Přejít na obsah


Fotka

Karamelky, Turecky med a dalsi dobroty


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
124 odpovědí na toto téma

#1 Nogglli

Nogglli

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 31 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 16:14

Tak ja prihodim jedno dulezity tema do pranice :)
Zajimalo by mne, jestli se jeste vyrabi ty stary, klasicky, tvrdy karamelky. Ty, do kterych kdyz kousnete, tak mate co delat, aby jste je sundali ze zubu. Ja jsem zatim videl jen ty osizeny, meky, jakoby zcukernately. Mate nekdo tip?

Tento příspěvek byl upraven od Nogglli: 28 březen 2014 - 9:31

  • 0

#2 weiski

weiski

    weiski

  • Members
  • PipPipPip
  • 65 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 16:50

Ahoj, myslíš Krowky ?

Jestli tohle, myslíš, tak ty se normálně vyrábějí. Aspoň jsem je nedávno jak jsem byla v polském Těšíně viděla.


  • 0

#3 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 17:06

Starý český karamelky jsem neviděl, ale tradičním polským krowkám holduji tuze rád! Lze je koupit v Lidlu i Kaufáči.


  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#4 Nogglli

Nogglli

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 31 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 17:17

Ty jsem videl i v Tescu, ale prislo mi na omak, ze to budou taky ty smecka...kdyztak vyzkousim.

weiski: Krowky nemyslim, ale ty stary cesky tmeve hnedy a byly tvrdy, jak sutr. Velikostne i tvarove byly jako ovocny SiSi...myslim

Tento příspěvek byl upraven od Nogglli: 26 březen 2014 - 17:20

  • 0

#5 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 18:28

Krowki nesjou šméčka, alébrž legenda, ale jsou hodně máslový a doslova se rozplývaj. Noggli myslel něco jinýho - ty starý český tuhý a sqělý, obzvlášť kávový byly lepičky... jojo, ty bych si dal zfleku tak kilo :)


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#6 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 18:57

Já bych si je bohužel nedal. Moje zuby za moc nestojí a nechci zatím porcelánové nebo vyndavací a zastamdací.


  • 1

#7 Stranger42

Stranger42

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 455 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 19:16

Dokonalé vytahovače plomb (v horní řadě). Já měl raději krówki.

 

nový-1.jpg


  • 0

#8 bluetracer

bluetracer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 300 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2014 - 21:28

Konečně zas jednou pořádné téma!

Takové ty opravdu tvrdé karamelky se ale prodávaly v takovém hranolku, kde byly vyrovnány jedna za druhou, jednotlivě zabalené do papíru. Jednou na chalupě se nám do nich dostala myš. Karamelka sežraná, ale papírek zůstal nepoškozený - normálně si ji rozbalila!

No ale k věci: k přímé konzumaci se ty tvrdé karamelky moc nehodily, ale zato jsme z nich vařili polystyren, což byly takové placky z burisonů v roztavených karamelkách.

Tohle téma jsem si otevřel zrovna když jsem stál v Kauflandu ve frontě, takže jsem nelenil a hned vyrazil na průzkum. Jednak tam mají ty polské - je na nich napsáno "extra soft", ovšem na omak jsou jenom trošku naměklé. A pak tam mají tuzemské Toffo z Orionu, ty vypadají tvrdší.

 

20140326_192503.jpg

 

20140326_192722.jpg


  • 0
Vložený obrázek

#9 Nogglli

Nogglli

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 31 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2014 - 10:05

Reknu vam, ze jste me nepotesili :) Vyzkousim jeste nejaky ty Krowky i ty Orionacky (i kdyz asi tusim, jakou maji konzistenci a neni to ono). A jdu se podivat po nejakym receptu na domaci karamelky.

A kdyz uz jsme tech dobrot, tak jsem zmenil nazev tematu a upgraduji debatu o Turecky med.

S tureckym medem to asi bude stejny, jako s karamelkama. Kdysi byval taky tvrdej, ze se musel porcovat sekackem nebo poradnym nozem a dnes je to jenom jakasi mekka stuzena hmota nebo pena s trochou medu a oriskama. A to ani na zadnych poutich jsem nevidel ten tarej poctivej. Tak co, maji ho nekde?
  • 0

#10 Dragouni

Dragouni

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 184 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2014 - 10:34

Rekl bych, ze na tvrdy turecky med se jeste narazit da, ale je tam vic orechu, nez medu... Ta bila pena prodavana jako turecky med by se ani jako turecky med nemela prodavat :-D Jinak ty toffo od Orionu byly dobry - tvrdy a lepily se na zuby, ale uz je to taky dyl, co jsem je mel.


  • 0

#11 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2014 - 10:43

Karamel uvaříš snadno. Vaříš cukr, až začne hnědnout. Pokud ho stihneš nepřipálit, uděláš tak tvrdý, že ho z hrnce nedostaneš. My do něj ale sypali ovesné vločky (přebytek vloček, aby se jen obalily) a to pak byla pochoutka.


  • 0

#12 Nogglli

Nogglli

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 31 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2014 - 11:00

Ale to je tvrdej karamel, jak lizatko. Chcu zkusit neco podobnyho, jako ty bombony. Nejaky zajimavy recepty jsem uz nasel, tak snad bude o vikendu cas na testovani
  • 0

#13 Nogglli

Nogglli

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 31 příspěvků(y)

Publikováno 28 březen 2014 - 7:48

Tak jsem vcera vyzkousel polsky krowky kakaovy a chut byla vyborna. Akorat byly prave takovy suchy, rozpadavy a zadnej naznak karamelovite tahlosti...to sou vyrazy....proste mez tahu a tlaku na nule :)
Ty Orionacky nejsou ochuceny, ale chut zaky nani spatna a uz jsou tuzsi a jak jsou chvilu v puse, tak se zacnou i trochu tahnout a lepit, ale porad to neni ono.
Jeste si pockam na vlastni vytvor a dam vam vedet. I kdyz si myslim, ze na prvni pokus to moc dobre nevyjde :)
  • 0

#14 Dobesch

Dobesch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 884 příspěvků(y)

Publikováno 28 březen 2014 - 9:01

Jo stary dobry karamelky - ja mel nejradsi ty s naseanejma oriskama (PRAGOKARAMELY ???)

 

Ale ono to bude asi jako se sojovym sukem nebo filakama. Za sociku i kdyz byl sojovej suk jeste v "zaruce" nebo dokonce prave privezenej tak byl tvrdej - dnes maj cosi co vypada stejne, pisou na tom puvodni receptura, zaruku to ma 100 let a furt je to mekky.  To samy fialky - driv to vzdy byla totalne slepena hmota v pytliku kdy se jednotlive bonbony nedali oddelit ani kladivem - dnes jsou to jednotlive bonbonky


  • 0
HTC Desire -- LocusPro + WhereYouGo + Geoquack Nokia 6230i + Evolve Itraxx -- Handy Geocaching a OpenWIG

#15 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 28 březen 2014 - 9:20

Totéž říkali naše rodiče o mejdlíčku. Když se začalo v 90. letech zase vyrábět, brzo skončilo pro nezájem. Jestli byla chuť stejná, nevím, já už původní nepamatuju. Ta nová chuť nic moc nebyla, po čem bych se mohl utlouct. Ale byly jiné věci. Třeba Vitacit jsme si sypali do pusy, dneska bych to asi do huby nevzal.


  • 1

#16 Stranger42

Stranger42

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 455 příspěvků(y)

Publikováno 28 březen 2014 - 9:25

Nebo Mixar! Nalepil se na zuby a nešel dolů, ale tu vanilkovou chuť si pamatuju pořád. 


  • 1

#17 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 28 březen 2014 - 9:30

Já bych si je bohužel nedal. Moje zuby za moc nestojí a nechci zatím porcelánové nebo vyndavací a zastamdací.

Ty starý dobrý tvrdý karamelky se daly i cumlat a vydržely v puse hódně dlouho. Pak i změkly a daly se žvýkat  :) 

 

Add turecký med

Je možné, že někde pod tímto názvem je nabízena chalva, což by odpovídalo popisu. Je to ale něco jiného, viz http://cs.wikipedia....iki/Turecký_med x http://cs.wikipedia.org/wiki/Chalva


  • 0

#18 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 28 březen 2014 - 9:37

Totéž říkali naše rodiče o mejdlíčku. Když se začalo v 90. letech zase vyrábět, brzo skončilo pro nezájem. Jestli byla chuť stejná, nevím, já už původní nepamatuju. Ta nová chuť nic moc nebyla, po čem bych se mohl utlouct. Ale byly jiné věci. Třeba Vitacit jsme si sypali do pusy, dneska bych to asi do huby nevzal.

Mejdlíčko mi nechutnalo, skutečně to bylo jak sladký mýdlo. Ani pravé pendreky, ty dlouhé, ne ty v pytlíku v cukru. Ale šumák byl fajn na cucání, ten kostičkový samozřejmě.

http://www.ireceptar...ne-detske-mlsy/


Tento příspěvek byl upraven od MikiHamza: 28 březen 2014 - 9:38

  • 0

#19 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 28 březen 2014 - 9:43

Kostičkový šumák? Pamatuji jen v malých sáčcích, v kostičkách byla Lipa, dva druhy - pokud si to vybavím, tak za 20 a 25 haléřů? Vitacit býval za 1,50, pekla se i nějaká buchta, kde se z něj dělala vrstva nahoru - vím, že ho známá sháněla, občas se dá ještě koupit v Drogerii nebo Jednotě. Po letech jsem ochutnala a vzpomínala, jak jsme od něj byli vždycky zmazaní. Citronový byl nejlepší, další novější příchutě už byly o něčem jiném.

Po starých ovocných Si-Sinkách se mi stýská, ty nesměly chybět při žádném školním výletě.

Recept z burizonů a karamel si vybavuji, párkrát jsem patlala. Myslím, že se tam přidávalo máslo a dávalo se to ztuhnout na alobal.

Turecký med testuje pravidelně stejně jako kokosové suky juniorka. Mají to stejně rádi s jejím tatínkem a jak jsou někde, kde je šance něco ochutnat, navzájem se zásobují. Já jsem spíš přes žužu, ale ani to už není, co bývalo. Alespoň, že jsou Vexty. :wub: 

Nešlo by téma rozšířit třeba ještě trochu víc? Pamatuji si, jak jsem jako hodně malá milovala, když jsme se při nedělní dopolední procházce zastavili v automatu ( jediné otevřené místo - sortiment od chlebíčků přes zákusky po nápoje ) pro zákusky a dostala jsem do ruky dlouhatánského gumového hada, snad tehdy za kačku. Bývali červení a zelení, zelený chutnal líp. U oběda byly samozřejmě problémy a údiv, proč to dítě nejí. :D 


Tento příspěvek byl upraven od zvedavkanocni: 28 březen 2014 - 9:55

  • 1

#20 Nogglli

Nogglli

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 31 příspěvků(y)

Publikováno 28 březen 2014 - 9:54

Jak jsem videl ten sekanej med na obrazkach, tak jsem si musel utirat bradu od slin :D
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama