Přejít na obsah


Fotka
* * * - - 1 Hlasů

smycování

t5

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
100 odpovědí na toto téma

#41 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 576 příspěvků(y)

Publikováno 21 červen 2016 - 10:39

Stačí přečíst o pár řádků nahoře. Lano a karabina pro slanění ze sloupu.

 

Asi jsem natvrdlej, ale pořád to nechápu. Na slanění ze sloupu budu potřebovat karabinu snad jen v případě, že budu slaňovat přes půlloďák. Rozhodně ne na kotvení lana nahoře, kde ten sloup má navíc o dost menší průměr a tu karabinu přes něj zbytečně "lámu". Možná s malou oválnou majlonou by to šlo, ale je to zbytečný. Přece když smyčkou na laně, do které bych cvakl karabinu protáhnu volnej konec lana, tak mám to stejný. Když budu mít krátký lano, tak ji udělám na konci, když klasický (pro tento účel hojně používaný z Bauhausu), tak v půlce a za ten druhej konec to pak v pohodě stáhnu...


  • 0

#42 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 21 červen 2016 - 11:09

Tohle jsem dal do listingu:

 

Minimum teorie:

Smycování je postup lezení na strom, sloup apod. bez použití lana, tj. jen za pomocí smyc. Tyto smyce mohou být přímo koupené hotové ploché (lepší tření) a nebo se používají smyce z reep šňůry. Dále je stejně jako k výstupu pomocí jiných metod potřeba sedák, karabiny apod. Konfigurace materiálu vypadá nějak takto:

e2e1e900-ef8a-4985-a54f-fa4280b47fbe_l.j

 

Obě smyce jsou na strom upevněny pomocí liščí smyčky. Horní je připnutá do sedáku a ve spodní stojíte. Pro větší pohodlí se do spodní smyce dává ještě jedna kratší (jako na fotce). Pokud je strom výrazně kónický, bude se během postupu prodlužovat kus smyce vedoucí z liščí smyčky a je potřeba s tím počítat. Dolů se lze dostat úplně stejně a nebo za pomoci lana. Ale to nemám vyzkoušené, tak odkáži na diskuzní fórum.

 

Co vy na to? Chybí něco?


Tento příspěvek byl upraven od Advidos: 21 červen 2016 - 11:10

  • 0

#43 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 21 červen 2016 - 11:22

Ještě přidám, že to chce zkušenou osobu k sobe.


  • 1

#44 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 21 červen 2016 - 14:04

Ja teda nevim, ale ja bych v zadnym pripade ke svoji kesi takovejhle navod nedaval. Vyvolava to predstavu ze clovek ma vzit sedak a dve smyce a jit to podle obrazku zkusit. Tak to ale neni. Na kes ma jit clovek co to umi. A ten takovejhle navod nepotrebuje. Kdyz to neumi, ma jit s nekym kdo to umi a dohlidne na nej a nauci ho to. A kdyz ho nema, tak tam nema co delat. Vubec nejkomictejc pusobi ten zaver o slaneni co nemas vyzkouseny a odkaz na forum. Tu bude sranda az sem nekdo postne volani o pomoc, ze visi na smycich na ty kesi, nevi jak dolu, ale nasel v listingu tenhle odkaz tak at mu poradime co ma delat :)

 

Podle me cilem listingu u T5 ma byt aby odradil od amaterskych pokusu ty co to neumej a ne naopak.


  • 5

#45 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 21 červen 2016 - 16:09

No jo, když to tak čtu, asi máš pravdu. Tak já tam dám jen, že kdo to neumí, ať tam neleze.
  • 0

#46 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 21 červen 2016 - 19:24

No jo, když to tak čtu, asi máš pravdu. Tak já tam dám jen, že kdo to neumí, ať tam neleze.

A hned se zas vyrojí hromada keců o tom, jak T5kaři dělají keše pro elitu. Radši tam dej, aby ten, kdo to neumí, se s někym zkušeným domluvil, a vzal si s sebou instruktora.


  • 0

#47 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 21 červen 2016 - 21:14

A hned se zas vyrojí hromada keců o tom, jak T5kaři dělají keše pro elitu. Radši tam dej, aby ten, kdo to neumí, se s někym zkušeným domluvil, a vzal si s sebou instruktora.

 

 

Tuhle radu Jacko vůbec nechápu. Že ty čteš jen poslední příspěvky? :D

Protože......

 

 

Publikováno Dnes, 12:22 Advidos

Ještě přidám, že to chce zkušenou osobu k sobe.

 

 

 

http://www.geocachin...ování/?p=527619

 

 

 


  • 1

#48 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 22 červen 2016 - 6:36

Tohle jsem dal do listingu:

 

Minimum teorie:

Smycování je postup lezení na strom, sloup apod. bez použití lana, tj. jen za pomocí smyc. Tyto smyce mohou být přímo koupené hotové ploché (lepší tření) a nebo se používají smyce z reep šňůry. Dále je stejně jako k výstupu pomocí jiných metod potřeba sedák, karabiny apod. Konfigurace materiálu vypadá nějak takto:

e2e1e900-ef8a-4985-a54f-fa4280b47fbe_l.j

 

Obě smyce jsou na strom upevněny pomocí liščí smyčky. Horní je připnutá do sedáku a ve spodní stojíte. Pro větší pohodlí se do spodní smyce dává ještě jedna kratší (jako na fotce). Pokud je strom výrazně kónický, bude se během postupu prodlužovat kus smyce vedoucí z liščí smyčky a je potřeba s tím počítat. Dolů se lze dostat úplně stejně a nebo za pomoci lana. Ale to nemám vyzkoušené, tak odkáži na diskuzní fórum.

 

Co vy na to? Chybí něco?

Jo asi to podstatný co budou lidi dělat s horní smyčkou když narazí na první větev, musí ji odepnout ze sedáku a přehodit okolo stromu znova  a v ten okamzik stojí nejištění jen v té na nohy... Fakt děsnej návod... to radši opravdu nic!!!


  • 2

#49 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 22 červen 2016 - 6:38

Asi jsem natvrdlej, ale pořád to nechápu. Na slanění ze sloupu budu potřebovat karabinu snad jen v případě, že budu slaňovat přes půlloďák. Rozhodně ne na kotvení lana nahoře, kde ten sloup má navíc o dost menší průměr a tu karabinu přes něj zbytečně "lámu". Možná s malou oválnou majlonou by to šlo, ale je to zbytečný. Přece když smyčkou na laně, do které bych cvakl karabinu protáhnu volnej konec lana, tak mám to stejný. Když budu mít krátký lano, tak ji udělám na konci, když klasický (pro tento účel hojně používaný z Bauhausu), tak v půlce a za ten druhej konec to pak v pohodě stáhnu...

 

1. protazeni konce, to uz jsi zminil

2. karabina (zejmena ocelova) je tezka a ma tendenci tahnout lano dolu, takze pokud nemas jak jej stahnout a nedas tam karabinu, treni na sloupu (a tim spis na strome s hrubou kurou) v podstate znemozni stazeni lana

 

Ja obcas stahuju pomoci nahazovaciho provazku. I tak ma karabina svuj vyznam, protoze to oko kolem stromu/sloupu prochazejici karabinou se roztahuje podstatne lehceji nez kdyz je to protazene skrz lanove oko.


  • 2

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#50 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 22 červen 2016 - 6:52

petegeo: To jsem tam doplnil hned po tom, co jsem to sem dal, ale už jsem to neaktualizoval.

Jo a normálně jsem se zeptal s vědomím, že mi mohlo něco vypadnout. Není nutné hned reagovat sarkasmem.

Tento příspěvek byl upraven od Advidos: 22 červen 2016 - 7:11

  • 0

#51 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 22 červen 2016 - 9:10

petegeo: To jsem tam doplnil hned po tom, co jsem to sem dal, ale už jsem to neaktualizoval.

Jo a normálně jsem se zeptal s vědomím, že mi mohlo něco vypadnout. Není nutné hned reagovat sarkasmem.

 

Že jsi to tam přidal je dobře. Do listingu jsem nekoukal. Ale jinak jsem to myslel vážně. Už jsem pár šílenců s minimalistickou výbavou a bez zkušeností viděl. Kdybych to myslel sarkasticky, dal bych tam smajlíka s mrknutím oka... :-)


  • 0

#52 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 22 červen 2016 - 9:45

Takže otázka je dávat či nedávat info a jen doporučit někoho zkušeného sebou? Já osobně jsem to nastudoval a byl sám, i když jsem předtím byl s lanem párkrát se zkušenými lezci. Zkoušel jsem to na cvičném stromě kousek nad zemí (tak 1-11,5 m) a když bylo vše ok, zkusil jsem vyšší strom.

 

Osobně bych o zkušenostech tady. :D asi nedával skoro žádné info a odkázal na metodiku a zkušenosti. Je to tak i u těch výše zmíněných cvičných keší a hlavně - vždycky se může stát něco, co nebylo v listingu a když neuvedu nic, budu z obliga. :) Na metodiku asi odkážu s tím, že jde o základní principy, ale smycování tam není.


Tento příspěvek byl upraven od Advidos: 22 červen 2016 - 9:50

  • 0

#53 Bubbu

Bubbu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 97 příspěvků(y)

Publikováno 22 červen 2016 - 10:04

Metodika je dobrá, člověk toho může spoustu nastudovat a sám vyzkoušet. Je to jako podle příručky se učit lyžovat nebo hrát golf. Nastudovat se to dá a nějak to funguje. Zkušenější parťák Ti ukáže různé fígle, vychytávky a úskalí a bez toho se buď zbytečně nadřeš, zničíš materiál nebo v horším případě i něco horšího. Takže metodika je základ, ale na začátku je dobré mít někoho, kdo tě ohlídá. 

A to říkám jako člověk, který si solo lovení T5 docela užívá. 


Tento příspěvek byl upraven od Bubbu: 22 červen 2016 - 10:05

  • 2

#54 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 22 červen 2016 - 10:06

O tom žádná, metodika je super. Myslel jsem to tak, že v té metodice není nic přímo ke smycování. Ale zase tam jsou třeba uzly a tak bych tam ten odkaz dal.

 

Pokud nebudou námitky, tak konečná verze:

 

Tato keš je smycovací. Je umístěna poměrně nízko, aby si to tu mohli vyzkoušet i začátečníci a kdo nemá rád smycování, může si vzít třeba žebřík. Jen to nezkoušejte nahazovat, větvičky jsou až nahoře a nemusely by vás udržet. Pokud nemáte dost zkušeností, neriskujte a jděte s někým zkušeným. Také je dobré si nastudovat horolezeckou metodiku. Není tam přímo smycování, ale obecné principy a uzly se vám neztratí.


Tento příspěvek byl upraven od Advidos: 22 červen 2016 - 10:34

  • 1

#55 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 22 červen 2016 - 10:45

Advidos: jo, takhle mi to přijde výborný. Kdeže přibližně ta keš bude :D ?


  • -1

#56 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 22 červen 2016 - 10:48

Okres Liberec. :-D A mám to vymyšlené tak, že to bude mysterka, aby chudák strom nemusel odolávat návalům kačerů a taky je v těsné blízkosti podobných stromů víc, tak po čase můžu strom v pohodě změnit. :)


Tento příspěvek byl upraven od Advidos: 22 červen 2016 - 10:49

  • 3

#57 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 576 příspěvků(y)

Publikováno 22 červen 2016 - 10:49

2. karabina (zejmena ocelova) je tezka a ma tendenci tahnout lano dolu, takze pokud nemas jak jej stahnout a nedas tam karabinu, treni na sloupu (a tim spis na strome s hrubou kurou) v podstate znemozni stazeni lana

 

1. Psal jsem o sloupu

2. To oko si z lana můžu klidně udělat tak velký, že ním prolezu celej a když by se náhodou stalo, že mi na sloup nevystačí lano z Bauhasu tak, že jej stánu za volnej konec (sice nevím jak, protože sloupy mají nadzemní část 9m, ale hypoteticky se to stát může), tak si buď vezmu delší lano nebo si tím okem provlíknu nahazovací pytlík, kterej je určitě těžší než ocelovka


Tento příspěvek byl upraven od ReVIZ: 22 červen 2016 - 10:55

  • 1

#58 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 930 příspěvků(y)

Publikováno 22 červen 2016 - 13:36

Já při smycování na sloupy i stromy používám postup popsaný dříve v tomto vlákně, a u toho jsou karabiny nutné, protože se při každém posouvání smyčka z lana rozepíná a posouvá z pozice pod do pozice nad druhou smyčku. Výhodou je rychlejší stoupání, šetrnost vůči lanu i stromu, možnost obejití překážek (větve), snadnější smycování i na opravdu velkých stromech s hrubou kůrou - no a nakonec se karabina hodí i k tomu snadnějšímu stažení.


  • 0

#59 Ladvanice

Ladvanice

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 413 příspěvků(y)

Publikováno 22 červen 2016 - 19:28

Okres Liberec. :-D A mám to vymyšlené tak, že to bude mysterka, aby chudák strom nemusel odolávat návalům kačerů a taky je v těsné blízkosti podobných stromů víc, tak po čase můžu strom v pohodě změnit. :)

Včera jsem te podezdříval že je duplicita tvoje :), nakonec byla ale Slavka

https://coord.info/GC6AV66


  • 0

#60 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 22 červen 2016 - 20:11

Ta je na mě moc hvězdičková. :-)


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:t5

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama