Přejít na obsah


Fotka

Jakou si mám vybrat GPS

garmin

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
732 odpovědí na toto téma

#81 devon rex

devon rex

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 124 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2011 - 0:25

asad napsal/a:
Pokud se rychlost a přesnost vylučují, upřednostňuji přesnost. Tyto stránky a zdejší fórum jsem samozřejmě procházel. Všiml jsem si kladných referencí na GPSMap 62S, nicméně kladné reference jsou třeba i na eTrex vista HCx Pro, které je levnější (nicméně: lze interpretovat kladné hodnocení této GPS absolutně, nebo jen vzhledem k ceně??). Jsou tedy např. tyto 2 modely co se týče přesnosti srovnatelné?
Pane dr.voto: vámi citované stránky jsem si projel. Bohužel jsem ale zjistil, že zdaleka ne u všech přístrojů je uváděna přesnost, a u přístrojů o nichž se na www.garmin píše jako o přesných, je na tomto webu jejich přesnost a spolehlivost hojně kritizována. Zeptám se tedy jinak: existuje podobně přesný model jako GPSMap 62S, u kterého bych ale neplatil za funkce, které nevyužiji?


Ve stručnosti - jakákoliv "papírová" hodnota je ti v terénu nanic, protože to jsou hodnoty laboratorní resp. referenční. Budeš-li například v hlubokém údolí, paradoxně budou přesnější ty navigace, které nejsou na signál tak citlivé - nepobírají v té době signály odrazem od "stěn" údolí a samozřejmě v otevřené krajině tomu může být naopak. Píšu může, protože v otevřeném terénu budou i ty "horší" navigace pravděpodobně stejně přesné. Rozdíly pak mohou být například uprostřed rovného hustého lesa, tam se citlivější navigace budou chytat trochu líp.
Lidé co si stěžují na přesnost většinou neberou v úvahu momentální situaci v době měření (počet viditelných satelitů, terén, překážky od kterých se může signál odrazit atd.) a pak se není čemu divit že si stěžují.
Pokud potřebuješ opravdu velkou přesnost, budeš muset sáhnout po některé geodetické nevigaci, ale to jsme cenově naprosto v jiných řádech než za outdoorovu navigaci. Pokud potřebuješ přesně zaměřovat (například umístění cache) lze si vypomoct funkcí navigace "průměrování" - vypočte se několik dílčích výsledků a ty se zprůměrují, měření je však třeba několikrát opakovat při jiném postavení a množství satelitů atd.
  • 0

#82 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 451 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2011 - 0:44

no ono se dost těžko radí, když se nenapíše, k čemu to jako má konkrétně sloužit, že...
  • 1

#83 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2011 - 7:42

Cena:
Do 10000Kč asi nic lepšího než outdoorovou navigaci od Garminu neseženeš a ty jsou na tom s přesností v podstatě velice podobně. Nejlépe jsou stále ještě hodnoceny starší GpsMap 60CSx z první série (chipset Sirf3).
Co přesně znamená "rychle"? (v nějakých rozumných časových jednotkách, prosím :) )

Přesnost:
Ještě do toho můžeš zkusit nacpat DGPS data třeba z CZEPOS. Jestli se ale vejdeš do 10k, netuším. Většina Garminů umí tyhle korekce zpracovávat(to si ale radej vzdycky over,obcas to nejde,obcas je potreba specialni kablik a muze take zalezet na verzi RTCM protokolu), ale potřebuješ ještě něco na příjem + data jsou placená.

Mimochodem, na "rychlou" přesnost 3m v úzkých zalesněných údolích s vybavením v téhle cenové kategorii asi rovnou zapomeň.
  • 0

#84 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2011 - 7:52

devon rex napsal/a:
Ve stručnosti - jakákoliv "papírová" hodnota je ti v terénu nanic, protože to jsou hodnoty laboratorní resp. referenční. Budeš-li například v hlubokém údolí, paradoxně budou přesnější ty navigace, které nejsou na signál tak citlivé - nepobírají v té době signály odrazem od "stěn" údolí a samozřejmě v otevřené krajině tomu může být naopak.
......


No, když jsem ještě měl starou čb Vistu, která odrazy určitě nechytala, tak jsem v údolích neměl vůbec žádný signál, takže o přesnosti v údolích se nedalo ani uvažovat.

GPSmap 60CSx má signál všude a s dostatečnou přesností.

Myslím, že by GPSka měla mít opravdickou anténu a tu má jen řada 62. S normální turistickou GPS je přesnost pod 5 metrů spíše teoretická záležitost.

Myslím, že pokud se použije průměrování bodu, tak ta přesnost bude dostatečná, záleží na době měření.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#85 asad

asad

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2011 - 10:25

Především vám všem děkuji. K rychlosti: rád bych čekal maximálně pár vteřin (řekněme do 5-7). Z toho co jsem se zde dočetl a co mi napsali přímo z Garminu se rozhoduji mezi 3 modely: eTrex 30, GPSMap 60CSx a GPSMap 62.
  • 0

#86 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2011 - 16:58

asad napsal/a:
Především vám všem děkuji. K rychlosti: rád bych čekal maximálně pár vteřin (řekněme do 5-7). Z toho co jsem se zde dočetl a co mi napsali přímo z Garminu se rozhoduji mezi 3 modely: eTrex 30, GPSMap 60CSx a GPSMap 62.


Škrtni si tu GPSMap 60CSx, už je to výběhový typ a navíc se dnes dodává s jiným chipem, než byl původní SIRF III.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#87 trefcz

trefcz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 132 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2011 - 17:14

Ja mel podobne pozadavky jako ty, vybiral jsem mezi Gpsmap 62*, etrex 30, oregon 450. Nakonec po precteni vseho mozneho jsem se rozhold pro oregona a nemuzu nadavat. Pokud ale preferujes tlacitka, asi bych bral toho noveho etrexe.
  • 0

#88 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 22 listopad 2011 - 7:47

kolombo napsal/a:
Škrtni si tu GPSMap 60CSx, už je to výběhový typ a navíc se dnes dodává s jiným chipem, než byl původní SIRF III.

Výběhový typ to sice je, ale nemyslím si, že by u novějších modelů byl nějaký posun k lepšímu zrovna u přesnosti (aspoň co se týče GpsMap 62, o Oregonu ani nemluvě), většinou lidi tvrdí spíš opak. (Je ale samozřejmě potřeba dát pozor, jaký chipset přístroj obsahuje. + 60C(S)x bohužel zrovna nepodporuje DGPS korekce přes RTCM protokol.)

Zajímavé určitě můžou být nové etrexy, co chytají i Glonass, víc družic ve výhledu může přesnosti určitě pomoct, zatím jsem ale neviděl nějaké opravdu pořádné testy se scatter plotem a statistickým vyhodnocením.
Jinak patch anténa je taky opravdická anténa a navíc ti přirozeně utlumí odrazy ze spodní poloroviny.
Na pořádnou externí geodetickou anténu každopádně nemá žádná z těch interních, ale to už bychom byli cenově zas jinde.

edit: Přesným určením polohy se taky docela zabývá mapoid, můžeš ho zkusit kontaktovat, má celkem dost přímých zkušeností.
  • 0

#89 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 22 listopad 2011 - 12:28

alkes napsal/a:

kolombo napsal/a:
Škrtni si tu GPSMap 60CSx, už je to výběhový typ a navíc se dnes dodává s jiným chipem, než byl původní SIRF III.

Výběhový typ to sice je, ale nemyslím si, že by u novějších modelů byl nějaký posun k lepšímu zrovna u přesnosti (aspoň co se týče GpsMap 62, o Oregonu ani nemluvě), většinou lidi tvrdí spíš opak. (Je ale samozřejmě potřeba dát pozor, jaký chipset přístroj obsahuje. + 60C(S)x bohužel zrovna nepodporuje DGPS korekce přes RTCM protokol.)


Pokud dnes objednáš novou GPSMap 60CSx, tak SIRF III. mít nebude.

Proto je drobný rozdíl v přesnosti té mojí, odřené, a naleštěným novým kouskem, co má kamarád.

Pokud by sehnal použitou, ještě se SIRF III., tak je to něco jiného.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#90 LudaL

LudaL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 310 příspěvků(y)

Publikováno 22 listopad 2011 - 12:53

Podle mě, ale stejně s žádnou outdoorovou navigací nedosáhne v těch ztížených podmínkách té přesnosti co prezentuje na začátku vlákna. Rozhodně né bez více zprůměrovaných pokusů. Takže pokud to je pro Asad důležité, měl by si to ještě rozmyslet, aby nebyl zklamaný (nevím na co to potřebuje - pro nás kačery je to zbytečný luxus). Jinak jak se tu píše o té přesnosti GPSek, existuje nějaký objektivní test jejich přesnosti nebo vycházíte ze subjektivních dojmů?
  • 0

#91 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 22 listopad 2011 - 13:23

Ja bych navic zduraznil, ze ta presnost, kterou pise na sobe GPSka, je jen teoreticka odhadovana presnost. Od skutecne presnosti se to muze znacne lisit!

A ta, u turistickych GPSek, byva max 3-4m pri idealnich prijmovych podminek.Jakmile jsou prijmove podminky zhorsene (zastineny vyhled na oblohu, lesy, mesta, udoli, kopce), presnost se zhorsuje, klidne i na nekolik desitek metru.

Jiste zpresneni muze prinest pouziti korekci treba pres EGNOS, tam pak pri idealnim prijmu sleze odhadovana presnost klidne i na 1-2m, ale opet, s horsim prijmem jde presnost do haje.

Takze pokud chces treba presnost do 10m kdekoliv, pak se bojim, ze turisticka navigace (jakakoliv) neni tim spravnym resenim. Pokud chces dokonce presnost do 3m kdekoliv, pak je to s turistickou navigaci utopie.

Zajimava volba by mohl byt novy eTrex 20/30, ktery chyta nejen GPS, ale i GLONASS, takze ma k dispozici vice satelitu, ze kterych muze pocitat polohu. Pri idealnim prijmu ti to nepomuze, ale v zastinenych mistech by to mohlo pomoci. Jenze je to uplna novinka, zkusenosti jsou zatim male, a firmware se teprve doladuje.

(Jo, ta presnost GPSek se zjistuje obvykle empiricky - vezme se nekolik GPSek, daji se vedle sebe na kolo nebo do auta, projede se nejaky teren, a pak se porovnavaji zaznamenane tracklogy s ortomapou a kouka se, kde kdo ujizdi mimo projetou trasu. Kdyz si vygooglis nejake zahranicni recenze, urcite tam neco takoveho najdes. U nas se timhle nejak nikdo poradne nezabyva, takovy navigovat.cz je spise k placi nez k uzitku.)

  • 0

#92 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 22 listopad 2011 - 13:31

Jeden takovy test se delal loni na eventu Desitka, slo o zmereni souradnic daneho bodu a srovnani s referencni geodetickou GPS. Jestli se dobre pamatuju tak to vyhral Legend "Beda Travnicek" a na druhem miste bylo nejak PDA ;) Ale nevim jake dalsi pristroje se zucastnily, to uz si nepamatuju.
  • 0

#93 asad

asad

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)

Publikováno 22 listopad 2011 - 14:02

Má kritéria byla ovlivněna mou nevědomostí. Teď vím, že mé nároky byly vzhledem k maximální investici přemrštěné, tudíž už postrádá smysl mi to opakovat. Chyby v řádech metrů sice mohou býti pro můj účel (terénní biologický výzkum) poměrně zlé, nadruhou stranu bez GPS by plánovaný projekt nešel vůbec uskutečnit, a vzhledem k tomu, že si GPS pořizuji ze svých vlastních zdrojů (kterých jako student nemám příliš), nemám možnost investovat víc. Všem ještě jednou díky, zvláště někteří jste mi velmi pomohli. Už jsem se definitivně rozhodl pro eTrex 20.
  • 0

#94 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 785 příspěvků(y)

Publikováno 22 listopad 2011 - 15:05

Přesto průměruj. Nevím jak je to u eTrexe 20, ale umí to všechny. Paradoxně to dřív neměl Oregon, až po nějaké aktualizaci, ale šlo to obejít pomocí speciálního wheriga. Průměruj spíš déle, minuty i víc. A vrať se tam za několik hodin až dní, pokud potřebuješ mít bod zaměřený přesně. Co se týče např. katastrálních map, jsou nepřesné taky, zvl. ty starší. Takže se někdy není čeho chytit. Má zkušenost - na zcela volném prostoru jsem opakovaně naměřil s vykazovanou odchylkou 1 m. Na lesní cestě na Šumavě, Rosenauerův pomník, jsem i po půl roce byl v toleranci rozměrů pomníku (už jsem si nepamatoval, z které strany jsem měřil). Ale po promítnutí do katastrálek ten pomník vycházel na most, kde určitě není, most je přes 10 m daleko. V údolí, hustém lese, úzké ulici - tam je to horší.
  • 0

#95 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 22 listopad 2011 - 22:32

asad napsal/a:
Má kritéria byla ovlivněna mou nevědomostí. Teď vím, že mé nároky byly vzhledem k maximální investici přemrštěné, tudíž už postrádá smysl mi to opakovat. Chyby v řádech metrů sice mohou býti pro můj účel (terénní biologický výzkum) poměrně zlé, nadruhou stranu bez GPS by plánovaný projekt nešel vůbec uskutečnit, a vzhledem k tomu, že si GPS pořizuji ze svých vlastních zdrojů (kterých jako student nemám příliš), nemám možnost investovat víc.


Presna mereni nemusi byt draha. Se starymi Garminy G12, G12XL a myslim i eMap a staricky eTrex (prvni modely) jde ziskat kodova i fazova data a tim padem pak doma na PC urcit polohu rekneme s presnosti 1.5 m. Nekdy lepe nekdy hure. Pred par lety jsem s tim experimentoval, tak mohu pripadne poradit.

S telefonem Openmoko Freerunner by take melo jit dosahnout presnosti pod metr. S tim zkusenost nemam, ale chystam se na to.

Nejslabsim prvkem je antena. Pokud bys sehnal nejakou slusnejsi, tak ve spojeni s Freerunnerem muzes dosahnout presnosti na par decimetru (Pri cca 20minutovem mereni).

Pokud si to chces vyzkouset, tak mohu zapujcit jednu nebo 2 G12XL. Na nich jsem postprocesing testoval. Jsou to vsak stare prijimace a tudiz mnohem mene citlive nez ty soucasne. Takze pro tezke prijmove podminky to neni.

Profi SW na postprocessing se da legalne ziskat zdarma. Je k dispozici i dobry free opensource SW.

Skutecnym problemem je kvalitni antena. GPS poskytujici raw data se da poridit za 1.500 (G12XL, eTrex) stare modely z druhe ruky nebo asi 300 EUR novy Freerunner.

EDIT.
Jeste bych doplnil, ze postprocessing zabere nejaky cas a chce to ziskat trochu zkusenosti. Takze take zalezi kolik bodu to bude. Desitky bych videl realne. Presnost by se dala zlepsit i merenim vzdalenosti, pokud jsou alespon nektere lokality v dohledu.

Take neni nutne kupovat Freerunnera, ale da se koupit ublox GPS modul (musi t byt verze T) a ten nejak pripojit treba k tabletu.

Pri pouziti dvou GPS, jednu stabilni jako referencni stanici a druhou mobilni pro mereni pozice lokalit jde docilit jeste lepsi presnosti. Na vzdalenosti merici GPS a referencni stanice zavisi presnost mereni.

Abych to shrnul. Presne mereni (pod metr) pomoci GPS je cenove dostupne (pod 10.000). Nejde vsak o reseni "Rozbalim krabici a jdu". Chce to investovat neco casu a usili. Nic na svete neni uplne zadarmo. :-))
  • 0

#96 ZZ

ZZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2011 - 10:09

Podle mých zkušeností s několika přístroji je v současnosti v kategorii do 10 tis. stále nejpřesnější stará 60CSX se Sirfem. Zapnutím EGNOS a připojením i levné externí antény určené např. na auto (cena do 1 tis.) se dá přesnost ještě vylepšit. Z nových modelů vypadají nadějně nové eTrexy, ale až Garmin trochu doladí firmware. Včera jsem testoval eTrex 30 zároveň s 60CSX a eTrex se stále nechytá (ani s GLONASSem), co se týče přesnosti zaznamenaných stop. Je to ale lepší než např. Oregon.
  • 0

#97 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2011 - 21:25

Tak jsem prave zjistil, ze se da do telefonu Openmoko Freerunner, ktery stoji 200 EUR, jeste doinstalovat za 100 EUR vyskomer, kompas, akcelerometr a gyroskop.

Za cca 8.000 se tedy da poridit telefon s GPS, ktera umi davat kodova a fazova mereni, gyroskop, vyskomer, kompas a akcelerometr.

Pokud by to vsechno fungovalo a vzajemne se to nerusilo, tak se z toho s vhodnym softwarem da udelat navigacni superman vcetne navigovani v budovach a jeskynich.

http://www.pulster.de/engl/index.html
  • 0

#98 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 337 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2011 - 22:28

Jak je to s mapami do takového strojku ?
  • 0

#99 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 785 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2011 - 0:22

Že by to mělo v sobě příslušný hardware? Divím se tomu gyroskopu, ten se asi softwarově udělat nedá. Ale jak koukám, ona je to věc pro hračičky, tak má v sobě asi všechno možné. A v tom případě bych se ani nedivil, kdyby nějaký hračička měl už příslušné programy. I když algoritmus navigace v jeskyni mě nějak nenapadá.
  • 0

#100 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2011 - 0:27

Bezi to na ruznych verzich Linuxu, asi i Androidu. Telefon nemam a ani Android, takze moc prehled nemam. Myslim, ze uz je pro Androida k dispozici OziExplorer a nekolik podobnych programu pouzivajici rastrove mapy. Pro Oziho je hodne map. Ohledne vektorovych map a autonavigace nevim. Asi neco komercniho nebo free je nebo brzy bude. Garmini mapy na tom ovsem nepojedou.
  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:garmin

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama