Přejít na obsah


Fotka

Obtížnost keší


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
122 odpovědí na toto téma

#61 sjirka79

sjirka79

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 82 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 10:31

Neumím plavat, tak mě vadí keše na ostrovech uprostřed rybníků! To musíte opravdu vlézt na každý větší kámen uprostřed vody?

A já zas tlustý prsty, tak nemám rád mikrovky :D :D :D


  • 0

#62 Dobesch

Dobesch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 884 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 11:13

Co micro, ale motat nenapadne nano logbooky.  :lol:


  • 2
HTC Desire -- LocusPro + WhereYouGo + Geoquack Nokia 6230i + Evolve Itraxx -- Handy Geocaching a OpenWIG

#63 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 11:16

Neumím plavat, tak mě vadí keše na ostrovech uprostřed rybníků! To musíte opravdu vlézt na každý větší kámen uprostřed vody?

Já taky ne, ale už jsem jich pár odlovil. Musíš si holt počkat, až rybník zamrzne nebo vychne popř. ho vypustí. Ale k tématu. Na tomto případě je vidět, že obtížnosti se mohou měnit. Takže co je v létě třeba D3/T5 (keška v zemi na ostrově zarostlém kopřivami), v zimě to může být pohodová D1,5/T1,5 - voda zamrzne, kopřivy uschnou a hledá se snadno. Ledaže by to autor na zimu disabloval, ale o tom je jiné vlákno.


  • 0

#64 sjirka79

sjirka79

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 82 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 12:45

On není až takový problém, jestli je keš D/T 1,5 nebo 2,5, ale u stupňů 4/5

Nikdo nebrání ownerovi, aby to popsal slovně - např. "bez horolezeckého vybavení nedostupná" nebo "není nutné speciální vybavení, ale doporučuji jen fyzicky zdatným jedincům - pokud máte problémy se závratěmi, vyněte se jí"

A je to - a pak je jedno, jaké jsou krajové zvyky a jestli to bude 4 nebo 4,5 nebo 5

Prostě přečtu a buď na to mám, nebo tam nelezu... a hotovo


  • 0

#65 Alf Gang

Alf Gang

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 864 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 13:15

Smrk napsal/a 11 Dub 2014 - 11:28:

Neumím plavat, tak mě vadí keše na ostrovech uprostřed rybníků! To musíte opravdu vlézt na každý větší kámen uprostřed vody?

Taky plavat neumím, tak jsme si koupili nafukovací člun. Odlovili jsme s ním DVĚ kešky... To se vyplatí, ne?  :D


Tento příspěvek byl upraven od Alf Gang: 11 duben 2014 - 14:33

  • 1
Sony Xperia Z3 Compact - mobil, na který se při lovu kešek můžu spolehnout :-)<p>

#66 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 13:54

A já zas tlustý prsty, tak nemám rád mikrovky :D :D :D

Tak to se ti hluboce omlouvám, jdu koupit barel :-D


  • 1

#67 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 14:00

Možná by stálo za to napsat do GS, aby udělali deset hvězdiček, aby se to lépe hodnotilo :-) Taky jsem už ulovil keše, které byly nadhodnocené i podhodnocené, ale naprostá většina je ok, takže je to ve statistické odchylce.


  • 0

#68 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 14:11

Taky plavat neumím, tak jsme si koupili nafukovací člun. Odlovili jsme s ním DVĚ kešky... To se vyplatí, ne?  :D

Ja si taky pořídil člun, se kterým jsem odlovil pár vodních kešek, ale taky jsem si užil sjetí několika řek,..... a raděj nekoukam, kolik mi zmizelo v lezeckém T5 vybavení


  • 0

#69 sjirka79

sjirka79

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 82 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 15:55

Tak to se ti hluboce omlouvám, jdu koupit barel :-D

No konečně někdo rozumnej... pokud neskončím v něm na dně Orlíku :D :D

 

A jinak s tou obtížností je podle mě fakt nejplepší přidat slovní popis a nikdo nemůže šťourat...


  • 1

#70 Musky

Musky

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 70 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 21:04

Já terén 4,5 až 5 už rok si přečtu listing a pár logů a skoro u všech stejně ignoruji keš, protože nemám lezeckou a potapěčskou výbavu, člun také nemám (ale to by se dalo určitě s někým domluvit). Nemám ani vybavení na noční u Žebráka a je mi to úplně jedno. Například o Leze po Železe u Berouna vím dlouho a vím že ji nedám, byl jsem si i na druhou stage podívat když jsem šel okolo na jinou. Také jsem zkusil Plešivec 1 u Koněprus, ale dostal jsem se jen na první větev, druhá je už na mě vysoko. Radši si připravím méně náročné než se nervovat že nemůžu něco odlovit. Kanálovky jsem nedělal ale zatím jsem neměl přiležitost, nevím jestli nějakou odlovím, zatím nevidím problém. Trochu OT: mám radši lesní a jiné co jsou mimo frekventovaná místa, ty nemám rád, protože tam musím většinou vícekrát. Nemám také rád lidi co nejdou po cestě ale radši přímo za šipkou, už jsem se s několika setkal.


  • 0

#71 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 900 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 23:15

Nekdy se az ptam.  "Proc lidi k prekonavani samasebe potrebuji ten geocaching?" :P

Protože vlastní ksicht si bez zrcadla nebo alespoň louže vody neprohlídnou. 

 

Okolo Řípu má těch přestřelených 5, protože tehdy byla široko daleko jediná svého druhu a jaksi nebylo s čím pořádně srovnávat. Ale fakt je, že už tehdy mi to přišlo od autorů drobet nadsazené. 

 

Sám jsem jednou řešil takové terénní dilema. Finálka dostupná buď direttissimou vyštracháním se po stráni/skále tak za 3,5+ neboz druhé strany několikasetmetrovou oklikou vede sjízdná cesta 1,5, když započtu celkovou délku tak 2. Druhá varianta není na první pohled intuitivní a teď co jsem měl dát do listingu. Zvolil jsem tedy pro jistotu vyšší z obou T a ještě doplnil poznámku o možném pohodlnějším, byť delším, dojití k cíli. Nebo, jak píše MikiHamza, ty sezonní aspekty, kdy mi na jiné keši dle stavu vegetace a srážkových poměrů osciluje terén mezi 2- a 3. Opět alespoň trochu ozřejmeno poznámkou v listingu. Prostě myslím, že u tradiček a multin v pádě pochybností lépe maličko přestřelit. Když budou hledači připravení a ukáže se to pro ně lehčí, nic hrozného se nestane, spíš budou potěšeni, že to nebylo tak hrozné a že to zvládli levou zadní. V opačném případě, když hledači v terénu narazí na obtíže, se kterými nepočítali, by asi výsledná odezva tak kladná nebyla.

 

U mysterek toho typu "hádej jaké barvy mám dneska spodní prádlo" je to ještě složitější, protože od proponovaných hvězdiček D se odvíjí sama vůle lidí pustit se do ní a to, jakých postupů a nasazení se rozhodnou použít. Čili když přestřelíte, budou tam lidi hledat složitosti a lámat si hlavu postupy, které vůbec použity nejsou, nebo se dokonce zaleknou do úlohy pustit. Když podceníte, máte na svědomí mrhání časem lidí, pro něž by to vhodná investice nebyla, ale kteří se nechali zlákat do něčeho, na co jejich možnosti (tím nemyslím ani tak intelekt či znalosti, ale ochotu obětovat tomu ten čas) nestačí. Opravdu nesnadná rada. U těch typu "vygoogluj odpovědi na tohle a tohle" či "nauč se tamhleto", kde zadání samo o své vlastní obtížnosti něco vypovídá, a potenciální řešitel dokáže své schopnosti vůči tomu posoudit, je to přece jen jednodušší, tam výše naznačené mírné nadhodnocení nic moc pokazit nemůže. 

 

Přiznám se, od jisté doby jsem vůči mysterkám od D3 výš dost skeptický. Pokud je nemám přímo kolem HC nebo mě nějak tematicky neoslovují, odmítám už do nich čas investovat. Ono je to hezké, poprat se jeden či několik večerů s D4 či 4,5, jenže co pak s výsledkem? Kdo mi zaručí, že na mě ta keš rok tři pět či víc počká, než budu mít zrovna nějakou výpravu kolem ní? Mám zabíjet čas něčím, co s nadpoloviční pravděpodobností skončí v archivu dřív, než se k odlovu dostanu? Odpověděl jsem si že ne. A tak závidím těm Severoangličanům, protože mít do zásoby vyřešená cizí města (a že ta naše jsou pro geoturistu noční můra) prostě už není v mých silách. Před pár dny jsem byl na skok v Brně a byl rád za tři tradičky, o moc víc ad hoc z večera na ráno nepřipravím. Takže ano, kdo chce rozsévat mysterky, ať rozsévá, ale musí počíta s tím, že spousta kačerů zdaleka mu z výše nastíněných důvodů o nich prostě zahlasuje nohama. 

 

P.S. ad Alf Gang: Já si pořídil nafukovací člun a odlovil jím za několik let už 0 (slovy NULA) keší. To se teprv vyplatí! :D :D


Tento příspěvek byl upraven od Toniczech: 11 duben 2014 - 23:30

  • 6

#72 Taddeo

Taddeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 192 příspěvků(y)

Publikováno 15 duben 2014 - 19:57

To mi připomíná PM GC21QBT, pominu fakt, že rybník je teď vypuštěn, ale většina lidí si to dala v zimě, kdy stačilo počkat, až pořádně zamrzne... no já si šel v létě okolo a tak jsem si tam doplaval, na ty nevěřícný pohledy turistů/rybářů u Konopiště nezapomenu (s tou tužkou v puse jsem byl jak aportující pes) :D Opravdu bych jí nedával T4,5 - těch pár metrů snad musí dát i průměrný plavec.

 

Každopádně je mi milejší si tyto a podobné kešky dát tím "klasickým" a původně zamýšleným způsobem, než to nějak občůrávat. Prostě si to více užiju.


  • 2

Taddeo.png


#73 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 15 duben 2014 - 21:08

Umím zacházet s lanem, umím vylézt na skálu a nemám rád stromovky. Přesněji, vylézt na strom, třeba se u toho jistit to určitě ano. Nahazovat větve a pak šplhat po laně, to mě nebaví, ale ostatním to přeju. Když mi o to jde moc, tak si přinesu žebřík a vylezu tam. Dal jsem tak i most v Braníku. :-) Co se týká nějakých ulomených větviček, asi bych nebyl tak choulostivej. Mám dvě kešky, kde se musí lézt na stromy, oba za celou dobu existence kešky prakticky nemají poškození. Jakýkoliv správce lesa, lesák a ostatní lesní lidé se s tím vůbec nese..... Potřebuje posed, tak natluče do dvou stromů 300 mm hřeby, ořeže větve a pohoda, tady u nás v Modřanech se rozhodli, že akát je náletová dřevina, tak vykáceli nejkrásnější stromy, nechali tam metrové !!!!! pařezy, odvezli kmeny a zbytek tam zůstal na hromadách. Tím neříkám, že chovat se jak hovado je správné, ale nepřehánět to ani na druhou stranu.


  • 0

#74 frettie

frettie

    Frettie

  • Members
  • PipPipPip
  • 620 příspěvků(y)

Publikováno 15 duben 2014 - 21:43

Tak jsem se na ten New York podíval a jsem rád, že jsme tam, kde jsme. Mraky tradiček, často seřazené do řad podle ulic, sem tam duch.

Zrovna v New Yorku ty keše nejsou špatný, nakonec jsem tam loupl jen jednu vybranou, ale byla na výborným místě a moc pěkná. A co jsem zkoumal, tak i ostatní by měly být ok. 

 

Naopak Florida, nebe a dudy, děs a bída.


  • 0
:)

#75 Sykype

Sykype

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 64 příspěvků(y)

Publikováno 20 duben 2014 - 7:23

Díky za všechny ohlasy. Bohužel jsem se ale nic moc nového ohledně určování obtížnosti keší nedozvěděl. Spousta odpovědí byla k určení terénu, kde ale žádný větší problém nevidím. U určování obtížnosti keše mi ale připadá, že spousta lidí neurčuje obtížnost napříč všemi druhy keší, ale zvlášť pro tradičky, mysterky atd. A to je přece blbost. Obtížnost 1, která je u nejjednodušších tradiček, přece nemůže být i u mysterky. Pokud budou mít obě obdobný způsob ukrytí, tak u mysterky navyšuje obtížnost ještě samotná šifra, ze které musím získat souřadnice. A i kdyby šifra byla úplně primitivní, tak oproti tradičce musím prostě udělat něco navíc, takže obtížnost musí být vyšší.

ještě malá poznámka k mysterkám. Někdo kdysi někde napsal, že dobrá mysterka je taková, která má jednoznačné řešení. U spousty mysterek ale toto postrádám. Spíše se mi zdá, že se spousta ownerů předhání v co největší obtížnosti. Vymyslet extrémně složitou mysterku nebo dokonce neprolomitelnou, kde člověk může maximálně tak hádat, co se ownerovi honilo po 15 pivech v hlavě, podle mě není žádný problém. Ale s geokešingem, kde prvotním záměrem bylo přivedení na zajímavé místo s keší, to už má společného jen pramálo.
  • 3

#76 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 900 příspěvků(y)

Publikováno 20 duben 2014 - 8:56

Dovolím si s prvním odstavcem nesouhlasit a zastávat názor, že každý typ keší má svoje specifika, k nimž při stanovování D přihlížet. On je opravdu rozdíl, protože u tradičky hodnotíš jen dohledání, to ti dělá 100 % jejího D. U multi už tu k tomu přistupuje náročnost získávání indicií (je jistě rozdíl v jednoduchodsti mezi odečtením čísla na trafu a spočítáním počtu oken členitě nepřehledné fasády zámku). No a u mysterky řešení, přičemž kolik % váhy při skladbě D dáš těm přípravným fázím a kolik dohledání, to už záleží na tobě. Já se kloním k tomu u mysterek možná i větší část D dávat na to luštění, protiože je to asi ta podstatnější část informace pro rozhodování zda a jak se danou keší zabývat. I když se v nějakém tom návodu operuje se základní hodnotou 1,5, zastávám disentní názor - podle mě může (při použití 1-1,5 úkrytu) klidně existovat i mysterka obtížnosti čistá 1, tedy taková, kde je řešení očividné, pro běžného člověka bez pochybností a v řádu vteřin (třeba je mysterka jen proto, že z nějakého důvodu autor chce odstrašovat lisi otazníkem, ale souřadnice napíše do listingu, nebo úloha obtížností na úrovni antispamové ochrany "kolik je pět a sedm?"; z mého hlediska do téhle kategorie zadání spadá kupř. i nějaké ta Vozíčkářská v Praze s otázkami na téma jak se zachovat "když potkáme vozíčkáře" atp. atd.). 

 

Naopak pod druhý odstavec se ti klidně podepíšu. Není umění zorganizovat mysterku, která z lidí neučených i učených udělá pitomce rovným dílem. Chceme rozdávat pocit méněcennosti po hrstech? Tak směle do tvorby takových! Ale opravdové umění a o dost vzácnější zjev je udělat mysterku, která co největší počet lidí, pokud možno i mimo daný obor,dokáže pobavit, poučit a ještě jim dát pocit intelektuálního vítězství. Ze své zkušenosti bych dal za všechny coby vzor computerovou sérii, kterou pro nás vytvořil PaBa. To jsou mysterky té druhé skupiny... 


Tento příspěvek byl upraven od Toniczech: 20 duben 2014 - 9:03

  • 1

#77 Nekra

Nekra

    Nekra

  • Members
  • PipPipPip
  • 182 příspěvků(y)

Publikováno 20 duben 2014 - 9:00

No, tak s posledním Sykypovým příspěvkem si dovoluju nesouhlasit. To, že lidé (teda asi ne všichni, ale část) určují obtížnost v závislosti na druhu (typu) keše a ne napříč všemi druhy, není úplná blbost. Třeba u mysterky - u mysterek je obvyklé, že se v nich něco luští - to, že se tam něco luští (ve většině případů tomu tak je), ti říká už sama ta ikona tý mysterky - a ta obtížnost často značí právě tu obtížnost luštění - takže 1=primitivní luštění, 5=super hardcore luštění. I když někdy taky může značit obtížnost hledání po vyluštění, jak psal Yaro.SH .

Když uvidím na mapě mytsreku, tak čekám, že se něco bude luštit, když multinu, připravuju se na to, že to bude mít stage (nejméně jednu), když je to letterbox, čekám něco podobného jako multinu, ale s razítkem na konci.

 

Lovil jsem třeba multinu 1/1 a opravdu si jednodušší multinu už snad ani představit nedovedu. Byla opravdu jednoduchá.

Proč by se měla stupnice pro jiné než tradiční keše zúžit, když část informace o tom, co lovce čeká, nese už samotný typ keše?

K tomu zúžení - pokud by byla nějaká nepsaná "dohoda", že mysterka a multina mohou mít obtížnost nejméně 2, tak autor má k hodnocení obtížnosti menší manévrovací prostor: u tradičky by to bylo 1-5, tj. výběr z 9 různých obtížnostních stupňů.

Autoři mysterek a multin by měli manévrovací prostor pouze na 7 stupních (2-5), protože mysterka by přece nemohla mít obtížnost 1. Taková užší škála by nesla pro lovce menší informaci - protože některé keše, které by na 9ti stupňové škále měly různá hodnocení obtížnosti, by tady spadly pod jedno hodnocení. Proč by měl mít autor užší škálu k označení obtížnosti, jen proto, že nezakládá tradičku, ale mysterku nebo multinu? To si myslím, že nedává smysl.

 

Jinak samozřejmě i v rámci jednoho typu keše se lidé na obtížnosti ne vždy shodnou. S terénem taky.

Jak psal lubbez, nejhůře se ohodnocují luštěním tématicky zaměřené mysterky. Když se to dá moc nízko, lidé nezběhlí v problematice budou nadávat. Když se to dá moc vysoko, můžou zas nadávat ti, pro které to bude jednoduché.

 

Jestli chceš zakládat keš, tak se na zakládání doporučuje betatest - betatester by ti s tím mohl poradit, jak mu to připadá obtížné. Jestli chce pouze získat informace, co pod danou obtížností keše (daného typu) tak očekávat, tak se to může odvíjet i od lokality a příslušného ownera (někteří owneři třeba spíš nadhodnocují, jiní spíš podhodnocují - ale to je zas pohled každého lovce), ale nejvíc ti asi dají praktické zkušenosti - časem více okoukáš, které keše owneři jakou obtížností značí a víc se vyznáš v tom, co od keše před rozkliknutím podle hvězdiček čekat.


Tento příspěvek byl upraven od Nekra: 20 duben 2014 - 9:08

  • 6
NEPOSÍLEJTE MI BONUSOVÉ ČÍSLO, KTERÉ JSEM SI ZAPOMNĚL OPSAT Z KEŠE (PLATÍ PRO KTEROUKOLIV KEŠ!)
--------------------------------------------
Nehodlám ustupovat prudičům snažícím se mne donutit k prolinkování profilů. Teprve neprolinkovaný profil nevyskytující se na geocaching.com jsem ochoten považovat za anonymní.
--------------------------------------------
Neexistuje špatná keš. Existují jen chyby a/nebo špatná rozhodnutí, která dělám já jakožto lovec.
-----------------------------------------------------
Nejhorší chyba je ta, ze které se mohou poučit akorát ostatní.
-----------------------------------------------------
Jít Tě lovit, ale kdež,
nejsi Waymark ani Keš
a taky nemáš číslo Trackovací,
tak proč si dávat s Tvým odlovem práci.

#78 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 450 příspěvků(y)

Publikováno 20 duben 2014 - 9:34

...

Proč by se měla stupnice pro jiné než tradiční keše zúžit, když část informace o tom, co lovce čeká, nese už samotný typ keše?

...

To si nikdo nevymyslel, takhle to dříve bývalo přímo napsáno v manuálu na geocaching.com

T: >=1

M: >=1.5

U: >=2


  • 1

#79 Sykype

Sykype

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 64 příspěvků(y)

Publikováno 20 duben 2014 - 19:36

Jak psal dr. Vota, nejde o můj výmysl. Třeba na GeoWiki je výslovně napsáno, že multiny nepatří do obtížnosti 1. S geokešingem jsem začal zhruba před rokem, takže zas tolik zkušeností nemám, ale pár kešek jsem už odlovil. Mnohokrát jsem se ale už setkal s hodnocením obtížnosti keší, které podle mě vůbec neodpovídalo realitě. Proto jsem také tohle vlákno založil. V kostce řečeno, připadá mi, že ve stanovení obtížnosti panuje trošku chaos. Pak se ale člověk nemůže divit, že narazí na mysterku, která má obtížnost 1,5. Přitom získání souřadnic zabere několik hodin (při použití standardního postupu), keš má víc jak deset stagí a její délka je několik desítek kilometrů.  A podotýkám, že tu kešku nevytvořil začátečník s pár nálezy, ale owner, jehož věhlas daleko přesahuje hranice našeho okresu. No nic, necháme to asi koňovi, ten má větší hlavu :).


  • 1

#80 Smogeo

Smogeo

    Pozorr, troll!

  • Members
  • PipPipPip
  • 499 příspěvků(y)

Publikováno 20 duben 2014 - 19:42

Kdyby se ti povedlo D1-multiny a D1-mysterky vymítit, asi by tě neměli rádi vybarvovači všelisjakejch D/T tabulek.


  • 2
> Body nesmrdí <
Nepřijímám notifikace.Nebudu lítat jak Groundspeak pískne.




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama