Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

O jakou šifru se jedná?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
33 odpovědí na toto téma

#1 Ulquiorra

Ulquiorra

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2014 - 11:26

Ahoj, řeším tuhle šifru. Jedná se o zašifrovaný běžný český text. Myslel jsem si, že jde o Vigenerovu šifru, ale na základě frekvenční analýzy jsem tuto možnost musel vyloučit a teď fakt netuším, co by to mohlo být. Budu vděčný za jakoukoliv pomoc.

 

Zde je text šifry:

 

HLDFQ VAGYL ABKZA UHDVP HHKWA ZMJMW WFQYI EOCDB RKOPA OEMMD HNDQI UQVCC RWCJK XHXLM SGMCF RBGAE NMMJU JKWEC KCMFW RULIM DOEDM OJCPQ PWZOU UTXAQ BTGBA YRKQQ TWOCU MOHEX QULAZ CXIRM VLHSC EWYSH ZNHVP WNWBI GSTXT ZJVGA QUAAQ HLGEH IWACR OTVRT BWOCE AHBTK KHAAV QKSCR LEHJM LWSXJ ZEQKY IMZBH AMMGE RIIRY VPGNG QHBWM UTKFG IGQDY XHGVV VWTRE SKWKQ RHQRD MLUOA AZTDB LNKQO YAVPT SGXES NZMOI AYPDT PLXDJ SAWAO ZESAT DVGUO ZSTDV HYDTX POPPV HNJHA LRXZT VPTXO BLBYK PDIMQ GZOEX WKXWD CJQOW QSESW AOZVN WTJZD ATPIH ZPUHJ HZRGV TWSJX XQLQC QVRLT UFAMW AIICA APWBD UEESQ QJXPS QEFSU VXVKU FLJEH CIHHC NHXDS BEUIV JPVBY OQNZP NBMOV GQPKE MSWOK UTFTP WOQJD IAIRD BVKTR BMIDB JXKWX OKEDA ZIUVQ ZCZHY RXGLV QKVFT BWRZN YTDUP GZTHO UCWWV VLGGS JQGGV EADMM DNXJH QAYPG SSXXJ OGHAS TUEYX FSUVX ZVMQO HUEXN WILRI IEASK EEZAR EOPXL JLCAM JZJGE WFNTT AYBVG IHNRL WKASD NVPJQ YWJXV PXMYD FHNDB VSZWX JIBWW PDQCX ZFXMZ RZNLO QAIAH OEEPX SUQWG DGSZV OEQCB GKPRV FXXYN POEXD LRQDC CMOCJ XOCIR PAFZE UCPKW GYAYO KCOTB ZOQSO QHEYU KACWJ QIMBO QBUIU RPQBZ BAZVT HHIWR XWKPL DHMZT DRIOQ GHTXO NROEJ BMXZI CJMRZ IVYZA JEEGP OPYBB BFKKW AJVTN VERXX JRFTO EFLYQ HFQRK TVJPW FELQB HHDZY RKBYZ DIQZT SLKVF GYREM DJQON CWOWL RTHDN IQLXI WYIJG NNWTF EJLKH HZTQT TIWLQ YADAK BEYZV WVBID FJRTS BWDGE TXESJ FWSAE AXCMP GSCBG CDSOV BHAWK DRYEM LLPJC HDNMX IYQWU QBOEL YFZIS FIKTL DVUPM MUDHZ XNVZA IKFDE QMABE UEBWX XHRBT ZMIEB BNSAU PMCAZ TMUWY EYACW NQHNB CGRTE ENDHB IJZZN JZHCU JSWWK LHXYX VTTMR OYDRX SUKQW ENLXB IDUQD QIJOJ DOPBE WXHMM KKTLZ IABOK VNUJX BZWMM GGWKK QUYXX CRUQE TIMQQ JKTNZ GFGCD QZGWO QXEUE BWXXH RRHSZ NHCBP ZDCBZ CNMDU BKWIJ AIHSJ XKLCA OLVNX ZJRNN YZKPR LCKCL UOBHN GQIIZ YXNPK XTIXV XEQAF VBFOT MHEIT SDEMZ JHGDB XTULY UFFBK MDTIN OIYFG EHXTL HYFBI TQYCK FTZYL ZDLMA JXLLQ GSQLJ WAQAL XJFDP ZEMTC ODMAY SBJQF MOOQW DYQKT YHYEA HSHRC MDKOM EESUY YIJDZ GDHHK JVFYK AAWOG OAHOV WCMNX KTAEQ CAYML HSKMZ AQAWU TUDWS MWOVP NIAEI QNOTY RCPXT TYKQN HHBVS LHGJH DTIKH PXQMU QTPYD NXXLM HMYNC LPMLU EPCOW MCXNI AMRDA ETWQK OZEVL FBZNP VOIWJ UKKKZ OTEZB UCTNW YDNFF PPAWQ PSGXY KFQSE SOIGD LXPPX PXPLT LHBEZ GSZSS ILTE

 

Mezery jsou použity pouze pro přehlednost, dešifrovaný text by měl být napsaný bez mezer, číslic a jiných znamének, pouze písmena české abecedy.

 

Zde ještě přikládám obrázek, na kterém jsem vyznačil opakující se pořadí znaků. 42145_sifracek.png

Dále, co vím, tak se jedná o šifru, která by měla jít vyřešit pouze s použitím tužky a papíru, takže bez použití šifrovacích programů.

 

Podle četnosti jednotlivých znaků (níže) je jasné, že se nemůže jednat o zašifrování s pomocí přeházení znaků, ani o zašifrování pomocí jednoduchých posunů v abecedě.

 

Q 86 X 83 E 81 H 80 W 80 A 79 T 77 Z 75 D 73 M 72 O 72 K 69 B 67 I 67 L 62 V 62 J 61 P 61 Y 61 C 59 S 57 G 55 N 55 U 54 R 53 F 43


Tento příspěvek byl upraven od Ulquiorra: 25 březen 2014 - 22:43

  • 0

#2 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 833 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2014 - 13:01

Vigenerova šifra má klíč a pak je frekvenční analýza k ničemu. Jediné rozumné snadno dekódovatelné šifry kde je 1:1 záměna znaků jsou modifikace Caesarovy šifry (včetně ROT13).


  • 0

Používám a doporučuji a:Drake - nejlepší geocachingovou aplikaci pro Android!


#3 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2014 - 13:10

I u Viegnera se používá frekvenční analýza, jen už ne zdaleka tak jednoduše a přímočaře.

Doporučené čtení: http://www.jifox.cz/...kvencni_analyza


  • 0

#4 Joe Tramp

Joe Tramp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 187 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2014 - 15:23

Kde jsi na tuhle šifru narazil? Zda jde o obtížnost dětské táborovky, nebo brněnské Tmou :) A žádný další text ani obrázek k tomu nebyl?


  • 0

#5 Ulquiorra

Ulquiorra

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2014 - 22:49

Jedná se o úkol, který nám zadali na VŠ, ta obtížnost by měla být hodně vysoko. Právě nic víc k tomu není no. Vzhledem k četnosti těch písmen se nemůže jednat o žádnou transpoziční šifru. Nejdřív jsem se snažil ji řešit jako Vigenerovu, ale nakonec jsem zjistil, že klíč by mohl mít max 8 znaků, z toho pak vyplynulo, že by se v tom textu pořád muselo objevovat hodně písmen jako je Q či X, což v běžném česky psaném textu není možné. A dál už mě vůbec nenapadá o jaký jiný tip by se mohlo jednat.

Jinak se omlouvám, že jsem to napsal tak nepřehledně, nějak se mi to rozhodilo, už jsem to editoval.


  • 0

#6 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2014 - 23:21

Není to nějaká grafická šifra? Napočítal jsem 1744 znaků, tj. 2x2x2x2x109...

V četnostech ještě zkus četnosti dvojic a trojic.


  • 0

#7 Norbert_G

Norbert_G

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 430 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2014 - 23:55

Prohnal jsem to 3 svými bruteforce prográmky na vigenere, substituci a transpozici - a nic. Vigenere to na 100% není, protože index koincidence je víceméně pro všechny délky stejný. Substituce to taky určitě není (vzhledem k frekvenci znaků). A transpozice to taky nebude (opět vzhledem k frekvenci znaků).

 

Jo a Caesar to taky není, stejně jako Autokey, Albam, Atbash, Atbah.

 

Takže asi nějaká specialitka, nebo je třeba jen část zakódovaná a zbytek blbosti nebo se z toho třeba vybírají jen písmena podle nějakého klíče.

 

Jinak Vigenere se dá dekódovat i bez hesla, pokud je text dostatečně dlouhý (a není to ani moc těžké). Toto ale Vigenere určitě není.

 

Nenapsal jsem nic moc, co už tu řečeno nebylo, ale po těch 15 minutách snahy jsem se musel s výsledky svěřit.  :D


Tento příspěvek byl upraven od Norbert_G: 25 březen 2014 - 23:56

  • 0

#8 cpbbt

cpbbt

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 9:34

No vypadá to na polyalfabetickou šifru. Ta by ale tužkou řešit nešla. Není to ale "pseudo" polyalfabetická šifra?

Jako že by to bylo vždy třeba první písmeno z pětice (nebo třeba 1písmeno t první pětice, 2 písmeno z druhé pětice ...)a ostatní byly náhodně doplněny ?


  • 0

#9 Ulquiorra

Ulquiorra

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 11:15

Nejprve bych všem poděkoval za snahu a za cenné rady. Jinak měl by z toho vyjít český text o stejné délce, takže žádné náhodně doplněné písmena by tam být neměly. Jo a ještě by se mělo jednat o známou šifru, takže nic speciálně vymyšleného (jako třeba dvojité šifrování).


  • 0

#10 Koumacisko

Koumacisko

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 12:14

typl bych, že půjde o nějaký posun o heslo, nebo spíše o předchozí/následující znak či něco takového ...


  • 0

#11 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 108 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 13:30

Me pripomenla, je to jen vystrel - nezkousel jsem, zadani podobne veci ze Svicek:

Písmena abecedy vyjma W jsou náhodně rozmístěny do tabulky 5×5. Tato tabulka slouží jako tapeta, vyplní se jí tedy velká plocha tak, že se ve všech směrech neustále opakuje. Z prvního písmena tajenky postupujeme po ploše ve čtyřech základních směrech vždy o jedno pole. První výchozí směr volíme náhodně a pokračujeme přímo až do nejbližšího místa, kde se na jedno odbočení můžeme dostat k druhému písmeni tajenky. Směr odbočení zvolíme rovněž náhodně a dojdeme takto až ke druhému písmeni. Celá další cesta pak probíhá stejně s tím, že směr odbočení je vždy stejný, jaký byl ten první. Zadání úlohy Tapeta je pak zápisem takovéto cesty. Dle sousedství jednotlivých písmen je tedy potřeba rekonstruovat původní tabulku, vytapetovat s ní plochu a tajenku přečíst v každém druhém zlomu cesty.
  • 0

*


#12 Ulquiorra

Ulquiorra

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 16:37

Newbie: To jsem si ze začátku taky myslel, ale vzhledem k výskytu a četnosti jednotlivých písmen to bude něco jiného.

KOMEDIANT: To by ale ten zašifrovaný text musel obsahovat jen 25 znaků abecedy, ne?


  • 0

#13 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 108 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 22:06

... jak říkám, nezkoušel jsem, jen přidávám jiný pohled - pro inspiraci. :-)
Třeba to pomůže, třeba ne.
  • 0

*


#14 vop.cz

vop.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 155 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2014 - 0:05

Ma-li z nejakeho duvodu byt pocet znaku zadani shodny s poctem znaku reseni, pak muzeme zcela vyradit graficka reseni a zustat u principu spocivajicich v transpozici kazdeho znaku. Reseni vyzadujici heslo (jakekoliv) v ramci pracovni hypotezy vylucuji (jednak z frekvencni analyzy plyne, ze by asi bylo dlouhe az shodne s delkou textu a jednak IMHO neni ucelem zadani hledat krom principu jeste i heslo). A tak bych se soustredil na principy, ktere nesou informaci v tom "sene". Napr. kazdy znak nese informaci krome sama sebe (co je to za pismeno) diky sve (modulo) pozici v textu, nebo muze nest informaci v kombinaci se sousednim znakem (rozdil, soucet...). Tento postup splnuje vsechna zadana (zminena ci predpokldana) kriteria a neodporuje ziskanym poznatkum... A i v Excelu na to napises proces za minutu...
  • 0
geoBrnění 2012, 28.-29. září v Brně:
Vložený obrázek

------------------------
OziExplorer support and Czech language editor
OziExplorer + Garmin Oregon 300 | Nokia E51 + BT GPS + HandyGC

#15 cpbbt

cpbbt

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2014 - 22:03

Nějaký pokrok?


  • 0

#16 Ulquiorra

Ulquiorra

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 31 březen 2014 - 18:27

Zatím ani ne. Ale nejpravděpodobnější mi přijde, co radil vop.cz, zkoušet mezi sebou nějak sčítat písmena atd. Zatím jsem z toho sice nedostal nic smysluplného, ale jde s tím dělat strašně moc věcí, takže to ještě budu zkoušet.


  • 0

#17 Ulquiorra

Ulquiorra

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 31 březen 2014 - 19:20

Jo a ještě je tu jedna věc. Někde v tom textu (nezašifrovaném) by měla být fráze "heslo je ..." (místo těch teček tam bude nějaké slovo). Takže můžu zkoušet různými způsoby zašifrovat slovo heslo a pak to, co mi z toho vyjde hledat v zašifrovaném textu.


  • 0

#18 PaTTrick

PaTTrick

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 445 příspěvků(y)

Publikováno 01 duben 2014 - 19:46

to je něco z brněnského Tmou? Tam každé řešení začínalo slovy .. Heslo je ....


  • 0
Na GC.COM jako PaTTTTrick

#19 cpbbt

cpbbt

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2014 - 8:44

Vždyť tam píše, že je to úkol z VŠ.


  • 0

#20 cpbbt

cpbbt

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 8:47

Až to vyřešíš, dej prosím vědět.

Dík


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama