Přejít na obsah


Fotka

THE DARK SIDE IS COMING SOON


Nejlepší odpověď kulhal , 22 říjen 2014 - 12:40

Všechno bylo už řečeno, nic nového jsem neobjevil, přesto přihodím i já svůj názor.

Už dávno jsem pochopil, že neexistuje jediný správný geocaching. Máme jednu platformu, jednoduchá pravidla, jeden název, statistiky. Ve skutečnosti tu však běží několik her vedle sebe: hra na FTF, hra pro sběratele, hra pro kutily, hra na objevování zajímavých míst, hra spolčovací (eventy a různá sdružení), hra na překonávání terénních či intelektuálních překážek, hra na co nejvíc nálezů ve statistikách a další. Tahle různorodost je základem úspěchu celého geocachingu. Každý si vybere to své, většina z nás se zapojí do více her, a naše zapojení v jednotlivých hrách se v čase vyvíjí. Zůstáváme na jedné platformě, ale často letos hrajeme úplně jinou hru než třeba vloni.

Vše je v pořádku dokud se hráči jednotlivých her dokáží navzájem tolerovat a respektovat. Problémy začnou vznikat v okamžiku, kdy se příznivci jedné hry začnou vyvyšovat nad ty druhé. T5káři ohrnují nos nad vším s T<4. Výrobci roztomilých dekorovaných krabiček se pošklebují nevzhledným L&L schránkám. Sběratelé CWG začnou povyšovat svá pravidla nad ta všeobecná. Milovníci vlastivědy mluví o pravém smyslu geocachingu (do téhle skupiny mimochodem patřím velmi často i já). A velmi často vzniká nepochopení mezi příznivci velkých čísel ve statistikách a těmi ostatními.

Za sedm let své hráčské existence jsem prošel snad všemi GC hrami. Vím, proč tuhle hru mám rád a vím, co je pro mě jen ztráta času. Mám kamarády mezi zarytými příznivci všech rozměrů této hry - a většinou je dokážu pochopit nebo si dokonce tu jejich hru občas zahrát. Nikdy jsem se sice nepokusil strávit celý den v autě se zastavováním a vyskakováním každých 161 metrů, ale neberu to těm, kteří to považují za smysluplně strávený čas. Hrají prostě svou hru, snad tu jedinou, kterou jsem si zatím nevyzkoušel.

Přesto powertraily a série nemám rád.

Prvním důvodem je to, že často narušují křehkou rovnováhu mezi naší hrou a vnějším prostředím. Hodně keší = hodně lovců, hodně lovců = vyšší riziko sporu s místními obyvateli, myslivci, ochranáři, trampy a dalšími uživateli krajiny. To ohrožuje nejen série a powertraily samotné, ale celou hru. Objevují se nová pravidla a regulace, které dříve nebyly nutné. Komplikuje se vztah s úředními autoritami, který je dnes založený jen na tiché toleranci.

Druhým důvodem je to, že ve velkém množství sériových keší se začínají ztrácet ty „obyčejné“. Třeba si nikdy neodlovím keš věnovanou kapličce u cesty ve východních Čechách protože se tomuhle koutu krajiny zdaleka vyhnu. Spousta dalších lovců si tu keš odloví, ale kapličky si ani nevšimnou a v logu se omezí na „díky za další ze série“ – což autora asi dost znechutí. Bohužel začínáme kopírovat vývoj, který jsem před 3-4 lety začal pozorovat v USA: Zelená vlákna proplétajících se powertrailů na mnoha místech zamořila mapu natolik, že u geocachingu vytrvali jen hráči jediné hry – té na počet bodů. Ti ostatní postupně odpadají, otrávení sériovou nudou. Powetrailem občas projede profesionální lovec bodů, ale turista, lezec nebo rodina s dětmi už plánuji své aktivity jinak než nad geomapou. Místní geokomunity se tomu sice snaží bránit různými způsoby, například vydávají tištěné průvodce po zajímavých keších, aktivně propagují seznamy doporučených keší – skutečnost je však taková, že geocaching v USA v posledních dvou letech upadá.

Bohužel si myslím, že k téhle situaci směřujeme i my. Přejít na celý příspěvek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
214 odpovědí na toto téma

#61 JeDie

JeDie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 131 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 10:08

Po letošní zkušenosti z Anglie, kde je to jedna série o ničem za druhou. Naivně jsem si říkal, že díky keškám bude pohoda upravit si program podle počasí a nálady tak, aby jsme viděli to nejlepší v okolí. Díky těm sériím pak člověk na mapě přehlédne spoustu zajímavých míst. Byl jsem zhnusen a rád, že u nás se to neujalo... běda :(

 

Druhá věc - tipuji si zánik několika pěkných keší na trase, které padnou bodu chtivím lovcům, proč jen 400/674 když jich může být ještě o pár víc, že... viz. Češovské valy. Sbohem, zámek Tuř... :( 

 

Díky za další skvěle investované peníze... A užijte si údržbu, ze srdce vám to přeji! Za ty oslavné logy na tu řeholi bych do toho snad šel taky... :D


  • 6

#62 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 10:10

Jedeš kolem, vidíš že je tady keška a nesebereš jí? Já tedy jo. Nic víc, nic míň. Když se kouknu po čase na mapu tak vidím, tady jsem byl.

 

Aha, takže se hodí k získání bodu. Neříkám, že ji neseberu (dalmatiny, co mám v okolí, jsem taky během dvou let postupně sebral), ale neříkal bych, že se to k něčemu hodí - spíš je pro mě otrava takovou kešku pak doma logovat.


  • 0

#63 Fx-nuclear&myška

Fx-nuclear&myška

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 22 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 10:11

Podle mě to je sebedestrukce geocachingu...


Ámen...
  • 1

#64 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 451 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 10:40

Proč tu nejsou žádné hlasy, že se jim ten PT líbil ?

...

Dobrá připomínka.

Na JTJPT jsou nyní v průměru 2-3 FP na jednu keš. To je hluboko pod 1% PM nálezců. A to na každých deset zalogovaných dostane nálezce jeden FP k rozdávání (což je asi jedno z plus PWT...počkat...jediné jejich plus).

To teda nevypadá, že by se kačerům tyhle powertraily zase nějak extra líbily. Dokonce ani těm, co je neignorují.


  • 5

#65 jakuma.cz

jakuma.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 103 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 10:42

Třeba je to jen strategický tah místních, jak vyhnat kačery z Nového Bydžova. ...kdo by tam teď jezdil lovit, když je okolo taková hradba :)


  • 0

#66 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 10:50

Dobrá připomínka.
Na JTJPT jsou nyní v průměru 2-3 FP na jednu keš. To je hluboko pod 1% PM nálezců. A to na každých deset zalogovaných dostane nálezce jeden FP k rozdávání (což je asi jedno z plus PWT...počkat...jediné jejich plus).
To teda nevypadá, že by se kačerům tyhle powertraily zase nějak extra líbily. Dokonce ani těm, co je neignorují.

Jak už jsem psala výše, FP na první a poslední keši jdou do stovek, takže to není až tak, jak píšeš Ty. Je ale pravda, že málokdo bude dávat FP každé jednotlivé keši, to by si mohl dovolit asi jen ten emerickej hejhula, co tu o něm pojednává to sousední, z propadliště dějin vylovený vlákno. Celkovej počet FP na celým JTJPT za rok jeho existence bych odhadla tak na 800 - 1200.

Edit: teď jsem se koukla, na první keši za rok 314 FP, 27%. To mi přijde na nějakou filmovku ve svodidle docela slušný, co myslíš :D

Pro pořádek, aby bylo jasno - to nemá bejt obhajoba PWT, jen uvedení informací na pravou míru! já tam fakt nepudu :D!

Tento příspěvek byl upraven od Jacka: 18 říjen 2014 - 10:54

  • 1

#67 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 451 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 10:58

Jak už jsem psala výše, FP na první a poslední keši jdou do stovek, takže to není až tak, jak píšeš Ty. Je ale pravda, že málokdo bude dávat FP každé jednotlivé keši, to by si mohl dovolit asi jen ten emerickej hejhula, co tu o něm pojednává to sousední, z propadliště dějin vylovený vlákno. Celkovej počet FP na celým JTJPT za rok jeho existence bych odhadla tak na 800 - 1200.

To už jsem započítal. Je jich hodně, co mají jen jeden. A první a poslední mají samy jen 22 resp. 27 %, ani tam to není 100%.

Pokud by PM rozdali jen zde získané body, byl by "přirozený poměr" 10 % v průměru za celý PWT. Nerozdají, berou, ale nedávají.

Podíl PM:BM je cca 3:2


  • 1

#68 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 451 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 11:04

...
Edit: teď jsem se koukla, na první keši za rok 314 FP, 27%. To mi přijde na nějakou filmovku ve svodidle docela slušný, co myslíš :D
...

to není za tu konkrétní filmovku, ale za celý PWT, a to teda slušný rozhodně není. Ani v součtu s tou poslední to nedá 100 %, ani ne celých 50 %...

 

("slušný" ve smyslu dobrý výsledek, "oblíbená keš")


  • 1

#69 JeDie

JeDie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 131 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 11:16

To není slušnost dám jim za tu dřinu alespoň 1FP na "finálku" z těch desítek získaných? Ostuda lovcům!


  • 0

#70 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 12:10

Počkat. Tady naxxxxx blijete, co jsou PWT za zlo. Jak jste rádi, že to není u vás a pak že to s tím nemá nic společnýho???

Vrcholem je, že na to blijete. Kdo to loví, toho odsuzujete. Ale pak si na to zajedu, abych měl favourite points. Alibismus dotažený k dokonalosti. Protože když nejsou nové hezké keše, tak přeci tolik FP nepotřebujete.

 

Ownerům velké díky. Už se těším.

 

PS: Neříkáte sami, že si v GC může každý najít to svoje? No a Temná strana Síly má ráda PWT a aby jsme si je mohli hledat, tak je musíme i zakládat.

 

Opravdu jsem si nedělal srandu v tom, že tady to slovo nechci vidět. Poslední varování.
 


  • -3

#71 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 12:13

Opravdu jsem si nedělal srandu v tom, že tady to slovo nechci vidět. Poslední varování.
 

 

Pak mi ale není jasné, proč tady trpíš tento typ diskuse :-(


  • 2

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#72 zdenys64

zdenys64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 197 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 14:43

Počkat. Tady  na xxxxx blijete, co jsou PWT za zlo. Jak jste rádi, že to není u vás a pak že to s tím nemá nic společnýho???

Vrcholem je, že na to blijete. Kdo to loví, toho odsuzujete. Ale pak si na to zajedu, abych měl favourite points. Alibismus dotažený k dokonalosti. Protože když nejsou nové hezké keše, tak přeci tolik FP nepotřebujete.

 

Ownerům velké díky. Už se těším.

 

PS: Neříkáte sami, že si v GC může každý najít to svoje? No a Temná strana Síly má ráda PWT a aby jsme si je mohli hledat, tak je musíme i zakládat.

Pod tohle se podepíšu-tady je pár expertů který na cokoli akorát nakydají hromady špíny a pak teprv klidně usnou.Když jsou to takoví pravověrní a kovaní kačeři tak by měli i znát že lze jakoukoli krabku co se jim nelíbí na IGNORE LIST.

Jenže tahle kritika všeho patří k jejich zábavě!!!!


  • 1

#73 preshing

preshing

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 305 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 16:28

já si myslím že je to každého věc jestli chce jet lovit takovéto série, já jelikož mám ještě málo bodů tak si tam klidně zajedu...ten komu se nelíbí ať nejezdí..nikdo ho přeci nenutí. já osobně mám spíš pociti že takováto porce keší nejde dlouhodobě udržet v dobrém stavu pro kačery, např. výměna logbooků bude pěkná makačka. Dále tady padlo něco o tom že to bude rušit místní obyvatele a tak něco, nemůžu ještě úplně posoudit (dnes jsem si totiž zajel pro 39 znich) ale na části kde jsem byl tak série končila vždy před vesnicí a začínala až zase za vesnicí..takže maximálně ten průjezd. no a když jsem se po 39 kouscích dokodrcal do Nového Bydžova už jsem toho měl dost, dal jsem oběd stáhl pár okolních multin a mysterek ulovil si je a jel vklidu dom. Myslím že ownerům patří díky už jen za tu práci kterou stím měli, a určitě to nemysleli zle.


  • 3

#74 Zoufalec

Zoufalec

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 44 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 16:35

...já jelikož mám ještě málo bodů tak si tam klidně zajedu...

 

A co se stane, až jich budeš mít více??? Budeš lépe spát? Nebo lépe vstávat? Tohle věčné měření pinďourů... :(


  • 1

Zoufalec.png


#75 hlavsic

hlavsic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 808 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 16:36

Aha, takže se hodí k získání bodu. Neříkám, že ji neseberu (dalmatiny, co mám v okolí, jsem taky během dvou let postupně sebral), ale neříkal bych, že se to k něčemu hodí - spíš je pro mě otrava takovou kešku pak doma logovat.

 

Tak nevim, ale srovnavat dalmatiny a tuto silenost???


  • 4

:ph34r:  Google Pixel 7 PRO + Android 14 - GeoGet - Locus Map - Garmin fenix 7X PRO Sapphire Solar   :ph34r:

 

hlavsic.png

 

 


#76 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 17:13

Tak nevim, ale srovnavat dalmatiny a tuto silenost???

 

Dalmatini mají sice propracovanější listing, ale jinak (až na pár výjimek) jsou to taky filmovky pohozené někde u silnice.


  • -5

#77 hlavsic

hlavsic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 808 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 17:24

Dalmatini mají sice propracovanější listing, ale jinak (až na pár výjimek) jsou to taky filmovky pohozené někde u silnice.

Souhlasim, ze pokud nekdo nasedne k nekomu ve ctyri rano do auta a behem dne objedou vsech 101, tak rozdil vuci zverejnemu powertrailu je minimalni. Ja cetl a lustil dalmatyny asi dva vecery a odlovil je na nekolikrat, kde asi maximum bylo 15 kesi v rade. Odlov sem bral jako takovou povinost a potvrzeni, ze me "studium" bylo zavrseno zkouskou.Taky jsem byl jeste greenhorn a i z krabky nekde u cesty jsem mel radost! Nevim, ale naucit novacky neco o geocachingu byl asi hlavni cil teto serie. Ale zpetne souhlas, ze ukryty nebyly nic moc. Ale jak pisu, krasne vyrobena krabka nebyla tehdy pro me to uplne hlavni.

Ale zacit svoji karieru kacera touto powetrail serii, tak bych asi ted mel jineho konicka. Nic jineho nez honeni bodu na ni nevidim.....Ale pokud nekdo chce, at se vyradi, ja mu branit nebudu!


  • 7

:ph34r:  Google Pixel 7 PRO + Android 14 - GeoGet - Locus Map - Garmin fenix 7X PRO Sapphire Solar   :ph34r:

 

hlavsic.png

 

 


#78 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 108 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 17:27

Stejně je zvláštní, že ty maniakální ničitele keší nikdy nezaujme takový počin.

 

Čistě na zamyšlení - kdyby takový záškodník pracoval na 400 kusovém treilu, tak by na tom brzo někdo finančně vykrvácel.

imho publikace tohohle pak škodí geocachingu mnohem víc než třeba střet s myslivcem (Pentagram, Smajlík, atd.)

 

A další myšlenka - jak moc by (obecně) 400 keší vadilo uprostřed divočiny (samo na stezkách) ?


  • 11

*


#79 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 972 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 18:10

Sven a Vanilka - Eva a Vasek ceskeho GC


  • 18

#80 seedcorp

seedcorp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 660 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2014 - 18:46

Dost nadavani, ja bych byl moc rad kdyby neexistovaly stromovky T5... a nadelam s tim prd. Tak co... pojdte na pivo...


  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama