Přejít na obsah


Fotka

THE DARK SIDE IS COMING SOON


Nejlepší odpověď kulhal , 22 říjen 2014 - 12:40

Všechno bylo už řečeno, nic nového jsem neobjevil, přesto přihodím i já svůj názor.

Už dávno jsem pochopil, že neexistuje jediný správný geocaching. Máme jednu platformu, jednoduchá pravidla, jeden název, statistiky. Ve skutečnosti tu však běží několik her vedle sebe: hra na FTF, hra pro sběratele, hra pro kutily, hra na objevování zajímavých míst, hra spolčovací (eventy a různá sdružení), hra na překonávání terénních či intelektuálních překážek, hra na co nejvíc nálezů ve statistikách a další. Tahle různorodost je základem úspěchu celého geocachingu. Každý si vybere to své, většina z nás se zapojí do více her, a naše zapojení v jednotlivých hrách se v čase vyvíjí. Zůstáváme na jedné platformě, ale často letos hrajeme úplně jinou hru než třeba vloni.

Vše je v pořádku dokud se hráči jednotlivých her dokáží navzájem tolerovat a respektovat. Problémy začnou vznikat v okamžiku, kdy se příznivci jedné hry začnou vyvyšovat nad ty druhé. T5káři ohrnují nos nad vším s T<4. Výrobci roztomilých dekorovaných krabiček se pošklebují nevzhledným L&L schránkám. Sběratelé CWG začnou povyšovat svá pravidla nad ta všeobecná. Milovníci vlastivědy mluví o pravém smyslu geocachingu (do téhle skupiny mimochodem patřím velmi často i já). A velmi často vzniká nepochopení mezi příznivci velkých čísel ve statistikách a těmi ostatními.

Za sedm let své hráčské existence jsem prošel snad všemi GC hrami. Vím, proč tuhle hru mám rád a vím, co je pro mě jen ztráta času. Mám kamarády mezi zarytými příznivci všech rozměrů této hry - a většinou je dokážu pochopit nebo si dokonce tu jejich hru občas zahrát. Nikdy jsem se sice nepokusil strávit celý den v autě se zastavováním a vyskakováním každých 161 metrů, ale neberu to těm, kteří to považují za smysluplně strávený čas. Hrají prostě svou hru, snad tu jedinou, kterou jsem si zatím nevyzkoušel.

Přesto powertraily a série nemám rád.

Prvním důvodem je to, že často narušují křehkou rovnováhu mezi naší hrou a vnějším prostředím. Hodně keší = hodně lovců, hodně lovců = vyšší riziko sporu s místními obyvateli, myslivci, ochranáři, trampy a dalšími uživateli krajiny. To ohrožuje nejen série a powertraily samotné, ale celou hru. Objevují se nová pravidla a regulace, které dříve nebyly nutné. Komplikuje se vztah s úředními autoritami, který je dnes založený jen na tiché toleranci.

Druhým důvodem je to, že ve velkém množství sériových keší se začínají ztrácet ty „obyčejné“. Třeba si nikdy neodlovím keš věnovanou kapličce u cesty ve východních Čechách protože se tomuhle koutu krajiny zdaleka vyhnu. Spousta dalších lovců si tu keš odloví, ale kapličky si ani nevšimnou a v logu se omezí na „díky za další ze série“ – což autora asi dost znechutí. Bohužel začínáme kopírovat vývoj, který jsem před 3-4 lety začal pozorovat v USA: Zelená vlákna proplétajících se powertrailů na mnoha místech zamořila mapu natolik, že u geocachingu vytrvali jen hráči jediné hry – té na počet bodů. Ti ostatní postupně odpadají, otrávení sériovou nudou. Powetrailem občas projede profesionální lovec bodů, ale turista, lezec nebo rodina s dětmi už plánuji své aktivity jinak než nad geomapou. Místní geokomunity se tomu sice snaží bránit různými způsoby, například vydávají tištěné průvodce po zajímavých keších, aktivně propagují seznamy doporučených keší – skutečnost je však taková, že geocaching v USA v posledních dvou letech upadá.

Bohužel si myslím, že k téhle situaci směřujeme i my. Přejít na celý příspěvek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
214 odpovědí na toto téma

#181 sambar439

sambar439

    Hulvát a vesnickej primitiv ;)

  • Members
  • PipPipPip
  • 462 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 10:24

...Přesto si myslím, že sprostá slova a agresivně nekonstruktivní výkřiky sem nepatří...

Myslíš jako třeba "zamedituj, opij se, nebo rozlouskni nějakou těžkou mysterku a uklidni se";) 


  • 4

#182 KaMo_cz

KaMo_cz

    starej member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 103 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 10:39

Opij se rozhodně není nekonstruktivní výkřik nebo sprosťárna.

Naopak, na zdejším sluníčkovém fóru skoro nezbytnost. Protože ani nový design a moderátoři nezajistili přímé napojení na ČOV a stále to zde zahnívá :D


  • 2

#183 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 10:46

Já ti ani nevím, ty mě prostě tak nějak ******.

 

 

Příspěvky moderovány po dobu 14 dnů.


  • -3

#184 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 10:50

Opij se rozhodně není nekonstruktivní výkřik nebo sprosťárna.

Naopak, na zdejším sluníčkovém fóru skoro nezbytnost. Protože ani nový design a moderátoři nezajistili přímé napojení na ČOV a stále to zde zahnívá :D

 

 

Jestli sem chceš chodit jenom proto aby jsi provokoval, napiš mi a já tvé působení zde milerád utnu. Co víc ti už na to mám napsat?


  • -1

#185 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 11:02

Sambare Sambare... "pár spravedlivých a moudrých" nemá vyjádřit svůj negativní názor? Máš v těch právech trošku zmatek...


  • 2

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#186 KaMo_cz

KaMo_cz

    starej member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 103 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 11:16

tomy.22 - co ty vlastně moderuješ? Jediné, co úzkostlivě hlídáš, tak je, aby se tomu neříkalo jak se tomu běžně říká. Jinak ti to tady teče pod rukama (i kolegyni).

Toto opravdu není provokace, jen prostě nezastávám většinový názor tohoto menšinového fóra. Tady je, řekněme 10 jedinců, co celý den tlučou do klávesnice svoje virtuální představy "jak by", ale rozhodně neprezentují názor všech kačerů. Toť má dlouhodobá zkušenost z terénu.


  • 1

#187 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 11:21

Oni nebudou "spravedliví a moudří", ale spíš umanutí. Když někdo řekne PT nemám rád, nikdy na něj nepojedu je to jasné prezentování svého názoru. Když však řekne PT je hnusnej a měl by se zakázat, začínám mít trochu problém. A když to slyším od jednoho člověka po několikáté, tak si říkám, že má asi problém se svým egem, nebo má v sobě nějaké mesiášské sklony a PROSTĚ MUSÍ SVOU PRAVDU NANUTIT I VŠEM OSTATNÍM. A když toto jednání pokračuje několik dnů, tak naprosto přesně vím co je. Začíná a končí to písmenem B. Neplatí pro Citečku, protože ten patří spíše mezi ty moudré. 


  • 5

#188 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 785 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 11:27

Když už tady byla řeč o vlečce. Tam jsem se nedostal, ale rád bych si ji prošel i bez bodů. Jen na to asi nebudu mít čas. Takovéto zaniklé technické věci já můžu.

PWT - bych bral tam, kde se musí chodit pěšky, nebo třeba podél cyklostezky. Silniční - pár kousků jsem sezbíral, když jsem po té silnici šel, ale asi by mě to přestalo bavit, u dlouhého silničního PWT bych pěšky asi dospěl do stádia, že bych začal hledat jen letmo, nebo to i ignoroval.


  • 0

#189 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 11:33

Když už tady byla řeč o vlečce. Tam jsem se nedostal, ale rád bych si ji prošel i bez bodů. Jen na to asi nebudu mít čas. Takovéto zaniklé technické věci já můžu.

...

Nic technického tam neuvidíš, asi tři uřízlé sloupy, jeden kilometrovník a patnáct kilometrů dlouhý násep. Na konci u přehrady pak pár ztrouchnivělých pražců.


  • 0

#190 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 11:48

.....

Toto opravdu není provokace, jen prostě nezastávám většinový názor tohoto menšinového fóra. Tady je, řekněme 10 jedinců, co celý den tlučou do klávesnice svoje virtuální představy "jak by", ale rozhodně neprezentují názor všech kačerů. Toť má dlouhodobá zkušenost z terénu.

 

To je pravda, že odpůrců, nebo alespoň hlasitých odpůrců, nás tu je asi deset, kdežto ten první trail už má jeden a půl tisíce návštěvníků a ta druhá půlka asi třicet, takže kdyby sem všichni napsali, příspěvků odpůrců si nikdo ani nevšimne.

 

Jenže tady pořád nějak zaniká podstata, proč nás tu těch deset odpůrců pořád křičí. Myslím, že většina není proti powertrailům, ale proti tomuto powertrailu. Původní nápad na powertraily, jak už z názvu vyplývá, bylo sledování elektrického vedení, a stavěly se mimo civilizaci. U nás by byl prostor pro takové powertraily maximálně o několika desítkách keší, jenže tenhle vede po silnicích a z některých vesnic ani nevede silnice, která by nebyla obtažená kešemi.

 

Tahle série bude velice pravděpodobně opět přinášet negativní popularitu celé hře, protože něco takového nemůže uniknout pozornosti místních obyvatel a bude jim to vadit. Někteří si možná řeknou, že dvacet aut o víkendu a další čtyři na kole nikomu nemohou vadit, ale kdo nebydlí na vesnici, tak neví, o čem mluví. Před časem jsem na jedné takové bydlel a tehdy se tam plánoval známý singltrek (lesní cesty pro kola). A lidi chtěli sepisovat petici, aby tam nic takového nebylo, protože by jim tam mohlo přijet až padesát aut za víkend!!! Ve městě je to směšné, protože tolik aut parkuje v jedné ulici.

 

Myslím, že tomu není konec, protože když se podívám na mapu keší třeba do Španělska a hlavně do USA, tak tam je spousta městských powertrailů, celé ulice obtažené kešemi, několik powertrailů v jednom městě. A tyhle série jsou opravdu hodně navštěvované, víc než powertraily v přírodě nebo takto na venkovských silnicích. Takže jsem jen zvědavý, kdy se někdo nechá inspirovat, třeba takový Liberec je co se velikosti plochy a zakeškovanosti týče docela vhodný.


  • 16

#191 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 11:52

Asi před rokem jsem byl u Blovic na KOPRu - 56 keší, asi půlka po cestách, druhá po okreskách (daň za uzavřený okruh). Dělal jsem to nadvakrát (prostě mne kešování celý den nebavilo), půlka pěšky, druhá autem. Ze zkušenosti - cyklista je o dost rychlejší než chodec, auto s cyklistou tak nastejno (než se vystoupí, nastoupí...) Za sebe mohu říct, že záleží na celkovém počtu keší - těch padesát se dá za den zvládnout bez rezignace na obvyklé kačerské zásady, víc už svádí ke spěchu a nešvarům popsaným v předchozích příspěvcích. A tenhle názor není o umanutosti  :) .

 

Mimochodem: docela by mne zajímaly zkušenosti a názory ownerky KOPRu po roce a kousek fungování série (a že se o keše opravdu stará). Já osobně bych do něčeho takového v žádném případě nešel, nechtěl bych mít na noze kouli starostí.


  • 5

#192 sadmanwholikesblues

sadmanwholikesblues

    Copak jmelí, ale jmelí!

  • Members
  • PipPipPip
  • 423 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 12:00

Přiznám se, že docela souhlasím se Smrkovým posledním příspěvkem. Celý problém podle mne není o tom, zda PWT ano či ne v globálu. U toho dle mého názoru platí - vyhovuje ti PWT, jeď na něj / nevyhovuje ti PWT, nejezdi tam.

Malér ale myslím je, když je trail zasazen do prostředí necitlivě a navíc v místě, kde už problémy s jeho předchozí variantou byly. Owneři se samozřejmě mohou odvolávat na to, že chování lovců nemohou ovlivnit, nicméně každý jen trochu soudný tvůrce (ať už jednotlivé cache nebo PWT) by měl přemýšlet nad tím, jaké problémy mohou nastat a snažit se jim předejít právě vhodným umístěním schránky / schránek.

Každý už určitě slyšel úsloví "Méně je někdy více." a myslím, že pro PWT to platí jak vyšité.


  • 15

#193 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 12:27

Lubbezi, ani ti nemůžu dát palec nahoru, páč by to vypadalo, že si navzájem mejem záda... :ph34r:  B)


Tento příspěvek byl upraven od Citecka: 22 říjen 2014 - 12:28

  • 1

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#194 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 108 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 12:35

Hele já furt nevím co je to za sprosté slovo, co začíná a končí na B
  • 5

*


#195 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 930 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 12:40   Nejlepší odpověď

*
POPULÁRNÍ

Všechno bylo už řečeno, nic nového jsem neobjevil, přesto přihodím i já svůj názor.

Už dávno jsem pochopil, že neexistuje jediný správný geocaching. Máme jednu platformu, jednoduchá pravidla, jeden název, statistiky. Ve skutečnosti tu však běží několik her vedle sebe: hra na FTF, hra pro sběratele, hra pro kutily, hra na objevování zajímavých míst, hra spolčovací (eventy a různá sdružení), hra na překonávání terénních či intelektuálních překážek, hra na co nejvíc nálezů ve statistikách a další. Tahle různorodost je základem úspěchu celého geocachingu. Každý si vybere to své, většina z nás se zapojí do více her, a naše zapojení v jednotlivých hrách se v čase vyvíjí. Zůstáváme na jedné platformě, ale často letos hrajeme úplně jinou hru než třeba vloni.

Vše je v pořádku dokud se hráči jednotlivých her dokáží navzájem tolerovat a respektovat. Problémy začnou vznikat v okamžiku, kdy se příznivci jedné hry začnou vyvyšovat nad ty druhé. T5káři ohrnují nos nad vším s T<4. Výrobci roztomilých dekorovaných krabiček se pošklebují nevzhledným L&L schránkám. Sběratelé CWG začnou povyšovat svá pravidla nad ta všeobecná. Milovníci vlastivědy mluví o pravém smyslu geocachingu (do téhle skupiny mimochodem patřím velmi často i já). A velmi často vzniká nepochopení mezi příznivci velkých čísel ve statistikách a těmi ostatními.

Za sedm let své hráčské existence jsem prošel snad všemi GC hrami. Vím, proč tuhle hru mám rád a vím, co je pro mě jen ztráta času. Mám kamarády mezi zarytými příznivci všech rozměrů této hry - a většinou je dokážu pochopit nebo si dokonce tu jejich hru občas zahrát. Nikdy jsem se sice nepokusil strávit celý den v autě se zastavováním a vyskakováním každých 161 metrů, ale neberu to těm, kteří to považují za smysluplně strávený čas. Hrají prostě svou hru, snad tu jedinou, kterou jsem si zatím nevyzkoušel.

Přesto powertraily a série nemám rád.

Prvním důvodem je to, že často narušují křehkou rovnováhu mezi naší hrou a vnějším prostředím. Hodně keší = hodně lovců, hodně lovců = vyšší riziko sporu s místními obyvateli, myslivci, ochranáři, trampy a dalšími uživateli krajiny. To ohrožuje nejen série a powertraily samotné, ale celou hru. Objevují se nová pravidla a regulace, které dříve nebyly nutné. Komplikuje se vztah s úředními autoritami, který je dnes založený jen na tiché toleranci.

Druhým důvodem je to, že ve velkém množství sériových keší se začínají ztrácet ty „obyčejné“. Třeba si nikdy neodlovím keš věnovanou kapličce u cesty ve východních Čechách protože se tomuhle koutu krajiny zdaleka vyhnu. Spousta dalších lovců si tu keš odloví, ale kapličky si ani nevšimnou a v logu se omezí na „díky za další ze série“ – což autora asi dost znechutí. Bohužel začínáme kopírovat vývoj, který jsem před 3-4 lety začal pozorovat v USA: Zelená vlákna proplétajících se powertrailů na mnoha místech zamořila mapu natolik, že u geocachingu vytrvali jen hráči jediné hry – té na počet bodů. Ti ostatní postupně odpadají, otrávení sériovou nudou. Powetrailem občas projede profesionální lovec bodů, ale turista, lezec nebo rodina s dětmi už plánuji své aktivity jinak než nad geomapou. Místní geokomunity se tomu sice snaží bránit různými způsoby, například vydávají tištěné průvodce po zajímavých keších, aktivně propagují seznamy doporučených keší – skutečnost je však taková, že geocaching v USA v posledních dvou letech upadá.

Bohužel si myslím, že k téhle situaci směřujeme i my.
  • 80

#196 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 13:46

Příspěvky moderovány po dobu 14 dnů.

 

Compíkův povzdech je klasická hláška z jednoho starého fóru.


  • 3

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#197 prazskychytrak

prazskychytrak

    Rendy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 707 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 13:51

krásně napsáno...u nás doufám hodně lidí pochopí, že počet nálezů je naprosto o ničem, budete mít 100tis., 200tis, 300tis nálezů...a teď mi řekni, jak jsi si to užil...noo, vyskakoval jsem a naskakoval z auta, víc si nepamatuju...hm, super a co nám řekneš ty s tou stovkou odlovených dlouhých multin, mysterek apod? tak to si poslechněte, co se mi tuhle stalo...
  • 13

Bookmarky: 2.gif Zajímavé osudy kešek world.pngKešky výletovky hint_icon.pngHinty
Web: geopraha.eu regionální web Prahy
pepikov.cz
web o zajímavostech Prahy


#198 gygant

gygant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 310 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 15:48

Všechno bylo.... 

 

 

Bravo, nádherně napsáno, takhle to cítím... Kultivovaně vyjádřeno, tolerantní pohled... Chápu odpůrce našich názorů, ale já to takhle cítím a nevím, v čem je tenhle náš názor škodlivý, proto nechápu, proč se zastánci powertrailů tak zlobí -  ne na náš způsob hraní, ale na to, že si tu opovažujeme si postesknout. Je to forum a vaše názory tu mají stejný prostor.... I ty powertraily se dají lovit citlivě, sám na série chodím či jezdím na kole, ale tyhle monstra svádí k těm podle mne nepřijatelným způsobům jako je olepování okolí nálepkami (teda postrádám smysl takového činění, tohle opravdu považujete za nález keše, zápis do logbooku a zisk rovnocenného bodu/nálezu?, nicméně nemám právo tady moralizovat, jen říkám svůj názor) nebo přenášení keší mezi stanovišti (teda tohle vám přijde normální? Přenést keš i s logbookem jinam?) a podobně. Ty negativa jsme my definovali, a nemám nic proti těm, kteří tyhle keše loví rozumným způsobem, ale od odpůrců slyším kritiku na nás, jak se tu vyjadřujeme, ale už ne vysvětlení, proč je tento způsob lovu v pořádku. Nevidím tady vyjádření ownerů, nevidím, jak chtějí obhajovat projekt při problémech s okolím, nevidím tady vyjádření lovců, proti jejichž stylu odlovu těchto sérií se tady vymezujeme (co by tady taky dělali, ti beztak musí být někde na dalším a dalším trailu, jejich konkurenti taky nezahálejí). Jak mi vysvětlí to přesouvání keší, teda já tam jít (pěšky/kolo) po etapách a narazit na keš, ve které jsem už byl, znovu, a někde úplně jinde, tak mne picne. A kde mám hledat tu správnou? A bude vůbec označená (no nebude)? Říkáte, že na PWT je to jedno, že tam jde jen o místo? No podle mne to tak není, je to stejná tradička se stejnými pravidly jako támhle ta věnovaná kostelu a ta taky musí být na místě. To je snad těžko podle pravidel, no ne, tak by mne zajímalo, proč mi kazí hru. Ať si každý loví co chce, ale už se mi nechce říci, "jak chce". Ohleduplnost k dalším lovcům, nemuchlat logbooky, neprozrazovat hru okolí v téhle bídné podobě. To už ať si to raději loguje z domu.


  • 10

#199 gygant

gygant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 310 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 16:10

Ale v jednom je pravda. Že pořád dokola to leze na nervy. Beru na vědomí. Abych nebyl za toho na B (že je to borec, že jo!).... Tak padám. Dokud nevyjde další úsek :)

 

edit: No já jsem blb, ono to má i končit na "b". 


Tento příspěvek byl upraven od gygant: 23 říjen 2014 - 14:33

  • 0

#200 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 108 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 16:14

Já jsem ale pitomec - je to blb, že ?


  • 4

*





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama