Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Nejlevnější a nejsnažší cesta, jak se stát té pětkařem

t5 návod doporučení

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
34 odpovědí na toto téma

#1 TeamSolaris

TeamSolaris

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 58 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2014 - 8:21

Těhle témat tady na fóru určitě bude hromada, nicméně jsem pořádně nenašel odpověď na moje otázky ...

Neznám pořádně nikoho kdo leze a žádné pětkařské eventy jsem v mém okolí také neviděl, tak se ptám tu. :)

 

Jsem student a tak můj příjem není nikterak veliký, ale rád bych přičichl k T5 a tak se ptám: Jaká je nejlevnější cesta k pořízení základní výbavy? Co vše je nutné a neznáte nějaký videotutoriál jak na první lezeckou? Třeba stromovku ..

 

Děkuji.


Tento příspěvek byl upraven od TeamSolaris: 11 prosinec 2014 - 8:24

  • 0

#2 preshing

preshing

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 305 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2014 - 8:37

Těhle témat tady na fóru určitě bude hromada, nicméně jsem pořádně nenašel odpověď na moje otázky ...
Neznám pořádně nikoho kdo leze a žádné pětkařské eventy jsem v mém okolí také neviděl, tak se ptám tu. :)

Jsem student a tak můj příjem není nikterak veliký, ale rád bych přičichl k T5 a tak se ptám: Jaká je nejlevnější cesta k pořízení základní výbavy? Co vše je nutné a neznáte nějaký videotutoriál jak na první lezeckou? Třeba stromovku ..

Děkuji.


Ahoj,
tohle jsme tu nedávno také probírali. Video z T5 keší najdeš snadno na YouTube. Ale ber to spíš jako názornou ukázku, ne jako návod jak lézt. A rozhodně nemůžeš lézt sám...musíš mít sebou někoho zkušeného kdo ví co dělá. Eventy se také pořádají, ale teď o žádném konkrétním nevím. Ze začátku se dá vybavení i půjčit...aby jsi si to mohl vyzkoušet. To je tak v kostce...věřím že ti tu poradí i někdo mnohem povolanější než já ;)
  • 3

#3 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2014 - 8:43

No chce to na tomto foru vic hledat a cist... Nebo spis chtit "slyset" co se tu porad pise a omyla na tento typ dotazu "T5- jak zacita a co poridit"...

Strucne... zajit na eventy - i na  normalni, nejen T5kove..., oslovit kacery v okoli,.... vyzkouset spolecne odlovy, seznamit se s technikou a vybavou v praxi a pak podle vlastnich zkusenosti si poridit to co ti bude vyhovovat....

Ze by v okoli (pravda asi prez kopec) nebylo dost T5 kaceru, tomu snad v kraji skal a lezcu neveris ani ty ne?


  • 4

#4 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2014 - 9:16

... A rozhodně nemůžeš lézt sám...musíš mít sebou někoho zkušeného kdo ví co dělá. ...

 

Prosím nekamenovat...

 

...tohle výše je mantra. Ale mne by zajímalo, kdo SKUTEČNĚ z matadorů začínal "zodpovědně" pod dohledem a kdo zkoušel od píky všechno sám.

Já třeba mám značné zábrany zkoušet něco, s čím si nejsem jistej, před lidma... nacházím si své způsoby a cesty vždycky sám. Na laně stejně jako pod vodou nebo v horách. Když mě někdo naviguje, chovám se u toho jako trotl :)

 

Stejně podstatné jako "odborný vedoucí" je "chladnej rozum". Ten bych doma nenechával.

 

Solaris: odkud seš?


  • 2

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#5 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 107 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2014 - 9:17

Jsem student a tak můj příjem není nikterak veliký, ale rád bych přičichl k T5 a tak se ptám: Jaká je nejlevnější cesta k pořízení základní výbavy? Co vše je nutné a neznáte nějaký videotutoriál jak na první lezeckou? Třeba stromovku ..

 

 

To je podle me zasadne spatne polozena otazka. Kdyby slo jen o to mit vybaveni, je to OK. Ale vybaveni neni vsechno. Dokonce bych rekl, a uz to tu na foru i nekolikrat padlo, ze je vhodnejsi zacit bez vybaveni a vyzkouset si se zkusenejsimi, co ti bude vyhovovat. Az pak teprve jit do kramu a koupit.


  • 5

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#6 ewwwe

ewwwe

    Advanced Member

  • Banned
  • PipPipPip
  • 89 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2014 - 10:29

Nejjednodussi zpusob - jak odlovit T5 je pockat - az zamrzne vodni plocha - kde se nachazi ostruvek a pak tam dojit jako frajer...

 

Me se to jeste nepovedlo - Opatovicky rybnik u Trebone asi nikdy nezamrzne...


  • 4

#7 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2014 - 11:28

Tak počkej na výlov :D .


  • 1

#8 vincenz07

vincenz07

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 46 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2014 - 11:29

Podívej se na GC project na T5tkaře z tvého okolí. Zkus je oslovit a určitě bude někdo, s kým se domluvíš na nějakém lezení. To jest asi jako první. Až si to zkusíš tak uvidíš co ti jak vyhovuje atd a to je ten čas kdy můžeš přemýšlet nad výbavou. 

 

Pro představu si určitě prohlídni videa jak se leze. (Autoři Homor, Max1969, Ludvajs, Dostík a plno dalších a podobně) Né ty hovada co se tam vytahují na laně jako když dáváš prase na trojnožku. 

 

Citecka:

 

Já byl zrovna ten co jsem to studoval dlouhé měsíce, pak jsem si koupil lano a sedák a přes prusíky lezl na první strom. Prinsip jsem zkoušel doma na schodech a když jsem viděl, že to funguje tak jsem to šel zkusit na strom. Ale už bych to bez doprovodu a zkušeného lezce nedělal....


  • 1

#9 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2014 - 13:15

Asi je otázka položena tak, že její autor má na mysli pouze lezecké kešky, ke kterým je potřeba lezecké vybavení. Jinak bych totiž mohl doplnit ewwwe, že i strom či skála občas spadnou, a nemusím v tom mít přitom prsty. Nebo že někde stačí žebřík či jiný alternativní přístup. Jinak bych totiž žádnou T5 neměl.

PS: omlouvám se za částečný OT


  • 0

#10 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2014 - 13:31

Určitě jak psal už Gord, okouknout u zkušených, něco vyzkoušet a teprve potom si rozmyslet, jestli si opravdu pořizovat svou výbavu. Jako první krok není špatná ani stěna, mě takhle nečekaně vytáhl kačer, kterému bych mohla dělat matku - do dneška na první stěnu ráda vzpomínám. Na strom jsem poprvé kousek zkusila na pozvání hodně zkušených lezců, bylo to fajn s perfektním vysvětlováním a prohlížením bohaté výbavy pro různé lezení. Nedávno jsem byla jen mrknout na jiné "šplhavce", při mých ještěrčích problémech jsem při teplotě kolem nuly nelezla, ale zase jsem něco okoukla a dostala radu jak na keše, na které běžně nedosáhnu, protože jsou např. na dopravních značkách pro mě dost vysoko.

Začít bys mohl i tím, že sem napíšeš, kde se nejčastěji pohybuješ nebo kam jsi schopný se dopravit - někdo z okolí se potom najde líp. ;)


  • 1

#11 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2014 - 15:08

 Pokud má někdo zájem o něco, třeba T5 keše, musí pro to něco udělat. Nechci dělat vlny, ale hodit na forum obecný dotaz, a čekat jak se to vyvrbí je pohodlné, ale nic to neřeší. Jestli chci lézt na stromy, na skály pod vodu atd. tak kterýkoliv vyhledávač mě zavalí stovkami videí. Knih o technice a bezpečnosti je taky spousta. Pokud zjistím, že i po shlédnutí pár filmů a pochopení těch nejzákladnějších pruncipů, jako třeba jak si obléknout úvazek, na co je karabina ... opravdu chci T5 keše lovit, tak má smysl hledat někoho, kdo mi pomůže nebo poradí jak dál.  Klidně ale taky můžu pokračovat sám . Že si musím koupit úvazek, nějaké slaňovátko a pár dalších věcí je jasné. Není přeci problém si někde přivázat lano a třeba zkoušet lézt s prusíkama. Dost dobře si neumím představit, že vezmu s sebou na skály, stromovky ... někoho, koho vůbec neznám a budu ho učit úplné základy přímo před akcí. Ruku na srdce, kdo z vás je ochotnej kvůli úplně cizímu člověku měnit plány a místo nějakého nářezu jít na něco lehkého. Myslím, že moc lidí tady nebude a když začátečníka vezmete do něčeho těžkého a on si rozbije hubu? Stačí jít po větvi 3 - 4 metry od kmene a uklouznout a fláknout se o ten kmen a je okamžitě  problém. Mluvím z vlastní zkušenosti z Labáku. Bylo to na skalách a zaplať bůh za totáče,  a tak místo soudů a zjišťování viny jsme borcovi řekli, že je pěknej debil a odnesli ho dolu k silnici a odvezli do nemocnice a samozřejmě zkaženej celej výkend.


  • 1

#12 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2014 - 18:23

Ono nezaškodí vyplnit si v profilu lokalitu a asi se dá vyrazit na nějaký evet a tam se seznámit s někým, kdo leze.

 

Je T5 event, je Jmelí ....


  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#13 gygant

gygant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 310 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2014 - 20:33

Už to zadání - co nejrychleji a co nejlevněji - ve mně nevzbuzuje moc důvěry. Zrovna vrhnout se hurá co nejrychleji na T5 a co nejvíce odrbat (měl jsem na myslí horší slovo) náklady na vybavení nevěští nic dobrého co do přístupu a zodpovědnosti a bezpečnosti. Na T5 bych šel připraven, poučen, s chladnou hlavou a s rozvahou a pomalu a s respektem a s kvalitním vybavením, i s tím zkušeným kolegou. Nemyslím si, že by s tebou nikdo zkušený nešel, protože by se mu nechtělo, a je řada eventů, kde se můžeš hodně a v pohodě naučit. Existují i horolezecké kroužky. 

 

A mimochodem, nejspíše nejsnazší a nejlevnější cesta je projet si všechny T-pětky na mapách, a uvidíš, že je docela dost velmi "laciných" T-pětek, u kterých stačí někomu vylézt na ramena, případně přistavit žebřík nebo vyčkat příznivých podmínek přírodních. Občas se owner ujede a jako T5 označí i keš která  taková ve skutečnosti není. V zahraničí je to údajně úplně běžné. Takže statistiky si můžou chrochtat blahem.


  • 2

#14 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2014 - 20:58

Kurník, kdyby se tu všichni řídili vašima úžasnejma zásadama, tak si takový individua jako já na stromě ani neškrtnou. Samozřejmě, že lidi, co na to mají dost peněz, si můžou dovolit investovat do kvalitního vybavení a nějakou korunu sem nebo tam nemusí řešit. Jsou ale i tací, kteří si to dovolit prostě nemůžou a přesto si to chtějí zkusit, nevim, proč by kvůli tomu měli bejt míň důvěryhodní. A kdyby se všichni zkušení lezci báli si na krk uvázat nějakýho nešikovnýho zelenáče, tak nelezu nejen já, ale polovina z vás tady. Každej na tom stromě byl jednou poprvé. Tak, prosim vás, trochu shovívavosti k nám začátečníkům, nemůže bejt každej tak geniální, šikovnej a zkušenej jako vy :D!

 

TeamSolaris: neztrácej odvahu, skutečně ostřílení T5 matadoři obvykle drahoty nedělají, naopak, mají radost z každýho, kdo projeví zájem, a jsou nesmírně vstřícní a trpěliví. Tuhle zkušenost jsem udělala už mockrát. To jen ti, co sami už vylezli prvních 5 stromů a cejtěj se proto jako mistři světa, ze sebe obvykle dělají "znalce".  Věřím, že někdo, kdo by tě s sebou byl ochoten vzít na něco jednoduššího, co už třeba sám dávno má odloveno, se určitě najde. Pokud ve tvým okolí nejsou žádný eventy, tak bych si na tvým místě prošla okolní T5ky a podívala se, kdo je zakládá a kdo byl mezi prvníma několika lovcema. Je pravděpodobný, že tohle budou lidi, kteří se pohybují v okolí a na stromech/skalách to umí. Tak bych zkusila oslovit někoho z nich a zeptala se, jestli by mě nebyl ochoten např. vzít s sebou při údržbě. S nějakým nákupem vybavení máš opravdu času dost, až zjistíš, jestli ti to fakt stojí za to, si na to ušetřit. Já jsem na první strom po laně lezla cca před dvěma lety a od té doby už jsem dospěla tak daleko, že mám vlastní sedák a dvě smyce :D!


  • 7

#15 Pnov

Pnov

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2014 - 21:48

Prosím nekamenovat...

 

...tohle výše je mantra. Ale mne by zajímalo, kdo SKUTEČNĚ z matadorů začínal "zodpovědně" pod dohledem a kdo zkoušel od píky všechno sám.

Já třeba mám značné zábrany zkoušet něco, s čím si nejsem jistej, před lidma... nacházím si své způsoby a cesty vždycky sám. Na laně stejně jako pod vodou nebo v horách. Když mě někdo naviguje, chovám se u toho jako trotl :)

 

 

Já měl tu kliku, že jsem během pár týdnů mohl lézt postupně s několika legendárními tépětkaři z okolí. Jenom tebe jsem zase nikde nepotkal. S těmi zábranami jsem na tom podobně, ale zrovna v tomhle případě jsem byl rád za instruktora a malé publikum (už jenom proto, aby mi bylo blbý utéct).

A hlavně u těch čtyř lidí jsem omrkl vybavení, vybral si z toho, co se mi líbí nejvíc a pak si ho teprve začal pořizovat vlastní.

Doporučuji např. návštěvy eventů, nejen těch T5, sledovat případný regionální geoweb a taky se mi vyplatilo vyrazit se mrknout na FTF T5 akci.


  • 3

P%C5%88ov.png


#16 MiTi1

MiTi1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 198 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2014 - 23:07

Ja jsem v teto oblasti k dobrocinne osvete skeptik. Abych jako zacatecnik dal na neci radu vlezt si do jeho sedaku a povesit se na jeho lano, to musi byt dobrej kamarad. Ne nejakej kacer z eventu nebo tady z fora. A abych nekoho ve svych vecech poslal na strom, tak si ho taky vyberu ze svych dobrych pratel. Tazatel asi s nikym takovym nekamosi, ale chce T5 levne a rychle. Nedal si praci to tady ani prolezt v historii. Blba kombinace. Ale je dulezite myslet na zivot a zdravi a mozna taky na pravni dusledky sveho chovani.

Jak pise Citecka "chladnej rozum", ja pridavam "rozumnej strach a respekt". Ty kdyz mam, tak to proste podle me takhle rychle hladce nejde. At uz jako zak nebo jako ucitel.


  • 3

#17 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2014 - 23:20

Já měl tu kliku, že jsem během pár týdnů mohl lézt postupně s několika legendárními tépětkaři z okolí. Jenom tebe jsem zase nikde nepotkal. S těmi zábranami jsem na tom podobně, ale zrovna v tomhle případě jsem byl rád za instruktora a malé publikum (už jenom proto, aby mi bylo blbý utéct).

A hlavně u těch čtyř lidí jsem omrkl vybavení, vybral si z toho, co se mi líbí nejvíc a pak si ho teprve začal pořizovat vlastní.

Doporučuji např. návštěvy eventů, nejen těch T5, sledovat případný regionální geoweb a taky se mi vyplatilo vyrazit se mrknout na FTF T5 akci.

 

Tys nebyl ani na Chemikově T5 u Jivna ani na "předeventu" vloni na Veverkách? :-O


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#18 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 648 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2014 - 23:31

Proč vlastně chce člověk na stromy nebo na skály? Aby se jako kačer někam posunul, nebo proto, že je to u jiných oblíbený? Nebo možná i kvůli něčemu jinýmu...
  • 1

#19 Kohout team

Kohout team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 539 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2014 - 23:44

Aby se tam zapsal do takové krabičky? :)


  • 1

Geoget + Locus Pro na Asus Zenfone Max Pro M1, občas Etrex 30 + GPI generator, Wine, Debian testing


#20 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 12 prosinec 2014 - 0:11

Proč vlastně chce člověk na stromy nebo na skály? Aby se jako kačer někam posunul, nebo proto, že je to u jiných oblíbený? Nebo možná i kvůli něčemu jinýmu...

Třeba kvůli tomu, aby zase o kousek víc poznal sám sebe a své hranice? ;)

Navíc každá dovednost a znalost se může v životě hodit - nezapomenu na v noci hořící dům a sousedy, co před příjezdem hasičů chtěli zbrkle házet děti ze zvýšeného druhého patra do peřin.....tehdy mít doma lano, asi bych se po něm ráda sklouzla.


  • 3





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:t5, návod, doporučení

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama