Přejít na obsah


Fotka

Neoprávněné mazání logu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
171 odpovědí na toto téma

#121 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2015 - 16:50

Ale není na publikovaných souřadnicích, že ne? Dokonce ani v jejich blízkosti, že? A logbook je origální?
  • 0
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#122 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 696 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2015 - 16:56

Ano, mohlA bych to uvést: má pro mě velký význam hlavně pro ten příběh, že je to rarita...

A ano, myslím si, že pokud by ti keš někdo logoval na skládce, neměl by pro tebe být problém si tam pro ni dojít a tím splnit požadavek GS na odnesení keše, pokud už nechceš dostávat logy. Ale teď jsme se dostali od jádra věci.

Ty si imo ovšem pleteš cache s cárem papíru na kterém je napsaný kód cache. Ve skutečnosti cache = krabička s logbookem s umístěním podle listingu (pro tradičky takto uvedeno v pravidlech). S podstatnou změnou umístění už to tedy imo neni cache, ale jakási krabička s papírem co byla cachí a když to najdeš, není to tedy nález cache, protože tomu chybí jedna z vlastností cache a to umístění na konkrétních souřadnicích.


  • 1

Informace a návody k serveru píšu postupně na mém blogu http://www.geocachin...g/16-o-serveru/

 


#123 jessie.r

jessie.r

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 470 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2015 - 17:00

Ne, není na souřadnicích, to máš pravdu. Logbook byl vyměněn ještě před archivací, znovu opakuji, že keš byla archivována cca v 19.00 a do té doby se do nového logbooku zalogovalo mnoho lidí.

Ale už se nechci hádat, já nedokážu přesvědčit tebe a bohužel ani ty mně...
  • 0

#124 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2015 - 17:04

Já tě nechci přesvědčovat, mě jenom zajímal tvůj důvod.
Ten jsem se dozvěděl, děkuji za to. Obrázek jsem si z toho udělal.
  • 0
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#125 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 696 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2015 - 17:16

Ne, není na souřadnicích, to máš pravdu. Logbook byl vyměněn ještě před archivací, znovu opakuji, že keš byla archivována cca v 19.00 a do té doby se do nového logbooku zalogovalo mnoho lidí.
 

To je snad jedno kdy byla archivována a kolik lidí se stihlo "zalogovat". Podstatné je, že byla odnesena a tedy ji na  souřadnicích podle listingu (což je jedna z vlastností cache) nebylo možno nalézt a tedy ani regulérně logovat. Odnesením se z cache stala krabice s papírem. Ti co to "našli" nenašli cache s logbookem, ale jakousi krabici s papírem co jen byla! cachí s logbookem.


  • 2

Informace a návody k serveru píšu postupně na mém blogu http://www.geocachin...g/16-o-serveru/

 


#126 Limiladsfamily

Limiladsfamily

    Limilad

  • Members
  • PipPipPip
  • 54 příspěvků(y)
  • LocationLiberec

Publikováno 12 únor 2015 - 17:39

Keš sice není na souřadnicích, ale je stále na svém místě. A to na mašince. Na té samé mašince, pro kterou ta keš vznikla. Keš nás dovedla k té mašince. To (podle mého názoru) splnilo ownerův záměr.

Porovnávat to se skládkou a popelnicí je dost mimo mísu.

Pokud by owner místo arogantního mazání logu slušně napsal, že si logování za této situace nepřeje a požádal, ať logbook někdo odnese, myslím, že by většina z nás vyhověla.


  • 1

#127 erebi

erebi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 374 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2015 - 17:39

Z celkem zajimave debaty o nevsednim osudu jedne kesky a "pravu" na log se stalo neco, co demotivuje lidi, kteri uvazuji o zalozeni vlasni kese. 


  • 1

Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.


#128 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 648 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2015 - 17:50

Keš sice není na souřadnicích, ale je stále na svém místě. A to na mašince. Na té samé mašince, pro kterou ta keš vznikla. Keš nás dovedla k té mašince. To (podle mého názoru) splnilo ownerův záměr.
Porovnávat to se skládkou a popelnicí je dost mimo mísu.
Pokud by owner místo arogantního mazání logu slušně napsal, že si logování za této situace nepřeje a požádal, ať logbook někdo odnese, myslím, že by většina z nás vyhověla.


Keš není na souřadnicích, takže není odlovitelná s GPS, což je podstata geocachingu. Kdybych si nějakou vzal do bytovky a nechal celý dům zalogovat, tak to asi taky nepůjde...
  • 0

#129 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 696 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2015 - 17:51

Keš sice není na souřadnicích, ale je stále na svém místě. A to na mašince. Na té samé mašince, pro kterou ta keš vznikla. Keš nás dovedla k té mašince. To (podle mého názoru) splnilo ownerův záměr.

Porovnávat to se skládkou a popelnicí je dost mimo mísu.

Pokud by owner místo arogantního mazání logu slušně napsal, že si logování za této situace nepřeje a požádal, ať logbook někdo odnese, myslím, že by většina z nás vyhověla.

Na svym místě nebyla, její místo bylo v mašince a! na uvedených souřadnicích. Když nebyla na místě mašinka, nemohla tam být ani keška. btw jestli byl záměr dovést lidi k mašince a oni by odvezli jen mašinku a krabku nechali na místě, tak byste v Liberci logovali samotnou lokomotivu, protože owner chtěl abyste viděli lokomotivu?:-) Ty si to možná pleteš s nějakym letterboxingem, kde by se hledalo jen podle umístění v mašině. Podstata geocachingu je ale hledání podle souřadnic a pro tradičky je to přímo jejich definice.


  • 2

Informace a návody k serveru píšu postupně na mém blogu http://www.geocachin...g/16-o-serveru/

 


#130 Limiladsfamily

Limiladsfamily

    Limilad

  • Members
  • PipPipPip
  • 54 příspěvků(y)
  • LocationLiberec

Publikováno 12 únor 2015 - 18:26

Na svym místě nebyla, její místo bylo v mašince a! na uvedených souřadnicích. Když nebyla na místě mašinka, nemohla tam být ani keška. btw jestli byl záměr dovést lidi k mašince a oni by odvezli jen mašinku a krabku nechali na místě, tak byste v Liberci logovali samotnou lokomotivu, protože owner chtěl abyste viděli lokomotivu?:-) Ty si to možná pleteš s nějakym letterboxingem, kde by se hledalo jen podle umístění v mašině. Podstata geocachingu je ale hledání podle souřadnic a pro tradičky je to přímo jejich definice.

Ne nelogovali bychom lokomotivu bez kešky. Ale to bych čekal, že každý pochopí. Situace přijela mašinka s keší a bez keše je také dost rozdílná. Geocaching je dost rozmanitá hra a z té rozmanitosti tady nastala takováto situace. Argumenty odpůrců logování se motají v kruhu argumentů skládka, mašinka bez kešky atd. To ale není přesná analogie. Jediná srovnatelná analogie mě napadá s uplavanými keškami.

Zbytek je jen o tom, owner nedodržel doporučení o smazání logů - opatrnost a diskuze. Pak nastoupila ega. Kdybys to dočetl do konce, tak píšu, že kdyby owner napsal, že si logování po archivaci nepřeje, tak to neřeším a neloguji. Byť by mě to bylo líto. Ale to arogantní mazání mě prostě nakoplo k obraně. Ale opět slušným dotazem. A reakce opětovného smazání bez odpovědi mě nastartovala podruhé.


  • 0

#131 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2015 - 18:36

Keš sice není na souřadnicích, ale je stále na svém místě. A to na mašince. Na té samé mašince, pro kterou ta keš vznikla. Keš nás dovedla k té mašince. To (podle mého názoru) splnilo ownerův záměr.

 

Je zajímavé, že víš, co byl ownerův záměr. Řekl bych, že dokonce lépe, než owner sám. Podle mě owner svůj záměr vyjádřil naprosto jasně - archivací a mazáním neoprávněných logů.

 

Pokud by owner místo arogantního mazání logu slušně napsal, že si logování za této situace nepřeje a požádal, ať logbook někdo odnese, myslím, že by většina z nás vyhověla.

 

Co je arogantního na dodržování pravidel?

Proč by měl owner někoho žádat o odnesení?

 

 

Jediná srovnatelná analogie mě napadá s uplavanými keškami.

 

No dobře, takže když mi uplave keška, tak pro ni musím jet do Hamburku anebo prosit německé kačery o odnesení? A kam ji mám nechat odnést? Aby to teda už každý pochopil, že tato keška je mrtvá a nepřeju si, aby ji někdo logoval? Myslel jsem, že ve slušné společnosti se to dá najevo nástrojem k tomu určeným - archivací.

 

Zbytek je jen o tom, owner nedodržel doporučení o smazání logů - opatrnost a diskuze.

 

Opravdu nevím, o jaké opatrnosti tu mluvíš a o čem by měl owner diskutovat. Keška není - neloguje se.

 

 

Pak nastoupila ega.

 

Ano, to máš pravdu. Jen si nejsem jistý, jestli bych do toho zahrnul i ownera.


  • 4
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#132 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2015 - 18:37

Z celkem zajimave debaty o nevsednim osudu jedne kesky a "pravu" na log se stalo neco, co demotivuje lidi, kteri uvazuji o zalozeni vlasni kese. 

 

On už to tady svým typicky „roztomilým“ způsobem napsal shaman5: Owner tady má podle názoru nemalé skupiny lidí jediné právo - držet hubu a starat se, aby keška byla v bezvadném stavu a bylo v ní co nakrást vyměnit.


  • -1
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#133 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2015 - 18:49

Lidi, neblbněte. To vyšilování o právech a povinnostech mi připomíná jednu situaci - stál jsem na téčku na vedlejší a tak ucpané parkovanýma autama, že se kolem mne nedalo projet. Z hlavní doleva odbočující vyjel trochu stranou, abych mohl jet já (a do tý vedlejší ho pustit); vlastně mi "dal přednost". Já byl zamyšlený a prostě jsem se rozjel. Načež on zatroubil, vcouval mi do cesty, stáhnul okýnko a zařval na mě:

"A co takhle poděkovat, burane?!!"

 

Jsou věci, který prostě vyžadovat nejdou.


Tento příspěvek byl upraven od Citecka: 12 únor 2015 - 18:50

  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#134 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 648 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2015 - 18:50

Teď mi napadá, když jdu logovat někam stranou mimo souřadnice, tak pro dalšího je ta keš neodlovitelná. Už se mi ten případ stal. Kolega už tam dával papírek, když jsem se objevil s logbookem.

Ale tady by ten náhradní log owner uznal.
Edit: A správně. Kolega se bál, že je vymudlená. A všechno nafotil.

Edit: myslel jsem, že jde o mudlu, tak jsem odešel i s logbookem.

Tento příspěvek byl upraven od kalubr: 13 únor 2015 - 0:21

  • -1

#135 maluston

maluston

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 157 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2015 - 19:19

K případu "mašinka" přidám taky trochu svého pohledu:

Keš jsem logoval 2 dny po archivaci. U mašinky jsem strávil půl hodiny snad nenápadného okukování, abych pak logoval do normálního logbooku. Zda byl, či nebyl originální, to nevím, u mikrošky se to kolikrát ani poznat nedá. Nález jsem zalogoval i na webu.

Později jsem zjistil, že mi byl log bez vysvětlení smazán. Tak jsem ho obnovil (několikrát). Owner nijak nekomunikoval, zjistil jsem, že smazal logy i ostatním, co logovali po archivaci. Po několika pokusech obnovit log jsem se obrátil s dotazem na německého reviewera. Odpovědí bylo doporučení, aby se archivované keše nehledaly a nelogovaly a abych se v tomto konkrétní případě obrátil na Groundspeak s žádostí o jejich stanovisko. Ti mě nejprve odkázali na pravidlo, kde se vysvětluje, co znamená smazání logu. Pak se mě dotázali, zda-li si přeju, aby sami kontaktovali ownera a vyptali se, oč jde. Požádal jsem je o to.

Výsledkem jejich snažení (jehož podrobnosti neznám) bylo to, že mi přišel mail, kde mi sdělují, že mi FoundIt log obnovili (omylem dokonce 2x), že mi z něj vymazali můj odkaz na pravidla. U mého logu je vidět, že byl editován Groundspeakem.

Následně již všechny další FoundIt logy u keše zůstávají a owner je nemaže.

Z tohoto usuzuju, že došlo k nějaké dohodě mezi GS a ownerem v tom smyslu, že jde o jistou raritu, se kterou pravidla nepočítají a že pokud keš (jako schránka s logbookem) existuje (byť ne na originálních souřadnicích), lze její nález logovat stejně jako jinou archivovanou keš. Myslím, že s tím je owner nyní srozuměn, protože jinak by požádal v logu o fyzickou likvidaci keše, jak jsem to Groundspeaku navrhoval, anebo by mazal logy dál.

Myslím, že tato událost vyšumí, jakmile keš zalogují ti, co ji mají blízko. Jde o raritu, o kterou se zajímají hlavně místní a jejímuž nalezení věnují nemalé úsilí. Pokud ji loguje někdo na dálku, aniž by měl logbook v ruce, pak jde asi opravdu jen o bod.

Owner zkrátka při archivaci měl udělat vše, co se v takovém případě doporučuje: keš zaarchivovat a keš odnést. A pokud se mu nelíbilo, že ji logujeme i po archivaci, měl požádat o uzamčení listingu. Ale protože listing uzamčený není, vyplývá z toho výše odhadovaná dohoda mezi ownerem a GS, že keš nechají dožít jako raritu.


  • 0

#136 erebi

erebi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 374 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2015 - 19:33

Vlastne by se dalo rict, ze je to putovni kes. Az masinu presunou do muzea bude se logovat tam. Tedy jestli to dobre chapu, tak cesta, jak udelat putovni kes je dat krabicku na nejaky prednet, zaarchivovat a vesele premistnovat a logovat. Zajimaci :) jsem zvedavy, kdo to prvni realizuje
  • 2

Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.


#137 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 696 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2015 - 19:35

Tradiční keš je dle pravidel krabička s logbookem na souřadnicích uvedených v listingu. Když je krabice mimo souřadnice, neni to tedy keška dle pravidel. Když to neni keška dle pravidel, tak ten papír nemůže být ani logbook kešky (Navíc se loguje na papír který tam kdosi donesl.) Když to není logbook kešky, tak zápis do něj není podklad pro online log. Nevidím tam nic s čím by pravidla nepočítala. Takže buď je to rarita u které se kvůli tomu ignoruje porušení pravidel na úkor ownera, nebo je v pravidlech skutečně díra kterou nevidím a pak lze logovat nález libovolně přemístěné keše, nebo v horším případě stačí log na jakýkoliv papír na který si každý napíše kód nějaké keše a prohlásí ho za náhradní logbook, což může otevřít pandořinu skříňku.


  • 3

Informace a návody k serveru píšu postupně na mém blogu http://www.geocachin...g/16-o-serveru/

 


#138 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2015 - 19:44

Ano, GS vám logy obnovil a owner další nemaže. Jestli vám ovšem dal GS za pravdu, to se neví, protože k tomu není od něj žádné oficiální stanovisko. Taky to mohlo být rozhodnutí typu „moudřejší ustoupí“, ale samozřejmě nemuselo.

 

Vyhráli jste, Češi to zase ostatním osladili. Ale mám takový pocit, že se jedná o vítězství Pyrrhy. Až si owneři archivovaných keší, kteří s vašim postojem nesouhlasí, začnou nechávat listingy preventivně zamykat, možná vám to dojde.


  • 0
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#139 Limiladsfamily

Limiladsfamily

    Limilad

  • Members
  • PipPipPip
  • 54 příspěvků(y)
  • LocationLiberec

Publikováno 12 únor 2015 - 19:54

Tradiční keš je dle pravidel krabička s logbookem na souřadnicích uvedených v listingu. Když je krabice mimo souřadnice, neni to tedy keška dle pravidel. Když to neni keška dle pravidel, tak ten papír nemůže být ani logbook kešky (Navíc se loguje na papír který tam kdosi donesl.) Když to není logbook kešky, tak zápis do něj není podklad pro online log. Nevidím tam nic s čím by pravidla nepočítala. Takže buď je to rarita u které se kvůli tomu ignoruje porušení pravidel na úkor ownera, nebo je v pravidlech skutečně díra kterou nevidím a pak lze logovat nález libovolně přemístěné keše, nebo v horším případě stačí log na jakýkoliv papír na který si každý napíše kód nějaké keše a prohlásí ho za náhradní logbook, což může otevřít pandořinu skříňku.

Když napíšeš, že se loguje na papír, který tam někdo donesl, tak máš v jistém úhlu pohledu pravdu. Ale ten papír byl výměnou za rozmoklý originální logbook. A to už vypadá o dost jinak a nehodí se ti to do argumentace. A stalo se to ještě předtím, než se objevili jakékoliv problémy s logováním. Taková výměna proběhla už na mnoha archiváliích a takové emoce to nevzbudilo.

A pořád nějak zapomínáš (a ostatní) na toto pravidlo nebo doporučení groundspeaku:

  1. If the geocacher has failed to meet logging requirements, please explain your concerns. Politely email the log owner before or immediately after you delete their log. If their log or photos contain spoilers, invite them to edit the log. If you have deleted the log already, invite them to re-log without the spoiler.

A pořád tady jde o jednu neúmyslnou raritu. Založit keš, kde vím (nebo můžu předpokládat), že bude putovat, je samozřejmě porušení pravidel.

 

A kdybych chtěl být hnidopich. Kolik metrů (centimetrů, kilometrů) od souřadnic může být keš, aby splňovala pravidla. Je jasné, že těch 30 km je moc :)

Ale co třeba 50m, nebo 30, nebo 150? Rozhodneš to?


  • 0

#140 Limiladsfamily

Limiladsfamily

    Limilad

  • Members
  • PipPipPip
  • 54 příspěvků(y)
  • LocationLiberec

Publikováno 12 únor 2015 - 19:57

Ano, GS vám logy obnovil a owner další nemaže. Jestli vám ovšem dal GS za pravdu, to se neví, protože k tomu není od něj žádné oficiální stanovisko. Taky to mohlo být rozhodnutí typu „moudřejší ustoupí“, ale samozřejmě nemuselo.

 

Vyhráli jste, Češi to zase ostatním osladili. Ale mám takový pocit, že se jedná o vítězství Pyrrhy. Až si owneři archivovaných keší, kteří s vašim postojem nesouhlasí, začnou nechávat listingy preventivně zamykat, možná vám to dojde.

Ano, pokud owneři archivovaných keší nesouhlasí s logováním, ať je odnesou a nebo zamknou. O tom tady asi nikdo nepochybuje. 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama