Přejít na obsah


Fotka

THE DARK SIDE IS COMING SOON


Nejlepší odpověď kulhal , 22 říjen 2014 - 12:40

Všechno bylo už řečeno, nic nového jsem neobjevil, přesto přihodím i já svůj názor.

Už dávno jsem pochopil, že neexistuje jediný správný geocaching. Máme jednu platformu, jednoduchá pravidla, jeden název, statistiky. Ve skutečnosti tu však běží několik her vedle sebe: hra na FTF, hra pro sběratele, hra pro kutily, hra na objevování zajímavých míst, hra spolčovací (eventy a různá sdružení), hra na překonávání terénních či intelektuálních překážek, hra na co nejvíc nálezů ve statistikách a další. Tahle různorodost je základem úspěchu celého geocachingu. Každý si vybere to své, většina z nás se zapojí do více her, a naše zapojení v jednotlivých hrách se v čase vyvíjí. Zůstáváme na jedné platformě, ale často letos hrajeme úplně jinou hru než třeba vloni.

Vše je v pořádku dokud se hráči jednotlivých her dokáží navzájem tolerovat a respektovat. Problémy začnou vznikat v okamžiku, kdy se příznivci jedné hry začnou vyvyšovat nad ty druhé. T5káři ohrnují nos nad vším s T<4. Výrobci roztomilých dekorovaných krabiček se pošklebují nevzhledným L&L schránkám. Sběratelé CWG začnou povyšovat svá pravidla nad ta všeobecná. Milovníci vlastivědy mluví o pravém smyslu geocachingu (do téhle skupiny mimochodem patřím velmi často i já). A velmi často vzniká nepochopení mezi příznivci velkých čísel ve statistikách a těmi ostatními.

Za sedm let své hráčské existence jsem prošel snad všemi GC hrami. Vím, proč tuhle hru mám rád a vím, co je pro mě jen ztráta času. Mám kamarády mezi zarytými příznivci všech rozměrů této hry - a většinou je dokážu pochopit nebo si dokonce tu jejich hru občas zahrát. Nikdy jsem se sice nepokusil strávit celý den v autě se zastavováním a vyskakováním každých 161 metrů, ale neberu to těm, kteří to považují za smysluplně strávený čas. Hrají prostě svou hru, snad tu jedinou, kterou jsem si zatím nevyzkoušel.

Přesto powertraily a série nemám rád.

Prvním důvodem je to, že často narušují křehkou rovnováhu mezi naší hrou a vnějším prostředím. Hodně keší = hodně lovců, hodně lovců = vyšší riziko sporu s místními obyvateli, myslivci, ochranáři, trampy a dalšími uživateli krajiny. To ohrožuje nejen série a powertraily samotné, ale celou hru. Objevují se nová pravidla a regulace, které dříve nebyly nutné. Komplikuje se vztah s úředními autoritami, který je dnes založený jen na tiché toleranci.

Druhým důvodem je to, že ve velkém množství sériových keší se začínají ztrácet ty „obyčejné“. Třeba si nikdy neodlovím keš věnovanou kapličce u cesty ve východních Čechách protože se tomuhle koutu krajiny zdaleka vyhnu. Spousta dalších lovců si tu keš odloví, ale kapličky si ani nevšimnou a v logu se omezí na „díky za další ze série“ – což autora asi dost znechutí. Bohužel začínáme kopírovat vývoj, který jsem před 3-4 lety začal pozorovat v USA: Zelená vlákna proplétajících se powertrailů na mnoha místech zamořila mapu natolik, že u geocachingu vytrvali jen hráči jediné hry – té na počet bodů. Ti ostatní postupně odpadají, otrávení sériovou nudou. Powetrailem občas projede profesionální lovec bodů, ale turista, lezec nebo rodina s dětmi už plánuji své aktivity jinak než nad geomapou. Místní geokomunity se tomu sice snaží bránit různými způsoby, například vydávají tištěné průvodce po zajímavých keších, aktivně propagují seznamy doporučených keší – skutečnost je však taková, že geocaching v USA v posledních dvou letech upadá.

Bohužel si myslím, že k téhle situaci směřujeme i my. Přejít na celý příspěvek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
214 odpovědí na toto téma

#41 Korismata

Korismata

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 160 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2014 - 22:58

Já nepochopím, jak vlastně někdo může o podobný věci jenom uvažovat bez předchozího projednání či povolení obcí nebo jiných orgánů...


  • 3

#42 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2014 - 23:13

Až se tam zase vrhnou ty stovky kačerů, co budou parkovat každých sto padesát metrů, tak si toho ty orgány všimnou. Tohle už není přivedení člověka na zajímavé místo, ukázat mu zajímavou krabičku a všechno dělat tajně. Tohle už nemá s geocachingem mnoho společného a pak se nemůžeme divit tomu, že jsou tu stále větší a větší restrikce.


  • 13

#43 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2014 - 23:18

Pominu-li fakt, že jinde ve světě ale i u nás zakládané PT jsou jednoduše nějaká šňůra za sebou a tady je to roz...házené po celém širém okolí bez ladu a skladu, je to šílenost.

 

Proti PT jako byla třeba vlečka na Orlík nic nemám. Bylo to krajinou, mimo silnice a bylo to fajn. Tohle?!?!


Tento příspěvek byl upraven od mr3ska: 17 říjen 2014 - 23:18

  • 5

Outdoor: Oregon 700, Colorado 300, fenix5x

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Telefon jako uložiště tras pro GarminOdolný Xcover 3 VE

 

"The Universe is made of protons, neutrons, electrons and morons"


#44 PeSis

PeSis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 421 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2014 - 23:24

A kterej polskej máš na mysli? Ten kolem Jelení Hory?

Ta je slabá -> má jen 302 kousků  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


  • 0

Xiaomi Redmi Note 10 Pro => Locus 4 gold, WhereYouGo, Mapy.cz ; Samsung J5 (iGo navi) ;
GeoGet (+Stator)

 

 

Moje statistika na Geocaching.com

 

 

 


#45 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2014 - 23:33

Bude problém. Budou problémy, jak tu psáno, s dopravními předpisy, s obecními úřady i s majiteli nemovitostí; navíc bude nežádaná publicita - postavíme kešing každému na oči a bohužel v té nejpokleslejší formě. Celý tenhle počin je sobecká, nedomyšlená, arogantní pitomost.


  • 29

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#46 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 231 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2014 - 23:47

Ty vo*e, takovejch keší, nemít v sobě polovinu baru...ale stejně bych tam nejel, tolik mikrovek by mi skazilo statistiky a ještě by se mi určitě nelíbily. :)


  • 2

#47 Fx-nuclear&myška

Fx-nuclear&myška

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 22 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 1:25

Jednim slovem ubohost... Nevim, co napsat, aby si toho panove revirnici vsimli, ale tohle uz je prez caru. Ano, muzeme si sem zajet, svihnout za den luxuxni posun ve statistikach, proc ne... Kdyz je mezi nami milionsto lovcu bodu, OK, proc taky ne... Nekdo muze i napsat "kdyz se ti to nelibi, tak to nelov a drz hubu." Ale uprimne o geocachingu mame naprosto odlisnou predstavu a zel bohu, do ted jsme ji meli jinou i o reviewerech... Panove, meli byste se minmalne nad necim zamyslet. Tohle je humus.... Necht si na tento prispevek kdo chce plije jak chce, je to tak!
P.S.: fakt je mne ma bliti.... Tohle uz NENI geocaching....:( tohle je upadek.
  • 0

#48 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 7:48

Kvalitu a směr nejen českého geocachingu udávají sami hráči a owneři keší. Revieweři mají omezené možnosti jak toto ovlivnit, zvlášť když owneři nechtějí naslouchat.


Amen :D !

Tento příspěvek byl upraven od Jacka: 18 říjen 2014 - 7:49

  • 6

#49 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 231 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 7:49

O půl sedmé na nohou (na sobotu nezvyk), tak si říkám, že bych se konečně kouknul na fórum a zkusil se zeptat, zda-li už někdo odlovil? Na #001 už se objevil jeden FI a nějaký WN o odlovu jiné části. Pochlubte se, byl už někdo pro 400 mikrovek? :)

 

P.S. Nadávat nebudu, když to lovit nepudu. :D


  • 0

#50 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 7:57

Proč tu nejsou žádné hlasy, že se jim ten PT líbil ?

 

Protože tam příznivci ještě jsou a nebo vyspávají po nočním odlovu FTF :-)

 

Nikdo nemá povinnost to jet lovit a o povinnosti to tady komentovat taky pochybuji.


  • 5

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#51 Keres

Keres

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 338 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 8:53

Té kritiky tady.....

 

a za pár měsíců stovky zalogovaných - kdo tam teda jezdí?

 

komu se to nelíbí ať to ignoruje


  • 4

#52 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 8:53

Schválně se za měsíc nebo dva podívám do vašich profilů, kolik že máte z tohoto dalšího hnusného  PT odloveno. :-) Na druhou stranu ownery znám, krom PT mají spoustu pěknejch keší a vcelku nemám problém si i nějakou kešku z PT odlovit. Na rozdíl od spousty kecalů, museli pár měsíců docela máknout aby to připravili a myslím, že náklady byly tak 10 tisíc. Kritika je snadná věc, hlavně od klávesnice, ale když řeknete A je dobré říci i to B. Je tu spousta lidí co honí body a pro ty je to krásnej vánoční dárek, ale i při cestě kolem se pár keší může hodit.


  • 1

#53 Fukar

Fukar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 343 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 9:00

Tenhle pwt mě vyhnal od večeře. Byl bych blázen, abych nezkusil pár FTF, když je mám několik metrů od baráku.

Některé části jsou na silnicích, kde se skoro nevejdou 2 auta vedle sebe, mikrošky na stromech. Prostě JTJPT se vším, co k tomu patří, včetně hromady naštvaných místních obyvatel a několika fakt nebezpečných úseků.

Takže u mě to dopadne stejně jako minule. Při FTF jsme se dobře pobavili a na zbytek z vysoka kašlu.

Nemíním tady rozebírat ani kvalitu mikrošek, ani důvody, proč někdo takouvou šílenost vůbec udělal. 

Spíš mě celkem naštvalo, chování některých FTFkařů, po kterých jsme se jako druzí dostali k několika keškám.

Asi museli strašně pospíchat, protože nebyli schopní ani normálně uložit zpátky logbook a dokonce ani zašroubovat víčko. Tak ho radši pohodili vedle.

Pro Svena a Vanilku.

Příští PT udělejte někde jinde, Tady jste nadělali škody už dost.

Nebo ještě líp. Dělejte radši ty pěkný keše o kterých nade mnou píše lubbez. Jenže ty nenesou tolik FP do statistik.


  • 13

Člen týmu URNA - Útvar Rychlého NAlezení.
Lovem postižen na 100%.


#54 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 450 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 9:22

...Na rozdíl od spousty kecalů, museli pár měsíců docela máknout aby to připravili a myslím, že náklady byly tak 10 tisíc. ....

"Teda to muselo dát příšernou práci, a přitom taková blbost, co?"


  • 11

#55 KaMo_cz

KaMo_cz

    starej member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 103 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 9:31

Mne docela vadi, ze tam jsou pouzity moje vyroky, ktery s tim nemaj ani za mak spolecnyho. Mozna to je recese, ale tenhle druh s emi fakt nelibi a nesouhlasim s tim. Ale ze se vubec necemu divim....

Počkat. Tady  na xxxxx blijete, co jsou PWT za zlo. Jak jste rádi, že to není u vás a pak že to s tím nemá nic společnýho???

Vrcholem je, že na to blijete. Kdo to loví, toho odsuzujete. Ale pak si na to zajedu, abych měl favourite points. Alibismus dotažený k dokonalosti. Protože když nejsou nové hezké keše, tak přeci tolik FP nepotřebujete.

 

Ownerům velké díky. Už se těším.

 

PS: Neříkáte sami, že si v GC může každý najít to svoje? No a Temná strana Síly má ráda PWT a aby jsme si je mohli hledat, tak je musíme i zakládat.


Tento příspěvek byl upraven od tomy.22: 18 říjen 2014 - 12:11
upraveno

  • 0

#56 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 9:35

i při cestě kolem se pár keší může hodit.

 

Může se hodit k čemu?


  • 1

#57 black777jack

black777jack

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 77 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 9:42

Na výraz protestu zaloguji celý PWT od stolu... :-)


  • 0

#58 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 9:44

Dělejte radši ty pěkný keše o kterých nade mnou píše lubbez. Jenže ty nenesou tolik FP do statistik.

Tak nevím, jestli zrovna kvůli FP by jim to stálo za to. Když se mrknu na JTJPT, tak za rok provozu na první a poslední keši je dohromady cca 450- 500 FP + tak 2-5 FP na jednotlivejch keších série (zjištěno namátkou). Za cenu investic, přípravy a následné péče o 274 keší. Pěkně zpracovaná multina v centru Prahy (a owneři PWT se v Praze pohybují)nasbírá kolem 150 FP ročně, pěkné, ale náročnější keše, kam nejde každej (např. letterbox 5/3,5), kus za Prahou v terénu třeba kolem 80 - 100 FP ročně. Takže kdyby na to přišlo, ty FP by nasbírali i na pár keších, na kterejch by si dali záležet.

Ale to už je na rozhodnutí každého soudruha, jak toho, kdo zakládá, tak toho, kdo loví.
  • 0

#59 honza.h

honza.h

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 557 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 9:47

Podle mě to je sebedestrukce geocachingu...


  • 14

#60 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 9:54

Může se hodit k čemu?

Jedeš kolem, vidíš že je tady keška a nesebereš jí? Já tedy jo. Nic víc, nic míň. Když se kouknu po čase na mapu tak vidím, tady jsem byl.


  • 5




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama