Přejít na obsah


Fotka

Péče (nejen) o fototechniku v zimě


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
23 odpovědí na toto téma

#1 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 26 listopad 2014 - 14:20

Tak jsem po čase zase sepsal jeden článeček a protože vím, že mezi kačery je i hafo fotografů, tak si jej zde dovolím nabídnout ku přečtení. Článek je o péči o fototechniku při fotografování v zimě, což je nyní celkem aktuální téma. Článek je určen zejména začátečníkům a většinu pravidel lze vztáhnout nejen pro fototechniku, ale i pro veškerou další elektroniku, jako jsou GPS, mobilní telefony a podobně. Článek najdete na mém webu zde :

 

Fotografujeme v zimě

 

Děkuji za pozornost, konec hlášení ....  :)


  • 13
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#2 Plachtak

Plachtak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 113 příspěvků(y)

Publikováno 26 listopad 2014 - 20:56

Bylo by škoda kdyby brzo zapadl. Pěkně napsáno díky. Šup nahoru. 


  • 1

#3 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 26 listopad 2014 - 23:33

Ve Fata Morgáně prý mají u vstupu takové ty fukary na osušování rukou, protože fotit tam chce každý a každému se to zamlží. Ty bývají v hospodách na WC taky. Osobně bych se toho asi ale bál, že si nafoukám prach tam, kde bude vadit.


  • 0

#4 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 161 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2014 - 9:18

Tyto fukary nicméně stále ženou na ruce (nebo na foťák) okolní vzduch plný vlhkosti a ve skleníku to musí být mimořádně výživné. Povrch fotoaparátu se díky tomu určitě rychle zahřeje a osuší, ale k vnitřní kondenzaci musí nutně docházet (pokud ten přístroj někdo nezahřívá třeba v Kapsou zmíněném igelitovém pytlíku s suchým vzduchem zvenčí).


  • 1

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#5 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2014 - 18:33

Tyto fukary nicméně stále ženou na ruce (nebo na foťák) okolní vzduch plný vlhkosti a ve skleníku to musí být mimořádně výživné. Povrch fotoaparátu se díky tomu určitě rychle zahřeje a osuší, ale k vnitřní kondenzaci musí nutně docházet (pokud ten přístroj někdo nezahřívá třeba v Kapsou zmíněném igelitovém pytlíku s suchým vzduchem zvenčí).

 

Přesně tak, tohoto řešení "fukarem" bych se asi taky trošku bál. Ten pytlík je asi nejsnadnější ....


  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#6 Fukar

Fukar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 343 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2014 - 19:06

Potvrzuji nevhodnost Fukara k vysoušení čehokoliv  :) .


  • 4

Člen týmu URNA - Útvar Rychlého NAlezení.
Lovem postižen na 100%.


#7 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2014 - 19:07

Perfektní článek. Ostatně u tebe to bejvá zvykem. Díky. ;)


  • 0

#8 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2014 - 11:06

Perfektní článek. Ostatně u tebe to bejvá zvykem. Díky. ;)

 

Díky, zase něco sesmolím .... :)


  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#9 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2014 - 13:52

Pěkné... Hlavne ta fotka podkovy....

Ke stativu bych jeste dodal že nám se osvedčil malý flexibilní stativ http://www.fotoo.sk/...ss-mini-tripod/. Zateplený je už z výroby :-)

Podobných typů je víc...http://www.gorillapo...foto/Magnetic-7 nebo http://www.kamerynas...hobotnice-.html

Je neuvěřitelné na čem všem krásně držel. A zvlášť na hromadné fotky na "stromovkach" či na vrcholcích skalních věží je neocenitelný.


  • 0

#10 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2014 - 14:37

Flexibilní stativy nejsou podle mě špatné, ale řekl bych, že výše zmíněné jsou vhodné pro kompakty. Zrcadlovku bych na to nepověsil. ;)


  • 0

#11 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 28 listopad 2014 - 14:49

Taky jsem se podivoval nosnosti 1.5kg. Na druhou stranu dnes prakticky každý objektiv resp. aparát má stabilizaci, která menší výchylky spolehlivě "požere".


  • 0

#12 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2014 - 10:37

Poté, co se mi skládací stativ složil, a Zenit (1kg, šroub asymetricky na straně) spadnul čumákem do štěrku asi z metru, lehkým stativům nevěřím. Naštěstí se tehdy rozbil UV filtr a objektiv to přežil.


  • 0

#13 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 161 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2014 - 13:12

Tím se potvrdilo klasické rčení, že kromě filtrování ultrafialových paprsků slouží UV filtr i k ochraně objektivu. :)


  • 1

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#14 bluetracer

bluetracer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 300 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2014 - 21:34

 

Ke stativu bych jeste dodal že nám se osvedčil malý flexibilní stativ http://www.fotoo.sk/...ss-mini-tripod/.

 

 

Fakt ty nohy drží tak, jak se ohnou? Já mám totiž dost špatnou zkušenost s tímto typem ministativu http://www.fotoskoda...024-ministativ/

Jeho nohy se po ohnutí během expozice samovolně vrací do původní polohy, čímž při delších časech vzniká občas sice umělecky výživná, zato ovšem rozmazaná fotka. A to i v zimě, abych nebyl off-topic. :)


  • 0
Vložený obrázek

#15 Hamaci

Hamaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 171 příspěvků(y)

Publikováno 30 listopad 2014 - 0:37

Tím se potvrdilo klasické rčení, že kromě filtrování ultrafialových paprsků slouží UV filtr i k ochraně objektivu. :)

Já ho mám na všech objektivech jenom jako ochranu.
A jednou už se mi to vyplatilo, když jsem fotil na kole za jízdy po štěrkové cestě z kopce :-) Odřeniny se zahojily a nový filtr z druhé ruky mě stál kilčo. :-)


  • 0

#16 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 01 prosinec 2014 - 8:35

Tím se potvrdilo klasické rčení, že kromě filtrování ultrafialových paprsků slouží UV filtr i k ochraně objektivu. :)

 

No, dovolil bych si pochybovat - ono tohle řešení má i své nevýhody, ale to by bylo na delší debatu. ;)

Pro "ochranu" je podle mě daleko lepší (a levnější) důsledné používání sluneční clony ....


  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#17 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 161 příspěvků(y)

Publikováno 01 prosinec 2014 - 10:32

Ano, muselo by se specifikovat, o jakou ochranu jde. Ten filtr v případě, že je žádoucí zabránit doteku předmětů s čočkou objektivu.


  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#18 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2014 - 17:30

Ano, muselo by se specifikovat, o jakou ochranu jde. Ten filtr v případě, že je žádoucí zabránit doteku předmětů s čočkou objektivu.

 

No právě .... ono není až tak extra nutné bránit doteku čočky, která docela dost vydrží. Co nevydrží, je právě ten filtr, kterej je z velmi slabýho skla. Pak se taky občas stane, že to, co by čočka v pohodě vydržela, tak to filtr nevydrží a střepy z něj poškrábou tu čočku, teda spíš antireflexní vrstvy ....  :)

 

Nemluvě o té pakárně ten UV stále sundávat, když chceš třeba nasadit polarizák a podobně. ;)

 

Ale ve své podstatě je to jedno, každýmu holt vyhovuje něco jinýho a taky záleží na situaci, protože někdy se ten filtr fakt vyplatí, na druhou stranu se prostě občas i vymstí ....

 

Já jsem postupem času dospěl k tomu, že UV už nemám na žádném objektivu.


  • 1
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#19 Hamaci

Hamaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 171 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2014 - 23:15

Argument, že střepy poškrábou je dobrý, ale mě vyhovuje, že mohu zaprasené sklíčko otřít čímkoliv, aniž bych sahal na objektiv. Žádné jiné filtry zatím napoužívám.

Ale jak říkáš, každému, co jeho jest.


  • 0

#20 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 03 prosinec 2014 - 9:13

Já nosím trvale nasazený polarizák. Kdybych ho nosil někde bokem a nandaval když potřebuji, tak ho akorát tak ztratím :)

V případě rozfláknutí by ho byla škoda, ale tak nějak cítím že by u mě měl větší šanci na rozbití při té manipulaci s ním :)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama