Přejít na obsah


Fotka

THE DARK SIDE IS COMING SOON


Nejlepší odpověď kulhal , 22 říjen 2014 - 12:40

Všechno bylo už řečeno, nic nového jsem neobjevil, přesto přihodím i já svůj názor.

Už dávno jsem pochopil, že neexistuje jediný správný geocaching. Máme jednu platformu, jednoduchá pravidla, jeden název, statistiky. Ve skutečnosti tu však běží několik her vedle sebe: hra na FTF, hra pro sběratele, hra pro kutily, hra na objevování zajímavých míst, hra spolčovací (eventy a různá sdružení), hra na překonávání terénních či intelektuálních překážek, hra na co nejvíc nálezů ve statistikách a další. Tahle různorodost je základem úspěchu celého geocachingu. Každý si vybere to své, většina z nás se zapojí do více her, a naše zapojení v jednotlivých hrách se v čase vyvíjí. Zůstáváme na jedné platformě, ale často letos hrajeme úplně jinou hru než třeba vloni.

Vše je v pořádku dokud se hráči jednotlivých her dokáží navzájem tolerovat a respektovat. Problémy začnou vznikat v okamžiku, kdy se příznivci jedné hry začnou vyvyšovat nad ty druhé. T5káři ohrnují nos nad vším s T<4. Výrobci roztomilých dekorovaných krabiček se pošklebují nevzhledným L&L schránkám. Sběratelé CWG začnou povyšovat svá pravidla nad ta všeobecná. Milovníci vlastivědy mluví o pravém smyslu geocachingu (do téhle skupiny mimochodem patřím velmi často i já). A velmi často vzniká nepochopení mezi příznivci velkých čísel ve statistikách a těmi ostatními.

Za sedm let své hráčské existence jsem prošel snad všemi GC hrami. Vím, proč tuhle hru mám rád a vím, co je pro mě jen ztráta času. Mám kamarády mezi zarytými příznivci všech rozměrů této hry - a většinou je dokážu pochopit nebo si dokonce tu jejich hru občas zahrát. Nikdy jsem se sice nepokusil strávit celý den v autě se zastavováním a vyskakováním každých 161 metrů, ale neberu to těm, kteří to považují za smysluplně strávený čas. Hrají prostě svou hru, snad tu jedinou, kterou jsem si zatím nevyzkoušel.

Přesto powertraily a série nemám rád.

Prvním důvodem je to, že často narušují křehkou rovnováhu mezi naší hrou a vnějším prostředím. Hodně keší = hodně lovců, hodně lovců = vyšší riziko sporu s místními obyvateli, myslivci, ochranáři, trampy a dalšími uživateli krajiny. To ohrožuje nejen série a powertraily samotné, ale celou hru. Objevují se nová pravidla a regulace, které dříve nebyly nutné. Komplikuje se vztah s úředními autoritami, který je dnes založený jen na tiché toleranci.

Druhým důvodem je to, že ve velkém množství sériových keší se začínají ztrácet ty „obyčejné“. Třeba si nikdy neodlovím keš věnovanou kapličce u cesty ve východních Čechách protože se tomuhle koutu krajiny zdaleka vyhnu. Spousta dalších lovců si tu keš odloví, ale kapličky si ani nevšimnou a v logu se omezí na „díky za další ze série“ – což autora asi dost znechutí. Bohužel začínáme kopírovat vývoj, který jsem před 3-4 lety začal pozorovat v USA: Zelená vlákna proplétajících se powertrailů na mnoha místech zamořila mapu natolik, že u geocachingu vytrvali jen hráči jediné hry – té na počet bodů. Ti ostatní postupně odpadají, otrávení sériovou nudou. Powetrailem občas projede profesionální lovec bodů, ale turista, lezec nebo rodina s dětmi už plánuji své aktivity jinak než nad geomapou. Místní geokomunity se tomu sice snaží bránit různými způsoby, například vydávají tištěné průvodce po zajímavých keších, aktivně propagují seznamy doporučených keší – skutečnost je však taková, že geocaching v USA v posledních dvou letech upadá.

Bohužel si myslím, že k téhle situaci směřujeme i my. Přejít na celý příspěvek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
214 odpovědí na toto téma

#141 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)

Publikováno 20 říjen 2014 - 14:47

Při nákupu cca 5000 kusů cca 2.70Kč normální malá PET, ještě menší PET 200 ks po 3,30Kč. Paleta už je někde u 1,80Kč a od známého, který dělá ve stáčírně vody stojí prý PET 0,80Kč. Připočti si k tomu dopravu a je to vše. Já jsem platil za 8 velkých krabic 670 korun.

To byla dodávka pro Svena a Vanilku ? :D :wacko: :(


  • 0

#142 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 220 příspěvků(y)

Publikováno 20 říjen 2014 - 15:56

Zvláštní, že takové parádní akce jako byla Zubatá žába se nevejdou GS do škatulky pravidel, tak to zakážou. A tohle se jim do škatulky vejde, tak to může být. Ale do pár týdnů tady budeme mít zase nechtěnou publicitu. A taky by mě zajímalo, co chtěl schvalující revírník o keších vědět, já musel dokládat svolení CHKO u jedné, svolení obecního úřadu u druhé a přesunout třetí kvůli myslivci krmícím divoká prasata.

 

 

Nevejde, protože určitě nemají splněno to druhé pravidlo z Geowiki, jak jsem už připomínal:

2. Před ukrytím jakékoliv geocache získej povolení vlastníka nebo správce pozemku bez ohledu na to, zda bude umístěna na soukromém či veřejném majetku. Přihlášením listingu geocache se zaručuješ, že máš náležité povolení ukrýt svoji geocache na vybraném místě.

 

Docela by mě zajímala odpověď revs, proč toto, na 2. místě uvedené pravidlo, vůbec existuje, když není vyžadováno ani u kontroverzních keší.

Že je tento PT kontroverzní, o tom nemůže být sporu, viz. např. toto vlákno.

 

 

Tenhle bod se uplatňuje jen v případě, kdy je to nutné. Spíš se tu spoléhá na zdravý selský rozum. Já mám jednu T5 v Brdech a nejdřív jsem se musel podívat na mapu, čí ten les je. Kdyby byl soukromý, chtěl by po mně revírník povolení od toho, komu strom patří. Keš je ale v lese státním, takže žádné potvrzení nechtěl. Tady to bude stejné, stromořadí hrušek vedle silnice bude patřit krajské správě silnic. Kdyby se mělo žádat o povolení ke každé keši, některé velké úřady by pak na to potřebovali zvláštní kešařské oddělení. 

 

Jaká je praxe, vím. Ale v pravidlech není napsáno "uplatňuje se jen někdy". Naopak je to tam tučně, jak jsem to zkopíroval. Co je "nutné"? Mně by přišlo, že zrovna u tohoto PT. To je subjektivní a v pravidlech je ta věta jasně napsaná a formálně platí pro všechny keše. Když se neuplatní ani v tomto případě, tak tam fakt nemusí být vůbec. Nechce se mi marnit čas vyhledáním citace z amerických pravidel, ale asi to tam je taky jasně - má být souhlas a hotovo.


  • 3

#143 KAMPJ

KAMPJ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 378 příspěvků(y)

Publikováno 20 říjen 2014 - 16:00

Jaká je praxe, vím. Ale v pravidlech není napsáno "uplatňuje se jen někdy". Naopak je to tam tučně, jak jsem to zkopíroval. Co je "nutné"? Mně by přišlo, že zrovna u tohoto PT. To je subjektivní a v pravidlech je ta věta jasně napsaná a formálně platí pro všechny keše. Když se neuplatní ani v tomto případě, tak tam fakt nemusí být vůbec. Nechce se mi marnit čas vyhledáním citace z amerických pravidel, ale asi to tam je taky jasně - má být souhlas a hotovo.

Pokud se ten 2. bod bude strikne dodrzovat, tak budeme mit tech krabicek asi 5.
  • 0

#144 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 220 příspěvků(y)

Publikováno 20 říjen 2014 - 16:22

Pokud se ten 2. bod bude strikne dodrzovat, tak budeme mit tech krabicek asi 5.

 

No a co? Když se nehodlá dodržovat, tak ať tam tedy není ani napsaný. To jsem čekal, kdy se tenhle demagogický pseudoargument vynoří. Mě zajímá, proč se neuplatnilo to pravidlo ani tady, když zatím asi kontroverznější série keší v ČR nevznikla.


Tento příspěvek byl upraven od zmijovkar: 20 říjen 2014 - 19:17

  • 0

#145 KAMPJ

KAMPJ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 378 příspěvků(y)

Publikováno 20 říjen 2014 - 17:37

No a co? Když se nehodlá dodržovat, tak ať tam tedy není ani napsaný. To jsem čekal, kdy se tenhle demagogický pseudoargument vynoří. Mě zajímá, proč se neuplatnil ani tady, když zatím asi kontroverznější série keší v ČR nevznikla.

Ok, já jsem pro. Tak v tom případě, nechť retrívři toto pravidlo striktně dodržují u nových krabiček. Tzn. vyžadují písemný souhlas vlastníka. Zároveň je třeba udělat revizi všech dříve publikovaných a dosud nearchivovaných krabiček, jestli existuje písemný souhlas vlastníka pozemku.

 

Nakonec já tu hru nepotřebuju, tak holt budu mít víc pamětních listů.


  • -6

#146 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 220 příspěvků(y)

Publikováno 20 říjen 2014 - 19:12

Tak trochu "meleme každý svou". Já pouze reagoval na tvrzení, že PT je podle pravidel. Ale (prakticky s jistotou) není, nesplňuje to pravidlo, u kterého přestávám chápat, proč je dokonce tučně. Není podle pravidel zrovna tak jako drtivá většina ze 40 tisíc keší v ČR. Nic víc netvrdím.

 

A kladu znova otázku, kdy vlastně by tedy jinak benevolentní revs měli toto pravidlo uplatnit. Mě třeba napadá, že u keše s hodně velkou návštěvností. Což je každá, která je součástí drive-in PT. Obávám se, že jde o nedostatek odvahy. Sorry, jinak si té práce vážím.

 

To, co předvádí KAMPJ, je jakási zástupná argumentace. V principu stejná, jako když někdo obhajuje nesprávné tím, že jinde se to děje taky. A tvrdit, že by bylo pak jen 5 keší je zveličené vyhrožování něčím nereálným, prostinký demagogický nástroj.


  • 6

#147 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 220 příspěvků(y)

Publikováno 20 říjen 2014 - 19:15

Jo a dávat palec dolu zároveň s tím, když s dotyčným otevřeně polemizuji, to bych si tak nějak připadal trapně. Ale každý dle svého vkusu...


  • 2

#148 KAMPJ

KAMPJ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 378 příspěvků(y)

Publikováno 20 říjen 2014 - 19:39

To, co předvádí KAMPJ, je jakási zástupná argumentace. V principu stejná, jako když někdo obhajuje nesprávné tím, že jinde se to děje taky. A tvrdit, že by bylo pak jen 5 keší je zveličené vyhrožování něčím nereálným, prostinký demagogický nástroj.

Chtěl bych vidět těch 23 potvrzení na krabičky, které si založil. Určitě ty písemné souhlasy máš k dispozici, když tak trváš na striktním dodržování toho pravidla.

 

Jinak nerozumím co máš demagogického na striktním dodržování pravidel. Jo a já zásadně nevyhrožuji.


  • -6

#149 P€T@

P€T@

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 20 říjen 2014 - 19:44

Je snad autorům jasný, že tím svým počinem likvidují keše v okolí ? Honibodičové chodí i na keše v okolí a to vede ke zničení keší. Owneři pak nemají sílu je obnovovat a rovnou je posílají do archivu.

PS: Ani nezkoušejte publikovat podobno šílenost 15km SZ od JTJPT, neboť tam bydlím a budu vám trail chodit úmyslně ničit.


  • 0

Samsung Galaxy Core LTE + Garmin Etrex 30


#150 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 20 říjen 2014 - 20:09

Ale dost už - hlavně Zmijovkáři :angry:  TUHLE pandořinu skříňku bych fakt neotevíral... :wacko:


  • 1

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#151 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 20 říjen 2014 - 21:03

Co kdybychom na ten trail napojili další? Z Hořic do Strakonic? Budeme ještě slavnější než Sven a Vanilka.


  • 0

#152 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 20 říjen 2014 - 21:09

Hele, v okolí Strakonic si dělej co chcete, ale ve Východních Čechách už prosím NIC! 

Tady toho máme NASETO na roky dopředu...


  • 1

#153 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 220 příspěvků(y)

Publikováno 20 říjen 2014 - 21:22

Chtěl bych vidět těch 23 potvrzení na krabičky, které si založil. Určitě ty písemné souhlasy máš k dispozici, když tak trváš na striktním dodržování toho pravidla.

 

Jinak nerozumím co máš demagogického na striktním dodržování pravidel. Jo a já zásadně nevyhrožuji.

Umíš, soudruhu, číst? Píšu, že je nemá drtivá většina keší v ČR. Ani moje je samozřejmě nemají. Ani Tvoje, tak co to sem píšeš... Kdyby to někdo retrospektivně požadoval, dovedu si představit, že je seženu pro svoje dvě keše v Rakousku. U svých českých keší bych se zasnažil u dvou adoptovaných od Rarocha, protože tam cítím určitý závazek a nerad bych dvě nejstarší v Táboře odeslal do archivu. Ostatní bych asi do archivu poslal.

 

KAMPJ, pořád to jen překrucuješ a nechceš uznat úplně jednoduchý fakt, že ani ten PT, ani velmi mnoho jiných keší nejsou schváleny podle pravidel. Prostě nejsou a je věc revs, proč tohle pravidlo ignorují a jindy třeba píšou při schválení "with expection", když je to většinou jen výjimka na 161m. To je jen naše interní pravidlo, které nikoho jiného nezajímá. Souhlas vlastníka pozemku je podstatnější, protože jinak tu hru hrajeme ilegálně - nemáme žádné právo někam umísťovat nějaké předměty. Tak požaduj strikní dodržování pravidel pro všechny a vyvlíkneš se ze svojí demagogie.

 

PS: mám staré vydání Tajuplného ostrova a tam je slovo soudruh v pozitivním slova smyslu. Zkurvili ho až komunisti.


  • 3

#154 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 220 příspěvků(y)

Publikováno 20 říjen 2014 - 21:40

Ale dost už - hlavně Zmijovkáři :angry:  TUHLE pandořinu skříňku bych fakt neotevíral... :wacko:

 

Vůbec bych se nebál otevírat, protože úplně otevřít ji nedovolí komunita, chtivá bodů, ani revs. To prostě nehrozí. A Tvůj PT za 1 bod bych si prošel bez ohledu na to, jestli bude za bod na gc.com, nebo na gc.cz nebo vůbec nikde, resp. v archivu bez bodu. Chystám se to navrhnout kámošovi na náš tradiční sváteční zimní čundr, který konáme 1x/rok od gymplu, tj. drahně let. S tím se ještě ozvu.

 

Kdyby se ta skříňka fakt otevřela - což se opravdu nestane - tak hodně ownerů je tak obětavých, že ta povolení seženou. Tipnul bych, že by přežila tak 1/4 keší. Ownerů, kterým na jejich keších opravdu záleží - takže keší většinou kvalitních (eliminace "pochcaných zaokapovek u škol", proti kterým se tu taky brojí). Takže vlastně zkvalitnění keší, ne? Kdyby jich tedy teoreticky zbyla 1/4 a další by vznikaly pomaleji, je to pro lidi, co mají i jinou náplň života než gc, úplně dostatečný počet. Doplatili by na to jen honibodi. Je Ti jich snad líto? Vždyť máme kačery, kteří zcela spokojeně a s radostí hráli tuto hru, když bylo keší v ČR desítky či stovky. Opravdu by se striktním uplatněním tohoto pravidla i retrospektivně snížila kvalita hry? Možná i v těch blbých médiích by to tolik nebylo, když by to už nebyla taková masovka.

 

Ale to se nestane, stačí si uvědomit, že je to komerční hra a organizátor, z ní žijící, na tomhle nemá žádný zájem. To je to podstatné a rozhodující. Tak se neboj, je to byznys a ten se nezastaví. Plkat tu můžeme, jak chceme...


  • 1

#155 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 5:09

Dobrý den, pane řediteli,

mohu si dát magneticou nanokeš na ten okap v rohu za tělocvičkou, kam chodí močit děti před poledním vyučováním? Odpověď prosím s razítkem školy. :-)


  • 0

#156 KAMPJ

KAMPJ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 378 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 5:15

Umíš, soudruhu, číst? Píšu, že je nemá drtivá většina keší v ČR. Ani moje je samozřejmě nemají. Ani Tvoje, tak co to sem píšeš... Kdyby to někdo retrospektivně požadoval, dovedu si představit, že je seženu pro svoje dvě keše v Rakousku. U svých českých keší bych se zasnažil u dvou adoptovaných od Rarocha, protože tam cítím určitý závazek a nerad bych dvě nejstarší v Táboře odeslal do archivu. Ostatní bych asi do archivu poslal.

KAMPJ, pořád to jen překrucuješ a nechceš uznat úplně jednoduchý fakt, že ani ten PT, ani velmi mnoho jiných keší nejsou schváleny podle pravidel. Prostě nejsou a je věc revs, proč tohle pravidlo ignorují a jindy třeba píšou při schválení "with expection", když je to většinou jen výjimka na 161m. To je jen naše interní pravidlo, které nikoho jiného nezajímá. Souhlas vlastníka pozemku je podstatnější, protože jinak tu hru hrajeme ilegálně - nemáme žádné právo někam umísťovat nějaké předměty. Tak požaduj strikní dodržování pravidel pro všechny a vyvlíkneš se ze svojí demagogie.

PS: mám staré vydání Tajuplného ostrova a tam je slovo soudruh v pozitivním slova smyslu. Zkurvili ho až komunisti.

Takze PT mit pisemny souhlas musi, protoze se ti z nejakeho duvodu nelibi, ale tvoje vlastni krabicky mit pisemny souhlas nemusi.

Vsechna zvirata jsou si rovna, ale nektera jsou si rovnejsi...
  • -2

#157 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 6:27

Docela mne překvapuje jedna věc. Jak hodlá onwner podobnou sérii udržovat, přeji jen v podobných případech by měl být revírník docela důsledný.....


  • 5

#158 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 696 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 7:27

Bude problém. Budou problémy, jak tu psáno, s dopravními předpisy, s obecními úřady i s majiteli nemovitostí; navíc bude nežádaná publicita - postavíme kešing každému na oči a bohužel v té nejpokleslejší formě. Celý tenhle počin je sobecká, nedomyšlená, arogantní pitomost.

Srovnej se zdůvodněním v jednom archive logu

... Za bezohlednost některých kešerů owner samozřejmě nemůže, ale jeho povinností je zohlednit všechny možné problémy související s umístěním keše, aby omezil konflikty a jiné nežádoucí reakce vlastníků okolních nemovitostí a zbytečné potíže pak nevrhaly špatné světlo na geocaching ...

  • 0

Informace a návody k serveru píšu postupně na mém blogu http://www.geocachin...g/16-o-serveru/

 


#159 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 7:40

Podle mne to dojde do situace, kdy místní budou naštvaní a začnou pátrat, proč se tak tu najednou zvýšil provoz. Navíc, podle zkušenosti z předešlého PWT tu bude opět docházet ke kolizním situacím při parkováni.

Podobné série nejsou o ničem jiném než o "díky bodech". Žádnou jinou hodnotu tato série nemá.... bohužel


  • 7

#160 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 9:05

Tady se nás pohoršuje jen pár, většina kačerů naopak takovou sérii uvítá, ale ti sem nepíšou. Navíc začátečník chce mít rychle stovky bodů, aby se zařadil mezi zkušené matadory.


  • 2




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama