Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Jaké lano?

t5

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
44 odpovědí na toto téma

#1 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 14 prosinec 2014 - 18:56

Ráda bych se zdejších tépětkařů zeptala, jaké lano používají a jak jsou s ním spokojeni, případně nespokojeni. Z dob dávno minulých mám nedůvěru k bílým lanům, protože po jednom slanění z nich byl drát a červené nebo modré byla těžká podpultovka :angry:. Vybrala jsem si proto loni lano žluté, statiku 11mm od Singingrocku. Používáním ale nějak nabobtnalo, asi jsem měla rovnou zvolit trošku menší průměr. Teď mě zaujalo v nabídce lanexu lano na canyoning http://www.mytendon....anyon-grand-wet . Těch kaňonů u nás sice moc není, ale v e-shopu popisované vlastnosti, jako výborná uzlovatelnost a zachování měkkosti snad neznamenají, že se po prvním použití nebo ještě hůř hned po rozbalení, zamotá a už se nikdy nerozmotá :blink:.

A používá někdo jen dynamiku? My všechno jistíme dynamikou průměr asi 9mm, kterou jsme párkrát použily i pro výstup, ale vždy znovu mě udivilo, o kolik se protáhne :rolleyes:, i když jeho vlastnosti znám.
Prosím proto o vaše zkušenosti.


  • 0

#2 hrabosek

hrabosek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 360 příspěvků(y)

Publikováno 14 prosinec 2014 - 21:33

O jake T5 by melo jit?
  • 0
a to je (asi) vše přátelé... :D

#3 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2014 - 7:20

Ráda bych se zdejších tépětkařů zeptala, jaké lano používají .....

Vcelku jednoducha odpoved.  Všechny typy...

Na takove jako GC3JR7J, GC2A8WT a podobne 50m dynamiku.

Na GC150C0 75m dynamiku s postupem po 30m protoze jsem jistlil dve holky lezouci paralelne.

Na GLAM8A9V , GC2QZ1W, GC4ZTKR a dalsi  podobne 50m bile statiky.

No a zhruba na 70% T5 kesi jsem vzdy vystacil s 25m zbytem stare bile statiky a jeste jsem byl rad, ze jsem nebral jine lano a neznicil si ho od smuly, blata, pisku a podobne..


  • 1

#4 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2014 - 11:54

To canyoningovy lano od Tendonu ma Kubik. Moc na nem nelezem, pac je to 60m a kdo se s tim ma tahat. Takze vetsinou se jen vozi v aute, bereme ho jen na lanovky a hodne vysoky stromy. Ma ho asi 2 roky a myslim ze je spokojenej, me se taky libi. Pak jeste lezeme na nejaky ty military statice od Tendonu, takovy to uplne cely cerny, nevim jak tlusty, zrejme taky asi 10mm. To je kratsi, takze na tom se leze bezne a je fakt vyborny. Je mekci nez to oranzovy, lip se uzluje, po dvou letech provozu furt OK. Akorat v noci neni videt, ale to by mela resit ta verze s reflexnim prouzkem. V podstate obe bych asi mohl doporucit. To bily obycejny nekupuj, je lepsi si par kacek priplatit.

 

Jinak ja mam dynamiku a normalne na ni lezu. Asi ji to nedela moc dobre, preci jen ma vetsi posun opletu vuci jadru. Lidi co nejsou zvykli na to nadavaj, ale kdyz to umis, da se ten gumovej efekt vyuzit ze se v lane akumuluje energie pri dosednuti a dobirani lana a pri dalsim kroku te to vystreli a znovu ji vyuzijes. Ale musis lezt rychle a udrzet to v rezonanci :-) Obcas se docela hodi jako druhy lano na dojistovani nejakejch bejkaren kdyz hrozi ze poletis. Jenze to je starickej Edelweiss z doby kdy jsem jeste lezl po skalach, dnes uz bych si asi dynamiku nekupoval. Je dobry mit vsechno, resp. je dobry aby ve skupine lidi se kterejma na T5 chodis byly k dispozici ruzny lana. Celkem se nam osvedcila kombinace 60+40 statika + 50 dynamika + nejaky stary kusy kde hrozi ze se lano znici, s tim uz se celkem vystaci :-)


  • 3

#5 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2014 - 20:47

Moc vám děkuji za podrobné popisy! Ještě, že jsem to canyoningové neobjednala, když černé je měkčí. Hned jdu nastudovat, jak je to s tím reflexním páskem - někdy by se nám fakt hodil ( http://www.geocachin...d9-e332b05c4b51 )  :ph34r:!


  • 0

#6 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2014 - 20:58

To neni zas tak jednoduchy. Reflexni pasek ma jen 11mm a to je zbytecne tlusty. A oranzovy ma pri stejnym prumeru a vaze zas vetsi nosnost, coz se muze hodit u lanovek. Kazdy lano je jiny a dobry v jinym parametru. Proto se jich dela tolik.


  • 0

#7 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2014 - 21:05

No jo, právě proto, že se jich dělá tolik, tak jsem z toho jelen :huh:. Když se před třiceti lety prodávalo jenom to jedno bílý, bylo to tak nějak jednodušší ;).


  • 0

#8 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 456 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2014 - 21:15

Zastav se někdy u nás v Podolí a můžeš si ošahat různá lana - používaná i nová, co tu tak různě mám.


  • 0

Hoblíkovo geocoiny, nevelký geocaching blog a T5 geocaching


#9 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2014 - 22:02

A jak to lano chces dlouhy? Zdanlive mozna blbej dotaz kdyz od kazdyho typu si muzes koupit jak dlouhy chces. Ale delka souvisi s planovanym ucelem pouziti a podle toho na co ho chces, tak pak mozna se zpetne dopracujes k tomu typu lana. A taky zalezi jaky dalsi lana mas, aby to dohromady davalo smysl.


  • 0

#10 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2014 - 22:57

50m statiky se celkem osvědčilo, když je mimořádně potřeba delší, tak ho nastavíme kusem starší bílé statiky, takže koupit se chystám určitě zase padesátku. Průměr 11mm se neosvědčil, je to zbytečně tlustý (myšlenka při jeho nákupu: čím tlustší, tím lepší se ukázala jako úplná blbost). Teď grigrinou už skoro neproleze. 9mm už mi připadá jako tkanička, takže bych zvolila 10mm. Ta jedenáctka je ještě navíc pěkně těžká, takže když jdeme daleko a ne po cestě, bereme 2 dynamiky 9mm (protože jak jsem psala, skoro všechno jistíme), ty jsou lehoučký. "Gumovej efekt", jak píšeš je pořádnej, škoda, že nelezu tak rychle, abych ho využila :P, ale dá se na něj zvyknout.

 

Svými dotazy bych se chtěla pokusit především zjistit, která statika zůstává po delším použití měkká. Takže jsem ráda, že jsi napsal o té černé military.


  • 0

#11 Bubbu

Bubbu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 97 příspěvků(y)

Publikováno 16 prosinec 2014 - 10:05

Člověk chce lano, které by bylo lehounké, měkké, odolné proti oděru, pevné a pěkné. Klidně bych si připlatila, ale vůbec nic jsem neobjevila.

Já jsem vypozorovala, že dynamika je měkká, asi je to dané volným pletením a možností průtahu. Zatímco každé statické lano, které jsem viděla, je tuhé. Mám barevné lano od Tendonu a když po něm párkrát sjedu na Grigri, chová se, jako by byl uprostřed drát a klidně bych s ním mohla dělat fakírská kouzla. Zkusila jsem ho teď vyprat v pračce, tak se třeba trochu povolí, ale mám pocit, že Grigri z něho stejně za chvíli zase vymáčkne duši. 

Na dynamice nelezu, to houpání mi vadí a navíc myslím, že se nahoře dře. 


  • 0

#12 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 16 prosinec 2014 - 10:06

Jo, 50m je v zasade spravne. Jenze pak zjistis ze 2x50 uz spravne neni. Ze je lepsi mit tech 60+40. S tim totiz dlouhy vezmes jen tam kde je potreba a nic nenavazujes a zejmena u lanovek se tech 10m navic vcelku muze zatracene hodit a usetrit spoustu prace. A naopak na naprostou vetsinu T5 staci 40m (v nouzi jeste nastavis par smycema), takze neses jen jedno mensi lano.

 

Zaroven taky to dlouhy muzes mit s vyssi nosnosti kvuli napinani na tech lanovkach, to kratsi naopak staci s mensi nosnosti. Taky pak moc nevadi ze to kratsi je cerny a neni videt, ty mensi vejsky dosvitis dobre baterkou a vidis, na velky zas uz beres to oranzovy. No a samozrejme prumer 11 je moc, grigrinou to blbe jezdi, ty desitky jsou lepsi a unesou te taky. Takze ja jsem s tou kombinaci 60m oranzovy canyoningovy + 40m cerny military fakt spokojenej a kdyz se k tomu prida ta moje dynamika, tak mame s Kubikem dohromady optimalni vybaveni na cokoliv. Jen proste musime vedet predem na co jdem a podle toho vzit z auta to co bude potreba. Akorat ze kdyz uz mas jednu 11mm padesatku, tak to neni dobrej zacatek a koupi jednoho lana to do tohodle stavu nedostanes, at koupis jakykoliv.


  • 0

#13 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 16 prosinec 2014 - 11:36

Bubbu: přeji si přesně takové lano, jak píšeš :) :) :)!

 

Modrak: Připadá mi, že přibývá stromů, kde 40m nestačí a na ostatní těch 10m navíc holt odvleču :wacko:.

Na lanovky jsme tak dlouhý lano zatím nepotřebovaly, většinou dáme z každý strany jedno lano a doprostřed třetí a stoupáme přímo ke keši. No a protože to ještě z obou stran jistíme, musím tam odtáhnout 5 lan (parťačka bedla má asi 20 šroubů v páteři), trochu při tom podklesávám v kolenou, ale bezpečnost je pro nás důležitá.

Jinak s tím, co píšeš 40 + 60 plně souhlasím.


  • 0

#14 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 16 prosinec 2014 - 12:13

Ja se zas bojim lanovku navazovat. Ty volny by sly, ale ty co se musej nasponovat na krev, tak se bojim mit veprostred uzel. Kdyz si spocitas ty sily tak ona to neni sranda. Kdyz si vezmes ze pak do toho kdyz uz je to zatizeny foukne vitr a zahejbe jeste tema korunama proti sobe, tak tam muze vzniknout dost velka sila. Zatimco sila na uzel dole kde je to lano ukotveny je mensi, o to treni pres vetve. Taky jsou situace kdyz s timhle jumarovanim zezdola narazis. Treba az pojedes na tu Citeckovu lanovku u Hradce, tak to mi rekni, to bych rad videl jak budes jumarovat ke kesi z ty reky :-) Taky kdyz udelas plnohodnotnou lanovku, dokazes ji se trema lanama udelat i s jistenim. Jedno lano nosny (60 statika), druhy pomocny/priblizovaci (tam staci 40 statika) a z protejsi strany proti nemu dame tu 50m dynamiku kdyby to ruplo a tu si nekdo vezme normalne na osmu k sedaku jako klasicky jisteni. Kdyby to prdlo, zustane lezec viset na tech dvou pomocnejch lanech a jde spustit na zem. Ale tohle delame vyjimecne.


  • 0

#15 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 16 prosinec 2014 - 13:30

Opět s tebou plně souhlasím.
Když stavíme lanovku my, tak z toho vyleze pseudolanovka, ta poslední na http://coord.info/GC519G3 se nám prověsila asi o 2 m :o, takže žádnej šponung nehrozí :D. Předem se s tím počítá, jen se sjezd musí brzdit a nahoru to jde pak ztuha :wacko:, ale to nám nevadí.
Jestli mylíš http://coord.info/GC412VF, tak králíky v klobouku už jsme navštívily a nad řeku se zhoupnem středem, možná vezmem plastovou kánoy jako přívoz :huh:.


  • 0

#16 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 16 prosinec 2014 - 13:35

Sorry, že se ptám tak blbě, ale opravdu se to smí, vzít lano a narvat ho jen tak do pračky? Neni to nebezpečný pak po něm ještě někdy lézt? Předpokládám, že prací prášek tam asi nedáváte, nebo snad jo? :D


  • 0

#17 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 16 prosinec 2014 - 13:47

http://www.mytendon.cz/prani-lan

 

kdysi jsem i nekde videl zdokumentovanej nejakej experiment jak lano vyprali normalnim pracim praskem, ususili a dali na trhaci stroj. Ztratilo asi 30% pevnosti. Kdyz to vyprali jen ve vode (bez prasku a jinejch chemikalii), po ususeni melo puvodni vlastnosti.

 

Jestli je lano ususeny jsem zjistoval normalne vahou. Po vyprani je asi o kilo tezsi, je treba ho susit tak dlouho az je zpatky na puvodni vaze, resp. az vaha prestane dal klesat (muze bejt i jina nez puvodni kdyz se z nej vyplavi kilo pisku). Trva to nekolik dni.


Tento příspěvek byl upraven od Modrak: 16 prosinec 2014 - 14:14

  • 0

#18 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 16 prosinec 2014 - 14:10

Citace z odkazu o praní lan:

 

"Sušení vypraného lana
Lano je vhodné sušit vždy na suchém, tmavém místě, kam nesvítí přímé slunce a kde není zdroj sálavého tepla. Doba sušení je velmi důležitá. Lano, i když se jeví jako suché, obsahuje stále velké množství vody. Zbytkový objem vody snižuje pevnost lana až o 30 %."

 

To je pro mě překvapivě velké snížení pevnosti!

 

Vlastně mě ještě nenapadlo lano vyprat, vždycky ho jenom oklepu :unsure:.


  • 0

#19 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 16 prosinec 2014 - 15:04

Zbytkový objem vody snižuje pevnost lana až o 30 %."

To je pro mě překvapivě velké snížení pevnosti!

 

No ono je hlavne dulezite si uvedomit, ze tu pevnost snizuje kdyz je MOKRE. A je jedno jestli pranim, nebo tim ze s nim lezes cely den v desti , nebo slanis jednou vodopadem, nebo i jen kus lana omylem nechas pri desti mimo plachtu nebo v louzi... Ten nejslabsi clanek toho lana je pak ten mokry. Pak teprve hodne zalezi na tech povrchovych a vnitrnich upravach proti vlhkosti.


  • 1

#20 Bubbu

Bubbu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 97 příspěvků(y)

Publikováno 16 prosinec 2014 - 18:24

Fakt je, že pevnost lana nijak nestuduju a předpokládám, že vydrží, včetně toho napnutí na lanovce. To zatím není nijak slavný- jak píše Taratarata, cesta z kopce a zase nahoru, asi si vyrobím na konec žebříček alá Hoblik.

 

Lano jsem vyprala po Jmelí, bylo úplně zelené. A navíc mám pocit, že když slaňuju na pískových lomech, je lano plné písku a ten mi jednak úplně vybrousil Grigri a jednak si myslím, že ty ostrý pískový kamínky zadřený do opletu mu taky nedělají dobře. No, každopádně jsem ho po přečtení předchozích příspěvků ještě vysypala z pytle a nechám ho pár dnů schnout.

Žádný prací prostředek jsem nepoužila, tak to snad bude v pohodě.


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:t5

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama