Přejít na obsah


Fotka

THE DARK SIDE IS COMING SOON


Nejlepší odpověď kulhal , 22 říjen 2014 - 12:40

Všechno bylo už řečeno, nic nového jsem neobjevil, přesto přihodím i já svůj názor.

Už dávno jsem pochopil, že neexistuje jediný správný geocaching. Máme jednu platformu, jednoduchá pravidla, jeden název, statistiky. Ve skutečnosti tu však běží několik her vedle sebe: hra na FTF, hra pro sběratele, hra pro kutily, hra na objevování zajímavých míst, hra spolčovací (eventy a různá sdružení), hra na překonávání terénních či intelektuálních překážek, hra na co nejvíc nálezů ve statistikách a další. Tahle různorodost je základem úspěchu celého geocachingu. Každý si vybere to své, většina z nás se zapojí do více her, a naše zapojení v jednotlivých hrách se v čase vyvíjí. Zůstáváme na jedné platformě, ale často letos hrajeme úplně jinou hru než třeba vloni.

Vše je v pořádku dokud se hráči jednotlivých her dokáží navzájem tolerovat a respektovat. Problémy začnou vznikat v okamžiku, kdy se příznivci jedné hry začnou vyvyšovat nad ty druhé. T5káři ohrnují nos nad vším s T<4. Výrobci roztomilých dekorovaných krabiček se pošklebují nevzhledným L&L schránkám. Sběratelé CWG začnou povyšovat svá pravidla nad ta všeobecná. Milovníci vlastivědy mluví o pravém smyslu geocachingu (do téhle skupiny mimochodem patřím velmi často i já). A velmi často vzniká nepochopení mezi příznivci velkých čísel ve statistikách a těmi ostatními.

Za sedm let své hráčské existence jsem prošel snad všemi GC hrami. Vím, proč tuhle hru mám rád a vím, co je pro mě jen ztráta času. Mám kamarády mezi zarytými příznivci všech rozměrů této hry - a většinou je dokážu pochopit nebo si dokonce tu jejich hru občas zahrát. Nikdy jsem se sice nepokusil strávit celý den v autě se zastavováním a vyskakováním každých 161 metrů, ale neberu to těm, kteří to považují za smysluplně strávený čas. Hrají prostě svou hru, snad tu jedinou, kterou jsem si zatím nevyzkoušel.

Přesto powertraily a série nemám rád.

Prvním důvodem je to, že často narušují křehkou rovnováhu mezi naší hrou a vnějším prostředím. Hodně keší = hodně lovců, hodně lovců = vyšší riziko sporu s místními obyvateli, myslivci, ochranáři, trampy a dalšími uživateli krajiny. To ohrožuje nejen série a powertraily samotné, ale celou hru. Objevují se nová pravidla a regulace, které dříve nebyly nutné. Komplikuje se vztah s úředními autoritami, který je dnes založený jen na tiché toleranci.

Druhým důvodem je to, že ve velkém množství sériových keší se začínají ztrácet ty „obyčejné“. Třeba si nikdy neodlovím keš věnovanou kapličce u cesty ve východních Čechách protože se tomuhle koutu krajiny zdaleka vyhnu. Spousta dalších lovců si tu keš odloví, ale kapličky si ani nevšimnou a v logu se omezí na „díky za další ze série“ – což autora asi dost znechutí. Bohužel začínáme kopírovat vývoj, který jsem před 3-4 lety začal pozorovat v USA: Zelená vlákna proplétajících se powertrailů na mnoha místech zamořila mapu natolik, že u geocachingu vytrvali jen hráči jediné hry – té na počet bodů. Ti ostatní postupně odpadají, otrávení sériovou nudou. Powetrailem občas projede profesionální lovec bodů, ale turista, lezec nebo rodina s dětmi už plánuji své aktivity jinak než nad geomapou. Místní geokomunity se tomu sice snaží bránit různými způsoby, například vydávají tištěné průvodce po zajímavých keších, aktivně propagují seznamy doporučených keší – skutečnost je však taková, že geocaching v USA v posledních dvou letech upadá.

Bohužel si myslím, že k téhle situaci směřujeme i my. Přejít na celý příspěvek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
214 odpovědí na toto téma

#201 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 19:05

Nic technického tam neuvidíš, asi tři uřízlé sloupy, jeden kilometrovník a patnáct kilometrů dlouhý násep. Na konci u přehrady pak pár ztrouchnivělých pražců.

Víš jak vypadá Schwazenberský kanál? Celý? A v Rakousku? U nás je místy zasypaný, u nich skoro celý zasypaný, jen kousky mají na ukázku opravené. Přesto stojí za to. Nebo koněspřežka - tu jsem celou neprošel, ale místy jsou to také jen náspy a zářezy. Nebo pozůstatky po středověkém dolování, tam občas bez listingu bys ani nepoznal, kde byly třeba na potoce hráze. Nebo dokonale zaniklé vesnice. Tohle jsou také technické památky, nejen staré fabriky. O té vlečce jsem věděl dřív, než tam byly keše, je to zajímavý pozůstatek stavby přehrady. Jen bych ji asi ani nenašel v terénu. Jenomže protože to tam mám celkem daleko, ani jsem si ji nepostahoval do geogetu. Docela bych uvítal, kdyby mi někdo poslal GPX, i když opravdu nevím, jestli tam někdy půjdu.


  • 0

#202 St&nda

St&nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 331 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 19:38

....ani jsem si ji nepostahoval do geogetu. Docela bych uvítal, kdyby mi někdo poslal GPX, i když opravdu nevím, jestli tam někdy půjdu.

Napiš mi přes profil svůj email a pošlu, mám jí staženou v geogetu kvůli statistikám :-) Jinak teď už to tam bude na procházku "s mačetou", protože tam nikdo nechodí a "neudržuje" geopěšinu... "příroda si poradí se vším", i s kačeřími nájezdy.... i za plného provozu to byla místy prodíračka hustým porostem, ale zase to bude mít své kouzlo dávno zapomenutého... (a hlavně, nebude to tam jako na Václaváku...).


Tento příspěvek byl upraven od St&nda: 22 říjen 2014 - 19:54

  • 0

#203 MarHan

MarHan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 371 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 19:53

Není už vlečka v archivu?
  • 0
Garmin Oregon 650, Samsung Galaxy S + Locus + GSAK

#204 St&nda

St&nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 331 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 19:57

Není už vlečka v archivu?

Jj, ví, chce si jí kdyžtak projít "jen tak".... proč ne....


  • 0

#205 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 22:00

Jen bych ji asi ani nenašel v terénu.

 

Našel. Od tochovockého nádraží naprosto v pohodě, od Orlíku je potřeba vědět, kde ji hledat. Na satelitní mapě je krásně čitelná.


  • 1

#206 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 22:08

V terénu je krásně vidět. Náspy, příkopy a úvozy nezmizí ani za staletí. Já takhle jednou procházel po trase úzkokolejky z Frýdlantu do Heřmanic. Tehdy tam ale ještě byly koleje.


  • 1

#207 kstavk

kstavk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 299 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2014 - 6:48

V terénu je krásně vidět. Náspy, příkopy a úvozy nezmizí ani za staletí. Já takhle jednou procházel po trase úzkokolejky z Frýdlantu do Heřmanic. Tehdy tam ale ještě byly koleje.

a co tratě Mladotice-Kralovice občas i se zbytkama kolejí..... nebo Skalsko-Chotětov - tam už teda hlavně na konci nic poznat není. To byly super procházky i bez bodů....


  • 0

#208 St&nda

St&nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 331 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2014 - 6:58

Se nám to hezky stočilo jinam, možná ideální okamžik pro zámek??? ;)  Vše podstatné už se tu řeklo x-krát dokola, nic to podle mě beztak nezmění, a nejlíp to napsal kulhal.... hmmm? A to jsem včera vážně uvažoval o sepsání dlouhého "honibodovského" přiznání, aneb která temná část mé mladé kešerské duše mě pudí k otestování svých duševních i fyzických sil na PWT...  :D


  • 0

#209 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2014 - 9:44

Žádney zámek, co je to za úchylku trhat diskuzi? To je jak ten hospodskej vod Džbánu, co ho vždycky po desátý večer rozbolela hlava a pak vokřikoval štamgasty "Držte hubu a chlastejte!" :P

 

Zavři to tady, a Kulhalův příspěvek si už nikdo nepřečte.


  • 7

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#210 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2014 - 11:01

Debata se vždycky nějak vyvíjí, nelze se pořád držet jen jednoho tématu. Původní téma se zatím vyčerpalo, ale až tam kačer na koloběžce přejede babku a budou to řešit radniční listy, vlákno se ještě bude hodit. :-)


  • 5

#211 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2014 - 18:51

Tak se divím, co motivuje PWTrailisty k publikaci a hledání na GC. Vždyť na www.munzee.com mají mnohem lepší podmínky. Posuďte sami:

GC: Přijet. Zaparkovat. Vystoupit. Najít kešku. Otevřít kešku. Vyndat logbook. Podívat se, kolik je hodin. Zapsat se. Vložit logbook. Zavřít kešku. Uložit kešku. Nasednout. Odjet. Doma zalogovat. :(

Munzee - tradička: Přijet. Zaparkovat. Vystoupit. Najít QR/NFC. Naskenovat aplikací Munzee. Odmáčknout. Nasednout. Odjet.

Munzee - virtuálka: Přijet, přibrzdit. Aktivovat Munzee. Odmáčknout. Přidat plyn.

Je-li jich hodně .... 1) Přijet, přibrzdit. 2) Aktivovat Munzee. 3) Odmáčknout. 4) if another munzee then goto 2 else Přidat plyn. ;)

... a za každý log je až na výjimky nejméně pět bodů.

To je přece sen PWTrailisty! :D


  • 13

#212 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2014 - 21:05

V pražské Panské ulici je Munzee na každé dopravní značce. A kolem práce jsem si už všimnul čtyřech.


  • 0

#213 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2014 - 21:57

Tak se divím, co motivuje PWTrailisty k publikaci a hledání na GC. Vždyť na www.munzee.com mají mnohem lepší podmínky. Posuďte sami:

GC: Přijet. Zaparkovat. Vystoupit. Najít kešku. Otevřít kešku. Vyndat logbook. Podívat se, kolik je hodin. Zapsat se. Vložit logbook. Zavřít kešku. Uložit kešku. Nasednout. Odjet. Doma zalogovat. :(

Munzee - tradička: Přijet. Zaparkovat. Vystoupit. Najít QR/NFC. Naskenovat aplikací Munzee. Odmáčknout. Nasednout. Odjet.

Munzee - virtuálka: Přijet, přibrzdit. Aktivovat Munzee. Odmáčknout. Přidat plyn.

Je-li jich hodně .... 1) Přijet, přibrzdit. 2) Aktivovat Munzee. 3) Odmáčknout. 4) if another munzee then goto 2 else Přidat plyn. ;)

... a za každý log je až na výjimky nejméně pět bodů.

To je přece sen PWTrailisty! :D

 

Bacha, to dráždíš "hada bosou nohou" :D


  • 2

Outdoor: Oregon 700, Colorado 300, fenix5x

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Telefon jako uložiště tras pro GarminOdolný Xcover 3 VE

 

"The Universe is made of protons, neutrons, electrons and morons"


#214 Hamaci

Hamaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 171 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2014 - 0:13

Kulhal to napsal moc pěkně. Cítím to přesně jako on a souhlasím skoro s každým slovem kromě posledního odstavce. Stále si dokážu ze záplavy ikonek na geocaching mapě vybrat to pěkné. A moje rodina je spokojena, že cestou nezastavujeme u pankejtů, ale občas se projdeme po lesích a cestou najdeme úžasně provedené schránky a "adventůry".

Skvělých kešek na krásných místech je stále dost a nové stále přibývají. Jen je třeba pracněji hledat a filtrovat.

Ale je pravdou, že už si k výletům do neznámých končin začínám brát na pomoc jiné weby než geocaching.com.


  • 5

#215 St&nda

St&nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 331 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2014 - 19:50

Bacha, to dráždíš "hada bosou nohou" :D

 

Vždyť už jich spousta "konvertovalo" na munzee... když mi kolega munzista občas přečte nějaké nicky, jsou mi samozřejmě povědomé z GC.... Kam se na munzee hrabe "jeden trapný PWT" :-) (kdo chce kam, pomůže si sám...)


  • 2




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka