Přejít na obsah


Fotka

Opravdu rádi hledáme ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
183 odpovědí na toto téma

#81 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 834 příspěvků(y)

Publikováno 26 květen 2015 - 12:30

bejcci: Zapomínáš ještě na dvě kategorie kdo používá jednoduché logy.

1) děti které jsou rády že vůbec něco napíší (pokud pro ně nelatí skupina 2)

2) ti za které loguje někdo jiný. Když lovím s přítelkyní, tak případné poznámky ke keši píšu jen do svého a její je pouze univerzální.


  • 0

Používám a doporučuji a:Drake - nejlepší geocachingovou aplikaci pro Android!


#82 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 834 příspěvků(y)

Publikováno 26 květen 2015 - 12:32

MIMOCHODEM, NĚJAK JSME SE POSUNULI K PROBLEMATICE LOGOVÁNÍ,
TAKŽE BYCH PROSIL NÁVRAT K HLEDÁNÍ, HINTŮM, PŘESNOSTI.

 
Děkuji za pochopení.

Tento příspěvek byl upraven od Arne1: 26 květen 2015 - 12:33

  • 1

Používám a doporučuji a:Drake - nejlepší geocachingovou aplikaci pro Android!


#83 Novom

Novom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 611 příspěvků(y)

Publikováno 26 květen 2015 - 12:55

Nesouvisí snad logování s hledáním a radostí z hledání? Dle mého je to naprosto nezbytná součást, takže to sem patří a nikdo se nikam neodklání.


  • 1

#84 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 26 květen 2015 - 13:41

Troufám si oponovat. Hledání s logováním nesouvisí, zatímco logování s hledáním ano. Lze hledat a nelogovat (znám pár takových), zatímco pro oprávněnost logování je nutné najít a zapsat se do fyzického logbooku.


  • 4
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#85 tomaskoz

tomaskoz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 47 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2015 - 10:13

To jako myslíš, že všechny mobily zaměřují tak jak píšeš? Podle mých zkušeností má oboje srovnatelnou přesnost a oboje občas hapruje. V technice bych problém nehledal, podstatný je lidský faktor. Souřadnice do listingu tak jako tak zapisuje owner a je na něm, aby byly správné.

 

Určitě si nemyslím, že zaměření kešky mobilem rovná se vždy nepřesné zaměření. Fakt ale je, že u některých mobilů mám i osobní zkušenost, že výrobce uvádí A-GPS nebo přímo GPS, ale ve skutečnosti mobil zaměřuje pouze podle polohy GSM vysílačů: jako konkrétní příklad můžu uvést dva své staré telefony: Nokia E52: Údajně A-GPS, ale ve skutečnosti bez mobilního signálu (přesněi řečeno mobilních dat) vůbec nikdy nenašla svou pozici. A s mobilními daty ji sice našla, ale s nepřesností mnoho desítek metrů. HTC Windows phone 6S: Opět údajně A-GPS, narozdíl od Nokie E52 celkem funkční, ovšem se strašlivou nepřesností. Když telefon "viděl" na malý počet GSM vysílačů, klidně se stávalo, že na mapě pozice blikala v několikasekundových intervalech klidně i o 200 metrů - a to dokonce i ve městě, kde je vysoká hustota BTS.

Protože ve své navigaci mám jen české mapy, používám v zahraničí kombinaci telefon (kvůli mapám) + navigace (pro přesné zaměření). Zatímco navigace mě krásně zavede na místo s přesností třeba na dva metry, značka polohy na telefonu "bloudí" v okruhu minimálně deset a víc metrů.

Určitě jsou telefony, které mají přesnost srovnatelnou s klasickou navigací, ale já osobně jsem ještě takový neviděl.


  • 1

#86 tomaskoz

tomaskoz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 47 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2015 - 10:40

V jednom ze svých předchozích příspěvků jsem psal o tom, jak nepřesně zaměřené kešky často vedou k ničení přírody. Po uplynulém víkendu mám zase jeden pěkný příklad:

www.coord.info/GC1WPB6

 

Keška je umístěna na cyklostezce, která vede po vysokém náspu bývalé železniční trati. Její souřadnice ovšem ukazují na místo cca o 12 metrů jinde, pod náspem, téměř v potoce, který tam pod náspem teče. Dá se to ověřit i na mapy.cz nebo maps.google.com.

Výsledek: rozrytý svah, vydřená cesta ze svahu dolů, rozrytý terén od zoufalých hledačů, kteří hledají kolem toho potůčku. Dokážu si představit, že někteří z nich se z toho svahu možná i kutáleli. Keš má cca 5 % DNF a navíc i mnohé úspěšné logy obsahují poznámky typu "po poradě s kamarádem, na potřetí, na popáté, apod.", což je u kešky, která je D2/T1,5 opravdu neobvyklé.

 

Jestli se kačeři u nepřesně zaměřených keší spoléhají na hint, tak tady je to taky cesta do pekel, protože hint je německy a anglicky, s tím, že anglický hint se dá také přeložit "na jeho vrcholku vedla železnice". Jasně, řekne si zoufalý kačer krátce potom, co se skutálel ze svahu dolů, určitě je to tady někde dole pod náspem, protože hint říká, že na vrcholku (tedy asi toho náspu, čeho asi jiného) vedla železnice. A hledá a hledá, ryje pod svahem, koupe se v potoce a nadává, že tohle přece není T1,5.

Shrnuto a podtrženo, radost z hledání nulová, ničení přírody maximální.

 

Keš jsme naštěstí docela rychle našli a já jsem ji následně zalogoval ještě jako needs maintenance s tím, že je potřeba opravit souřadnice. Owner vzápětí zalogoval maintenance s tím, že souřadnice sedí už šest let a není třeba nic měnit. No, když si člověk přečte ty logy, nedá se říct, že by to zrovna sedělo a fungovalo... Měl jsem chuť zalogovat tam needs archived, protože to je fakt špatně, ale jsem na vážkách. Přece jen, není větší urážka ownera, než když mu někdo mnohem méně zkušený po šesti letech zaloguje u jeho kešky needs archived...


  • 0

#87 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2015 - 10:42

Používám LG L9, naviguju výhradně bez mobilního připojení. Někdy pravda chvíli trvá než se "chytí" (hlavně po přejezdech), ale pak navádí s přesností +/- pár metrů. Samo, že někdy má mouchy (to už poznám), ale když je nejhůř pomůže restart a chvíle čekání než znovu "očuchá" satelity. Chodívám v partě, všichní mají různé androidí telefony, navigaci nikdo a jen vyjímečně se stane, že to někomu ukazuje blbě. A-GPS je berlička, poloha se tahá z mobilní sítě, nikoliv ze satelitů a tam pak té nepřesnosti rozumím.

Nějakou dobu jsem lovil s Nokia C5-00 a ani tam nebyl problém, skoro bych řekl, že naváděla ještě líp, bohužel malý displej a bez map.


  • 1

#88 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2015 - 12:16

Měl jsem chuť zalogovat tam needs archived, protože to je fakt špatně, ale jsem na vážkách. Přece jen, není větší urážka ownera, než když mu někdo mnohem méně zkušený po šesti letech zaloguje u jeho kešky needs archived...

 

S tímhle bych si hlavu nelámal. Pokud cítíš, že současné provedení keše je natolik problematické, tak to klidně udělej. Otázkou je, na kolik je to pravda. To by ale měl posoudit příslušný reviewer. Vzhledem k tomu, že keš spadá už do Německa, tak to bude asi někdo tamější. A ten může mít na to jiný názor. Ale to nevadí.


  • 0
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#89 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2015 - 12:36

Ehm... sis udělal anonymní nick a dal NA? Hustý...


  • 2

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#90 Joe Tramp

Joe Tramp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 187 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2015 - 13:27

V jednom ze svých předchozích příspěvků jsem psal o tom, jak nepřesně zaměřené kešky často vedou k ničení přírody. Po uplynulém víkendu mám zase jeden pěkný příklad:

www.coord.info/GC1WPB6

...

 

 

Podle mapy.cz je zaměření dobré, zato dost mimo je ten výlev (NA) anonymního ubožáka.


  • 0

#91 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2015 - 13:28

Hmm zajimavy zpusob jak davat NA :blink: , neni lepsi si stat za svym nikem. Na anonym se asi moc brat zretel nebude. Kupodivu mam tuto cache ulovenou a nevzpominam, ze by to bylo se zamerenim nejak spatne, nebo ze bych lezl nekam k vode.


  • 1

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#92 bejcci

bejcci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 666 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2015 - 13:43

Určitě si nemyslím, že zaměření kešky mobilem rovná se vždy nepřesné zaměření. Fakt ale je, že u některých mobilů mám i osobní zkušenost, že výrobce uvádí A-GPS nebo přímo GPS, ale ve skutečnosti mobil zaměřuje pouze podle polohy GSM vysílačů: jako konkrétní příklad můžu uvést dva své staré telefony: Nokia E52: Údajně A-GPS, ale ve skutečnosti bez mobilního signálu (přesněi řečeno mobilních dat) vůbec nikdy nenašla svou pozici. A s mobilními daty ji sice našla, ale s nepřesností mnoho desítek metrů. HTC Windows phone 6S: Opět údajně A-GPS, narozdíl od Nokie E52 celkem funkční, ovšem se strašlivou nepřesností. Když telefon "viděl" na malý počet GSM vysílačů, klidně se stávalo, že na mapě pozice blikala v několikasekundových intervalech klidně i o 200 metrů - a to dokonce i ve městě, kde je vysoká hustota BTS.

Protože ve své navigaci mám jen české mapy, používám v zahraničí kombinaci telefon (kvůli mapám) + navigace (pro přesné zaměření). Zatímco navigace mě krásně zavede na místo s přesností třeba na dva metry, značka polohy na telefonu "bloudí" v okruhu minimálně deset a víc metrů.

Určitě jsou telefony, které mají přesnost srovnatelnou s klasickou navigací, ale já osobně jsem ještě takový neviděl.

 

Pokud tu zmiňuješ Windows Phone. Když jsem kdysi měl Samsung Omnia II s Windows mobile (tedy starší systém), zkoušel jsem ho párkrát použít pro hledání keší, ale byla to naprostá tragédie. GPS ukazovala polohu úplně mimo, létalo to několik desítek metrů. Použitelné to bylo pouze pro navigaci v autě, ale pro geocaching se mi s tím nic najít nepodařilo. Teď mám telefon Xperia Z1 compact a nemůžu si stěžovat ani na rychlost fixace ani na přesnost. Pak máme ještě klasickou GPS a podle mě na hledání srovnatelná. GPS umí navíc průměrování pozice, což je pro zaměření kešky fajn funkce. Ale s trochou snahy se dají rozumě zaměřit kešky i s telefonem. Pokud to navíc není na místě, které lze z map hůř rozpoznat (vzrostlý les), tak můžou pomoci mapy a zaměření třeba o 10 metrů mimo je spíše leností nebo nešikovností kačera. A když si nejsem jistý se souřadnicemi, tak je prostě potřeba vymyslet jednoznačný hint nebo přidat fotohint. Hinty jsou taky kvůli tomu, aby se neničilo okolí keše. Bohužel někteří vymýšlejí rádobyvtipné hinty nebo hinty, které jsou k ničemu, protože je v okolí stejných objektů mraky. 


  • 0

#93 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2015 - 13:43

Jj, před N/A logem je lepší napřed 2x napočítat do nekonečna a rozmyslet se jestli není chyba někde jinde...


  • 2

#94 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2015 - 13:47

GPS umí navíc průměrování pozice, což je pro zaměření kešky fajn funkce.

Dost dobře funguje aplikace GPS Averaging.


  • 1

#95 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2015 - 13:57

Nevím, neznám terén, ale jsou místa, kde prostě GPS pokaždé naměří něco jiného a kde je potřeba přemýšlet o ukrytí keše a ne hledat tupě podle GPS.

 

Když někdo připomínkuje chybu v zaměření například o 5 metrů, tak je to buď ťulpas a nebo kešuje s geodetickou GPS, která jede s přesností na centimetry.


  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#96 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2015 - 14:01

Nevím, neznám terén, ale jsou místa, kde prostě GPS pokaždé naměří něco jiného a kde je potřeba přemýšlet o ukrytí keše a ne hledat tupě podle GPS.

 

Když někdo připomínkuje chybu v zaměření například o 5 metrů, tak je to buď ťulpas a nebo kešuje s geodetickou GPS, která jede s přesností na centimetry.

... a předpokládá, že stejnou geodetickou GPS má i owner.  ;)


  • 1

#97 bejcci

bejcci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 666 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2015 - 14:28

Nevím, neznám terén, ale jsou místa, kde prostě GPS pokaždé naměří něco jiného a kde je potřeba přemýšlet o ukrytí keše a ne hledat tupě podle GPS.

 

Když někdo připomínkuje chybu v zaměření například o 5 metrů, tak je to buď ťulpas a nebo kešuje s geodetickou GPS, která jede s přesností na centimetry.

 

Pár metrů roli nehraje, ale taky se mi stalo, že jsem hledal kešku, kterou jsem nakonec našel o 20 metrů jinde, než tvrdily souřadnice. Hint byl pod kamenem a bylo to u skupiny skalek, všude kolem spousta kamenů a možných úkrytů. A když jsem se pak doma díval na mapu, tak GPS v telefonu měla pravdu, chybu udělal owner. Po upozornění ty souřadnice myslím opravil. Každopádně jsem si připadal dost blbě, protože mnoho dalších logů bylo o tom, že nalezeno bez problémů. Ale co, keš jsem nakonec našel a detailně jsem prozkoumal celé okolí  :)


Tento příspěvek byl upraven od bejcci: 27 květen 2015 - 14:29

  • 0

#98 mirecek7

mirecek7

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 133 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2015 - 16:29

ano rad hledam, stale s letitym lg optimus one, geokolega mnohokrat nadaval ze ja jsem na miste a on s "origo" navigaci za nekolik tisic je mimo i desitky metru. z tohoto duvodu "presneho" zamerovani a moznosti online logovani zustavam u vykopavky.
dlouhou dobu se vzdy tesim na dovcu, vylustim mysterky, pripravim multinky a jdeme na to, dneska v kv jsem horem dolem zdolaval mysterku ktera byla pres ricku, ale na druhe strane hotylek pro studenty, pro ktere jsem byl pro posmech. radsi jsem to vzal, protoze hledam rad a pro zabavu, to ji pro priste dam s klidnym svedomim do ignore a pro bod si ulovim krizek u cesty. ale napisu to do logu v poznamce - co si o ulozeni/zamereni myslim a i to ignore, nebudu se schovavat za vymysl.
  • 0

#99 tomaskoz

tomaskoz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 47 příspěvků(y)

Publikováno 28 květen 2015 - 8:50

Ehm... sis udělal anonymní nick a dal NA? Hustý...

:-) Ne, já jsem to fakt nebyl. Vůbec netuším, kdo to mohl být. Píše anglicky a ještě s chybami. Rozkliknul jsem si ho, má v profilu Bayern, ale pochybuju, že je to Němec. Spíš to vidím na nějakého Čecha z okolí, který tam byl před námi (ať už úspěšně nebo DNF) a ten můj log Needs Maintenance mu dodal odvahu k logování NA. Ale asi ne zas tolik odvahy, aby se pod to podepsal... Myslím si, že když už někdo někomu napíše NA, tak by si za tím měl stát a nepsat to jako anonym.

Když už to udělal takhle blbě, tak jsem tam to NA zalogoval (za sebe) taky. Za prvé, NA od anonyma není příliš důvěryhodné a za druhé, naštvala mě arogantní odezva ownera na ten log...

Brzy budu v tomto regionu za vrchního prudiče, protože se podobně chystám ještě na jinou keš, která je nedaleko (naštěstí od jiného ownera) a která je na tom ještě hůř. Kačeři tam demolují břeh řeky a padají do vody kvůli kešce, která je na mostě asi 10 metrů bokem...


  • 0

#100 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 28 květen 2015 - 9:03

Ale to je přece věc těch kačerů, že nemyslí. A mimochodem taková velká voda nadělá určitě víc škody v povodí než pár pi...ců.


  • -1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama