Přejít na obsah


Fotka

samostatná GPS vs. chytrý telefon


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
70 odpovědí na toto téma

#1 Bery-drchkov

Bery-drchkov

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2014 - 12:53

Ahoj, odešel mi bohužel chytrý telefon a používám teď na geocaching starou modrou černobílou GPS Garmin Legend, ale je strašně nepřehledná a nepřesná, tak bych si chtěl koupit něco nového. Co myslíte, že je lepší? Radši zainvestovat do nějaké lepší GPS, nebo si jen koupit nějaký nový chytrý telefon? Někdo říká, že je dnes samostatná GPS přežitek - jen přístroj navíc. A někdo zas říká, že se chytrý telefon nemůže samostatné GPS vyrovnat. Díky za rady.:)


  • 0

#2 Hickos

Hickos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 482 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2014 - 13:21

Mám a používám obojí. Garmin Oregon 300 (sice starší, ale furt dobrý kousek) a Xperia Z1. I když má Z1 výbornou výdrž vůči většině androidích mobilů, celodenní intenzivní kešování (tj. Locus, GPS, data, popř. WIG) nedá. Oregon v pohodě (pokud nejsou staré nebo málokapacitní baterky). Pro mně tedy - jednodenní výlety, popř. dovolená, kde není problém večer či v noci znovu nabít telefón - vystačím s mobilem a nemusím tahat přístroj navíc, víkend či více dnů mimo civilizaci - Oregon. K mobilu se sice dá tahat nabíjecí akumulátor, ale je to víc, než náhradní pár baterií k Oregonu. To vše ovšem platí, pokud je mobil "zodolněný" (Z1 má odolnost vůči vodě, prachu, menším nárazům) - pokud by nebyl, tak o něm do přírody ani neuvažuju.


  • 0
Don't panic!

#3 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2014 - 13:22

Já osobně nedám dopustit na samostatnou GPS. Mám 3 roky starý HTC Desire HD, kde baterka vydrží s GPSkou pár hodin a často se mi ztrácí GPS signál, takže i přestože bych mohl používat telefon, používám hlavně GPS a zároveň i ten telefon pro práci s listingy, ovšem 90% bez GPS. Teď se chystám koupit novou GPS... 

Ale třeba u novějších telefonů mohou být lepší s delší výdrží, takže hodně je o modelu mobilu a o zvyku...


  • 0

#4 Dan Škareda

Dan Škareda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 266 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2014 - 13:46

To máš těžko, každý ti bude radit něco jiného, protože každý loví jinak. A vůbec není směrodatný počet odlovených keší - právě pro různé nároky, způsob i styl lovení. Mobil má výhodu on-line připojení, logy, aktuální stav keší, žádné připravování předem (pokud je signál). Signál se mi neztrácí a mobil vydrží i půlden (chodím podle šipky) - samozřejmě nikoliv trvalého svícení, občas zaměřím a intenzivně podle něj jdu jen poblíž finálky. A i kdybys neměl on-line data ani signál, pořád se dá lovit vkládáním souřadnic. Navigace je odolnější a déle vydrží, ale musíš si do ní chystat aktuální stav keší. Mobil se dvěma náhradními bateriemi či usb nabíječem z číny za dvacku (čili zapojit to pro provoz mobilu na tužkové baterie) nevýhodu slabé výdrže baterie odstraní. Z čehož ti dojde, že jsem příznivcem on-line řešení lovu hlavně proto, že na mobilu hned rozepisuji i logy, dokud jsou dojmy čerstvé. Na druhou stranu navigace nezklame a víc vydrží, ale mi nesedí její off-line řešení. Prostě co člověk, to názor... Ale dost možná je můj názor daný tím, že používám specifické řešení - BT GPS modul + chytrý telefon. Čímž dosahuji vysokou přesnost i spolehlivost signálu a neubírá mi to baterii v mobilu (a ještě mi to i zapisuje prošlou trasu, čímž později vždy otaguji fotky).


Tento příspěvek byl upraven od Dan Skareda: 13 duben 2014 - 14:43

  • 0

#5 hlavsic

hlavsic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2014 - 14:19

Ja používám Oregon 600 a data do nej sypu z GeoGetu! Vzhledem k tomu, ze na volání mam iPhone5, tak aspoň pro mě ideální volba. Třeba včera v dešti bych s iPhonem moc nenašel....
  • 0

:ph34r:  Google Pixel 7 PRO + Android 14 - GeoGet - Locus Map - Garmin fenix 7X PRO Sapphire Solar   :ph34r:

 

hlavsic.png

 

 


#6 Mufa

Mufa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 410 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2014 - 14:33

Mám obojí, nově teď mobil (HTC), 3 roky jsem používala jen GPS Oregon 450. Nepoužívám ale internet v terénu.

Výhoda GPS: je mnohem přesnější, výdrž baterie, můžeš s ní třísknout o zem a nic se neděje.

Nevýhoda GPS: umí sice wherigo, ale nezobrazuje zóny, což někdy problém je (jít jen podle kompasu), nenahraješ do ní online nic (jedině ručním naťukáním souřadnic), někdy nezobrazuje celý listin (což je u delších multin dost nevýhoda), nešikovně řešené stage

 

Výhoda mobilu: pokud jsi online v terénu, můžeš lovit FTF a vůbec být pořád v obraze, lepší hraní wheriga, celý listing, logy kamarádů (prostě víc informací)

Nevýhoda mobilu: výdrž baterie, náchylnější na pády, nepřesná GPS 

 

Když to shrnu: na popracovní rychloodlovy chodím s mobilem, na wheriga taky. Pokud jedu na celý den do přírody, beru GPS, FTF nelovím, takže je mi celkem fuk, kde co pípá a že neulovím všechno, co se v okolí šustne


Tento příspěvek byl upraven od Mufa: 13 duben 2014 - 14:33

  • 1

#7 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2015 - 9:59

Poslední dobou se mi zdá, že je tu nový posun ve vnímání navigace a telefonu a víc kačerů, které potkávám, má navigaci. Připadá mi, že kdo chce být víc "pravý" kačer, nosí navigaci a k lovu nepoužívá telefon. Něco jako když tramp sebou nenosí plynový vařič, i když by mu ulehčil vaření jídla. Nebo je to jen můj subjektivní pocit?


  • 2

#8 Hamaci

Hamaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 171 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2015 - 10:13

Správná otázka!
Plynový vařič jsme dříve vozili autem. Teď jsme začali používat tzv. dřívkáč. Ten vozíme i na kole. Když jsme pěšky, použijeme buďto nějaké stávající ohniště nebo si lopatkou vyhrabeme svoje a po použití zase zakryjeme drnem.
:)


  • 0

#9 von Bronin

von Bronin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 599 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2015 - 10:15

Já jsem jednoznačně zastánce GPS navigace (450). Telefonem jsem našel prvních 650keší, GPS jsem neměl, ale teď s ním hledám jen nouzově a pokládám ho za nevhodné zařízení (baterka, v lese se špatně hledá, odolnost -telefon spadne a většinou to znamená nevratné poškození).
  • 2

#10 Stranger42

Stranger42

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 455 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2015 - 10:34

A sakra. To abych se bál chodit po lese s mobilem v ruce, abych nebyl označený za špatného kačera :rolleyes:


  • 0

#11 von Bronin

von Bronin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 599 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2015 - 10:41

P.s. U telefonu mě nejvíc otravuje zamykání displeje, když ho nezamknu, končí baterka. Příchozí hovor taky u hledání ruší. Takže za mne tak... :)
  • 0

#12 Balin50

Balin50

    Balin50

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2015 - 11:18

u mna GPS

vydrz bateriek a mozna vymena

odolnost 

Telefon

nudzovo, pri stalom zapnuti tak 4hod.

lahko sa poskodi

 

ale kazdy podla svojho.


  • 2
Balin50

HW: Sansung S22 + ADrake+, Garmin Monterra

#13 Lukas&Verca

Lukas&Verca

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 151 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2015 - 12:13

Ono vicemene vsechny pro a proti byly vysloveny, jedine z cim bych nesouhlasil je presnost signalu, ano  nekterych mobilu je presnost strasna, vhodna maximalne tak pro navigaci na dalnicich, ale u tech lepsich telefonu uz je presost slusna.

 

 Ale dost možná je můj názor daný tím, že používám specifické řešení - BT GPS modul + chytrý telefon. Čímž dosahuji vysokou přesnost i spolehlivost signálu a neubírá mi to baterii v mobilu (a ještě mi to i zapisuje prošlou trasu, čímž později vždy otaguji fotky).

 

Mala odbocka:

Chtel bych se zeptat, co pouzivas za modul? Take jsem pouzival kuli vydrzi, ale spis na vicedeni vandry, kdy jsem vyuzival mapu v mobilu. Na GC presnost na mym Holuxu nic moc. Mozna bych uvazoval o novem modulu pokud by byl nejakej suprovej...


  • 1

#14 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2015 - 12:31

Nechtěl jsem tu rozpoutat opět nekonečnou debatu o tom, jestli mobil nebo navigaci. Jen jsem se chtěl zmínit o mém pocitu, že se navigace stává poznávacím znamením zažraného kačera a telefon naopak občasného kačera.

 

Odřená navigace, která byla protažena mnoha kanály, vylezla na mnoho skal a stromů, je ulepená od bláta, poškrábaná od lezení nepřístupným terénem, pak svému majiteli dává podobnou patinu, jako trampovi klobouk ošlehaný větry a dešti, mnohokrát nasáklý potem a zasmrádlý kouřem od ohně.


  • 4

#15 P€T@

P€T@

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2015 - 13:26

Podle mě je nejlepší spojení GPS + mobil. Zatím žádný mobil, co jsem měl v ruce neměl v hlubokém lese takovou přesnost, jako můj garmin.

 

Navíc baterky v něm mi vydrží klidně 2 měsíce při občasném lovení a kdyby náhodou došly, tak tužkovky seženeš všude. Zato mobil vydrží tak 2 dny.

 

Naopak listing keší je v mobilu přehlednější a navádění k další stage multiny snažší. V mobilu pak ještě můžeš hrát wigo, což nové garminy neumí.

 

Je jen na tobě, co si vybereš. Já preferuji spojení obou.


  • 6

Samsung Galaxy Core LTE + Garmin Etrex 30


#16 janca361

janca361

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 215 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2015 - 13:56

Věčná otázka, která nikdy nebude mít (správnou) odpověď.

 

Mám oboje, každé mé své výhody (i nevýhody). Jestli lovíš v přírodě, tak jednoznačně GPS. Do města a na občasné lovení stačí telefon.

 

Já třeba mám data v telefonu (nejen data jako internet, ale i stažené GPX) a jen souřadnice přeťukám do GPS (nechce se mi neustále nahrávat aktuální data přes PC). Může to vypadat, že GPS je zbytečný krám (jako on i ten telefon dokáže navigovat, že), ale právě narozdíl od telefonu je přesnější, déle vydrží (jak na jedny baterky, tak co se týče jejich výměny). Je pravda, že dnes není výdrž telefonu díky powebankám už takový limit, ale limitem jsou jiné věci - přesnost GPS a nerozbitnost. GPS snesla už dost pádů i nějakou tu přeháňku (a 14 denní pobyt na deštivém Islandu) a má jen pár škrábanečků, které lze označit jako bežné opotřebení ;) Telefon by byl už dávno dost dobitý a display v háji. O nesnášenlivosti telefonu s vodou nemluvě (výjimkou budiž odolné telefony - ale ty se mi jednak cenou, tak vzhledem moc nezamlouvají - nicméně dnes to může být trochu jiné a krása je subjektivní).

 

Takže za mne určitě investice do GPS.

 

PS: Mi se líbí i ta možnost ji pověsit ji na batoh (popruh) a nepřekáží tak v ruce ;)


  • 3

#17 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2015 - 13:57

Já myslím, že pokud to někdo myslí vážně s geocachingem jako turistikou v přírodě, za každého počasí, na kole, lodi a tak, bude potřebovat odolnou GPS.

 

Kačeři z měst a okolí parkovišť vystačí s mobilem :-)


  • 3

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#18 Kohout team

Kohout team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 539 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2015 - 16:20

Od té doby, co jsem pořídil CAT S50, tak Garmin zůstává čím dál častěji buď vypnutý v kapse, nebo rovnou doma. Moje předchozí tři telefony byli pro navigaci úplně nepoužitelné, ale tenhle telefon je konečně s Garminem srovnatelný.

A oproti Etrexu 30, který s aktuálním firmwarem není schopný stíhat vykreslovat mapu ani při pohybu rychlostí chůze je ten telefon neskutečný luxus. Odolnost a vodotěsnost je srovnatelná a tak jedinými výhodami Garmina zůstává výdrž baterie, držák na kolo a poloviční cena.


Tento příspěvek byl upraven od Kohout team: 24 červen 2015 - 16:22

  • 0

Geoget + Locus Pro na Asus Zenfone Max Pro M1, občas Etrex 30 + GPI generator, Wine, Debian testing


#19 Pnov

Pnov

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2015 - 17:09

Jednoznačně mobil. Uživatelská přívětivost a možnost mít data stále aktuální. Nehodlám trávit čas přemýšlením, kam pojedu a co si mám na ten výlet do přístroje nahrát, mám v každém okamžiku v telefonu aktuální databázi s desítkami tisíc keší, vše offline. A kdyby mi něco chybělo, snadno a rychle si to kdykoli stáhnu.

Možnost si zahrát plnohodnotné multimediální wherigo.

Dále práce s mapou. Zkuste si plánovat výlet na malém displeji Etrexu a pak si to samé zkuste na displeji 5" smartphonu...

Odolnost? Lovím i T5. Při geocachingu jsem mobil nikdy nerozbil. Zato mne kdysi rozbila na FB kačerka ohánějící se odolností Garminů. Jako argument použila, že už na Oregonu rozbila dva displeje...

Výdrž baterií? Děláte si legraci? I do Garminů sebou taháte náhradní baterky. O možnostech powerbank taktně pomlčím.

A s tou přesností to bude asi tak, že si při nákupu telefonu dám kvalitní GPS jako jednu z priorit. Nevím, jak jsou na tom novější Oregony (neměl jsem potřebu to zjišťovat), ale můj poslední telefon přesností O 450 předčí. A GPS fixuje v řádu sekund.

Prosím, nesrovnávejte Garminy se svým telefonem "po babičce".


  • 3

P%C5%88ov.png


#20 Aviatik

Aviatik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 435 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2015 - 17:16

Já myslím, že pokud to někdo myslí vážně s geocachingem jako turistikou v přírodě, za každého počasí, na kole, lodi a tak, bude potřebovat odolnou GPS.

 

Kačeři z měst a okolí parkovišť vystačí s mobilem :-)

Kdybys viděl, co všechno jsem absolvoval s PDA a BT modulem...


  • 2
Ej vy mé krabičky z umělé hmotičky!




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama