Přejít na obsah


Fotka

Obtížnost keší


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
122 odpovědí na toto téma

#101 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 11:02

Čemu tím poslouží?

 

Druhé straně?


  • 2
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#102 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 11:26

Předpokládám, že jde o D obtížnost. Najít místo eventu nebývá těžké. T snad se ještě nastavit dá. Nebo ne?


  • 0

#103 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 11:27

Teď se tu pletou dvě věci. Povinná D1* u eventů platí už přes rok. Novinkou je povinná D1* u CITO - a tam to smysl nedává.


  • 1

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#104 Sven Gumby

Sven Gumby

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 323 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 11:48

Ono zase... Najít event nebo CITO by opravdu mělo být snadné. Fyzická námaha se snad do obtížnosti keší nezapočítává. Když bude tradička na horském vrcholu (pouze pěšky dostupném) jako jasně označené neukrytá bedna, taky bude mít D1.

<subjektivně>Ostatně, event není cache, honit nějaké tabulky eventama je pochybné.</subjektivně>


  • 2

#105 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 12:02

A CITO není event. A je dobré dát vědět, jestli se kačeři projdou rozkvetlým mokřadem a budou sbírat poházené PETky nebo budou v prašném uzavřeném podzemí tahat suť. Terén v obou případech může být stejný.

 

Tady nejde vůbec o nějaké tabulky.


  • 1

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#106 Sven Gumby

Sven Gumby

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 323 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 13:46

Takže do obtížnosti keší se počítá fyzická námaha?


  • 0

#107 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 13:52

A CITO není event. A je dobré dát vědět, jestli se kačeři projdou rozkvetlým mokřadem a budou sbírat poházené PETky nebo budou v prašném uzavřeném podzemí tahat suť. Terén v obou případech může být stejný.

 

Tady nejde vůbec o nějaké tabulky.


Nebejvá tohle napsaný v listingu?  ;)


  • 1

#108 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 14:25

Bejvá. Jenže jsou lidi, kteří si rychlý filtr udělají hned v seznamu na základě hvězdiček. Teď poznají <dosaďte své oblíbené synonymum pro nic>.


  • 0

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#109 Sven Gumby

Sven Gumby

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 323 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 14:30

Opakuji. Takže do obtížnosti keší se počítá fyzická námaha?


  • 0

#110 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 14:32

A CITO není event. A je dobré dát vědět, jestli se kačeři projdou rozkvetlým mokřadem a budou sbírat poházené PETky nebo budou v prašném uzavřeném podzemí tahat suť. Terén v obou případech může být stejný.

 

Tady nejde vůbec o nějaké tabulky.

Znám lidi, co se přijdou na CITO jen vyfotit s kontejnerem.


Opakuji. Takže do obtížnosti keší se počítá fyzická námaha?

Mě je úplně jedno, co se tam počítá. Buď se chci účastnit nebo nechci.


  • 0

#111 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 14:34

Opakuji. Takže do obtížnosti keší se počítá fyzická námaha?

 

Co je to za otázku? Proč do debaty o CITO pleteš keše? Byl jsi na nějakém CITO? (Vím, byl, kouknul jsem se.) Pracoval jsi tam? Bylo to obtížné nebo brnkačka?


  • 1

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#112 Sven Gumby

Sven Gumby

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 323 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 15:16

Na profilu mám mezi nálezy tradiční keše, multiny, mysterky, ale i eventy a CITO. Proto jsem si dovolil toto vše zahrnout pod jeden pojem "keše".

Co říkají pravidla o obtížnosti? Je rozdílné hodnocení obtížnosti u krabiček, virtuálních keší a eventů a CITO?


Tento příspěvek byl upraven od Sven Gumby: 23 únor 2018 - 15:16

  • 0

#113 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 15:39

Teď už ano. Eventy a CITO mají povinně D1*.

 

A vzdávám debatu, točíme se v kruhu a nikam to nevede.


  • 0

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#114 Libor.29

Libor.29

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 289 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 16:00

Treba mne je uplne jedno jake D/T maji eventy a CITO eventy. Spis mne zajima jejich napln a termin. Podle toho si nasledne vybiram jestli se mohu a chci zucastnit.


  • 2

#115 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 16:37

Mno, hvězdičky u eventů neřeším, buď se chci podle programu zúčastnit nebo ne, ale je fakt, že jsem byla na eventu, kde D=1 bylo dost podivné. Šlo o tajný geozávod v Brdech, kde se na každé stagi luštilo o sto šest a předpokládala bych D 5. Na druhou stranu si pamatuji, jak se s hvězdičkami u eventů dřív žonglovalo a tak chápu opatření - jen si myslím, že pokud jde o event s několika šiframi nutnými k postupu, měl by se posuzovat jinak než když se někde sejdeme na pokec nebo pozorování Perseidů. Mám pocit, že se s vaničkou vylilo i dítě - D1 u všech eventů prostě neodpovídá realitě.


  • 1

#116 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 17:02

No jo, ale event si může zalogovat ten, kdo se dostaví na souřadnice. Takže nález eventu je D1. Že je to blbost, je jasné.

Někdy se to řeší terénem, třeba teď na zimním sjezdu řeky byly výchozí souřadnice v řece. Přesto se jednomu povedlo zalogovat bez lodě.

Abych to upřesnil, nebyl to podvodník, vlezl do řeky a došel na souřadnice se zalogovat.


Tento příspěvek byl upraven od mpik: 23 únor 2018 - 18:21

  • 0

#117 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 17:57

To už se tady řešilo mnohokrát a nemá to žádné uspokojivé řešení.

 

Někomu holt není blbý si zalogovat keš, kterou nenašel, stejně jako si zalogovat event, u kterého se nezúčastnil programu. U těch eventů to je ovšem posvěceno shora, takže se s tím nedá nic dělat. A protože CITO je taky event, tak to teď „logicky“ rozšířili i na ně.

 

Jak už říkal Cimrman: „Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.“


  • 1
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#118 Čtyřhranka

Čtyřhranka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 53 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 18:06

Vnímám celou věc tak, že účelem eventu je setkání kačerů a účelem CITa je práce.
Pokud by o práci na CITu nešlo, byl by odpovídajícím typem obyčejný event. Celkem tedy chápu (i když ji úplně neschvaluji) logiku plošné klasifikace eventů obtížností D1, neboť účelem je zúčastnit se setkání, což je snadné, a doprovodný program je dobrovolným zpestřením. Pokud se ale kačer přihlásí na CITO, očekávala bych, že kvůli zájmu o obecně prospěšnou činnost, a že na místě tedy bude pracovat. Kdyby nic dělat nechtěl, nevidím důvod, proč by ho mělo CITO vůbec zajímat. Účelem tedy není primárně setkání, ale něco udělat.

Obtížnost u CITa jsem pocitově brala především jako ukazatele obtížnosti práce. Ano, může jít o fyzickou námahu (způsobenou jinými faktory, než terénem), ale i o odbornost práce, její nebezpečnost nebo nutnost vlastního vybavení.

Příklady:

Obtížnost práce: pořádali jsme CITO, na němž se kopala zanesená třecí tůň pro ohrožené druhy ryb. Byla to fyzicky těžká a velmi vyčerpávající práce v hlubokém bahně, pracovalo se rýči, lopatami, krumpáči. To rozhodně není práce pro každého a hvězdičky to jasně dávaly všem najevo.

Riziko práce: prořezy křovin, kácení stromů nebo senoseče, tam všude je zvýšené nebezpečí kvůli ostrému nářadí (pily, sekery, zahradní nůžky...). Rizikem také může být práce u velkého ohně, ve kterém se pálí výmladky. Já osobně jsem jednou přišla u takové vatry o nezanedbatelnou část vlasů (!).

Odbornost práce: mnohdy je nezbytné, aby na CITu byla asistence odborníka z AOPK nebo správy CHKO, který účastníkům vysvětlí (a následně na ně dohlédne), jak práci provést bez poškození okolí: např. na začátku proběhne krátké zaškolení, jak poznat chráněné rostliny, jak sázet různé druhy stromů, jak správně postavit oplocenku, jak pracovat s nářadím, atd. Od účastníka se tedy očekává, že problematiku dané práce buď zná, nebo je schopný se ji na místě naučit.


Tím, že GS plošně odstranil rozlišování obtížnosti u CITO eventů, všechny tyhle rozdíly smazal a v podstatě tím legitimoval přístup, že je možné si přijít na CITO pouze pro bod. Když to vyženeme do extrému, lze si představit situaci, kdy si na souřadnice stoupne dvacet lidí, vyfotí se a na patě se otočí čelem vzad. Nikdo neudělá nic, ale všichni mají bod, a je to tak úplně v pořádku. A pak je nabíledni otázka: jaký má potom takové CITO smysl?

Jistě, všechny tyto aspekty, které jsem vyjmenovala, lze slovně vysvětlit v listingu (což by owner stejně měl udělat), ale k čemu potom hvězdičkové hodnocení obtížnosti je? Při tomto směřování bychom se v extrému mohli příště dopracovat například k tomu, že ani mysterky žádné hvězdičky nepotřebují, protože přece stačí najít samotnou keš, nikoli ji luštit. Tak jaképak hvězdičky obtížnosti luštění?


Ani já si nevybírám CITa podle D/T, ale podle náplně práce. Přesto mě však tento přístup GS mrzí, neboť ho shledávám popírajícím samotnou podstatu CITO eventů.

Tento příspěvek byl upraven od Čtyřhranka: 23 únor 2018 - 18:15

  • 12

#119 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 18:12

Přesto mě však tento přístup GS mrzí, neboť ho shledávám popírajícím samotnou podstatu CITO eventů.

 

Řekl bych, že přístup GS poslední dobou popírá samu podstatu nejen CITO.


  • 3
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#120 KaMo_cz

KaMo_cz

    starej member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 103 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 18:39

4H: ... Přesto mě však tento přístup GS mrzí, neboť ho shledávám popírajícím samotnou podstatu CITO eventů.

 

Jo holka, když jsem tady podobně psal před cca 2 lety ohledně eventů, tak to skončilo permanentní moderací. Ano, šel jsem tvrdě proti moderátorovi, který (tenkrát) hlásal, že ze zásady na žádný event nechodí ani neorganizuje a proti několika teoretikům, kteří slepě věřili v neomylnost Alexe. Výsledek plácání po ramenou je zde, přitom např. eventy D>1 lze stále zakládat (GS to NEzrušil ani NEzakázal), jen ne v tomto rybníčku ;)

 

 

PS: mod / pepa - je ta moderace stále nutná, když se zde ukážu jednou za 2 měsíce?

 

//tomy.22. - je, máš ji ode mě a určitě to nemáš za to, co popisuješ


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama