Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Vyplatí se prémiové členství (2014)

groundspeak premium

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
277 odpovědí na toto téma

#241 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2014 - 15:00

mh.mail Mimochodem,co se tyka kradeze dat z webu Groundspeaku tak jsou mi vase nazory u zadele.Tuhle debatu čtu jen proto ze me bavi to jak jine stve ze musi(nemusi)platit za to co ma jiny zdarma.

 

Lidi neštve, že platí za něco, co ty máš zdarma. Všichni víme, jak se k tomu dostat zdarma, ale neděláme to. Stejně jako víme, jak se dívat zadarmo na televizi, jak se vozit zadarmo tramvají a jak koukat zadarmo na filmy.

Štve je to, že ti, co za takové věci neplatí a bezostyšně je kradou, se tím ještě chlubí a velkou částí populace jsou ještě plácáni po zádech.


  • 12

#242 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2014 - 15:02

To je právě ono. Na to podle mne neumí dát rozum (proto píši o racionální etice) absolutně platnou odpověď, která by platila vždy a všude (= universální).....

Etika je jedině universální, racionální etika je nesmysl.


  • 0

#243 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2014 - 15:07

Původně jsem už nechtěl nic moc psát, protože to nedokážu napsat a shrnout tak, jako Toniczech. I když pro mě ty PQ jsou také důležité.

Ano, žijeme v kapitalismu, tak mají právo na to, využít nápad a vytřískat z toho co nejvíce peněz. Na druhou stranu mi to však připadá jako zneužití monopolu na ty informace a nemorální využívat práce všech těch dobrovolníků, kteří jim pomáhají jejich byznys uskutečňovat. Dle logiky s tím, jak roste trh by měly klesat náklady na jednu jednotku. Ovšem PM členství je stále stejně drahé... Vím, narůstá počet uživatelů, ale narůstá také počet PM členů, kteří na to přispívají (včetně počtu TB, GC, z kterých má GS zisk, včetně zisku z prodávaného zboží na jejich E-shopech).

Alespoň z mého pohledu je spousta firem, které nabízejí srovnatelné služby jen za reklamy, nebo s daleko menšími poplatky. Připouštím, nejsem IT, takže tomu "nerozumím". Ale neříkejte mi, že poskytování služeb třeba firmy google není daleko náročnějších. A zde je pro neplatící uživatele daleko širší nabídka, i když pouze služby využívají, ne jako u GS, že do těchto služeb samy přispívají.

 

Možná jsem jen bláhový a říkám si, že by cena měla odpovídat odvedené práci a mně připadá, že ta cena je trochu neúměrná... I kvůli přístupu GS k nám uživatelům (zrušení fóra s názory, odpověďmi na připomínky kačerů ke změnám na GS atp.).

Bohužel jsem už tak závislý, že si nedokážu představit stahovat si keše po jedné a nechce se mi podvádět, tak to raději platím. A utěšuji se tím, že keše dělám pro ostatní, ne pro GS, i když ten na mé práci profituje, protože bez práce tisíců autorů keší by neměl na čem vydělávat...

 

PS.: K PM keším - nemám je rád a většinou jim nedávám FP body, protože podle mě pokud někdo chce kastovat lidi na ty, kteří na to mají a na ty co nemají, si FP nezaslouží... Omezit návštěvnost se dá i jinak. Multina omezí návštěvnost 10x tolik co režim PM-only. Musí být opravdu hodně dobrá keš, abych toto pravidlo porušil. Bohužel už jsem poznal i hodně keší, které byly PM a nestály za moc.

 

Je to jen nabídka a poptávka. Dosud nikdo nenabízí nic lepšího.


  • 0

#244 Provenator

Provenator

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 167 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2014 - 15:11

Lidi neštve, že platí za něco, co ty máš zdarma. Všichni víme, jak se k tomu dostat zdarma, ale neděláme to. Stejně jako víme, jak se dívat zadarmo na televizi, jak se vozit zadarmo tramvají a jak koukat zadarmo na filmy.
Štve je to, že ti, co za takové věci neplatí a bezostyšně je kradou, se tím ještě chlubí a velkou částí populace jsou ještě plácáni po zádech.

Až bude Groundspeak poskytovat takové placené služby aby mě to nějakým způsobem zaujalo tak rád zaplatím. Proč neplatím není proto že bych na to neměl ale je to např ze stejného důvodu proč nekouřím.
  • -6

#245 Iabbervox

Iabbervox

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2014 - 15:13

Etika je jedině universální, racionální etika je nesmysl.

 

První částí věty si jistý moc nejsem, s druhou souhlasím. Což ovšem všechny ty Platóny a Kanty odsouvá do starého železa…

 

Myslím, že je to naopak velmi jednoduché:

a. jsem v pohodě s tím, že něco získávám "nekošer" cestou a nějak se s tím smířím nebo to okecám

b. nejsem s tím v pohodě a tím pádem se musím něčeho vzdát, nebo si počkat až k tomu dospěji pro mě přijatelnou cestou

A to je právě ta odpovědnost každého k sobě samému. Nic složitého v tom není. Jen to občas není snadné.

Ještě jednodušeji řečeno - prostě nemusím mít 500GB hudby hned teď.

 

Redukci na jsem v pohodě s / nejsem v pohodě s beru. Sice to rovněž není universální návod, ale zohledňuje to cit a prožitek a je to blíž realitě. Jen si myslím, že to smíření nemusí být nutně v rovině negativní. K danému příkladu – jistě nemusím. Ale chci se smířit s tím, že se tím připravím nejen o plezír, ale také o možnost kultivace? (Za předpokladu, že kutura kultivuje, což by bylo na velice moře moc dalekosáhlou debatu a já to tu kladu prostě jako premisu, které věřím a kterou asi i žiju. Byť je to samozřejmě naprosto individuální a milovníkem umění byl taky třeba Hitler.) A to je jedno z míst, kde to, aspoň pro mě, jasné a průzračné být přestává a o tom mluvím, když říkám, že se do těch škatulek svět ne a ne vejít.


  • 0

#246 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 108 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2014 - 15:14

to provenator: A taky se bojíš.


Tento příspěvek byl upraven od Skywalker: 09 září 2014 - 15:14

  • 0

*


#247 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2014 - 15:25

A co porušuju tím že si stáhnu pixlu přes cgeo? To je to samé, mám to jen pro vlastní potřebu a obsah listingu stejně Grounspeaku nepatří.

 

Smluvní podmínky se kterými jsi souhlasil při založení účtu na GC.com Přečti si je, pokud nevíš.


  • 1

#248 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2014 - 15:25

Až bude Groundspeak poskytovat takové placené služby aby mě to nějakým způsobem zaujalo tak rád zaplatím. Proč neplatím není proto že bych na to neměl ale je to např ze stejného důvodu proč nekouřím.

 

Jejich sluzby te zaujaly prinejmensim natolik, ze jsi souhlasil s jejich podminkami a upsal se, ze je budes dodrzovat. Podle tebe tedy dodrzovani pravidel zavisi na tom, zda se ti v dany okamzik pravidla libi nebo ne.


  • 8

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#249 sadmanwholikesblues

sadmanwholikesblues

    Copak jmelí, ale jmelí!

  • Members
  • PipPipPip
  • 423 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2014 - 15:40

Ale chci se smířit s tím, že se tím připravím nejen o plezír, ale také o možnost kultivace?

Přiznám se, že v době, kdy existují služby jako Spotify (basic účet zdarma + zobrazování reklamy, premium účet s možností legálního ukládání alb za směšný poplatek), nechápu jak by se někdo mohl připravit o možnost kultivace.


  • 1

#250 Iabbervox

Iabbervox

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2014 - 15:58

Spotify vůbec neznám. Díky za informaci.


  • 0

#251 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2014 - 16:18

Provenatore ohledně tvého nahlášení. Zatím nenastal důvod pro to, aby byl tento thread uzamknut.


  • 3

#252 Provenator

Provenator

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 167 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2014 - 17:03

Tak aby jsme se vrátili k tématu. Sypu si popel na hlavu a uznávám že PM se vyplatí ale z mého pohledu jen kvůli udělování FP. Jinak si stojím za svým názorem a komu se to nelíbí ten může jít třeba do /lovit eše


  • 0

#253 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 108 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2014 - 19:11

Tak a ještě kdopak se to skrývá pod nickem Provenator ?

Hmm z dostupných indícií a pomocí gc projectu se smyčka docela utáhla ;)

Ale třeba se to ještě vyvrbí.


  • 0

*


#254 Provenator

Provenator

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 167 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2014 - 19:44

Tak a ještě kdopak se to skrývá pod nickem Provenator ?

Hmm z dostupných indícií a pomocí gc projectu se smyčka docela utáhla ;)

Ale třeba se to ještě vyvrbí.

tak to jsem teda taky zvědavej :-D 


  • 0

#255 L+M+V+H

L+M+V+H

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 17 příspěvků(y)

Publikováno 11 září 2014 - 9:04

Tak jsem si po čase pročetl vlákno, které jsem založil a rozjela se tu zajímavá diskuze. Jako původní tazatel si také dovolím napsat svůj názor. Připadá mi, že oba extrémní názory "kdo si platí PM je idiot" (Provenator) i "kdo neplatí PM je zloděj a parazit" (Kapsa) jsou stejné zcestné. Nejvíc se asi ztotožňuji s tímhle:

Nevím jak ty, ale já keše nezakládám pro Groundspeak, ale pro ostatní lidi, a vložené peníze nepočítám. Vrací se mi to tím, že mám radost z keší, které pro mě založili jiní hráči. Groundspeak mi poskytuje jen prostředí, které mi umožňuje hrát si. I když mi to prostředí poskytuje zadarmo, tak mi vůbec nevadí přispět pár korunami na provoz. Ale chápu, že každý to máme nastaveno jinak, a je naprosto v pořádku, když někdo platit za PM nechce nebo nepotřebuje. Ten model je od začátku nastaven nastaven tak, že platí jen ten kdo chce a ostatní se vezou. 

 

Kdo chce platit, ať platí, kdo nechce, ať neplatí. Jestli to je morálně v pořádku nebo ne je otázka. Mně osobně nejvíc sedí názor od Iabbervoxe. Celkem bych si dovolil polemizovat s tímto:

 

 

Já myslím, že aplikovat sem problematiku autorského práva je chybné.

U BM a PM jde o něco jiného.

Ne, je to úplně to samé.

Film - nahraju z TV na video/HDD rekordér - legální / stáhnu to samé z internetu - nelegální

Mapa keší - prohlížím na mobilu v Chrome - legální / prohlížím na mobilu v C:Geo - nelegální

 

Zcela souhlasím s Iabbervoxem, že co je dle zákona/všeobecných podmínek legální a co je morálně v pořádku mohou být různé věci. Já osobně to mám nastavené tak, že nemám morální problém si stáhnout z internetu film, abych se na něj mohl podívat i jindy, než když ho zrovna dávají v televizi a nemám ani problém si prohlížet mapu keší v C:Geo. A i když vnímám, že to není právně zcela v pořádku, je to pro mne asi jako když na přehledné silnici první třídy jedu 100 km/h místo 90. (Tzn. dělám to často a nijak mi to nevadí.)
Nechávám na morálním žebříčku každého, jak vysoko si které porušení předpisů posadí - někdo by třeba za nic neporušil podmínky Grounspeaku, ale třeba jezdí ve vesnici stovkou a je s tím tak v pohodě. Někdo zase obráceně.

Akorát k tomu mám jednu výhradu - aplikujte si svůj vlastní žebříček pouze na sebe a ne na mne (Provenator, Kapsa), já mám svůj vlastní a ten vám také nevnucuju.

 

A ještě ad Iabbervox a příklad potušení autorských práv s 500GB knihovnou vážné hudby - jsi si jistý, že to bylo opravdu nelegální? Autoři vážné hudby jsou obvykle už delší dobu po smrti a jejich dílo tedy podle práva většiny zemí patří do tzv "public domain", čili s jeho šířením nejsou spojeny žádné poplatky ani se tím nic neporušuje. Aspoň tedy pokud vím.

 

 

 

A ještě zpět k původnímu tématu, pokud by to náhodou dočetl až sem někdo, koho také zajímala odpověď na úvodní otázku. Zatím jsem neměl moc čas to zkoušet, ale nakolik můžu zatím zhodnotit své zkušební členství, tak:

1. PQ moc nevyužiju, asi na to nejsem zvyklý, takže mne prostě nenapadá, co bych měl hledat

2. API (respektive aplikace, které ho využívají) mi nevyhovuje, protože je "obráceně" - vyzkoušel jsem Looking4Cache, ale problém je, že nejdřív musím dát hledat keše jako v PQ (btw dotaz - takovéhle vyhledávání přes API se počítá jako jedna PQ do limitu PQ na den?) a pak se mi teprve zobrazí v mapě. Jsem zvyklý na opačný postup, tzn. nejdřív si na stránkách gc.com nebo v C:Geo najdu keš na mapě. Připadá mi logické používat to v mobilu stejně jako v na počítači, takže se mi zdá, že díky konstruci API je každá aplikace, která ho používá, odsouzená být z mého pohledu horší než C:Geo, protože prostě neumí začít mapou a fungovat stejně jako stránky gc.com.

3. Být PM mne kupodivu iracionálně baví kvůli věcem, které jsem považoval předtím za zcela okrajové a i dnes mi z racionálního pohledu přijdou úplně zbytečné - udělování FP a statistiky. Dokonce uvažuji, že si kvůli tomu budu PM platit, abych nepřišel o FP body za keše nalezené při BM členství :-)

 

Tak to bylo jen tak na závěr, jako takovou perličku jak někdo může založit 13 stránkové téma, aby v něm důsledně probral všechny technické výhody a nevýhody PM členství, a pak se nakonec stejně rozhodl jen čistě pocitově a úplně nelogicky :-)


  • 0

#256 Novinha

Novinha

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 80 příspěvků(y)

Publikováno 11 září 2014 - 9:31

Myslím, že pletete dohromady různé věci, které spolu až tolik nesouvisí - autorský zákon a jeho aplikaci a TOU od Groundspeaku. Píšeš, že stažení filmu z internetu je nelegální, ale to není pravda. Stahovaní filmu, hudby z internetu je v tzv. šedé zóně, čili to není nelegální z pohledu zákona a není to tak snadno postižitelné. Co je nelegální, tak je sdílení autorských děl, např. jejich nahráním na internet nebo používání torrentu, který sám o sobě nejen stahuje, ale zároveň sdílí. Co je nelegální, tak je stahovaní softwaru, programů.

 

S c:geo je ten problém, pokud tomu dobře rozumím, že porušuje TOU, s kterými jsi souhlasil při registraci na geocaching.com. S autorským zákonem to nemá nic společného.

 

A k té vážné hudbě, opět záleží na tom, jak se k té hudbě dotyčný dostal. Nicméně není příliš pravděpodobné, že by se jednalo o volné dílo, tj. k použití bez placení, protože se nejedná jen o autora, skladatele, ale také o interprety hudby, třeba orchestr. A na jejich jedinečné provedení skladby se také vztahuje autorské právo.

 

Takže to není to samé!

 

A morálka? To je úplně jiná kapitola. Ale připadá mi zcestné tvrdit, že někdo porušuje něco jiného, takže já si můžu zase podvádět někde jinde. Když už to někdo dělá, tak to dělá jen kvůli vlastní pohodlnosti ;)


  • 4

#257 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 11 září 2014 - 9:55

A k té vážné hudbě, opět záleží na tom, jak se k té hudbě dotyčný dostal. Nicméně není příliš pravděpodobné, že by se jednalo o volné dílo, tj. k použití bez placení, protože se nejedná jen o autora, skladatele, ale také o interprety hudby, třeba orchestr. A na jejich jedinečné provedení skladby se také vztahuje autorské právo.

Jen zcela na okraj k tomu zákonu o autorských právech. Jako interpret jsem figurovala při nahrávání nějakých těch CD s varhanními improvizacemi na téma gregoriánského chorálu. Takže interpreti: varhaník, asi 8 lidí ve schole (sboru). Skladby: několik set let staré kousky (i ještě z prvního tisíciletí, takže bez autorské ochrany) + varhanní improvizace ad hoc toho varhaníka. Honorář: ten varhaník pár tisíc a my jako schola pár tisíc, t.j. třeba pár set až tisícovku na zpěváka. CD pak dotyčná nahrávací firma prodávala docela ve slušném nákladu, tuším za 320 Kč (už je to dost dávno). Asi dvakrát se přidělávala, když byla rozebraná.

 

Tímto prohlašuji, že jako jeden z "autorů", který má být tím zákonem chráněn, se fakt necítím poškozená, když někdo to naše CD sdílí nebo stahuje. :D

 

Ten zákon je nastavenej tak, že samozřejmě chrání ty firmy, co to vydávají, nikoliv autory :D. Možná nějaký superstar si můžou diktovat podmínky, ale jinak, pokud si přejete něco vydat, tak musíte de facto povinně všechny autorský práva postoupit tý firmě. Jinak si neškrtnete. A ty firmy samozřejmě pak na tom rejžujou a ohánějí se právama autorů, interpretů a já nevím čím ještě, případně "přesvědčivě působí" na politiky, kteří tomu zákonu dávají v tom kterým státě konkrétní podobu.

 

Tolik na dokreslení rozporu mezi zákonností a mravností.


  • 1

#258 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 11 září 2014 - 10:03

Venujte se, prosim, tematu, zdanlive souvisejici polemiky (jako treba autorsky prava) si diskutujte jinde. Takle uz se v tom vlaknu vubec neda vyznat a jeho hodnota akorat prudce klesa.


  • -1

#259 frettie

frettie

    Frettie

  • Members
  • PipPipPip
  • 620 příspěvků(y)

Publikováno 11 září 2014 - 10:45

Jen zcela na okraj k tomu zákonu o autorských právech. Jako interpret jsem figurovala při nahrávání nějakých těch CD s varhanními improvizacemi na téma gregoriánského chorálu. Takže interpreti: varhaník, asi 8 lidí ve schole (sboru). Skladby: několik set let staré kousky (i ještě z prvního tisíciletí, takže bez autorské ochrany) + varhanní improvizace ad hoc toho varhaníka. Honorář: ten varhaník pár tisíc a my jako schola pár tisíc, t.j. třeba pár set až tisícovku na zpěváka. CD pak dotyčná nahrávací firma prodávala docela ve slušném nákladu, tuším za 320 Kč (už je to dost dávno). Asi dvakrát se přidělávala, když byla rozebraná.

 

Tímto prohlašuji, že jako jeden z "autorů", který má být tím zákonem chráněn, se fakt necítím poškozená, když někdo to naše CD sdílí nebo stahuje. :D

 

Ten zákon je nastavenej tak, že samozřejmě chrání ty firmy, co to vydávají, nikoliv autory :D. Možná nějaký superstar si můžou diktovat podmínky, ale jinak, pokud si přejete něco vydat, tak musíte de facto povinně všechny autorský práva postoupit tý firmě. Jinak si neškrtnete. A ty firmy samozřejmě pak na tom rejžujou a ohánějí se právama autorů, interpretů a já nevím čím ještě, případně "přesvědčivě působí" na politiky, kteří tomu zákonu dávají v tom kterým státě konkrétní podobu.

 

Tolik na dokreslení rozporu mezi zákonností a mravností.

Ono to je v podstatě i v tom, že někdo zaplatí za něco, za co by neměl - protože mu je to nabídnuto a on to akceptuje. Pokud by PM stálo 800 na týden, tak by ta statistika nakupujících byla zcela jistě jiná - tohle už by si dovolilo koupit jen pár lidí, kteří chtějí ukázat, že na to mají (tj. efekt snobismu) - zbytek by to nějak obcházel a nakonec by na tom byli zřejmě biti úplně všichni.

 

Tj. jak Groundspeak (asi by celkové zisky byly nižší), tak i lidi, protože by GS nejspíš víc zkoušel zabezpečit ilegální grabování a tak by to nejspíš nešlo a kvalita hry by tak mohla jít do pryč.


  • 0
:)

#260 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 11 září 2014 - 12:31


 

 

Ne, je to úplně to samé.

Film - nahraju z TV na video/HDD rekordér - legální / stáhnu to samé z internetu - nelegální

Mapa keší - prohlížím na mobilu v Chrome - legální / prohlížím na mobilu v C:Geo - nelegální

 

Vypíchnu jen tuhle stať. Proč? Stažení filmu z internetu není nelegální. Takže špatný příklad GC vs autorská práva. ;)


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:groundspeak, premium

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka