být velký odborník do počítačů, proto některým dobře míněným radám jako obyčejný uživatel počítače občas nerozumím.

Je pravda že některé programy nebo hry Linux nepodporují, ale přes Wine nebo PlayOnLinux jich hodně funguje dobře. 

Například Geoget, Skype, Google Earth, XnView, Firefox fungují spolehlivě.

Přesto všem kdo přemýšlí co dál po Windows Xp, doporčuji některou z distribucí Linuxu.

Výhody shrnuty zde


  • 0

#113 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 833 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2014 - 13:16

Promiň, ale to co píšeš je pouze pro docela specifickou skupinu. Já mám zkušenosti, že i na Windows mi nestačí například jeden prohlížeč ale musím jich mít více. Jsou weby (a důležité, pracovní) které prostě napíšou nepodporovaný prohlížeč a konec. Obdobně jiné programy - některé nedovolí nainstalovat jinam než do Program Files (bez ohledu na to jestli je to 64 nebo 32 bitová verze systeému a při odchylce od normálu opět napíšou nashledanou. Kapitola sama o sobě je Office, pokud si s tím jen hraješ, tak snad nějaký free vyhoví, ale pokud potřebuju otevírat nějaké dokumenty odjinud, tak to prostě v ničem jiném nejde. A zkoumat zda mi pod wine pojede Office 10 a Internet Explorer, to opravdu nemám zájem.


  • 0

Používám a doporučuji a:Drake - nejlepší geocachingovou aplikaci pro Android!


#114 N.o.e.

N.o.e.

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 506 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2014 - 13:56

O Office bych vám mohl vyprávět. Stejnej soft, jiný železo a funguje úplně jinak :blink:


  • 0

Vloženo do PM         

S5 (N5800XM)


#115 rr

rr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 164 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2014 - 15:19

Promiň, ale to co píšeš je pouze pro docela specifickou skupinu. (...)

 

Aniž bych tu chtěl vyvolávat flame, k příspěvku Arneho bych řekl: Asi tak.

V posledních letech sice Linux hodně zacílil na jednoduchost a uživatelský komfort (kde jsou ty doby, kdy jsme si kompilovali jádra a byli u vytržení, že se podařilo spustit X-server..), ale i tak je, myslím, pro běžného uživatele stále se poněkud odtažitě tvářícím cizincem.

BFU totiž nechce pročítat fóra v ajťáčtině na téma, jak si třeba u notebooku přidá do tray lišty ukazatel baterie, jak zprovoznit Garmin plugin na gc.com nebo se snažit pochopit, že CLI není nepřítel, ale užitečný nástroj, protože spousta klikacích nadstaveb je stále spíše do počtu, než k práci.

Kdo je hloubavější a hlavně má čas, pro toho je Linux dobrá volba. Když se mu nebude líbit CentOs, zkusí si nainstalovat Fedoru nebo něco jiného. Distribucí je spouta. BFU ale bude chtít tlačítko Start a ikonu Exploreru na ploše přesně tam, kde si na ní kdysi zvyknul a tečka. Pro toho je W7 jasná volba.


  • 0
nás a naše geopříhody naleznete na www.rrota.cz

#116 shaman3

shaman3

    Advanced Member

  • Banned
  • PipPipPip
  • 2 179 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2014 - 15:24

Ja predpokladam, ze WinXP bude jeste nekolik let funkcni, takze z nej nikam prechazet nebudu, maximalne na Android.
  • 0

#117 rr

rr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 164 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2014 - 15:29

Bohatě stačí zařadit Win PC do domény, omezit práva uživatelů a ta veliká díra se značně zmenší.

 

Doma si bude provozovat doménový řadič jen Sheldon Cooper.


  • 0
nás a naše geopříhody naleznete na www.rrota.cz

#118 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2014 - 15:51

Ja predpokladam, ze WinXP bude jeste nekolik let funkcni, takze z nej nikam prechazet nebudu, maximalne na Android.

 

Ono dost záleží, co na tom děláš.


  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#119 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2014 - 16:09

Když už se to tu rozjelo, tak přidámn svůj poznatek.

 

Dlouho jsem fungoval jen na Windows zčásti kvůli pohodlí, zčásti taky z důvodu toho, že jsem si rád zahrál nějakou tu hru a pak zčásti pro vlastní lenost. Když jsem jednoho dne přestal na PC úplně hrát a nebavilo mě, ačkoliv jsem na PC žádný "bordel" neinstaloval, jednou dvakrát do roka reinstalovat PC s XPčky, zkusil jsem se vydat cestou Linuxu. Prošel jsem několik distribucí než jsem zůstal u jedné, která na daném stroji běžela nejplynuleji. Nevýhodou pro obyčejného uživatele je to, že v linuxu je prostě i s nějakým grafickým rozhraním spousta věcí jinak a musí si na to zvykat. Mě ale jako velká výhoda přišlo to, že mě ten systém neustále nutil učit se něco nového a nějak řešit nějaké, z pohledu zkušeného uživatele linuxu naprosto hloupé problémy (a i třeba kvůli rozběhnutí standartně nepodporované tiskárny nebo usb wifi adaptéru pročítat na internetu různá fóra). Když se čověk snaží, naučí se to. Chápu, že třeba pro starší lidi může být tohle velký problém a nebudou ochotní a schopní to řešit. Jenže takový problém se může vyskytnout i na Windows, jen tam je holt kolem Vás podstatně víc lidí co ho umí vyřešit, často třeba i po telefonu.


  • 0

Outdoor: Oregon 700, Colorado 300, fenix5x

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Telefon jako uložiště tras pro GarminOdolný Xcover 3 VE

 

"The Universe is made of protons, neutrons, electrons and morons"


#120 shaman3

shaman3

    Advanced Member

  • Banned
  • PipPipPip
  • 2 179 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2014 - 17:15

Ono dost záleží, co na tom děláš.

Defakto jen zálohuji, surfuji, stahuji a vypaluji. 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama