Přejít na obsah


Fotka

Obtížnost keší


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
122 odpovědí na toto téma

#1 Sykype

Sykype

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 64 příspěvků(y)

Publikováno 08 duben 2014 - 19:35

Hezký večer všem,

zajímal by mě váš názor na určování obtížnosti keší.

 

Na GeoWiki je návod pro určování, který mi připadá naprosto logický:

  • Obtížnost 1 - snadno identifikovatelné skrýše, vhodné pro začátečníky, nepatří sem Multi-Cache.
  • Obtížnost 2 - jednoduchém Multi-Cache, Tradiční Cache se standardním ukrytím
  • Obtížnost 3 - složitější Multi-Cache, všechny keše vyžadující kvalitní domácí přípravu - hlavně Mystery Cache, Tradiční Cache s důmyslným úkrytem
  • Obtížnost 4 - časově náročné cache, obtížné Mystery Cache, super dlouhé Multi-Cache
  • Obtížnost 5 - nejtěžší Mystery Cache

 

Dle mého názoru by tak tradičky měly mít obtížnost mezi 1 - 3, multiny 2 - 4 a mysterky 3 - 5. Dost často se ale setkávám s tím, že mysterky mají obtížnost třeba 1,5 nebo 2, což je podle mě blbost. Takovým hezkým příkladem je např. mysterka "GC2K2QA Strom hojnosti", která má obtížnost 1,5. V tomhle případě jde o naprostý úlet, což mi asi potvrdí každý, kdo tuhle kešku odlovil.

 

Zajímaly by mě proto vaše názory k tomuhle tématu, případně i názor někoho z reviewerů. Předem díky za vaše příspěvky.

 

 

 


  • 0

#2 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 08 duben 2014 - 20:04

Na oficiálních stránkách - http://support.groun...g=kb.page&id=82 - je zase trošku odlišné posuzování. Ono je to ale obojí jen orientační, a u každého autora i subjektivní.

Pokud je třeba mysterka to, že na úvodních souřadnicích spočítáš počet něčeho, a to číslo přičteš k těm souřadnicím, abys získal souřadnice finálky, tak to může být i D1.

Kromě posuzování podle typu cache či délky cesty k cíli se bere v potaz i obtížnost nalezení, takže klidně může být i tradička D5, pokud jde o pověstné hledání jehly v kupce sena, např. falešné šišky na stromě mezi pravými, nanovky v kamínku v hromadě kamení apod.


  • 1

#3 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 08 duben 2014 - 20:41

S tou obtížností je to ošemetný - ve skutečnosti má zobrazit celkovou obtížnost dosažení keše, tedy včetně dostání se k ní (nikoli dle terénu, ale třeba dle luštění - tam není pochyb), ale i délky odlovu nebo náročnosti cesty. Tedy Mnichov-Benátky je jednoznačně O5, ale ten ňouma owner to shodil asi po roce existence na 2, že to je nijak móc schovaná standardka. Což je ovšem špatně.

 

Podobně jako se terén určuje podle "počtu ručiček nožiček k odlovu", mohla by se obtížnost určovat třeba podle:

 

1-zmákneš za chviličku a sám

2-dá to trošku práce, není to na první kouknutí

3-tohle už si užiješ, hodinu tutově, a možná to nedáš

4-tohle může zabrat i den čistýho času a hned tak někdo to nedá, nebo za delší dobu, či s dopomocí

5-hustýýý... trvá to rozhodně dýl než den, možná na to sám nestačíš, a dá to fakt málo lidí.

 

--- to sem si právě vymyslel, aby to shrnulo různý typy obtížnosti (luštění, dýlka, schovávačka...)


  • 6

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#4 KaMo_cz

KaMo_cz

    starej member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 103 příspěvků(y)

Publikováno 08 duben 2014 - 23:48

Hlavně to je krajový. U nás jasná D (to samé T) 2, u vás 3.

Ale pokud za kešema jezdíš, tak ti to nepříjde. Koukneš, jak mají místní laťku a podle toho se překalibruješ v očekávání.

 

K Citeckově stupnici ještě připojit "končetinovou" na terén je celkem jasno, jak by měla být pixla ohodnocená.


  • 0

#5 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2014 - 5:15

Nejlepší je mít zkušenosti, aby bylo s čím porovnávat a pak zdravý rozum. Kombinace obojího pak vytvoří obtížnost keše.


  • 0

#6 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2014 - 6:08

S tou obtížností je to ošemetný - ve skutečnosti má zobrazit celkovou obtížnost dosažení keše, tedy včetně dostání se k ní (nikoli dle terénu, ale třeba dle luštění - tam není pochyb), ale i délky odlovu nebo náročnosti cesty. Tedy Mnichov-Benátky je jednoznačně O5, ale ten ňouma owner to shodil asi po roce existence na 2, že to je nijak móc schovaná standardka. Což je ovšem špatně.

 

Přesně tak, měla by se brát v úvahu i celková obtížnost, ono to může být i jednoduché a s pohodovým terénem ale měla by se brát v úvahu i délka, zejména pokud jde třeba o delší pěší trasy.

Jenže to je těžký, protože jinak to asi vidí mamča s kočárkem a jinak ostřílený "pětkař".


  • 1
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#7 sjirka79

sjirka79

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 82 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2014 - 8:21

Přesně tak, pokud někdo schová nano kešku v lese, tak to vážně může být D5, jen to hvízdne.

Mně se ideální řešení jeví něco podobného, co má opencaching.com - při logování může nastavit kačer i to, kolik podle něj byla obtížnost, terén, velikost a hodnocení. Takže pokud owner v hodnocení uletí, tak se to časem díky ostatním kačerům dostane na reálnou hodnotu.


  • 0

#8 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2014 - 8:49

Já jednou lovil D5 v Polsku. Nanokeš pod lavičkou na nejživější ulici ve městě. A jelikož jsem tam byl ve dne, logoval jsem DNF.


  • 0

#9 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 833 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2014 - 9:03

A opačně - setkal jsem se s ownerem, kterej tvrdil že když je tam hint tak je to D1. Ale i s tím jeho hintem jsem to hledal pěkně dlouho (zmačkaná PETka zasunutá do skály).


  • 0

Používám a doporučuji a:Drake - nejlepší geocachingovou aplikaci pro Android!


#10 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2014 - 9:04

Když jsem udělal první T5 kešku, tak se názory na obtížnost rozdělily prakticky na půl. Nikam se neleze, neslaňuje, akorát se musí přeskočit z masívu na věž. Vzdálenost cca necelé dva metry a výška 25-30 metrů. Pro trénovaného je to hop sem hop tam, pro docela docela záhul(ten pohled dolů je šílenej) a pro zbytek je to nepřekonatelné. Pád bez jištění se nedá přežít, s jištěním si stejně můžeš pěkně namlátit. 


  • 0

#11 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2014 - 9:15

Někdy mám pocit, že i pro některé ostřílené matadory zvyšuje obtížnost minimálně o dvě hvězdičky fakt, že keš se nalézá více než 200m od parkoviště. :D :D :D Nebo to zvyšuje snad terén?

(Viz moje první FTF těsně za hranicemi Prahy  - publikace kolem šestý večer, nález v půl jedenáctý dopoledne druhej den při pohodové nedělní projížďce na kole. Bylo třeba dojít pár set metrů terénem.)


  • 7

#12 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2014 - 9:28

Když jsem udělal první T5 kešku, tak se názory na obtížnost rozdělily prakticky na půl. Nikam se neleze, neslaňuje, akorát se musí přeskočit z masívu na věž. Vzdálenost cca necelé dva metry a výška 25-30 metrů. Pro trénovaného je to hop sem hop tam, pro docela docela záhul(ten pohled dolů je šílenej) a pro zbytek je to nepřekonatelné. Pád bez jištění se nedá přežít, s jištěním si stejně můžeš pěkně namlátit. 

 

Myslím, že většina normálních kačerů není horolezců, takže ti prostě na tu T5 nepůjdou... Na té tvé se rozdělili na půl, protože většina co tam lezla, byla na podobné terény zvyklá... Kdyby ses zeptal normálních kačerů, kteří nechodí na T5-ky, tak bys nejspíše názory měl v trochu jiném poměru :-) A myslím si, že jako T5 je to tak lepší, než aby se někde někdo zabil, kvůli tomu, že je to 4-ka, protože si pár těch, pro které je lezení normální myslí, že je to lehké...

Poslední dobou čím dál častěji loguji DNF na T4 a T4,5, které jsou na stromech, kde první větev je třeba 3-4 metry vysoko, kde to prostě ani ve dvou nedáme, protože na tu větev sotva dosáhneme ze zad druhého, protože slabší větve jsou níž ulámané, nebo je nutné na ten strom "přelézt" ze skály ve 3 metrech, kdy na tu skálu se stejně musí lézt...

Nejsem sebevrah, být to T5, tak neztrácím čas a nelezu tam... Normální T4,5 v pohodě dám, ale proč dělat T4,5 pro milovníka volného lezení, když pro většinu to je čistá T5 a ještě do listingu psát: "Pro většinu je to T5, doporučuji tedy T5-kové vybavení"? Není podobné jednání na palici? Kdo riskuje, ten si může i na T5ku vylézt bez jištění...

 

Někdy mám pocit, že i pro některé ostřílené matadory zvyšuje obtížnost minimálně o dvě hvězdičky fakt, že keš se nalézá více než 200m od parkoviště. :D :D :D Nebo to zvyšuje snad terén?

(Viz moje první FTF těsně za hranicemi Prahy  - publikace kolem šestý večer, nález v půl jedenáctý dopoledne druhej den při pohodové nedělní projížďce na kole. Bylo třeba dojít pár set metrů terénem.)

 

To mi říkej, kde to bylo? U nás je 10 minut po publikaci obsazené FTFko 10 km od města... Pokud je 5 km v lese mimo silnici, tak si připočti dalších 10 minut :-).

A mimochodem - většinou tak 3-4 FTFkaři...

 

Stejně se divím, kolik lidí má u nás volnou pracovní dobu... Ti se mají ;-).

Na druhou stranu hon za FTFky není moc pro mě... Občas se na nějaké podívám, ale je to opravdu zřídka...


  • 0

#13 Nemo02

Nemo02

    Nemo02

  • Members
  • PipPipPip
  • 393 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2014 - 9:32

Když jsem udělal první T5 kešku, tak se názory na obtížnost rozdělily prakticky na půl.

Lepší je dát obtížnost/terén větší než je ve skutečnočnosti. Naopak je to horší.

Trochu mě mrzí, když musím dát DNF kvůli chybějícím 10 cm. Někdy i vím, že bych kešku dostal ven, ale jak bych jí pak vrátil zpátky?


  • 3

#14 Dobesch

Dobesch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 884 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2014 - 9:40

Někdy mám pocit, že i pro některé ostřílené matadory zvyšuje obtížnost minimálně o dvě hvězdičky fakt, že keš se nalézá více než 200m od parkoviště. :D :D :D Nebo to zvyšuje snad terén?

(Viz moje první FTF těsně za hranicemi Prahy  - publikace kolem šestý večer, nález v půl jedenáctý dopoledne druhej den při pohodové nedělní projížďce na kole. Bylo třeba dojít pár set metrů terénem.)

Vzpomnel sem na jedno sve STF -- Multinka par metru od silnice -- prochazka asi na 20 minut, navic kdo se dobre rozhledl na 1 stage mohl sahat pro finalku..... bylo to 30Km od Prahy a to STF sem mel 21 dni po publikaci


  • 1
HTC Desire -- LocusPro + WhereYouGo + Geoquack Nokia 6230i + Evolve Itraxx -- Handy Geocaching a OpenWIG

#15 frettie

frettie

    Frettie

  • Members
  • PipPipPip
  • 620 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2014 - 9:44

Přesně tak, měla by se brát v úvahu i celková obtížnost, ono to může být i jednoduché a s pohodovým terénem ale měla by se brát v úvahu i délka, zejména pokud jde třeba o delší pěší trasy.

Jenže to je těžký, protože jinak to asi vidí mamča s kočárkem a jinak ostřílený "pětkař".

Tak tak, jedna moje keš má poměrně vysokou obtížnost, ač se nemusí nic luštit, vše je vidět na první pohled v běžném formátu, keška je obyč krabička v lese s hintem, ale ... 


  • 1
:)

#16 Sykype

Sykype

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 64 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2014 - 20:40

Určitě je lepší, když se terén nebo obtížnost trošku nadhodnotí, než když je to naopak. Správně ohodnotit terén ale většinou zas takový problém není, i když i to je věc hodně subjektivní. Třeba u nás na Mladoboleslavsku se s tím někteří owneři moc nemažou a terén většinou podhodnocují. Místní je ale většinou znají, takže vědí, co od nich mohou čekat. Pro nováčky nebo kačery z větší dálky je to ale určitě problém.

 

Určení obtížnosti keše je ale podle mě daleko složitější než určení terénu, protože v něm hraje roli spousta faktorů. Kromě typu keše (tradička, mysterka, multina atd.), od kterého by se asi mělo začít, je důležitá velikost keše, místo a provedení úkrytu, složitost luštění, počet stagí, délka trasy ke keši ... Nevím, jestli by hodnocení obtížnosti keše neměli do určité míry korigovat i revírníci, i když je mi jasné, že Ti už teď dost práce. Jak se ale jinak vyvarovat toho, aby mysterka, která má x stagí a délku několik desítek kilometrů, měla obtížnost 1,5?


Tento příspěvek byl upraven od Sykype: 09 duben 2014 - 20:48

  • 1

#17 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2014 - 21:18

Asi nejhorší je to u monotématickejch keší. Matematická, chemická...... Pro ownera většinou brnkačka, pro mě 40 let po střední problém. Nejlepší jsou takové ty cituji: "jednoduchá středoškolská matika - deset rovnic o deseti neznámých ale dá se to excelem a ktomu pár nesrozumitelných slov" a obtížnost 2,5 - 3. Teď jsem sice spatlal několik listingů, ale vystihuje to stav věci. Tady nemám šanci ani s pomocí nápovědy. Docela mě to mrzí, když pak čtu od těch kteří to umí, jaké pěké místo owner vybral, nebo jaká je to vymazlená krabka ......


  • 3

#18 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2014 - 7:33

Jak už jsem zmiňoval, hodnocení obtížnosti je subjektivní, a uvedené návody jsou pouze orientační. Pomoci by mohl betatester, ale i ten nemusí být objektivní, nebo reviewer, ale ani ten nemusí dostat od autora potřebné informace.

Příklad: Lehká keška v lese v pařezu. Ale když je to v členitém terénu v hustém lese s mizerným signálem a pařezů jsou tam desítky, tak je to jiné, než na rovině v řídkém lese s jedním velkým pařezem.

Zkušenost a porovnávání obtížností s již odlovenými keškami tím pádem také moc nepomůže, dobré jsou většinou reakce první lovců, kteří by mohli dát autorovi radu, jak to upravit. Ale u hojně navštěvovaných kešek časem stejně obtížnost nalezení klesá díky geodálnicím a stopám po hledání předchůdců.

 

PS OT: akorát mne štve zvyšování obtížnosti u kešek na exponovaných místech, kde si autor uloží kešku na zamudlené místo, aby se případně mohl bavit pozorováním kolegů snažících se "nenápadně" odlovit. Z D1 tak udělá D3 a ještě chce po lovcích, aby chodili na tak zajímavá místa, jako jsou prostranství mezi paneláky, dětská hřiště či parkoviště před obchodňákem, v noci.


  • 2

#19 jaseztoho

jaseztoho

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2014 - 7:37

Zkušenost a porovnávání obtížností s již odlovenými keškami tím pádem také moc nepomůže...........

 

 

 

Tak to je právě to jediné, co doopravdy pomůže!


Tento příspěvek byl upraven od jaseztoho: 10 duben 2014 - 7:38

  • 0

#20 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2014 - 7:46

Už jsem slyšel o několika keších, kde se přeskakuje díra do pekel. Nikdy bych něco takového nepřeskakoval, ale T5 je tam podle mě na místě. Nejvíc se ale obávám keší T4,5. Dá se to zvládnout bez jištění, ale je to minimálně na pořádné polámání se.

Jinak co se týče obtížnosti, tak nemám rád keše, které se luští různými programy. Keš má D2,5 protože to zvládne každý IT, kterých je mezi kačery skoro polovina. A když se pak náhodou někde setkám s ownerem, a ten mi řekne, že to zkonvertuju v tom a tom, přehodím vektory tam a tam, pak to proženu tím a tím, napíšu si skript a nakonec to zesvětlím, tak mu řeknu, že nemluví jazykem mého kmene a keška tam zůstává svítit dál.

Jenže když takové keši dá D4, tak se do něj spousta lidí pustí, že je to brnkačka a nadhodnocená keš. Takže je to neřešitelné.


  • 3




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama